Sn40

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Basthomas
Příspěvky: 58
Registrován: 10. 6. 2017, 1:50

31. 8. 2020, 5:26

Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť ako zistím že je suportove čerpadlo v poriadku bez demontáže? ( že tlači olej) a podľa manuálu píše že tam ide 4.1 l oleja. Ja som nalial 1,5 l a už som na značke.

Dakujem
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

31. 8. 2020, 10:02

Neviem ako sa to dá zistiť bez demontáže (teda ak nemáš aj automatické mazanie vodiacich plôch suportov alebo endoskop...), ale demontáž zo suportovej skrine zaberie cca 5 minút (3x skrutka M6, nezabudni najskôr vypustiť olej :lol: výpustná skrutka 6hran 14mm). Konštrukcia čerpadla nie je nič komplikované: liatinové teleso, sitko, piest, gulička, 2x pružina, 2x skrutka. Rozobrať, vyčistiť, skontrolovať... Množstvo oleja podľa manuálu. Olejoznak sa zatopí, tak ako píšeš (čiže v tomto prípade je to minimálna hladina) Spodné kolesá sa mažú namáčaním, vrch maže to piestové čerpadlo. Rovnako je na tom aj závitová skriňa s tým rozdielom, že má navyše olejoznak aj na výtlaku čerpadla.

PS: Ja osobne by som ešte tú suportovú skriňu vypláchol technickým benzínom a vymenil gufero pod ručným kolesom pozdĺžneho posuvu.
Basthomas
Příspěvky: 58
Registrován: 10. 6. 2017, 1:50

4. 9. 2020, 7:36

Ešte mám jedno otázku ohľadom mazania. Popri vretene mi trocha prepúšťa olej. Podľa manuáli vyzerá že tam je labyrint a asi nestíha z neho odtekať. Mazanie vretena sa nastavuje tak aby bolo v strede olejoznaku pri zahriatom oleji?
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

4. 9. 2020, 9:33

Áno olejoznak na tlakovej vetve mazania vreteníka má byť zaliaty olejom +/- do polovice, je tam na to regulačná skrutka, ale netreba zbytočne pridávať...

Čo sa týka úniku oleja prečítaj si toto vlákno: viewtopic.php?t=34149&p=353178#p353178
Basthomas
Příspěvky: 58
Registrován: 10. 6. 2017, 1:50

12. 1. 2021, 11:21

Zdravím.
Takze olej mi stále po troche uniká popri medzi vretenom a predným labirintom. Skúšal som nastaviť aj prietok oleja ale bez úspechu lebo aj pri úplne utiahnutej skrutke čo sa nachádza pod kritkou na imbusovy kľúč mi ide prítok na vyše polovicu. Nastavovacia skrutka je ukončená kónusom ktorý by mal pravdepodobne škrtiť olej. Alebo tam niečo chýba? (Napríklad neaka gulička s pružinkou ako spätný ventil ...) Nemá niekto neaký nákres alebo foto?
Mimochodom prepad som prefukoval vzduchom a je úplne voľný.
Dakujem
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

13. 1. 2021, 12:56

Tú nastavovaciu skrutku zatoč na doraz a potom povoľ 3,5 otáčky a máš to nastavené. Ale v tom by som problém nehľadal. Skontroluj odkiaľ to skutočne vyteká a daj tu foto. Ten labyrint má zospodu prepadový kanál(žltá šípka na foto nižšie) kadiaľ sa olej vracia späť do nádrže(spodok prevodovej skrine), červená šípka označuje O-krúžok(resp. šnúru) ktorá utesňuje labyrint o čelo vretena. Keď odkloníš elektroskriňu, ktorá je na pántoch, tak objavíš otvor, ktorým môžeš nazrieť do vretenovej skrine, takže ak máš kameru(endoskop) možno uvidíš tu mazaciu rúrku, ale neviem či ti to nejako pomôže.
Přílohy
AC46770B-41F2-44AD-8AFD-F8BF2EF5AFFD.jpeg
Basthomas
Příspěvky: 58
Registrován: 10. 6. 2017, 1:50

13. 1. 2021, 5:05

Lenže keď ju povolil už len o pol otáčky tak mám olejo znak skoro plny a presakuje to medzi vretenom a labirintom ( pravdepodobne preto že tam ide veľa oleja) Skratka prietok oleja v polovici znaku mám len vtedy keď je tá nastavovacia skrutka dotiahnutá nadoraz a nechápem prečo. Preto má napadlo či pri tej skrutke niečo nechýba ak to už niekto pred mnou “upravil” a v nákrese to neni. Labirint vyberať neplánujem lebo by asi muselo ísť von vreteno a ja sústruh nerepasujem ja na ňom robím v robote iba som menil náplne a hnevá má ten poteceny olej.
Foto teraz nemôžem urobit lebo som v karanténe.
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

13. 1. 2021, 7:34

Takže inak:
Beriem mobil zapínam foťák. Vyskrutkujem olejoznak, blendu+vytočím takmer von nastavovaciu skrutku oleja, robím foto 1. Dalšia skrutka odkláňam elektroskriňu a demontujem víčko pre prístup do vreteníka(4x skrutka M8), robím foto 2 a 3. Povolím 4x maticu M12, potočím bajonet. podložku, zhadzujem prírubu so sklučovadlom, vytočím prídržné skrutky a matice bajonet podložky, zhadzujem veko v ktorom je labyrint(3x skrutka M8)robím foto 4 a 5. Všetko skontrolujem, vyčistím, skladám späť. Posledná skrutka a zastavujem stopky. Ukazujú čas 18,04 min.
Přílohy
foto 1 olejoznak.jpg
foto 2 vreteník vnútro rozpis.jpg
foto 3 prívod do ložiska.jpg
foto 4.JPG
foto 5 prepad z labyrintu.jpg
Basthomas
Příspěvky: 58
Registrován: 10. 6. 2017, 1:50

13. 1. 2021, 7:52

Nechápeme sa asi. Olejoznak som mal rozobratý rúrky som prefukol kompresorom a labirint som ani neodoberal keďže sa nedá úplne udmuntovat a vyčistiť. Mna hlavne zaujimalo či nemá byt za tou skrutkov čo nastavuješ olej ( svetlomodrý popis)ešte niečo ako napríklad neaka gulička s pruzinkov ako spätný ventil keďže sa mi nedá nastaviť prietok. V každom prípade Dakujem za fotky keď budem v práci skúsim vyčistiť neako ten labirint.
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

13. 1. 2021, 8:31

Nie nemá tam byť nič len tá nastavovacia skrutka. A to, že to nejde úplne zaškrtiť má má svoju logiku, pretože keby to nejaký exot zaškrtil úplne, tak zničí to drahé ložisko. Nastavené to má byť ako som napísal vyššie. To, že je hladina oleja v olejoznaku vysoko ovplyvňuje aj teplota a hustota oleja. Aj keď to mazanie pustíš naplno, tak to z toho labyrintu už z princípu akým je to mazanie navrhnuté vytekať nemôže . Teda za predpokladu, že nie je poškodený alebo upchatý(stačí, keď tam miesto toho O-krúžku nejaký chytrák natlačí plnú riť silikónu a upchá ten prepad...)

EDIT:
Keby náhodou nejakého "experta" napadlo pustiť to mazanie naplno do predného ložiska, tak dávam na vedomie, že ten olej, ktorý tam pustí navyše, bude chýbať v ostatných mazacích okruhoch.
Naposledy upravil(a) matej dne 13. 1. 2021, 10:31, celkem upraveno 1 x.
Basthomas
Příspěvky: 58
Registrován: 10. 6. 2017, 1:50

13. 1. 2021, 9:03

No nič skontrolujem ten prepad. Aspoň kuknem v akom stave to je z vnútra :) v každom prípade ti Dakujem za ochotu
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

13. 1. 2021, 9:10

Potom daj vedieť ako to dopadlo, najlepšie ak spravíš aj nejaké foto :D .
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“