Odjehlování soustružených dílců

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
husokachna
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 2. 2021, 1:14

8. 3. 2021, 2:35

Zdravím pánové (a případné dámy).
Potřeboval bych poradit, snad se ptám na správném místě. Hledal jsem a nenašel, možná to jen neumím pojmenovat správně, ale k věci...

Na CNC dlouhotoči vyrábíme děláme nejrůznější osky a nýtky pro naše použití. Nejsme obráběči, nikdo tomu tady extra nerozumí, já úplně nejmíň, ale nikdy jiný se asi nezeptá...
Na každém kusu nám po upíchnutí zůstane jehla, zhruba milimetr v průměru. Ladili jsme stroj i nástroje, na lepší grot se nedostaneme, prostě to ulítne.
Protože se většinou jedná o pohledovou plochu, tak to pak ještě odjehlujeme, upíchneme to na klasice, jsou to malý dílečky a i když to děláme na malým soustruhu, je to strašně pracný...vypnout, upnout, zapnout, najet, odjet...
Vím, že tady vedle ve fabrice to dělají na soustruzích Boley, že je to značně rychlejší.
Neumíte poradit, na čem to nejlíp dělat - jestli na to nejsou nějaký jednoúčeláky nebo obdobný novější soustruhy jako jsou ty Boleyky?
Předem díky moc za jakoukoliv radu a přeju pěkný den vespolek.
Jarda
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2021, 2:40

Byla by fotka?
Aleš Procháska
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 3. 2021, 3:20

musíš mít čelo upichováku nabroušené šikmo
tak, aby ta strana u obrobku brala na cca o 0,5-1mm menším průměru než strana u materiálu
pak to dotočí stranu u obrobku až do 0 a na materiálu zůstane jehlánek, ten odstraníš přejetím špičky za osu
samozřejmě musíš mít vychytanou výšku
dělají se takové i destičky
Korloy ???
Manchester ???
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Pepa Žhář
Příspěvky: 417
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

8. 3. 2021, 6:37

Ahoj, ja pouzivam tento, je to do prumeru tusim 30mm, necha se opakovane nabrousit na bezne brusce a tvar ktery je libo..pak si ale musis hlidat delku toho platku aby pak nebyl kratky a nedrbal si drzak--
do boku stim moc velke psi kusy nejdou, ale postupne odpichat a pak finalni sponu po konture ..
ten uhel na upichnuti je dost dulezity jinak kdyz je vetsi tak to pruzi a ma snahu se od cela obrobku odtlacet..upichuji do -2mm..
samozrejmosti je mit protikus upnut v protivretenu jinak ten pupik tam bude stejne..
https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... AdAAAAABAD
upich.JPG
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

8. 3. 2021, 7:06

To tam nemáš protivřeteno ??
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3592
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2021, 9:05

testone píše: 8. 3. 2021, 3:20 musíš mít čelo upichováku nabroušené šikmo
tak, aby ta strana u obrobku brala na cca o 0,5-1mm menším průměru než strana u materiálu
pak to dotočí stranu u obrobku až do 0 a na materiálu zůstane jehlánek, ten odstraníš přejetím špičky za osu
samozřejmě musíš mít vychytanou výšku
dělají se takové i destičky
Korloy ???
Manchester ???
měl bych k tomu takovou vizi z klasiky využitelnou i při tom dlouhotoči, myslím, že bez podepření tam letmo ten díl uletí vždycky a nějaký ten "šušeň" tam bude, no myslím...., vím to, protože jsem už takhle pár malých sérií dělal a muselo to pak jít na další mašinu. Rozhodně k tomu nebude potřebovat přímo protivřeteno i když by to byl ideál, ale to by se neptal....
Uvažoval jsem u revolveru o využití potahováku tyčí, ovšem ne pevného, ale rotačního nic složitého :wink: takový ten s pružnýma třema zubama, dělal jsem asi 300ks takových ocelových čípků a celou dobu co jsem nad tím stál jsem nad tím přemýšlel abych to nemusel pak zas všechno upravovat, nakonec jsem se na to vyprdnul z lenosti, ale představ si ten potahovák na malém otočném hrotu nebo ložisku s kusem baga jako setrváku, čelisti nachystat na konkrétní průměr aby to drželi jak sklíčidlo co ti to dotočí abys to byl schopnej po zapuštění dokončit až k ose ten grót, to sundání už ručně, ale v tisícikusé sérii by to mělo smysl, bavím se o průměrech tak do 10mm cca
pevnej potahovák mám, ale tohle jenom v hlavě, fungovat by to mělo, dlouho mě to šrotovalo v hlavě, ten dotaz jen obnovil :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
husokachna
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 2. 2021, 1:14

9. 3. 2021, 2:31

Čau, díky za odpovědi. Soustruh je Tornos, protivřeteno tam je, ale nikdo s tím moc neumí. Soustruh jsem koupil s programama na naše dílce, dřív se dělaly venku a když potřebuju program na něco novýho, tak mi to udělá známej, kterej ale Fanuc nedělá, nabouchá to nějak podle těch starých. Nekamenujte mě, je to hrozný já vím, ale funguju s tím, co mám a jak říkám, naše branže je úplně jinde než obrábění. Jedeme to jen v jedné směně a pouze naše dílce. Takže to nějak seřídíme, ale přidat do programu protivřeteno, to je zatím nad naše schopnosti.
Co se týče hrání si s geometrií upichováku, to jsme zkoušeli, ale jak to není uchycený, tak to stejně vždycky ulítne.
Asi nejjednodušší bude naučit se používat to protivřeteno, co? :-) Co strojní čas na protivřeteno, máte s tím zkušenosti, není to nakonec pomalejší, než to někde odjehlit?
Fotku zkusím poslat zítra.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 3. 2021, 2:44

husokachna píše: 9. 3. 2021, 2:31 ...
Asi nejjednodušší bude naučit se používat to protivřeteno, co? :-) Co strojní čas na protivřeteno, máte s tím zkušenosti, není to nakonec pomalejší, než to někde odjehlit?
Fotku zkusím poslat zítra.
Protivřeteno je dost zdržovačka ! Jeho ekonomická efektivita hodně záleží na na tom, jak máš vytížený stroj. Pokud stroj pracuje třeba na 50 % a nemáš pro něj jiné "krmení" dává smysl protivřeteno spustit.
Pokud je stroj vytížen, je lepší se zamyslet nad přípravkem na odjehlení mimo stroj.
husokachna
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 2. 2021, 1:14

9. 3. 2021, 3:31

Právě, že teď jedeme na 1,5 směny a máme pouze jednosměnný provoz, takže by pro mě bylo lepší využití, dělat to v rámci obsluhy bokem. Vím, že na těch Boleykách, jak jsem psal výše, to dělají tak, že se vřeteno nezastavuje a pouze se obrobek strká z boku do kleštiny, což je docela fičák oproti tomu, že my to teď děláme normálně na klasice...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3592
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2021, 4:07

husokachna píše: 9. 3. 2021, 3:31 Právě, že teď jedeme na 1,5 směny a máme pouze jednosměnný provoz, takže by pro mě bylo lepší využití, dělat to v rámci obsluhy bokem. Vím, že na těch Boleykách, jak jsem psal výše, to dělají tak, že se vřeteno nezastavuje a pouze se obrobek strká z boku do kleštiny, což je docela fičák oproti tomu, že my to teď děláme normálně na klasice...
no a nebylo by lepší sem dát fotku a cca rozměry toho o čem se bavíme + fotku té klasiky na které to dokončuješ? ono ti z toho můžou lézt díly specifického tvaru či průměru a dokončovat to lze i na sv18, upínání za chodu vřetene má více typů soustruhů, každopádně pokud tam budeš cokoli strkat je nutné uvědomit si, že k tomu potřebuješ kleštinové upínání za chodu, kleštinu a za ní speciální doraz skrz vřeteno a to upínání, ne každá kleština má zezadu vnitřní závit či rozpěrný čep
takže napiš aspoň průměr a délku, já to třeba mám a používám, tak vím co to dělá třeba při 2500otáčkách když to tam máš cpát prstama, k tomu potřebuješ ještě třeba otočný přípravek do koníka do kterého to zasadíš a tím to tam natlačíš, jinak ti to po sto dílech rozřeže prsty do krve, takhle těžko radit :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2021, 5:17

Milan199 píše: 9. 3. 2021, 2:44Protivřeteno je dost zdržovačka
Když je rozumný soustruh a řs a šikovný programátor (zažil jsem soustruh, který neuměl neuměl synchronizovat protivřeteno a musel se zastavit) tak je otázka vteřin si chytit kus a upíchnout mezi dvěma vřeteny. To bude chtít spíš vyzkoušet, jak moc to zdržuje.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2021, 5:19

Jinak existují i další možnosti, třeba si udělat přípravek do svěráku a začistit 20 kusů najednou na frézce. Když je to takováhle hromadná výroba tak by se to třeba vyplatilo. Ale to bude chtít tu fotku nebo výkres :-)
Aleš Procháska
husokachna
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 2. 2021, 1:14

10. 3. 2021, 8:15

Čau, posílám fotku pár dílců (děláme jich víc), pro představu. Ten největší dílec má průměr 18 mm na čele (největší průměr). Snad jsem to vložil dobře:
Obrázek
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2021, 10:04

CNC frézku máte? Tohle by asi šlo tím upínacím přípravkem a jen navrtáváčkem odvrtat ty zbytky po upíchnutí (jestli by to nevadilo z hlediska vzhledu).
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“