Malý Ruský stolný sústruh TN-1 (Sovietskej konštrukcie)

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
StanozKe
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

6. 9. 2020, 12:06

Prednedávnom sim si kúpil sústruh vyrobený v NDR a na tomto fóre som našiel naozaj užitočné tipy, triky a informácie.

A tak som sa vybral hľadať informácie aj o mojom staršom malom sústruhu Ruskej výroby, Sovietskej konštrukcie. A nič som nenašiel. Kúpil som ho asi pred 20 rokmi v [kamennom] bazári tu na Slovensku a nedávno som podobný videl predávať aj na Bazoši. Preto sa mi nechce veriť že tu na tomto úžasnom fóre nie je o ňom diskusné vlákno.

Jedná sa o:
Мичуринский приборстроительный завод "прогресс"
Токарный настольный станок модель ТН-1

Mičurinskij priborstroiteľnyj zavod "Progress"
Tokarnyj nastoľnyj stanok model TN-1

Mičurinský závod na výrobu (obrábacich) strojov "Progres"
Stolný sústruh, model TN-1
spr_tn1_foto.jpg
Fotky sú na http://www.lathes.co.uk/russian/
Sú to fotky kratšej verzie.

Priemer obrobku nad lôžkom: 150mm
Priemer obrobku nad suportom: 100mm
Dĺžka lôžka: 545mm
Vzdialenosť medzi hrotmi: 400mm
existuje aj kratšia verzia - tá je nafotená na Lathes.co.uk
400mm je vzdialenosť medzi hrotmi, takže keď je nasadené skľúčidlo je dĺžka obrobku cca 300mm.
Dĺžka posunu priečneho suportu: 85mm

Na stole priečneho suportu, ktorý je 37mm pod osou vretena sú dve T drážky na T matice M6. Tam sa dá nasadiť 2 stranný nožový držiak, mizerný otočný suport na sústruženie kužeľov alebo prípravok na frézovanie. Trapézová skrutka priečneho suportu má stúpanie 2mm.

V koníku je Morse kužeľ MK2 a má vysunutie veľmi mizerných 30mm. V zadnej polohe pinoly koníka je hrot alebo nástroj vysunutý tŕňom.

Hlavný suport je trvalo pripojený na posuvnú skrutku s trapézovým závitom a stúpaním 2mm. Na pravom konci lôžka je koliesko s ručným posunom. Má to aj reverzovateľný strojový posun od 0.05mm na otáčku do 2.5mm s pomerne veľkým množstvom hodnôt. K sústruhu je sada oceľových kolies s modulom 2 z ktorých s pomocou "bendža" postavíte prevodovku na posun pri obrábaní, alebo všetky bežné rozsahy stúpania metrických závitov až po 2.5mm.

Vreteno je uložené v dvoch kužeľových ložiskách. Má vŕtanie 15mm. Na strane skľučidla je vo vretene MK2 kužeľ, zvonku má závit M27x2(**) a strediaci krúžok na skľučidlo. Na ZADNEJ strane vretena je tiež kužeľ MK2 a na vonkajšom priemere ľavý závit na pripevnenie prípravku s kolesom na brúsenie noža. Sústruh sa dodával so samostrediacim trojčeľusťovim skľučidlom priemeru 80mm. Po vyrobení príruby sa tam krásne dá nasadiť 100mm TOS skľučidlo. V príslušenstve je aj sada klieštin s kužeľom ktorý sedí do MK2 a ktoré sa priťahujú prievlačnou maticou z prednej časti vretena. Klieštiny sú takmer nepoužiteľné.

Pohon vretena je klinovými remeňmi od motora. Motor je 3-fázový asynchrónny 550W, od výrobcu zapojený na 220V s kondenzátorom a reverzným prepínačom. Dá sa jednoducho prepojiť na hviezdu alebo trojuholník, ak máte 3 fázy, alebo si zaobstaráte frekvenčný menič. Motor je sprevodovaný od 200 do 3000 otáčok. Na motore je remenica ktorá sa dá rozdeliť tak že je časť pevná a časť letmá alebo je to celá jedna remenica. S jednou pomocnou remenicou na zvláštnom sa používajú 1, 2 alebo 3 remene. Remene treba pracne napínať skrutkou, prípadne pomocným napínakom, nestačí odklopiť motor alebo remenicu ako na iných malých sústruhoch. Výsledkom je veľmi kompaktný stroj, bez motora alebo medzistupňovej remenice namontovanej na stole alebo v stole. Je to síce super, ale jedna z prvých úprav čo som urobil bola inštalácia DC motora s PWM zdrojom aby som mohol meniť otáčky hneď. Vtedy sa ešte nedala kúpiť stavebnica alebo PWM zdroj z Číny. Raz keď budem veľký a bohatý, a keď si konečne nájdem čas, si vyrobím regulátor so spätnou väzbou na otáčky. Arduino aj H-bridge už mám kúpené dávno ;-).

Hlavnou konštrukčnou črtou tohoto sústruhu je lôžko vyrobené z 50mm hrubostennej brúsenej oceľovej rúry. Na ňom, sa pohybuje suport aj koník. Aby sa netočili, pohybyjú sa jednou hranou po rovnej hrane liatinového tela lôžka sústruhu. Celý sústruh má asi 70kg, poctivá liatina a oceľ, matice pohybových skrutiek sú mosadzné (možno bronzové), prevodové kolesá sú všetky s ocele(*). Niektoré kryty a mohutné pomocné držiaky sú hliníkové odliatky. Rybinove vedenie priečneho suportu aj pomocného suportu je pomerhe hrobo opracované (pravdepodobne iba ofrézované), určite nie brúsené a už vôbec nie zaškrabávané. Prítlačný pásik na rybinovom vedení nie je klinový (ako na fajnových strojoch ako Schaublin) ale plochý, ustavovaný červíkmi s kontramaticou.

Sústruh bol dodávaný s príslušenstvom:
- na stroji je nasadené 80mm skľučidlo s 3 riadnymi a 3 reverznými čeľusťami
- sada nožov 8x8mm, jeden dokonca s pevným rezným plátkom
- pevný hrot, otočný hrot, pevný hrot s unášačom na drevo
- skľúčidielko na vrtáky do priemeru 6mm s MK2 kužeľom
- prípravok na nasadenie brúsneho kotúča na zadný koniec vretena
- držiak na miskové brúsne koleso na hriedeľ vretena
- "vyvrtávací" držiak na upnutie sústružnickeho noža na vreteno (flycutter) - pre použitie s frézovaním prípravkom
- hriadeľ kam sa dá nasadiť 150mm koleso cirkulárky, hobľovacia hlava, lupienkova píla. Vrátane stola ktorý sa montuje na telo sústruhu s pomocou hliníkového "L" prípravku.
- prípravok na frézovanie ktorý sa upne na suport a poskytuje "z-ovú os". Prípravok je z liatiny, s rybinovým vedením a trapézovou posuvnou skrutkou s plochou s T drážkami na T matice M6.
- bytelný, oceľový (aj keď maličký) zverák na frézovanie. Prizmatická oceľová čeľusť sa dá odmontovať a tak zväčšiť rozsah otvorenia čeľustí.


(*) Keď som prvý krát videl malý sústruh Proma a videl som že má plastové výmenné kolesá, bol som v šoku. Nikdy predtým by ma nenapadlo že prevodové koleso na obrábací stroj by mohlo byť vyrobené z niečoho iného ako z kovu ;-).

(**) Je ťažké vyrobiť závit do príruby na skľučidlo na sústruhu na ktorý bude príruba nasadené. To preto že počas rezania závitu je potrebné prirovnávať či už závit na hriadeľ sedí, ale ten hriadeľ je na sústruhu kde to máte upnuté ;-)
Našťastie M27x2 je štandartný závit na jímkach teplomerov do priemyslu. Dajú sa kúpiť návarky na teplomerovú jímku s vnútorným závitom M27x2 (na to som prišiel pomerne nedávno). K tomu si kúpite slepú prírubu (Príruba na potrubie DN 25 až DN 50 priemeru 100 až 150mm (priemery sú podľa tlaku PN 6 až PN 320 ) a máte komplet materiál s ktorým viete vyrobiť prírubu na TOS alebo čínske skľučidlo poľahky aj na tomto sústruhu. http://www.jspshop.cz/prislusenstvi-sni ... e-teploty/

Návod na použitie Rusky aj s obrázkami príslušenstva
Navod_sustruh_TN1.zip
(10.67 MiB) Staženo 214 x
Návod, iná verzia
ТН 1 часть 1.pdf
(6.55 MiB) Staženo 204 x
ТН 1 часть 2.pdf
(9.78 MiB) Staženo 168 x
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

6. 9. 2020, 1:21

Dobrá práca s popisom a ochota prispieť niečím novým.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 9. 2020, 2:26

To StanzKe: Jo to je supr počin začít s tím, že něco uděláš i pro ostatní! Díky!!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

6. 9. 2020, 3:06

StanozKe píše: 6. 9. 2020, 12:06
(**) Je ťažké vyrobiť závit do príruby na skľučidlo na sústruhu na ktorý bude príruba nasadené. To preto že počas rezania závitu je potrebné prirovnávať či už závit na hriadeľ sedí, ale ten hriadeľ je na sústruhu kde to máte upnuté ;-)
Ešte ťažšie to je, keď máš 250mm skľučovadlo :lol:
118872692_661922694429703_1304042623303236460_n.jpg
Inak pekný popis :)
Tos C45-2000
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

6. 9. 2020, 4:14

Super příspěvek. Díky.)

Jak píšeš ty problémy s výrobou příruby, tak to jsem měl stejné. Nakonec jsem to vyřešil výrobou jakéhosi kalibru, kde na obou stranách byl závit vřetena. Jedna strana zmetek, druhá dobrá, tak jak je to obvyklé. A s tím už to šlo.

Jo, a ten tvůj není malý stolní soustruh. Tohle je malý soustruh! :)

Obrázek
StanozKe
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

6. 9. 2020, 5:47

Aris píše: 6. 9. 2020, 4:14 Jak píšeš ty problémy s výrobou příruby, tak to jsem měl stejné. Nakonec jsem to vyřešil výrobou jakéhosi kalibru, kde na obou stranách byl závit vřetena. Jedna strana zmetek, druhá dobrá, tak jak je to obvyklé. A s tím už to šlo.
Ja som si namiesto výroby kalibra kúpil na bazoši závitník. Plánoval som že nejak vysústružím závit a potom ho "skalibrujem" prejdením závitníkom.
No a keď mi do práce doručili závitník tak som sa pochválil kolegovi že čo všetko sa dá kúpiť na bazoši a on sa opýtal či mu v prípade potreby závitník požičiam, lebo jímky na teplomery do priemyslu (aké občas firma inštaluje) majú taký závit.
A tak som zistil že závitník vlastne nepotrebujem, že sa za rozumný peniaz dá kúpiť návarok pre jímku (balenie 5 kusov), ktorý sa dá za 30 minút upichnúť a osústružiť na vnútorný priemer, ktorý presne sedí na centrovacom priemeri na hriadeli a naskrutkovaní na vreteno osústružiť vonkajší priemer aby sedel presne s osou vretena. Vyrobenie príruby na funglovku uloženku univerzálku TOS 100, čo som sušil na poličke 10 rokov bolo otázkou niekoľko dní.
Sústruh mal slušné 80mm skľučidlo, tak ma nič netlačilo do inštalácie lepšieho.
StanozKe
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

1. 12. 2020, 3:21

Teraz sa jeden taký predáva na Bazoši. Predajca je z Prešova a pýta 790Eur

https://stroje.bazos.sk/inzerat/1187788 ... ustruh.php

Podľa fotiek je predávaná verzia kratšia než môj stroj z tohto vlákna.
Predávajúceho nepoznám, len som našiel inzerát pri pravidelnej kontrole Bazoša.
StanozKe
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

15. 1. 2022, 12:08

Teraz sa jeden taký predáva na Bazoši. Predajca je z Košíc a cenu neuvádza

https://stroje.bazos.sk/inzerat/1332110 ... enstvo.php

Podľa fotiek je predávaná verzia kratšia než môj stroj z tohto vlákna.
Predávajúceho nepoznám, len som našiel inzerát pri pravidelnej kontrole Bazoša.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“