SV 18 RA

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 11. 2020, 8:40

gaminn píše: 13. 11. 2020, 7:33 To moje názvosloví... Zkoušel jsem to na loži, pak na příčném vedení (to je ta moje normální litina, není to teda ten samý odlitek) a na vnějším kroužku nějakého kuličkového ložiska (to je to pouzdro ložiska). Ještě to teda vyzkouším na loži někde zboku kde to není kalené. Tak snad se v tvém pohledu vrátím mezi normální lidi.
A můžeš mi vysvětlit PROČ porovnáváš :shock: příčný s ložem?
Ty jako máš snad pocit že to je jeden kus (JEDEN odlitek)?
A CO má za smysl porovnávat litinu a 14 100 (chromovou co má nějakých minimálně 62 HRc s litinou).
To snad nemyslíš vážně - to si děláš pxxxl :shock: ?
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

13. 11. 2020, 8:49

Smiř se s tím, že některý věci prostě nepochopíš. Jestli můžu poprosit, tak se prosím v tomhle vlákně už nevyjadřuj - jak vidíš, je to zcela zbytečné.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 11. 2020, 9:22

milan584 píše: 13. 11. 2020, 8:40
gaminn píše: 13. 11. 2020, 7:33 To moje názvosloví... Zkoušel jsem to na loži, pak na příčném vedení (to je ta moje normální litina, není to teda ten samý odlitek) a na vnějším kroužku nějakého kuličkového ložiska (to je to pouzdro ložiska). Ještě to teda vyzkouším na loži někde zboku kde to není kalené. Tak snad se v tvém pohledu vrátím mezi normální lidi.
A můžeš mi vysvětlit PROČ porovnáváš :shock: příčný s ložem?
Ty jako máš snad pocit že to je jeden kus (JEDEN odlitek)?
A CO má za smysl porovnávat litinu a 14 100 (chromovou co má nějakých minimálně 62 HRc s litinou).
To snad nemyslíš vážně - to si děláš pxxxl :shock: ?
Milane584 uvědom si, že ten kdo zkouší rejpnout do ložiskovýho kroužku pilníkem je pravděpodobně kutil, kterej to zkouší poprvé v životě a NEVÍ že to nejde
to, že pilník mu po tom ložisku sklouzne je pro něj novinka a nový poznatek
teď si to právě vyzkoušel, že po povrchu s 62 HRC pilník sklouzne
neposuzuj všechno optikou mazáka, který si tohle poprvé vyzkoušel před 60+ lety a celej život se motá ve strojařině
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

13. 11. 2020, 9:45

Díky. Moje profese je úplně jiná (návrh hardware a software pro jednočipy, windows, android). Doma kutím, v minulosti jsem si občas něco vytočil na stařičkém soustruhu Volman, ale jinak jsem o strojařině nic nevěděl. Teď přišla doba, kdy by se hodil trochu lepší stroj (proto jsem koupil totálně jetou SV 18 :D) a kdy jsem se rozhodl dovzdělat v téhle oblasti. Je to jen koníček.

Lidi jako Milan mají se svými posměšnými poznámkami často na nováčky odrazující účinek a nerozumím tomu, proč takhle vystupují. Já jsem většinou rád, když se někdo zajímá o můj obor a snažím se projevit aspoň nějakou trpělivost i když nováček dělá něco špatně.

Škrabal jsem do litiny, kaleného lože a do ložiska, protože jsem předpokládal, že výběrem zcela jasně různě tvrdých materiálů nejlépe poznám rozdíl účinku škrabáku.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 11. 2020, 10:03

testone píše: 13. 11. 2020, 9:22
milan584 píše: 13. 11. 2020, 8:40
gaminn píše: 13. 11. 2020, 7:33 To moje názvosloví... Zkoušel jsem to na loži, pak na příčném vedení (to je ta moje normální litina, není to teda ten samý odlitek) a na vnějším kroužku nějakého kuličkového ložiska (to je to pouzdro ložiska). Ještě to teda vyzkouším na loži někde zboku kde to není kalené. Tak snad se v tvém pohledu vrátím mezi normální lidi.
A můžeš mi vysvětlit PROČ porovnáváš :shock: příčný s ložem?
Ty jako máš snad pocit že to je jeden kus (JEDEN odlitek)?
A CO má za smysl porovnávat litinu a 14 100 (chromovou co má nějakých minimálně 62 HRc s litinou).
To snad nemyslíš vážně - to si děláš pxxxl :shock: ?
Milane584 uvědom si, že ten kdo zkouší rejpnout do ložiskovýho kroužku pilníkem je pravděpodobně kutil, kterej to zkouší poprvé v životě a NEVÍ že to nejde
to, že pilník mu po tom ložisku sklouzne je pro něj novinka a nový poznatek
teď si to právě vyzkoušel, že po povrchu s 62 HRC pilník sklouzne
neposuzuj všechno optikou mazáka, který si tohle poprvé vyzkoušel před 60+ lety a celej život se motá ve strojařině
Tak když tomu nerozumí, proč proboha vymýšlí ty nesmysly s tvrdoměrama a další podobný věci?
Kdyby se místo kravin zeptal "jak poznám, že mám tvrdý lože u 18?"
tak odpověď je na pár řádek.
- z papírů
- když nemáš papíry, tak škrábneš vodící plochy na loži (pokud tě zajímají ty) oproti čemukoli na tom samým odlitku, co je ale ofrézovaný nebo obroušený (aby to byly čistý).
Takže vezmu do ruky SK (nebo radeco) , rejpnu do vedení (někde kde to nevadí), pak tím samým a stejně rejpnu do čela lože vpravo (je celý ofrézovaný a riziko, že by ho někdo kalil je čistá nula).
Pokud nejsem totálně píp, tak jestli to je stejný anebo naprosto jiný, poznám okamžitě.
Potřebná doba na test - 30 sec.
Místo naprosto nesmyslný několikadenní :roll: tlachárny o tom co by kdyby.
Když tomu nerozumím, tak se zeptám - a hlavně nevymýšlím vlastní kraviny.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

13. 11. 2020, 10:15

milan584 píše: 13. 11. 2020, 10:03 Tak když tomu nerozumí, proč proboha vymýšlí ty nesmysly s tvrdoměrama a další podobný věci?
Hele, procházel jsem https://www.practicalmachinist.com/, možná to bylo dokonce vlákno, do kterého psal samotný Richard King (:D) a viděl tam odkaz na video na youtube, kde borec měří tímhle bazmekem lože. Asi to takový nesmysl není. Jiná věc je samozřejmě, kdybych ten tvrdoměr chtěl kupovat jen kvůli měření lože, ale tady stejně může být každému fuk, za co vyhazuju své peníze.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

13. 11. 2020, 1:42

Ještě jsem měl krátkou konzultaci s brusírnou.

Z jejich strany byl dotaz, proč chci podlepit saně (nikdo to prý nechce a moc to nedělají). Líbí se mi, že by se lože méně opotřebovávalo a že by se tím podlepením dalo kompenzovat propadnutí saní (suportová skříň mimo osu tyčí/šroubu, možná problém s ozubeným kolem a hřebeny pro podélný posuv a možná problém mezi ozubenými koly pro příčný posuv). Zkrátka samá pozitiva :). Kromě choulostivosti kluzné hmoty na vnikající bordel. Počítám s tím, že bych provedl upgrade stírátek, případně saně doplnil o nějaké plechové krytování před/za pro lože. Máte tu někdo praktickou uživatelskou zkušenost s podlepenými saněmi na soustruhu? Určitě je možné, že teoreticky vypadá kluzná hmota jako výborný nápad, ale prakticky to je nepoužitelné, protože se vnikání bordelu pod saně nedá zabránit...

Dál padla řeč na stav vřetena - bude chtít asi líznout a ložiska zaškrabat (někde v minulých příspěvcích tu jsou fotky), ale zatím mi to přijde použitelné a ideálně bych to chtěl nechat až někdy do budoucna. Napadá někoho, proč raději vřeteno zgenerálkovat před broušením nebo je to fuk?

No a nakonec jsem se ptal, jestli bude koník zaškrabaný (v nabídce bylo uvedeno jen broušení) a prý to brusič trefí na barvu bez škrabání (ale prý mi to klidně škrábnou když budu chtít). Mně přijde zaškrábnutí jedné ze dvou kluzných ploch nezbytné z hlediska mazání nebo se pletu?
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

13. 11. 2020, 4:37

Momentálne nemám čaš vypisovať, takže v krátkosti:
Nepodlepoval som, takže s tým nemám praktické skúsenosti.

Mať vreteno v dobrom stave je vhodné kôli nastaveniu celkovej geometrie viď. foto.

Koňa by som dal určite zaškrabať teda keďže to bude sedieť, tak len “nazdobiť” alebo inak povedané vytvoriť olejové kapsy. Ja som riešil aj nadľahčovanie vzduchom, primazávanie a stieracie lišty + ochranná predlišta proti horúcim trieskam. Niečo takéto:
https://kabelschlepp.de/sk/html_sk/fuf/ba_bas.php
Přílohy
7A53D7D0-5E37-4DB7-A0B5-8FB1ED879BC1.jpeg
CD7E09E9-C556-49DA-B7F4-E67FD79FCF1C.jpeg
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2020, 6:23

gaminn píše: 13. 11. 2020, 10:15
milan584 píše: 13. 11. 2020, 10:03 Tak když tomu nerozumí, proč proboha vymýšlí ty nesmysly s tvrdoměrama a další podobný věci?
Hele, procházel jsem https://www.practicalmachinist.com/, možná to bylo dokonce vlákno, do kterého psal samotný Richard King (:D) a viděl tam odkaz na video na youtube, kde borec měří tímhle bazmekem lože. Asi to takový nesmysl není. Jiná věc je samozřejmě, kdybych ten tvrdoměr chtěl kupovat jen kvůli měření lože, ale tady stejně může být každému fuk, za co vyhazuju své peníze.
Ahoj, prosimtě vykašli se na tvrdoměr. Vem škrabák a 18RA má na přední šikmině podélného lože u vřeteníku cca asi prvnich 50mm délky lože měkké nezakalené takžé škrábni hned na začátku a pak o 200mm dál a poznáš rozdíl hned.( můžeš třeba i pilníkem. nakraji ti zabere a o těch 200mm dal sklouzne) Jinak to prokalení je cca 1,5-2mm. Takže nemusiš mít strach kdyz to necháš přebrousit😉
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 11. 2020, 6:58

gaminn píše: 13. 11. 2020, 1:42 Napadá někoho, proč raději vřeteno zgenerálkovat před broušením nebo je to fuk?
Vreteno v 100%nom stave je podmienka, aby si bol schopny ustavit vretenik do sprsvnej geometrie. Ak ma vreteno volu, alebo doklepany kuzel, tak to proste nespravis. Resp. Bude to trapenie s neistym vysledkom.

Klznu hmotu neviem, ale kazdy sustruh je spraveny tak, aby sa po pprebruseni dal nastavit. Zmeria sa o kolko klesol suport a obrusi sa podlozka na bruske na plocho.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

14. 11. 2020, 9:16

r4cv píše: 14. 11. 2020, 6:58 Vreteno v 100%nom stave je podmienka, aby si bol schopny ustavit vretenik do sprsvnej geometrie.
Nie je vretenník sv18 usadený na rybinovom vedení na pevno? Niekde som práve čítal, že zaškrabaním púzdier sa môže vyosiť vreteno, keďže rezné sily ho vždy tlačia do jednej strany, takže nie je opotrebované rovnomerne. Zaškrabaním sa síce opraví tvar púzdra, ale posunie sa os otáčania vretena smerom k tej viac opotrebovanej časti.
Tos C45-2000
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 11. 2020, 10:49

ano, vreteník je na 18-ke napevno. ale to napevno sa musí usadiť tak, aby boli dodržané požadované presnosti, viď merací protokol.

a áno, po zaškrabaní puzdier vretena sa môže vyosiť, preto treba merací trn a zmerať to. podľa toho zmeraného sa zaškrabe spodok skrine vreteníku tak, aby to sadlo do požadovaných tolerancií. a na zmeranie osy vretena s meracím trnom musí byť dutina v bezchybnom stave. preto napríklad nie je možné len prebrúsiť lože a nahádzať späť ostatné veci bez opravy. resp. nedosiahne sa zlepšenie presnosti.

Ja na to odborník nie som, ale mám dobrého známeho, ktorý robí generálky sústruhov cca 30 rokov. ten mi to vysvetľoval, keď som dostal nápad kúpiť obrúsené lože SUI40 (bolo v inzercii za dobré peniaze) a z nášho sústruhu naň prehádzať veci.
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

14. 11. 2020, 10:51

Spodok vreteníka sa dá zaškrabať do požadovanej geometrickej polohy, tak ako koník, suport a iné diely. Zaškrabať to do požadovaných geometrických pozícií podľa protokolu je predsa tá najväčšia "zábava" :twisted: :lol:
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

14. 11. 2020, 10:53

r4cv
Bol si rýchlejší :D
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

14. 11. 2020, 6:53

Vřeteno bude asi dobré trochu proměřit. Měřil jsem akorát radiální vůli - 0,1 mm. Házivost jsem neměřil. Kluzná plocha na vřetenu v předním ložisku je o něco málo drsnější než zadní (ta je úplně hladká). Kužel je myslím v pořádku.

Mimochodem, znáte prosím někoho osvědčeného v přijatelné vzdálenosti třeba 100 km od trasy Litomyšl - Brno s bruskou, kdo by líznul vřeteno a klidně někoho jiného, kdo by zaškrabal kluzná ložiska? Předpokládám, že ložiska nebude nutné kupovat nová. Neřekl bych, že byla kdy dotahována a jsou myslím v docela dobrém stavu.

Mimochodem, jak probíhá takové zaškrabávání kluzného ložiska u sv 18? Nějaké informace zde na fóru jsem našel. Mě by to svádělo po každém cyklu zaškrabání dotáhnout trochu matici a tím ložisko sevřít, aby se mi v dalším cyklu správně opsalo vřeteno, protože jsem před tím uvnitř ložiska škrabáním ubral materiál. No ale ložisko je přece vždy stažené na broušenou podložku (plíšek), takže stáhnout nepůjde. Takže v každém škrabacím cyklu přebrušovat podložku? Hádám, že asi ne, takže jak se to v praxi dělá?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“