Soustruh Svoboda JSO - sestava spojky a předlohy

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

20. 3. 2021, 10:41

Dobrý den
Opravoval jsem ted předlohu se spojku na mém soustruhu JSO . Vyfotil jsem sestavu všech dílů a udělal taky pár momentek z kompletace. Třeba to pomůže někomu, komu spojka nefunguje a bude to opravovat nebo mu chybí nějaké díly
IMG_1661.JPG
IMG_1662.JPG
IMG_1663.JPG
IMG_1663.JPG
IMG_1664.JPG
IMG_1666.JPG
IMG_1667.JPG
Zdravím Štěpán
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

21. 3. 2021, 8:36

Ahoj, jak vypadá celý soustruh - je to JSO4?
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

21. 3. 2021, 9:44

Dobrý den
Přidávám fotku mého soustruhu před opravou. Na typu JSO 4 vypadá předloha i spojka stejně ale osobně jsem ji nikdy nerozebíral .
Já jsem to měl rozebrané asi před 25 lety a celou dobu spojka fungovala dobře a ted jsem provedl při větší opravě soustruhu jen vyčištění ,natření a výměnu některých opotřebených dílů jako ložisek, zajišťovacích kolíků , červíků , čepu litinových paken, vypínací tyčky a nasadil na konec spojkové páky nový vypínací kámen.
Vzhledem k tomu , že jsem zde na foru několikrát četl že majitelům těchto soustruhů spojka nefunguje a mají ji zablokovanou, což považuji za velkou škodu zejména pokud řežete závity,
jsem sem dal ty fotky rozebrané předlohy a spojky
Po dobrém nastavení spojka funguje spolehlivě a citlivě
Zdravím Štěpán
P1010650.JPG
P1010650.JPG (38.47 KiB) Zobrazeno 2613 x
Konrad24
Příspěvky: 16
Registrován: 13. 1. 2021, 6:33

18. 12. 2021, 9:15

Dobrý večer Mohl byste mi prosím říct, zda je možné takovou spojku znovu vytvořit nebo nainstalovat něco jiného? A mohl bys mi poslat video, jak ovládáš spojku?
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

19. 12. 2021, 2:19

Dobrý den
Teoreticky se samozřejmě celá sestava spojky vyrobit dá. Pokud ale nemáte k dispozici dílnu s patřičným strojním vybavením a nebudete si počítat svůj čas , tak to považuji, vzhledem k ceně takového soustruhu za ekonomický nesmysl, Jinak spojka se ovládá následovně. El. přepinačem
se zapne motor a ten se začne otáčet a pomocí klínového řemene otáčí také litinovým kolem spojky, která se volně otáčí na hřídeli jenž stojí a stojí tedy i stupňovitá řemenice na plochý řemen a stojí tedy i vřeteno soustruhu, Jestliže chceme vřeteno rozběhnout posuneme páku ovládání spojky (dlouhá páka vycházející z přední části stojanu) do leva čímž dojde k zablokování spojkového kola na hřídeli a hřídel se stupňovitou řemenicí se začne otáčet o pomocí plochého řemenu roztočí vřeteno. Vůbec netuším v jakém stavu je zbytek soustruhu a zda se vyplatí do toho investovat nějaké úsilí . Samozřejmě, že můžete mít štěstí a podaří se Vám koupit od někoho celou tu spojku ale moc nadějné bych to neviděl . Jako reálné nouzové řešení bych viděl použít místo předlohové hřídele se spojkou jen hřídel a na jedné straně na pevno nasazené kolo pro klínový řemen a na druhé straně řemenici na plochý řemen.
Otázka je ovšem zda by nebylo výhodnější koupit jiný soustruh. Zdravím a přeju hodně štěstí s opravou Štěpán
Konrad24
Příspěvky: 16
Registrován: 13. 1. 2021, 6:33

19. 12. 2021, 7:05

Díky za vaši pomoc. můžete mi poradit, kde koupit takové díly?
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 12. 2021, 10:20

Štěpán píše: 21. 3. 2021, 9:44 Dobrý den
Přidávám fotku mého soustruhu před opravou. Na typu JSO 4 vypadá předloha i spojka stejně ale osobně jsem ji nikdy nerozebíral .
Já jsem to měl rozebrané asi před 25 lety a celou dobu spojka fungovala dobře a ted jsem provedl při větší opravě soustruhu jen vyčištění ,natření a výměnu některých opotřebených dílů jako ložisek, zajišťovacích kolíků , červíků , čepu litinových paken, vypínací tyčky a nasadil na konec spojkové páky nový vypínací kámen.
Vzhledem k tomu , že jsem zde na foru několikrát četl že majitelům těchto soustruhů spojka nefunguje a mají ji zablokovanou, což považuji za velkou škodu zejména pokud řežete závity,
jsem sem dal ty fotky rozebrané předlohy a spojky
Po dobrém nastavení spojka funguje spolehlivě a citlivě
Zdravím Štěpán
P1010650.JPG
Nojo,máš to pěkný..ale to není čtyřka.. Je to něco ještě před ní. Ta spojka je na na čtyřce jiná..Má plechové lamely a vypínací páčky do L. Bohužel jsem si to kdysi nevyfotil a smontované to není vidět- i ta velká řemenice vypadá na první pohled stejně.
Konrad24
Příspěvky: 16
Registrován: 13. 1. 2021, 6:33

28. 12. 2021, 3:03

A jak starý je váš stroj? Důl je postaven v roce 1941.
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

26. 12. 2022, 4:46

Starší typ JSO4 má úplně jinou spojku než ta novější čtyřka. Ty máš spojku odstředivou. Novější typ JSO4 má už spojku lamelovou. Viz fotky. Ta odstředivá mi přijde lepší. Ta moje lamelová moc "nedrží".
Přílohy
IMG_20220706_093413.jpg
IMG_20220706_093943.jpg
IMG_20220706_094152.jpg
IMG_20220706_094532.jpg
IMG_20220706_100212.jpg
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

31. 12. 2022, 8:25

Dobrý den
Je vidět, že se sousstruh stále vyvíjel a někdy možná nebyla změna k lepšímu.
Ta starší spojka nefumguje na "odstředivém principu" ale funguje jako bubnová brzda u motocyklu nebo auta. Ovládají se čelisti ,které se roztáhnou a zabírají do bubnu a do původího nerozevřeného stavu je vrací pružina.
Já když, jsem to měl poprvé rozebrané, tak mne to překvapilo, že pakny jsou litinové a zabírají do litinového bubnu a krásně to funguje, tedy když se to nastaví, na nastavení je to velice citlivé.
Pracovní zdvih paken je velmi malý a tak nastavit to tak aby spojka dobře přenášele výkon a zároveň ,při vypnutí pákou hned stála, se mi podařilo až asi na pátý pokus, kdy je potřeba vždy sundat buben s řemenicí. Zdravím Štěpán
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

3. 1. 2023, 9:39

Díky za upřesnění. Na té lamelové suché spojce na JSO4 mi to přijde nedomyšlené. Přítlak lamel se šteluje jen povolením nebo utažením kruhové matice v řemenici. Chtělo by to ale taky nějakou pružinu v té spojce, která by lamely přitlačovala, protože ta spojka jinak moc dlouho nedrží a proklouzne. Proto je asi většina těchto spojek předělaná natvrdo. Jinak musím tlačit na páku celou dobu řezu, což je na nic. Viděl jsem na jedné JSO4, že si majitel na tu páku spojky udělal takovou kulisu, při řezu dá páku do zářezu kulisy a páka pořád tlačí na lamely.
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

3. 1. 2023, 8:44

Doibrý den
To je divné co popisujete, určitě by po posunutí páky spojky doleva měla spojka sepnout a přenášet výkon bez dalšího přidržování páky. Nechce se mi věřit tomu, že by to nefungovalo z principu nikdy, to že to třeba nebyla zdařilá konstrukce a něco se opotřebovalo a nefunguje to teď
to je samozřejmě možné. Na fotce je vidět, nějaké kulaté distanční sloupky pod ložiskovými domečky a kámen, který zabírá do drážky přesuvníku na předlohové hřídeli je také nějaký prodloužený ? Možná se někdo tímto podložením snažil napnout řemen ?
Nevím zda ve vaší spojce něco třeba nechybí a také nevím jak přesně se přenáší pohyb z přesuvníku na lamely spojky. Píšu to proto , že u spojky na mém soustruhu , je to tak, že přesuvník zabírá do tyčky , která , je vložená do vývrtu v hřídeli , a posouvá ji. Na konci tyčky je
kužel a jak se tyčka posouvá směrem ven z hřídele tak kužel nadzvedává tyčku , která ovládá rozevření paken. Kužel jsem měl provozem poškozen a tak to byla jedna z věcí, které jsem opravoval. Snad jen ještě taková věc hoblík značky Klopp který mám je vybaven kuželovou litinovou spojkou. Když jsem ho koupil, byla spojka zaseklá.Vyrobil jsem strašný stahovák a nakonec se mi podařilo spojku, bez poškození ddělit. Po vyčištění funguje dobře a přenáší výkon
ale stači aby se do ní dostalo trochu mastnoty a rázem začne prokluzovat. tak, že jestli to třeba nezpůsobuje nežádoucí mastnota. Zdravím Štěpán
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

4. 1. 2023, 9:36

Tu lamelovou spojku už tady někdo popisoval, opravdu tam není moc co řešit. Myslím, že mi na ní nic nechybí, princip přenosu z páky na spojku je v podstatě shodný s tou Vaší. Lamely mám odmaštěné, suché. Pokusím se lamely ještě víc dotáhnout k sobě tou maticí, ale pořád nechápu, proč tam není nic, co by drželo lamely u sebe V ZÁBĚRU. Představoval bych si tam aspoň nějakou pružinu, která je bude přitlačovat k sobě. Co jsem zde na foru prohlížel různé diskuze ohledně JSO 4, tak jsem nenašel nikoho, kdo by používal tuto originální lamelovou spojku bez úprav.
Jamajka
Příspěvky: 3
Registrován: 3. 12. 2013, 11:27

14. 2. 2023, 12:07

Dobrý den, jehla co ovládá spojku je nejdřív kuželová a potom válcová. vy máte lamely utažené asi tolik že jen kuželovou častí zvětšujete přítlak a tím spojku sepnete ale paka nadrží.
mělo by to bejt tak že u konce kuželu je spojka už sepnuta a dovolí vám jehlu zasunout až do válcové části a tam už bude páka držet a spojka bude sepnutá
ViP
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 12. 2018, 6:59

14. 3. 2023, 7:54

Díky moc. Spojka už funguje!
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“