Homemade soustruh kola ?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Puma
Příspěvky: 27
Registrován: 5. 3. 2021, 4:01

21. 3. 2021, 8:33

JJ, díky všem. Teď mám do smrti co tunit a čím se bavit. Chci si na něho dát ty smetáčky na špony, ty drobné šponky mají tendenci se mi tam zadírat. Ta kola bych chtěl dát na nějaké křídlovky, nebo tak něco a celé to zakrytovat. No a protože jsem invalida a musím u toho sedět, tak na to všelijak čumím jak sova skulinkama a tak možná budu řešit i ten stůl, protože je lepší se na to dívat shora. Asi snížit a posunout ten soustruh dopředu. Ale moc se mi do toho nechce. :)
Puma
Příspěvky: 27
Registrován: 5. 3. 2021, 4:01

10. 4. 2021, 1:09

Kdo chce, může mrknout na mé první soustružení díry v litině ::))
https://www.youtube.com/watch?v=NQfarzh ... Oa&index=1
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

10. 4. 2021, 2:11

Nikdy nezastavuj vreteno s nožom v zábere, lebo ho vyštrbíš.
Tos C45-2000
Puma
Příspěvky: 27
Registrován: 5. 3. 2021, 4:01

10. 4. 2021, 3:03

turnigy píše: 10. 4. 2021, 2:11 Nikdy nezastavuj vreteno s nožom v zábere, lebo ho vyštrbíš.
Díky za radu. Já se to učím za pochodu. Měl jsem tam problém v tom, že ten soustruh nemá žádné dorazy a než bych stihnul vyjet s nožem, tak by se mi zase zadřel o zadek té díry. Budu to muset do budoucna nějak vymyslet.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 4. 2021, 3:47

My sme ti vraveli ELS elegantne riesi tento a ine problemi, ale ty nie, ze chces kolesa. Tak sa trap teraz.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 4. 2021, 4:01

Puma píše: 10. 4. 2021, 1:09 ... Budu to muset do budoucna nějak vymyslet.
zastavíš posuv - toto jediné spěchá (tipuji že je na to ta páka/černá kulička vlevo)
vyjdeš nožem ze záběru
vypneš vřeteno

na dojetí na správnou pozici pomůže stavitelný nonius (vidím ho na příčném posuvu) - prostě když to dojede na "0" - vypnu
(většinou vypnu kousek před tím a dojedu ručně)
zvaž dát si druhý takový nonius vlevo na šroub - přeci je to jen očima od nože blíž než vpravo u kličky
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

10. 4. 2021, 5:18

atlan píše: 10. 4. 2021, 3:47 My sme ti vraveli ELS elegantne riesi tento a ine problemi, ale ty nie, ze chces kolesa. Tak sa trap teraz.
ELS je určite o level vyššie, ale nedokážem si predstaviť obyčajného kutila, ktorý si to len tak doma vyrobí, na to už musíš mať dosť dobré znalosti elektroniky a programovania. A pokiaľ viem, tak žiadne hotové "plug&play" riešenie pre amatéra zatiaľ neexistuje
Tos C45-2000
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

10. 4. 2021, 5:36

Moc pěkné. Krásně jsem si početl :)
Jen jedna věc, můžeš hýbat suportem i ručně nebo pouze pomocí toho šroubu?
Puma
Příspěvky: 27
Registrován: 5. 3. 2021, 4:01

10. 4. 2021, 9:48

atlan píše: 10. 4. 2021, 3:47 My sme ti vraveli ELS elegantne riesi tento a ine problemi, ale ty nie, ze chces kolesa. Tak sa trap teraz.
NJN, já to řešil a moc se napřemýšlel. Kdysi dávno jsem se učil i autocad, pak jsem i scatchup na 2d, nebo jak se to píše, to na frézku. Ale to spíš v teoretické rovině kvůli konstrukci modelů letadel. Pokud bych do toho šel, tak asi ten Mach 3 a při zvážení toho, co by to obnášelo v případě této konkrétní mašinky jsem usoudil, že by to nemělo konkrétně pro mě smysl. Já nebudu valit kusy nikdy a abych strávil hromadu času učením a psaním nějakého prográmku kvůli občasnému kousku, tak to asi ani nemá smysl. A hlavně, když bych si po půl roce šel něco vytočit, tak bych to všechno mezi tím pozapomínal. :shock: Myslím, že tento stroj dosáhne svých limitů, až dořeším ta kolečka ještě na nějaké ty základní závity a naučím se s tím trošku dělat. Snad. Ale nikdy neříkám nikdy. :D
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

10. 4. 2021, 10:02

To jsi to ale nepochopil, els neni zadne cnc aby to za tebe hybalo osama jako mach nebo linuxcnc. Vyresil jsi to paradne, klobouk dolu. Nastuduj co to je, nez napises kravinu :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Puma
Příspěvky: 27
Registrován: 5. 3. 2021, 4:01

10. 4. 2021, 10:07

chb píše: 10. 4. 2021, 4:01
Puma píše: 10. 4. 2021, 1:09 ... Budu to muset do budoucna nějak vymyslet.
zastavíš posuv - toto jediné spěchá (tipuji že je na to ta páka/černá kulička vlevo)
vyjdeš nožem ze záběru
vypneš vřeteno

na dojetí na správnou pozici pomůže stavitelný nonius (vidím ho na příčném posuvu) - prostě když to dojede na "0" - vypnu
(většinou vypnu kousek před tím a dojedu ručně)
zvaž dát si druhý takový nonius vlevo na šroub - přeci je to jen očima od nože blíž než vpravo u kličky
Ano, ta černá kulička( páka) vyřadí, nebo zastaví posuv suportu v podélném směru. Takže nůž dojede na konec (poznám sluchem a okem) a před zničením stroje ten posuv tou páčkou vyřadím, pak jsem vypnul to vřeteno, přehodil směr otáčení, zapnul a nechal ten nůž zase vyjet. A s tím noniusem se právě musím naučit pracovat. Nonius na příčném suportu má vyznačenou nulu a i dílky, ale zatím ještě nevím jaké je to rozlišení. To ještě musím vybádat. Pak je tam ještě "nonius" na suportu nahoře pro podélný směr, tan ale nemá žádnou stupnici. Problém je, že když je ten posuv v chodu, tak se nikde nic netočí a není tedy kde bych co odečetl. Budu bádat, přemýšlet a študovat.
Puma
Příspěvky: 27
Registrován: 5. 3. 2021, 4:01

10. 4. 2021, 10:18

Britt píše: 10. 4. 2021, 5:36 Moc pěkné. Krásně jsem si početl :)
Jen jedna věc, můžeš hýbat suportem i ručně nebo pouze pomocí toho šroubu?
I ručně, ale je to proti přírodě. Ten tvůrce to udělal naopak. Myslím směr otáčení těma kličkama. Někde vepředu je asi fotka. Jinak celým suportem jde hýbat ručně. Na pravé straně soustruhu na tom šroubu je kolečko s kličkou, takže tím šroubem můžu točit ručně při vyřazeném strojním posuvu. Ale ten pohyb není na soustružení, není plynulý. Avšak, později při soustružení druhé té díry (dělal jsem dvě) jsem vždycky dojel na dno díry, vypnul posuv, vyjel s nožem z díry ručně, posunul si nůž zase kousek do záběru, zařadil posuv a soustružilo to zase do díry. A tak dokola, až jsem ty díry udělal větší, než jsem chtěl :shock: :P :shock: Ale jen o kousek, nebude to vadit. Ovšem je ještě hodně učení přede mnou.
Puma
Příspěvky: 27
Registrován: 5. 3. 2021, 4:01

10. 4. 2021, 10:24

Charon píše: 10. 4. 2021, 10:02 To jsi to ale nepochopil, els neni zadne cnc aby to za tebe hybalo osama jako mach nebo linuxcnc. Vyresil jsi to paradne, klobouk dolu. Nastuduj co to je, nez napises kravinu :lol:
Jo, jenže, když napíšu els, tak mi to najde lvici Elsu (hyperbola) :) Na trubce jsem viděl nějakýho Rusáka s nějakou kalkulačkou u soustruhu, či co to bylo. Jenže Rusáci, ti jsou hodně vepředu, těm když dojdou kolečka, tak nakopou za barákem rudu a naučí se točit i čtverečky. Pokud to jde někde koupit, nebyl by odkaz ? Mrknul bych co to je a kolik to stojí.
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

11. 4. 2021, 8:51

na ELS je tady celé vlákno: viewtopic.php?t=14928
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

11. 4. 2021, 9:41

Obecně není dobré zastavovat soustruh nejen řeže-li nůž právě třísku, ale i pokud zůstává nůž v kontaktu s obrobkem po vypnutí posuvu. Také není dobré nevyjet nožem ze záběru a změnit směr otáček. Často při tom dojde k poškození nože, i když se přímo nevyštípne, tak to poškozuje břit. Vadí to tím více, čím méně je tuhá soustava stroj-nástroj-obrobek, tedy hlavně právě na kutilských "rachotinách" při obrábění špatně upnutého kdečeho nedokonale upnutým kdečím. Na podobné pokusy jsou ideální ocelové nože, které jsou proti vyštípnutí poměrně odolné. Takže po dojetí na dno buď při stejných otáčkách bez pohybu přísuvem vyjet zpět posuvem nebo vyjet oběma posuvy ze záběru a teprve potom zastavit nebo změnit otáčky.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“