Proměření soustruhu Brno 18.4.

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
JHB
Příspěvky: 38
Registrován: 11. 3. 2021, 10:20

15. 4. 2021, 10:23

134122499i.jpg
Zdravím,
našel by se tady někdo, kdo by byl schopný a ochotný mi proměřit v Brně soustruh Ferm 500 v neděli 18.4. ve tři odpoledne? Pojedu si pro něj přes půl republiky a nemám s tím žádné zkušenosti, tak bych si nerad přivezl hromadu šrotu. Podle prodávajícího by mě být v dobrém stavu, ale jeden nikdy neví. Na naložení budu mít parťáka, takže jde opravdu jen o to měření. Nechci to zadarmo. Boženka by mohla být OK? Případně dám přednost tomu, kdo je tady na fóru zavedený.
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

15. 4. 2021, 11:08

Veľmi ťažko sa hľadá niekto kto s tebou pôjde na obhliadku. detto ako pozrieť sa na vozidlo. Ale nerob si z toho takú vedu . chod určite aj sám . stroj vyzerá OK, asi sa majiteľ staral. pozri sa na vedenia či nie sú poškriabané. popros ho nech ti stočí guľatinu po dĺžke 100 mm . premer začiatok koniec . vôľu vretena premeraj a vyskúšaj všetky funkcie a skontroluj či má všetky ozubené kolesá na rezanie závitov + príslušenstvo. čo a kde a ako merať tu bolo už 10000 krát písané.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 4. 2021, 11:17

Lidí z Brna je tu spousta, k tomu lockdown, to by celkem mohlo klapnout, já myslím 👍
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
JHB
Příspěvky: 38
Registrován: 11. 3. 2021, 10:20

16. 4. 2021, 7:42

Stroj prodává paní, která si ani není jistá, co vše k tomu patří. Pokud to nepůjde jinak, tak sám pojedu, to je jasná věc. Měl se mnou jet kamarád, který ví, co a jak, ale bohužel nakonec nemůže a dlašího takového už nemám. Sám se přesným měřením živím (analytická chemie) a moje dosavadní zkušenosti jsou takové, že pokud včechno funguje, tak je to hračka, ovšem pokud dojde ke komplikacím, tak jsou zkušenosti nenahraditelné a moje zkušenosti se soustruhy jsou zatím pouze teoretické - tedy nulové. Proto bych potřeboval někoho, kdo to správně změří a hlavně ten výsledek i vyhodnotí - vzhledem k typu stroje je to dobré / není to dobré, ale stačí to jen poštelovat a dobré to bude / není to dobré a je potřeba nákladnější oprava (je potřeba dohodnout slevu) / je to šrot. Samozřejmě chápu, že i tak se mi to může za 2 měsíce podělat, protože se nikdy nedá zjistit vše, ale to už je život.

PS: Dva roky zpátky jsem si pro auto jel vlakem přes celou republiku na základě emailové komunikace a to aniž bych ten typ někdy viděl na živo a se zkušenostmi více méně pouze uživatelskými. Vše bez problémů včetně zpáteční cesty po ose. :-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 4. 2021, 7:58

Nikdo se neozval? Myslím, že to můžeš udělat podobně jak s tím autem, od pohledu a i z dané situace to vypadá, že to žádný šrot nebude, spíš naopak, toho odborníka bys asi tedy využil hlavně na to, abyste dali dohromady všechno příslušenství. Záleží, co to má stát a co s tím máš za úmysly.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 4. 2021, 8:04

nediv se že se do toho nikdo nehrne
není to vděčnej kšeft
ale
nedělal bych z toho zase tak velkou vědu
uvědom si co od toho chceš a co lze čekat
je to hobby strojek, jeden z mnoha čínských a lze tedy na 99% očekávat že se to podle toho bude chovat a bude to mít všechny neduhy i přednosti tohoto typu strojů
je to i tady tisíckrát popsáno a rozpitváno
na druhou stranu na tom evidentně někdo dělal a tedy běžného kutilského-dílenského-údržbářského provozu to schopné určitě je je
zeptám se na několik věcí
Máš na výběr?
Je takovýchhle nabídek na webu každých den několik?
Co uděláš, když očekávaný výsledek nějakého měření bude 0,02 a ty naměříš 0,03?
Dokážeš využít toho, že by to bylo 0,02 a je to 0,03?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

16. 4. 2021, 8:14

Sháněl jsem před časem něco podobného na opačném konci republiky a ochota byla k mému překvapení nulová a to byla doba předcovidová. Až si najdeš něco v Praze a okolí, tak s ním nebudu mít problém.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 4. 2021, 8:38

kdyby jsi uvedl cenu, lépe by se radilo. Za málo se to bere v jakémkoliv stavu a za přemrštěnou cenu ani kdyby to pozlatili.
Ale pokud jedeš zdaleka, tak se ti cena zdá OK

Já bych po cestě koupil něco sladkého pro paní a ... (klidně i za příplatek) tu dílnu "vyluxoval" Jak někdo psal, na tom stroji se dělalo, tedy po šuplíkách může být nemálo přípravků/dílů které se mohou hodit.

hlavně zkus dohledat všechna převodová kola.

Nemyslím, že má cenu dělat nějaká přesná měření - tedy mít správný trn, hodinky, vodováhu atd ... to stojí dost času a nekupuješ nový super přesný soustruh. Na ten možná někdy našetříš, až získáš zkušenosti a pocit, že ti toto nestačí.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
JHB
Příspěvky: 38
Registrován: 11. 3. 2021, 10:20

16. 4. 2021, 1:29

Předně díky za zájem. Zkusím vzít všechny odpovědi naráz, snad v tom nebude velký chaos.

Inzeráty jsem bedlivě sledoval 3 měsíce (něco mi uteklo, někde jsem to po úvaze zavrhl) a zároveň načítal vše možné, zvažoval rozpočet, starý stroj před rekonstrukcí x novější čína.... Zkrátka standardní situace.

Tenhle konkrétní stroj byl za 25 000 Kč a dohoda je taková, že v ceně je vše, co k soustruhu patří (jak někdo výše podotkl, i proto by se mi hodil zkušený člověk, abychom to vybrali všechno) na fotkách byly 4 hlavy, sklíčidla, trny, hroty, vrtáky, frézky, nože.... Cenový odhad prý dělal nějaká firma. Peníz navíc s sebou beru, abych případně ještě něco přikoupil - třeba materiál.

Soustruh si pořizuji proto, že bych se na něm rád naučil pracovat (na lekce už mám domluveného fachmana u nás). Potom různé hobby operace + si chci vyzkoušet výrobu dýmek. Přesnost tedy potřebuji rozumnou, jen nevím, kolik to je. :-) Až mi nebude stačit, budu se muset koukat po něčem větším/dražším.

Ve zprávách už jsem obdržel jednu nabídku na ukázku a druhou i na přeměření, pokud se neozve někdo jiný.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 4. 2021, 1:36

JHB píše: 16. 4. 2021, 1:29 Tenhle konkrétní stroj byl za 25 000 Kč a dohoda je taková, že v ceně je vše, co k soustruhu patří (jak někdo výše podotkl, i proto by se mi hodil zkušený člověk, abychom to vybrali všechno) na fotkách byly 4 hlavy, sklíčidla, trny, hroty, vrtáky, frézky, nože....
Tak to vůbec neváhej a nejlépe vyraž ještě dneska :D, obzvlášť, pokud je to nějaký veřejný inzerát.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
JHB
Příspěvky: 38
Registrován: 11. 3. 2021, 10:20

16. 4. 2021, 1:42

Na koupi jsem domluvený už měsíc. Složil jsem zálohu a pak mě složil covid. Naštěstí mi paní vyšla vstříc a počkala.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 4. 2021, 1:58

Štěstí v neštěstí, řekl bych 👍 Ideální starting package pro tvé účely za pěkné peníze. Přikoupit materiál je hodně dobrý nápad, to taky chvilku trvá, než člověk nasbírá. I další věci. Asi se ten odborný asistent opravdu vyplatí.

Btw. nevěděl jsem, že existují firmy na takové odhady :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
JHB
Příspěvky: 38
Registrován: 11. 3. 2021, 10:20

17. 4. 2021, 1:52

Je to nějaké prokleté. Pán domluvený na přeměření má Covid. Nenašel by se ještě někdo na poslední chvíli?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 4. 2021, 2:47

Proboha co na tom chceš pořád měřit?
Ty máš nějaká kriteria že teď ještě jo a o dvě stovky víc už ne?
je to čochty čvachty hobby čína
na hraní a kutění to stačí
předchozímu majiteli to evidentně nadělalo hromadu práce
novej Schaublin ani jetej poctivej Tos to nikdy nebude
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2021, 4:35

JHB píše: 17. 4. 2021, 1:52 Je to nějaké prokleté. Pán domluvený na přeměření má Covid. Nenašel by se ještě někdo na poslední chvíli?
Neřeš to tolik. Podle fotek ten soustruh nevlastnil blbec který by na něm řezal pilkou na železo, svařoval nebo boural do univerzály, ani bordel v dílně nemá a jdi do toho. Kupuješ čínský soustruh který asi přesnosti nebude odpovídat DIN 8606, což ti řeknu rovnou i bez měření :-) Když půjde zapnout a nebude divně rachtat, nejspíš bude v rámci možností ok :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“