Identifikace německého/rumunského soustruhu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
VitaT
Příspěvky: 2
Registrován: 24. 1. 2021, 6:14

25. 1. 2021, 4:14

Dobrý den pánové,
před dvěma léty jsem se jel podívat na většího kamaráda k mému milovanému S28, kterého bych občas potřeboval-když jsem tento soustruh viděl poprvé, byl jsem si jistý, že se jedná o nějaký Volman-usoudil jsem z tvaru vřeteníku. Koupil jsem jej za přijatelnou cenu jako plně funkční, ale nebylo v místě možno vyzkoušet - zjištěním doma funkční nebyl...Majitel tvrdil, že pochází z německé válečné výroby...od procházejícího člověka na pumpě, když jej viděl naložený a pustil se se mnou do řeči, podal neověřitelnou informaci, že jej zná, a že je to soustruh ZB4 Zbrojovka Brno - o tom jsem nenašel nic. Ostatně už nevím kde dál pátrat.
Mezitím jsem různě zjišťoval, o co se tedy jedná za model bez štítku, a z invetáře ?snad? Poličských strojíren:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
Pak jsem řešil jiné věci, jako opravu S028 a pod, a konečně letos jsme se dostali k tomuto většímu mazlovi. Začali jsme rekonstrukcí elektroinstalace, a soustruh se točí (pocitově příliš rychle), všechno vypadá že jakžtakž jde, ale spousta věcí mi není jasných - hlavně výrobce a model.

Z parametrů - počet otáček 12-1200/min., točná nad ložem cca 400mm, vřeteno MK5, koník MK4, nožový držák pro nůž 25mm. Motor 7kW 1420ot/min., made in Romania, původní el. instalace "česká" krom mě neznámého stykače, trafo na osvětlení 24V. Všechny štítky ovládání v němčině.

Suport mi příjde totožný jako na VDF HEIDENREICH HARBECK 18, nesedí mi vřeteník a jeho vnitřní uspořádání.

Nejvíce mi připomíná rumuna Strung Arad SN400, nevíte z čeho tento byl odvozený? Třeba je to jeho předek...

Díky za nápady, VitaT.
Uživatelský avatar
Fugo
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 12. 2019, 11:57
Bydliště: Jablonec n.N.
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2021, 10:10

Jen si tipnu, že to je předchůdce sn400, dle vřetenové skříně, ta je hodně podobná jak tvarem tak i pohledem do převodovky, v podstatě i support je hodně podobný.. norton a lyra jsou uplně jiné

Iosif Ranchet to je

tady ho máš....https://www.olx.ro/oferta/strung-2buc-I ... 7495942e76
VitaT
Příspěvky: 2
Registrován: 24. 1. 2021, 6:14

3. 2. 2021, 10:52

Úžásné, děkuji moc za pomoc!
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“