SD 32/ SU 32

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

6. 2. 2022, 3:12

Jirka0007 píše: 4. 2. 2022, 9:38 Ahoj kluci, úplně nevim. Asi to je spíš do inzerce, ale snad to nebude tady vadit....

Nemáte někdo, nebo nevíte kde by se dal sehnat tento pastorek na Su32? S vylomeným zubem už jsem to bohužel koupil a nevěděl.....

Je to na příčný suport - díl je mezi ručni kličkou a posuvovým šroubem... Přez ozubeni pastorku je strojni posuv....

Vim že je to asi marný a nezbyde mi, než sehnat někoho kdo by to vyrobil, ale nedá mi to nezkusit...

Budu vděčný za každý tip..... Díky, Jirka.
Pokud ti dělá problémy výroba polotovaru, byly by dvě řešení- stočit celý ten náboj s ozubením a na jeho místo nalisovat směrem od noniusu trubku,zakolíkovat jí na původní hřídel pak to celé ozubit. Frézovat to modulovkou nebude ideál,má to málo zubů a asi to bude i korigované,tedy profil zubu nevyjde dobře. Ale moc se to netočí,takže by to mohlo stačit. Anebo druhá možnost, ten zub udělat jako vložený- teda tak,jak to už bylo a nějak ho zajistit,nebo zavařit. na to ale bacha-při vaření by se to muselo celé ohřát,jinak se to prohne jak luk- Ono se to teda prohne i předehřáté,ale maličko, takže to půjde dobře vyrovnat Anebo to dovařit celé,okolí zakrýt a vyvařit ten chybějící zub,zase ale na předehřátém. Pak ukecat ozubáře, aby najel do původního ozubení ( určitě bude nadšenej, protože to pro něj bude výzva a kvůli tomu přece chodí do práce..) anebo tu zmíněnou modulovku a okousat to doma. Není to tak efektní řešení,ale udělat to jde.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2022, 9:58

david.1 píše: 6. 2. 2022, 2:57
fmodel píše: 4. 2. 2022, 2:18 Kdybych to dělal tak bych použil už zušlechtěný materiál, což zas není tak velkej problém koupit ,nebo kdybych chtěl bejt hodně dobrej tak z nějaký nitridačky a následně nitridovat.
Proč? Proč se trápit (hlavně obrážení drážky a zubů,tedy přesněji trápit někoho,kdo to bude dělat),když ani originál to nebylo tvrdé?
Na SN je stejný systém a je to z 12050,někdy je přikalený jen ten konec s dírou na naklínování šroubu,někdy nic..
Proč se trápit ?,no protože to před tím někdo udělal blbě když se to musí dělat znova ,a není to jediný případ .
Jsem zvyklej udělat nový díl vždycky lepší než ten který to nepřežil ,asi je to blbě protože neprodám tolik zmetků ,ale díly do závodních motorek a aut mě to naučili .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

6. 2. 2022, 12:10

na první pohled to korigovaný (minimálně) je - takže s sadovou modulovou frézou - čistý smolík.
No a jestli to vydrží měkký - no to uvidí sám - když to původní kdosi dokázal vylomit.
Mj, co tam bude za síly :roll: není složité odhadnout - viz rozměry těch kol a násobilka :lol: .
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

6. 2. 2022, 7:58

Měkký to vydrží stejně,jako na jiných soustruzích. Nevidím důvod,proč to zlepšovat,když pokračováním kinematického řetězce je tr. šroub, poměrně malých parametrů, propojený se zmíněným náhonovým pastorkem poměrně slabým krčkem se stejně slabým perem. Z toho důvodu (točí se to minimální rychlostí a působící síly nejsou extrémní) by mu tam asi vydrželo i to ozubení vyrobené modulovkou,pokud jen trošku půjdou kola do sebe - když nemá kam to dát odvalit a má aspoň tu přibližnou frézu..Ono ani není jisté,že ten zub někdo záměrně neodfrézoval- protože tehdy výměna poškozeného za nový kus jistě nebyla problém, nebo ve všech větších fabrikách bylo vybavení na výrobu nového kusu ( a předpokládám,že když se jedná o SD, neměli ho v zapadlém autoservisu),takže se mi nějak nezdá,že by se někdo zabýval odfréhováním (jistě jste si všimli,že zub je odfrézovaný do hloubky,jako by tam někdo chtěl nacpat pero) starého zubu a pasováním opravné vložky s novým zubem..Některé nápady fabrických údržbářů jsou pro nás těžko k pochopení..
Naposledy upravil(a) david.1 dne 6. 2. 2022, 8:18, celkem upraveno 3 x.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

6. 2. 2022, 8:01

fmodel píše: 6. 2. 2022, 9:58
david.1 píše: 6. 2. 2022, 2:57
fmodel píše: 4. 2. 2022, 2:18 Kdybych to dělal tak bych použil už zušlechtěný materiál, což zas není tak velkej problém koupit ,nebo kdybych chtěl bejt hodně dobrej tak z nějaký nitridačky a následně nitridovat.
Proč? Proč se trápit (hlavně obrážení drážky a zubů,tedy přesněji trápit někoho,kdo to bude dělat),když ani originál to nebylo tvrdé?
Na SN je stejný systém a je to z 12050,někdy je přikalený jen ten konec s dírou na naklínování šroubu,někdy nic..
Proč se trápit ?,no protože to před tím někdo udělal blbě když se to musí dělat znova ,a není to jediný případ .
Jsem zvyklej udělat nový díl vždycky lepší než ten který to nepřežil ,asi je to blbě protože neprodám tolik zmetků ,ale díly do závodních motorek a aut mě to naučili .
Hlodat zuby do takové zlepšené 15 obyčejnou nepovlakovanou frézou je opravdu trápení.. Nebylo to pravděpodobně špatně vyrobené, je to maximálně premyslené a zrobené rukami nohami,jak to jen tamní přeškolení kovozemědělci dokázali.
Ale protože nevím o tom,že by to odcházelo na dalších soustruzích ,bude v tom něco jiného.. Navíc,jak píšu vedle, není důvod dělat pevné ozubení,když v to případě přetížení odnese nějaký související díl( tady šroub).
Jirka0007
Příspěvky: 39
Registrován: 22. 5. 2018, 8:41

7. 2. 2022, 6:42

Ahoj kluci,

Díky za reakce, i když se to maličko zvrhává do hádky o materiál, či tepelné zpracování....

Na to proč ten zub tady konkretně uletěl, mám svůj názor.... Přesně pod tímto zubem byla v díře vyšťouchaná dražka pro pero. To znamená, že v hranách zbývalo úplné minimum mareriálu.
Původně jsem si myslel, že to někdo po ulomení zubu upravoval - profrezoval....
To ale jen, než jsem z převodovky vytáhnul ten ulomený zub.... Je to jen vyštípnuté... Nejspíš to dostalo nějakej ráz, to už se nedovím.... Stroj už jsem takhle koupil a pan co na něm dělal je po smrti....
Díl mám ve výrobě, ozubení mi pán udělá na odvalovací frezce.... Je to profík přes ozubení, narozdíl ode mě 😊. Tak by to mělo být v tomhle ohledu dobrý.
Pero, potažmo dražku pro něj, uděláme trošku jinak, takže by to mělo být odolnější....
Zatím to mám v polotovaru.... Teď je to na ozubeni...

J.
Přílohy
IMG_20220204_205159.jpg
IMG_20220204_205205.jpg
IMG_20220204_205144.jpg
IMG_20220204_205150.jpg
IMG_20220203_173734.jpg
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

7. 2. 2022, 10:37

Jirka0007 píše: 7. 2. 2022, 6:42 Ahoj kluci,

Díky za reakce, i když se to maličko zvrhává do hádky o materiál, či tepelné zpracování....

Na to proč ten zub tady konkretně uletěl, mám svůj názor.... Přesně pod tímto zubem byla v díře vyšťouchaná dražka pro pero. To znamená, že v hranách zbývalo úplné minimum mareriálu.
Původně jsem si myslel, že to někdo po ulomení zubu upravoval - profrezoval....
To ale jen, než jsem z převodovky vytáhnul ten ulomený zub.... Je to jen vyštípnuté... Nejspíš to dostalo nějakej ráz, to už se nedovím.... Stroj už jsem takhle koupil a pan co na něm dělal je po smrti....
Díl mám ve výrobě, ozubení mi pán udělá na odvalovací frezce.... Je to profík přes ozubení, narozdíl ode mě 😊. Tak by to mělo být v tomhle ohledu dobrý.
Pero, potažmo dražku pro něj, uděláme trošku jinak, takže by to mělo být odolnější....
Zatím to mám v polotovaru.... Teď je to na ozubeni...

J.
Ten soustruh vyapdá dost zachovale :) Přehlídnul jsem,že v prvním příspěvku píšeš,že je to SU,ne SD, tam se ta vynaložená práce vyplatí.
Jirka0007
Příspěvky: 39
Registrován: 22. 5. 2018, 8:41

8. 2. 2022, 6:12

Jak vypadá SD 32? Nevygůglil jsem.... :(

Díky J.
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

8. 2. 2022, 6:28

SU32 - soustruh univerzální - běžné vlastnosti a vybavení univerzálního soustruhu
SS32 - soustruh sériový - míň stupňů otáček, bez trapézového šroubu, silnější motor
SD32 - soustruh domácí - vyježděný pod univerzálkou, naroubovaný koník z tranmisáku, bez štítků a naštětkovaný bez demontáže včetně kliček a univerzálky
Jirka0007
Příspěvky: 39
Registrován: 22. 5. 2018, 8:41

8. 2. 2022, 8:32

:D :D :D :D
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

8. 2. 2022, 8:42

Byl jsem kamarádem napomenut, že si z toho nemám dělat srandu a že SD je soustruh dokončovací s menším rozsahem otáček. :D
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

8. 2. 2022, 8:50

Ano přesně tak. SD je opravdu soustruh dokončovací.
Přílohy
SU32079.jpg
SU32077.jpg
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

9. 2. 2022, 3:51

Zbýňa píše: 8. 2. 2022, 8:42 Byl jsem kamarádem napomenut, že si z toho nemám dělat srandu a že SD je soustruh dokončovací s menším rozsahem otáček. :D
Ano, to taky,ale hlavně? Neumí závity,nemajíce šroub..,některé typy dokončováků nemají an skříň posuvů (to zase na rozdíl od SS- které taky neumí závity,ale strojní posuv mají),tzn, jen točíš kličkami.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

9. 2. 2022, 2:32

Jirka0007 píše: 7. 2. 2022, 6:42 Ahoj kluci,

Díky za reakce, i když se to maličko zvrhává do hádky o materiál, či tepelné zpracování....

Na to proč ten zub tady konkretně uletěl, mám svůj názor.... Přesně pod tímto zubem byla v díře vyšťouchaná dražka pro pero. To znamená, že v hranách zbývalo úplné minimum mareriálu.
Původně jsem si myslel, že to někdo po ulomení zubu upravoval - profrezoval....
To ale jen, než jsem z převodovky vytáhnul ten ulomený zub.... Je to jen vyštípnuté... Nejspíš to dostalo nějakej ráz, to už se nedovím.... Stroj už jsem takhle koupil a pan co na něm dělal je po smrti....
Díl mám ve výrobě, ozubení mi pán udělá na odvalovací frezce.... Je to profík přes ozubení, narozdíl ode mě 😊. Tak by to mělo být v tomhle ohledu dobrý.
Pero, potažmo dražku pro něj, uděláme trošku jinak, takže by to mělo být odolnější....
Zatím to mám v polotovaru.... Teď je to na ozubeni...

J.
Konečně někdo řeší proč to uletělo! stejně jako mě kdysi... prostě to někdo nakreslil nahovno - roh drážky pera musí být v patě zubu a ne v mezeře mezi zubama kde je nax 1mm sila, mě třeba uletěl zub bez rány jen na strojní posuv. navařil sem ho tam....funguje doteď jen na strojní posuv z čela beru jen dokončovací šponku žádný hrubovačky. čeká na výrobu....
Jirka0007
Příspěvky: 39
Registrován: 22. 5. 2018, 8:41

19. 4. 2022, 8:45

Ahoj,

Tak diky kamaradům opraveno.... Vyrobený nový díl....
Přílohy
IMG_20220218_173010.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“