Zakončenie vretien malých čínskych sústruhov

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
mmuzila
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 1. 2020, 4:49
Bydliště: Brno

8. 3. 2021, 6:31

Na svoj sústruh D280x700 zháňam lícnu dosku. Priamo na môj sústruh som toho moc nenašiel. Chcem teda zakúpiť lícnu dosku určenú pre iný sústruh s kompatibilným vretenom. Problém však je, že predajcovia zvyčajne neuvádzajú typ zakončenia vretena na ktorý táto príruba pasuje. Zvyčajne sa obmedzia len na niečo ako: "Upínací deska pro soustruh Proma SPA-500 ". Nájsť na internete typ zakončenia vretena na danom sústruhu nebýva jednoduché.

Preto by som sa chcel spýtať vlastníkov týchto mašiniek: ako máte zakončené vreteno? (Hlavne teda na mašinkách s točným priemerom nad ložom ~250mm.)

Môj sústruh má na vretene niečo ako ošidený Camlock - namiesto excentrov sú tam len diery na šróby. Moje vreteno vyzerá zhruba takto:

Obrázek
(priamy link na obrázok)

PS: Viem že Boukal má v ponuke lícnu dosku na D280, no nemá ju skladom a ešte k tomu sa mi zdá byť predražená.

PPS: Ak sa to tu už riešilo, tak sa ospravedlňujem za duplicitu. Bohužiaľ som to nenašiel.
Naposledy upravil(a) mmuzila dne 8. 3. 2021, 11:51, celkem upraveno 1 x.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

8. 3. 2021, 7:56

Ahoj,
na moje Bernardo jsem kupoval lícní desku od Tumlíka tady z fóra. Má nějaké polotovary, akorát mi přetočil osazení na rozměr mojí příruby a vyvrtal nové díry na upínací šrouby. Na rozdíl od nabízených desek má zakrytý střed, což je v mém případě výhoda.
http://www.tumlikovo.cz/univerzalni-lic ... ruh-mn-80/
http://www.tumlikovo.cz/univerzalni-lic ... -rady-300/

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 3. 2021, 8:27

mmuzila píše: 8. 3. 2021, 6:31 Na svoj sústruh D280x700 zháňam lícnu dosku. Priamo na môj sústruh som toho moc nenašiel. Chcem teda zakúpiť lícnu dosku určenú pre iný sústruh s kompatibilným vretenom. Problém však je, že predajcovia zvyčajne neuvádzajú typ zakončenia vretena na ktorý táto príruba pasuje. Zvyčajne sa obmedzia len na niečo ako: "Upínací deska pro soustruh Proma SPA-500 ". Nájsť na internete typ zakončenia vretena na danom sústruhu nebýva jednoduché.

Preto by som sa chcel spýtať vlastníkov týchto mašiniek: ako máte zakončené vreteno? (Hlavne teda na mašinkách s točným priemerom nad ložom ~250mm.)

Môj sústruh má na vretene niečo ako ošidený Camlock - namiesto excentrov sú tam len diery na šróby. Moje vreteno vyzerá zhruba takto:

Obrázek

PS: Viem že Boukal má v ponuke lícnu dosku na D280, no nemá ju skladom a ešte k tomu sa mi zdá byť predražená.

PPS: Ak sa to tu už riešilo, tak sa ospravedlňujem za duplicitu. Bohužiaľ som to nenašiel.
Pošli ten obrázek - jinak čínská vřetena mají osazení takováto 55 mm pro 80mm univerzálu, 72mm pro 100mm univerzálu a 95mm pro 125 mm univerzálu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
mmuzila
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 1. 2020, 4:49
Bydliště: Brno

8. 3. 2021, 8:30

rawen píše: 8. 3. 2021, 7:56 Ahoj,
na moje Bernardo jsem kupoval lícní desku od Tumlíka tady z fóra. Má nějaké polotovary, akorát mi přetočil osazení na rozměr mojí příruby a vyvrtal nové díry na upínací šrouby. Na rozdíl od nabízených desek má zakrytý střed, což je v mém případě výhoda.
http://www.tumlikovo.cz/univerzalni-lic ... ruh-mn-80/
http://www.tumlikovo.cz/univerzalni-lic ... -rady-300/

Radek
Dík za tip. Aký má tá doska priemer? U Tumlíka som videl len dosky pre sústruhy rady 300 a tam by mi nestačil priemer. Robí aj väčšie priemery? Hľadám niečo čo sa bude blížiť 280mm. Tiež sa obávam, že cena takto pekne a presne vyrobenej dosky z kvalitného materiálu bude na tú moju domácu zábavu príliš vysoká.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

8. 3. 2021, 8:37

Ahoj, cena byla velmi rozumná. A na průměr se zeptej, za to nevybírá :D

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
mmuzila
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 1. 2020, 4:49
Bydliště: Brno

8. 3. 2021, 8:41

Zdenek Valter píše: 8. 3. 2021, 8:27 Pošli ten obrázek - jinak čínská vřetena mají osazení takováto 55 mm pro 80mm univerzálu, 72mm pro 100mm univerzálu a 95mm pro 125 mm univerzálu.
Dík za info. Ja tam mám prírubu (cca Φ100mm) + taký krátky kužeľ - veľký priemer 53.98, výška 11mm, vrcholový uhol 14.25°.

Obrázok, môjho vretena je priložený v prvom príspevku. Ak ho z nejakého dôvodu nie je vidieť,
tak prikladám priamy link.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“