Sústruh Wabeco

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 12. 2020, 8:06

Už si nepamätáš, čo si tam videl keď si si bol osobne vyberať svoj stroj? :wink: Nejak sa nemôžem ubrániť pocitu, že ná stu trochu ťaháš s tou návštevou za nos. Alebo je to inak?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 12. 2020, 8:08

Nieje dolezite kde sa to vyraba, ale aka je poziadavka na presnost.
Cinan ti to vyrobi ako chces, len zaplat. Len nezabudni ivh neustale kontrolovat, aby nenapadne neznizili kvalitu.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2020, 8:25

zverodoktor píše: 4. 12. 2020, 8:06 Už si nepamätáš, čo si tam videl keď si si bol osobne vyberať svoj stroj? :wink: Nejak sa nemôžem ubrániť pocitu, že ná stu trochu ťaháš s tou návštevou za nos. Alebo je to inak?
Byl jsem tam v roce 2012. A co chceš abych napsal, že tam byla slévárna litiny od výrobce xxx, brusky od výrobce yyy a CNC-ka od výrobce zzz?
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

4. 12. 2020, 8:42

Max píše: 4. 12. 2020, 7:40
turnigy píše: 3. 12. 2020, 9:31
Max píše: 3. 12. 2020, 9:03 Když jsem si vybíral soustruh a frézku, byl jsem se ve Wabecu v Ramschiedu (to samé i u Klippfelda ve Vídni) podívat (a to může každý) a ani ve výrobě jsem neviděl žádného Číňana :-).
Ako vyzerala tá výroba? Nebolo to náhodou tak, že iba skladali diely, ktoré im tam prišli z číny?
Nemyslím to ako rýpanie, len sa mi nechce veriť, že sa ešte niečo vyrába inde ako v číne.
Však si tam můžeš zajet podívat.
Super odpoveď, sadám do auta a idem :roll: nakoniec to bude tak, že vyberú z kontajneru čínsky sústruh, vyčistia ho od bordelu, strhnú "Made in PRC" a nalepia tam "Wabeco".
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2020, 9:08

milan584 píše: 4. 12. 2020, 5:28
Max píše: 3. 12. 2020, 9:03 To MišoS: Neodpověděl jsi na moji otázku, co by tě konkrétně zajímalo.

Je zajímavé, jak kdekdo píše, že je to Čína, aniž by se sám přesvědčil, co je na tom pravdy. Již jsem to tu někdy psal dříve. Když jsem si vybíral soustruh a frézku, byl jsem se ve Wabecu v Ramschiedu (to samé i u Klippfelda ve Vídni) podívat (a to může každý) a ani ve výrobě jsem neviděl žádného Číňana :-).
Koupil jsem si tak strojky, ne sice levné, ale na kterých můžu dělat hned a s garantovanou přesností (viz měřící protokol) a odpovídající tuhostí a kde nemusím sypat písek z porézní litiny nebo flikovat nějaké ustavení geometrie gumové konstrukce, nehledě na kvalitu zpracování. Ale nemám potřebu někoho přesvědčovat, vybrat si musí každý sám.

MP_Wabeco D6000.jpg
Tak v první řadě, starému Klippfeldovi je tuším nějakých 85 (minimálně), takže prakticky nic nedělá. A když už něco vznikne (pod tím jménem), tak výsledek je víc než problematický.
viz třeba: https://forum.zerspanungsbude.net/viewtopic.php?t=45588
co se asi tak dá koupit:
https://www.klippfeld.at/
celá "výroba" (to, co nekooperuje) je v jedné malé hale, vedle Frankstahlu
Kolega jel okolo tuším předloni, když jsem se ho ptal, tak akorát otočil oči v sloup.
Písek z toho samozřejmě padat nebude - protože je to svařenec. Doba, kdy některý jeho stroje byly z odlitků je už dávno pryč.
A Wabeco, v Remscheidu taky vyrábí minimum - akorát montuje, mj, na výstavách už x let příslušenství ani nepřendavá z těch čínských krabic.
Kvalita strojů u Wabeca pořád je na to, kde to vyrábí nedprůměrná - ale to je hlavně dané tím, že to sami montují (alespoň donedávna montovali) - takže to nejspíš sami nějak vytřídí a zkontrolují.
Kvalita příslušenství je stejná jako u kohokoli jiného - tj. stejný věci z číny (jako příslušenství) prodává každý, kdo má otvor.
Oboje srovnávat s normální průmyslovou mašinou do běžné výroby srovnávat nelze.
Jestli to je za ty peníze dobrý - to si musí posoudit každý sám.
Po Klippfeldovi to převzal jeho syn, ale podle těch fotek z tvého odkazu vidím, že to tam pěkně mastí.
Debata byla o tom, zda jsou ještě výrobci stolních mašin v Evropě a Klippfelda jsem si nezvolil. Všechny mašiny od Wabeca jsou stolní a tím je daný jejich sektor využití. U příslušenství mi říkali, že to je Vertex (Taiwan).
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 12. 2020, 9:15

Max píše: 4. 12. 2020, 8:25
zverodoktor píše: 4. 12. 2020, 8:06 Už si nepamätáš, čo si tam videl keď si si bol osobne vyberať svoj stroj? :wink: Nejak sa nemôžem ubrániť pocitu, že ná stu trochu ťaháš s tou návštevou za nos. Alebo je to inak?
Byl jsem tam v roce 2012. A co chceš abych napsal, že tam byla slévárna litiny od výrobce xxx, brusky od výrobce yyy a CNC-ka od výrobce zzz?
Spíš bych řekl, že jsi to viděl :lol: v katalogu Wabeca z r.2012 - protože zrovna v tomto roce ty fotky z té bývalé výroby tam měli.
V mj. pokud se nepletu tak v novějších katalozích, žádný současný fotky z výroby už nejsou.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 12. 2020, 9:31

Max píše: 4. 12. 2020, 9:08
milan584 píše: 4. 12. 2020, 5:28
Max píše: 3. 12. 2020, 9:03 To MišoS: Neodpověděl jsi na moji otázku, co by tě konkrétně zajímalo.

Je zajímavé, jak kdekdo píše, že je to Čína, aniž by se sám přesvědčil, co je na tom pravdy. Již jsem to tu někdy psal dříve. Když jsem si vybíral soustruh a frézku, byl jsem se ve Wabecu v Ramschiedu (to samé i u Klippfelda ve Vídni) podívat (a to může každý) a ani ve výrobě jsem neviděl žádného Číňana :-).
Koupil jsem si tak strojky, ne sice levné, ale na kterých můžu dělat hned a s garantovanou přesností (viz měřící protokol) a odpovídající tuhostí a kde nemusím sypat písek z porézní litiny nebo flikovat nějaké ustavení geometrie gumové konstrukce, nehledě na kvalitu zpracování. Ale nemám potřebu někoho přesvědčovat, vybrat si musí každý sám.

MP_Wabeco D6000.jpg
Tak v první řadě, starému Klippfeldovi je tuším nějakých 85 (minimálně), takže prakticky nic nedělá. A když už něco vznikne (pod tím jménem), tak výsledek je víc než problematický.
viz třeba: https://forum.zerspanungsbude.net/viewtopic.php?t=45588
co se asi tak dá koupit:
https://www.klippfeld.at/
celá "výroba" (to, co nekooperuje) je v jedné malé hale, vedle Frankstahlu
Kolega jel okolo tuším předloni, když jsem se ho ptal, tak akorát otočil oči v sloup.
Písek z toho samozřejmě padat nebude - protože je to svařenec. Doba, kdy některý jeho stroje byly z odlitků je už dávno pryč.
A Wabeco, v Remscheidu taky vyrábí minimum - akorát montuje, mj, na výstavách už x let příslušenství ani nepřendavá z těch čínských krabic.
Kvalita strojů u Wabeca pořád je na to, kde to vyrábí nedprůměrná - ale to je hlavně dané tím, že to sami montují (alespoň donedávna montovali) - takže to nejspíš sami nějak vytřídí a zkontrolují.
Kvalita příslušenství je stejná jako u kohokoli jiného - tj. stejný věci z číny (jako příslušenství) prodává každý, kdo má otvor.
Oboje srovnávat s normální průmyslovou mašinou do běžné výroby srovnávat nelze.
Jestli to je za ty peníze dobrý - to si musí posoudit každý sám.
Po Klippfeldovi to převzal jeho syn, ale podle těch fotek z tvého odkazu vidím, že to tam pěkně mastí.
Debata byla o tom, zda jsou ještě výrobci stolních mašin v Evropě a Klippfelda jsem si nezvolil. Všechny mašiny od Wabeca jsou stolní a tím je daný jejich sektor využití. U příslušenství mi říkali, že to je Vertex (Taiwan).
Vertex byl výrobce (když začínal) tak někdy před čtyřiceti lety (to dělal ty tvarové orovnávače a ty připravky na magnetky na vyhazovače a podobné a ty malé nástrojařské svěráky ). V současnosti je to klasický obchodník (mj asi největší s příslušenstvím, na Taiwanu) - tj. "výrobce" :mrgreen: asi tak jako třeba Knuth, Bow, Optimum a nebo Proma.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

4. 12. 2020, 12:47

diskuze se v podstatě vyvinula přesně tak, jak jsem čekal. Vlastně vyplynulo, že Wabeco je Čína jak vyšitá, smontovaná kdesi v malé hale v Německu, aby se na to mohlo napsat "Made in Germany" a napálit cenu o 50% nahoru proti typické číně. Číňan vyrobí díly, němec je vezme a smontuje, vystaví protokol, ze kterého plyne, že ta mašinka má přesnost v tisícinách milimetrů (papír snese všechno) a má vyděláno. Neberte to doslovně, je to s nadsázkou, ale zhruba takto si to představuju. Bude to podobné, jako s "ryze českou" Promou
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Sined
Příspěvky: 67
Registrován: 15. 10. 2018, 8:28

4. 12. 2020, 2:46

Jen doplním že třeba i firma WFL je jen montážní podnik, nechávají si vyrábět komponenty jenom kde se dá. Samozřejmě mají stoprocentní kontrolu kvality, a výslednou geometrii zaručují jejich špičkový montéři.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 12. 2020, 3:35

milan.83 píše: 4. 12. 2020, 12:47 diskuze se v podstatě vyvinula přesně tak, jak jsem čekal. Vlastně vyplynulo, že Wabeco je Čína jak vyšitá, smontovaná kdesi v malé hale v Německu, aby se na to mohlo napsat "Made in Germany" a napálit cenu o 50% nahoru proti typické číně. Číňan vyrobí díly, němec je vezme a smontuje, vystaví protokol, ze kterého plyne, že ta mašinka má přesnost v tisícinách milimetrů (papír snese všechno) a má vyděláno. Neberte to doslovně, je to s nadsázkou, ale zhruba takto si to představuju. Bude to podobné, jako s "ryze českou" Promou
píšeš naprosté kraviny. V prvé řadě, srovávat Wabeco s Promou může akorát někdo, kdo je totálně sjetý :shock: (a to to píšu ještě velmi slušně).
Wabeco má za sebou hodně přes 100 let seriozní historie, kdysi mašiny dělali komplet (a to velmi dobré), v současnosti alespoň montují (možná že i stále něco vyrábí - plechařinu a drobnosti určitě), ta mašiny jsou jejich konstrukce (a ne nějaký obtah z číny) a rozhodně když už od nich něco odejde, tak to je udělaný slušně (v rámci možností daných dobou).
Že to je celý vyráběný pouze v německu :mrgreen: - to si může myslet akorát idealista.
Na druhou stranu Proma - to (taky byl) je pouze klasický obchodník, nikdy nic sami nevyrobili (taky kde, že), "kvalita" - to nemá cenu rozebírat a co se týče historie - tak k tomu taky není zrovna co dodávat..
http://kraken.slv.cz/2VSPH508/2010
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

4. 12. 2020, 10:00

milan584 píše: 4. 12. 2020, 3:35
milan.83 píše: 4. 12. 2020, 12:47 diskuze se v podstatě vyvinula přesně tak, jak jsem čekal. Vlastně vyplynulo, že Wabeco je Čína jak vyšitá, smontovaná kdesi v malé hale v Německu, aby se na to mohlo napsat "Made in Germany" a napálit cenu o 50% nahoru proti typické číně. Číňan vyrobí díly, němec je vezme a smontuje, vystaví protokol, ze kterého plyne, že ta mašinka má přesnost v tisícinách milimetrů (papír snese všechno) a má vyděláno. Neberte to doslovně, je to s nadsázkou, ale zhruba takto si to představuju. Bude to podobné, jako s "ryze českou" Promou
píšeš naprosté kraviny. V prvé řadě, srovávat Wabeco s Promou může akorát někdo, kdo je totálně sjetý :shock: (a to to píšu ještě velmi slušně).
Wabeco má za sebou hodně přes 100 let seriozní historie, kdysi mašiny dělali komplet (a to velmi dobré), v současnosti alespoň montují (možná že i stále něco vyrábí - plechařinu a drobnosti určitě), ta mašiny jsou jejich konstrukce (a ne nějaký obtah z číny) a rozhodně když už od nich něco odejde, tak to je udělaný slušně (v rámci možností daných dobou).
Že to je celý vyráběný pouze v německu :mrgreen: - to si může myslet akorát idealista.
Na druhou stranu Proma - to (taky byl) je pouze klasický obchodník, nikdy nic sami nevyrobili (taky kde, že), "kvalita" - to nemá cenu rozebírat a co se týče historie - tak k tomu taky není zrovna co dodávat..
http://kraken.slv.cz/2VSPH508/2010
No dobře.. Tak plácám.. Však taky píšu, že to je s nadsázkou.
Narážka na Promu nebyla myšlená tak, že Wabeco koupí soustruh, přelepí nálepky a prodá. Ta narážka se týkala toho, že Proma se vydává za českou výrobu, i když možná ani ty nálepky nejsou vyrobené v čechách. Wabeco taky určitě není čistokrevný němec, ale bude to německo čínský míšenec. Dělají to tak dneska už téměř všichni, protože jde v první řadě o peníze. I když na druhou stranu.. To Wabeco má takové ceny.. Pro kutila celkem nesmysl. Celkem by mě zajímalo, jak velký úspěch ty jejich stroje mají v čechách a jestli opravdu jsou tak kvalitní a přesné.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

5. 12. 2020, 1:18

milan.83 píše: 4. 12. 2020, 10:00
milan584 píše: 4. 12. 2020, 3:35
milan.83 píše: 4. 12. 2020, 12:47 diskuze se v podstatě vyvinula přesně tak, jak jsem čekal. Vlastně vyplynulo, že Wabeco je Čína jak vyšitá, smontovaná kdesi v malé hale v Německu, aby se na to mohlo napsat "Made in Germany" a napálit cenu o 50% nahoru proti typické číně. Číňan vyrobí díly, němec je vezme a smontuje, vystaví protokol, ze kterého plyne, že ta mašinka má přesnost v tisícinách milimetrů (papír snese všechno) a má vyděláno. Neberte to doslovně, je to s nadsázkou, ale zhruba takto si to představuju. Bude to podobné, jako s "ryze českou" Promou
píšeš naprosté kraviny. V prvé řadě, srovávat Wabeco s Promou může akorát někdo, kdo je totálně sjetý :shock: (a to to píšu ještě velmi slušně).
Wabeco má za sebou hodně přes 100 let seriozní historie, kdysi mašiny dělali komplet (a to velmi dobré), v současnosti alespoň montují (možná že i stále něco vyrábí - plechařinu a drobnosti určitě), ta mašiny jsou jejich konstrukce (a ne nějaký obtah z číny) a rozhodně když už od nich něco odejde, tak to je udělaný slušně (v rámci možností daných dobou).
Že to je celý vyráběný pouze v německu :mrgreen: - to si může myslet akorát idealista.
Na druhou stranu Proma - to (taky byl) je pouze klasický obchodník, nikdy nic sami nevyrobili (taky kde, že), "kvalita" - to nemá cenu rozebírat a co se týče historie - tak k tomu taky není zrovna co dodávat..
http://kraken.slv.cz/2VSPH508/2010
No dobře.. Tak plácám.. Však taky píšu, že to je s nadsázkou.
Narážka na Promu nebyla myšlená tak, že Wabeco koupí soustruh, přelepí nálepky a prodá. Ta narážka se týkala toho, že Proma se vydává za českou výrobu, i když možná ani ty nálepky nejsou vyrobené v čechách. Wabeco taky určitě není čistokrevný němec, ale bude to německo čínský míšenec. Dělají to tak dneska už téměř všichni, protože jde v první řadě o peníze. I když na druhou stranu.. To Wabeco má takové ceny.. Pro kutila celkem nesmysl. Celkem by mě zajímalo, jak velký úspěch ty jejich stroje mají v čechách a jestli opravdu jsou tak kvalitní a přesné.
Zkusím odpovědět velmi slušně, šlo by to říci daleko jadrněji.
V prvé řadě si myslím, že to Wabeco nějaký trh :mrgreen: v ČR naprosto nezajímá (naštěstí).
Protože typický český internetový diskutér je pro jakéhokoli výrobce obráběcího stroje čírá katastrofa prvního stupně.
Pokud někdo chce si koupit nějakou mašinu, tak by měl vědět (v prvé řadě) CO na tom chce dělat a podle toho volit vhodný typ, výrobce a stav (nový, použitý, špatný, na generálku).
Stav si musí zvolit podle toho, co je schopen na tom sám udělat - pro někoho je problém vyměnit vymačkaný šroub v nožovém držáku, pro jiného může být totální generálka rutinní bezproblémovou činností.
Wabeco (vlastní mašina) je v poloze, kdy jako nové se dá rovnou používat (na rozdíl od všelijakých jiných šišatin), jako starší jsou k mání na něj ND. Skutečná produkční mašina to není (možná na velmi lehkou práci), ale taky to stojí cca 1/10 co nová pořádná profi mašina.
Jestli odpovídá cena, se musí rozhodnout každý sám.
Jestli ho chce - nejlepší je se dojet podívat k někomu, kdo na něm rutinně dělá (ne tlachá) a nebo do showroomu a nebo na výstavu (ty jsou bohužel díky C19 mrtvé, takže to je skutečný problém).
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“