soustruh JSO IV - repas

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
ZeframC
Příspěvky: 33
Registrován: 15. 2. 2019, 1:17

5. 5. 2021, 8:35

Díky
danodpp
Příspěvky: 317
Registrován: 14. 1. 2013, 10:45
Bydliště: Poprad

5. 5. 2021, 9:21

zexner píše: 5. 5. 2021, 8:04
Kdyby bylo nějaké příslušenství ...... tak bych zkusil pro místní udělat přes léto nějaký odlitky.
z toho prislusenstva su tam asi len tie zavitove hodinky, na fotkach nic ine nieje, a ujko mi nevedel nic popisat, lebo vraj nieje strojar.
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

7. 5. 2021, 6:46

Tady jsou slíbené fotky původního čerpadla (nebo spíš pumpičky) na emulzi, které je jinak přišroubované zezadu podstavce a hnané řemenem zespod od předlohy. To mi přijde dost nepraktické, tak zvažuju že dodělám sólo pohon elektromotorem (mám tu 100W z domácí pekárny tak uvidím jestli to bude stačit) aby se dalo pohodlně zapínat chlazení a nemusel se furt nahazovat a shazovat řemen.
Přílohy
DSC_0024_compress44.jpg
DSC_0025_compress54.jpg
DSC_0026_compress86.jpg
danodpp
Příspěvky: 317
Registrován: 14. 1. 2013, 10:45
Bydliště: Poprad

7. 5. 2021, 6:55

zexner píše: 7. 5. 2021, 6:46 Tady jsou slíbené fotky původního čerpadla....
tak to je pekna sranda, a remienok ide celkom z dola az celkom hore na cerpadlo :roll:
ale tak to bude mat asi aj dost velky tlak nie?
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

7. 5. 2021, 9:19

Dobrý den
Moc děkuji za fotky čerpadla. Pokud to dobře chápu, tak bylo čerpadlo namontováno na té jímce na emulzi a ta přitékala do čerpadla otvorem ve stěně stojanu a otvorem v odlitku čerpadla ?
To je pro mne trošku zklamání neboť na mém starším modelu muselo být čerpadlo trochu jiné , zřejmě s nátrubkem na hadičku pro přítok emulze do čerpadla.

Jinak na předlohové hřídeli řemenici pro náhon čerpadla mám. Je to řemenička na kulatý řemínek,
podobnou řemeničku na kulatý řemínek má také vrtačka V 10A tos Svitavy (mám ji v dílně)

Zdravím Štěpán
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

7. 5. 2021, 9:39

danodpp píše: 7. 5. 2021, 6:55
zexner píše: 7. 5. 2021, 6:46 Tady jsou slíbené fotky původního čerpadla....
tak to je pekna sranda, a remienok ide celkom z dola az celkom hore na cerpadlo :roll:
ale tak to bude mat asi aj dost velky tlak nie?
No, vypadá to spíš jako domeček pro ložisko :-) Co se týče tlaku tak vůbec netuším, ještě jsem na soustruhu prakticky nedělal. V zimě jsem ho přivezl a furt na něm makám. Vřeteno má za sebou opravu (přebrus a zaškrabání pouzder). Poslední co mi teď chybí je ozubené kolo a hřídelka na příčný posuv (ty to zabalili nejspíš při nějakém nárazu). Pak už snad konečně začnu něco kutit.
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

7. 5. 2021, 10:00

Štěpán píše: 7. 5. 2021, 9:19 Dobrý den
Moc děkuji za fotky čerpadla. Pokud to dobře chápu, tak bylo čerpadlo namontováno na té jímce na emulzi a ta přitékala do čerpadla otvorem ve stěně stojanu a otvorem v odlitku čerpadla ?
To je pro mne trošku zklamání neboť na mém starším modelu muselo být čerpadlo trochu jiné , zřejmě s nátrubkem na hadičku pro přítok emulze do čerpadla.

Jinak na předlohové hřídeli řemenici pro náhon čerpadla mám. Je to řemenička na kulatý řemínek,
podobnou řemeničku na kulatý řemínek má také vrtačka V 10A tos Svitavy (mám ji v dílně)

Zdravím Štěpán
Ano, je to přesně tak. Čerpadlo bere emulzi z nádoby v podstavci skrze otvor v podstavci. V tele odlitku je dírka kam ještě patří kulička s pružinou, které fungují jako zpětný ventil aby čerpadlo neprskalo do zásobníku emulze.
Škoda, že je jiné než na starších verzích soustruhu ale šlo by se tím i inspirovat, vstup emulze udělat do boku toho čerpadla a odtud natáhnout hadičku k nádobě s emulzí. Myslím že by to tak mohlo i původně být, ty změny nebývali tak radikální takže čerpadlo mohlo vypadat dost podobně.
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

7. 5. 2021, 10:45

dobrý den
Děkuji za reakci. Já si taky myslím,že to čerpadlo mohlo vypadat dost podobně. Co jsem viděl , tak se soustruhy Svoboda JSO neustále vyvíjely a skoro bych řekl že počet dochovaných kusů je stejný jako počet typů :D

Jinak já to mám rozebrané už celkem dlouhoi a po chvilkách už jsem měl rozebrané úplně všechno a to jsem chtěl původně jen přebrousit také jen vřeteno a zaškrabat ložiska no a takhle se to zvrhlo. Mám ale na práci ještě jiný soustruh
Zdravím Štěpán
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

8. 5. 2021, 7:48

Ahoj, zaujal mne ten revolverovy doraz. Pasoval by i na JSO5? Mam lunetu, operku i zavitove hodinky ale doraz by se mi hodil, kolik ma poloh? Pokud byste prislusenstvi na petku potrebovali jako model, muzeme se domluvit.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
danodpp
Příspěvky: 317
Registrován: 14. 1. 2013, 10:45
Bydliště: Poprad

8. 5. 2021, 10:42

ano diky za fotky aj prispevky, myslim ze z jso4 na jso5 by malo pasovat skoro vsetko nie?

Mr. MR tie veci by si mal na predaj? alebo....

revoverovy doraz ja nemam, ale niekto z fora tu daval niekde fotky, :
F0352267-1C6C-486E-B757-DD66C335A7C8.jpeg
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

8. 5. 2021, 8:42

Dobrý den
Luneta, kterou jsem si vypůjčil , je ze soustruhu JSO 5 a v tomto zarezlém stavu po povodni se nachází cca 20 let. Chtěl bych zkusit chvíli nějakou inzerci , kdyby se náhodou někdo ozval no a pokud se to nepodaří, tak bych lunetu rozebral a použil jako model a nechal si udělat odlitky, tak bych případně nechal odlít více kusů..
Revololverový doraz v ruce nemám, a maximálně bych mohl poprosit známého o fotky s rozměry a podle toho by se musel udělat model

Jinak co se týká průběžné lunety , tu jsem sehnal originál z JSO 5 a pasuje i na můj soustruh, tak, že předpokládám že na JSO 4 bude pasovat taky . Akorát na suportu mého soustruhu jsou připevňovací závity Whitvorth , tak že jsem si musel vyrobit šrouby.

Zdravím Štěpán
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

8. 5. 2021, 8:52

Ze sveho JSO5 nic neprodavam. Myslel jsem to tak, ze bych to mohl zapujcit jako model. Mam lunetu, pololunetu, hodinky a licni desku.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

9. 5. 2021, 1:36

Může někdo znalý posoudit, jestli je příslušenství mezi JSO4 a 5 zaměnitelné? Já s JSO/ISO 5 žádné zkušenosti nemám, jediné co vím že minimálně vřeteník je řešený trochu moderněji, závit na vřetenu je určitě větší a pravděpodobně v něm bude i plnohodnotný Morse 4 kužel. Což je mimochodem taky dobrá otázka na majitele Svoboďáků (když už se nás tu tolik sešlo), co máte ve vřetenu za kužel? Metrika nebo Morse? Ve svém vřetenu mám kužel s velkým průměrem 28,8 mm a délka cca 80 mm, což má daleko do Mk4 a Mk3 v tom plave. Mate tu někdo zkušenost s tím že by byl Morse kužel prostě zkrácený? Jinak brusič co mi brousil vřeteno tam zkoušel Mk4 kalibr a ten seděl celkem dobře - trochu líp seděl v zadní části ale to je prý správně. Kdyby někdo tušil (nebo měl nějakou dokumentaci tak dejte vědět).
V návaznosti na to, pokud někdo sundával vřeteník z lože, jak jste ho při zpětné montáži doměřili? Já to zkoušel přes Mk4 trn ale do dutiny se vleze jen větší půlka, jen na začátku trnu to obvodově házelo 3 stovky, na konci asi 12 takže jsem to prozatím nějak "odhadnul" a jediné smysluplné co mě napadá je to doměřit přes broušený trn v nový univerzálce (mám tu nachystanou 125/3-1M1).
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

9. 5. 2021, 5:47

zexner píše: 9. 5. 2021, 1:36 Může někdo znalý posoudit, jestli je příslušenství mezi JSO4 a 5 zaměnitelné?
Změř profil lože a udělej okótovaný nákres. Pak výšku osy vřetena nad ložem a její pozici. Pokud se rozměry obou loží a osová výška bude shodovat, bude příslušenství zaměnitelné.
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

9. 5. 2021, 9:58

dobrý den
Já mám ve vřetenu staršího modelu soustruhu kužel metrický (kuželovitost 1:20 a název dle největšího průměru ) Předpokládám, že na jso JSO 4 to bude stejné. Teď z hlavy nevím jestli je to také těch 28,8mm
Nejlepší zjištění zda luneta z JSO5 pasuje na starší provedení soustruhu je ji tam posadit a zjistit zda je její střed v ose vřetena a koníku. Odzkouším a dám sem fotku. Tu pevnou, kterou jsem si vypůjčil, jsem ještě nezkoušel ale přeedpokládám, že to je stejné.
Zdravím Štěpán
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“