soustruh tug 40

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Fíla
Příspěvky: 86
Registrován: 12. 8. 2018, 9:38

4. 8. 2020, 9:38

Dobrý den
Mám možnost zakoupit soustruh tug 40, Polák.
Chtěl bych se zeptat zdali nemá prosím někdo návod k obsluze nebo příručku?
Při první obhlídce se mi jevil přijatelně jen se vřeteno netočilo na druhou stranu, točilo se pomalu a šlo zastavit rukou, tuším že bude špatná spojka nebo špatně seřízená, nemá někdo zkušenost s opravou nebo výrobou nové spojky?
Pak bych se chtěl zeptat na co si ještě dát pozor? A jak by se dalo změřit lože? PS: soustruh má točnou délku 2 metry
Děkuji za rady.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

4. 8. 2020, 6:57

Opotrebenie lože najjednoduchšie zmeriaš tak, že na pozdĺžny suport primontuješ hodinky a meriaš s nimi priamo vedenie pozdĺžneho suportu. Hodinky ale musia byť vyložené aspoň nejakých 200mm od suportu, smerom k vretenníku. Nezistíš tým síce žiadne presné číslo, ale na približné meranie to stačí. Ja mám na rozmerovo podobnom sústruhu vyjazdené lože pri vretenníku viac ako o 0,2mm (merané touto metódou) a nejako veľmi mi to neprekáža.

Priečny suport zmeriaš tak, že dáš hodinky zboku a nejakým poriskom zaň zapáčiš do strany - v celom rozsahu pohybu by mal mať rovnakú vôľu. Alebo trochu pritiahneš klinovú lištu a budeš sledovať, či ide rovnako ťažko v celom rozsahu.
Tos C45-2000
Tugis
Příspěvky: 1
Registrován: 23. 11. 2020, 7:08

26. 11. 2020, 10:28

Ahoj, zakoupil jsem polský soustruh Tug 40. Sháním uživatelskou dokumentaci, mohl by mi s tím někdo pomoct. Děkuji
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“