Karger berlin

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
bigyoeking
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 6. 2021, 11:24

23. 9. 2021, 7:24

Zdravim, povedlo se mi pred casem sehnat soustruh karger berlin 0.27 nebo nejakej jeho klon.

Da se na nem celkem obstojne delat na moje drobnosti jen mam dva problemy.
Podelny posuv je cca 25cm. Jenze loze je uz vybehane. Pokud seridim vuli na zacatku tak od pulky posuvu smerem od univerzalky jde uz strasne ztuha a na konci uz skoro vubec. Pricny posuv je v poradku.Pocitam ze to loze se smerem od universalky rozsiruje. Je nejaka moznost jak tohle vyřešit? Srovnat? Nemate nekdo kontakt ustecky kraji kdo by toho byl schopnej?

Druhej problem je ze konik neni vystredenej. Resoektive kdyz do nej strcim morse kuzel tak s nim musim otacet a v jedne poloze je a kdyz s nim otocim je pod stredem.

Jedna se o tenhle typ soustruhu
Přílohy
20F716A9-D874-4386-BF2A-EF93C34582A5.jpeg
B8692D39-BDEB-4BE9-B399-8F75FDDAE728.jpeg
641B52EA-C79E-4EB8-89CB-0F69B13FCF91.jpeg
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

23. 9. 2021, 8:11

Zkus ty problémy popsat nějak rozumně. Zkus popsat, čemu říkáš lože, co kde utahuješ a trochu víc rozepiš problém s koníkem. K řešení pomůže i fotka, na které bude lépe vidět koník.

Možná jsem tě nepochopil správně, ale chápu to takto:
Píšeš, že lože máš vyběhané, ale na spodní fotce máš samotný suport. Co jsem viděl podobný typ soustruhu, tak se tam se suportem přejelo po loži, tam se suport zaaretoval a jezdilo se jen tím pomocným podélným suportem, na kterém je nožová hlava. Jestli něco je vyběhané, je to právě tahle část. Samozřejmě se to dá spravit, ale bez vybavení a znalostí se do toho nepouštěj.
U toho koníku to popisuješ zvláštně. Píšeš, že když dáš morse kužel, je mimo, otočíš s ním, je v ose.. Takže točíš kličkou koníka, nebo "kuželem" (spíš bych použil výraz nástroj, hrot..)? Pokud točíš hrotem a osa se srovná, může být ohnutý hrot, nebo taky můžeš mít jiný kužel, než jaký je pinole (máš nejspíš MK a v pinole bude něco úplně jiného). Pokud točíš kličkou, bude rozhozená geometrie, poškozená pinola, nebo to může být jiný kužel v pinole, než na nástroji/hrotu. Pro nastavení je potřeba fotka, protože tu nikdo nemůže tušit, jestli mezi ložem a koníkem máš mezikus, pomocí kterého se dá koník seřizovat, nebo jestli koník leží rovnou na loži. Jestli ti sedí nástroj v pinole, zjistíš např. tušírovací barvou.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
bigyoeking
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 6. 2021, 11:24

23. 9. 2021, 2:01

Omlouvam se za svoji neodbornost… jsem samouk a tohle je muj orvni soustruh takze de ucim vsechno pokus omyl :D

Nasel jsem ze se na suportu tomu rikaji sane…takze mam krive sane pro podelny posuv. Vule se reguluje tema dvouma sroubama s pojistnou matkou ktere tlaci vymezivaci podlozku. Kdyz ji seridim v leve krajni poloze aby byla minimalni vule tak uplne v prave s ni uz nepohnu….je moznost to nejak cele odfrezovat a zarovnat? Ted jsem schopny pouzivat jen tak 10cm z cele delky.

Poustet se do toho nebudu spis me zajimalo koho s jakym nacinim poptat. Asi se to bude muset odfrezovat co?

K tomu koniku. Ten zadne nastaveni nebo vyrovnani nema vuci lozi nema.
Kdyz do pinoly strcim hrot nebo sklicidlo na vrtak tak v jedne poloze jsem v ose a kdyz ho tam strcim o 180stupnu jsem pod osou kdyz o 90stuonu k sobe tak jsem pred osou atd….co jsem vysledoval.

Snad uz sem to popsal lip a ne tak tatarsky
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 9. 2021, 4:53

opravit to jde, jen potřebuješ dost "nářadí" a ještě víc zkušeností
jsou zde i tací, co by to uměli - jen to ale nezaplatíš - bude to dražší než celý stroj

používej to ve stavu jak to je, až se naučíš tolik, že to přestane vyhovovat ... tak si kup stroj v lepším stavu.

ale můžeš i číst toto forum, jak na to je tam mockrát popsané a třeba to zvolíš v duchu ... i cesta je cíl :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

24. 9. 2021, 1:14

Ak je to vybehané až tak, že je ten sústruh nepoužiteľný, tak by pomohlo aj samotné prefrézovanie rybiny a nová prítlačná lišta. Stačí sa pozrieť na čínske sústruhy, tiež je to iba frézované a "nejako" to funguje.

Problém môže nastať, ak bude treba odobrať príliš veľa materiálu zo strany, kde nie je prítlačná lišta. Potom sa totiž celý vrchný suport posunie do strany a skrutka už nebude v osi s maticou.

Po správnosti by sa to malo po frézovaní/brúsení ešte zaškrabať, ale cena takej opravy asi prevýši hodnotu sústruhu, ak to nebudeš robiť sám.
Tos C45-2000
Basthomas
Příspěvky: 58
Registrován: 10. 6. 2017, 1:50

24. 9. 2021, 8:40

Čo dáš do koníka? Otočný hrot alebo pevný hrot?
Ak máš koníka pritiahnuteho a narážaš hrot vždy v inej polohe a lieta ti stred oproti vretenu tak je krivý hrot nie? Alebo nie je v koniku iné stúpanie kužeľa? Niektoré staré sustruhy tuším nemali morse. Ale možno sa mýlim …
ladis1973
Příspěvky: 91
Registrován: 20. 1. 2016, 4:06

26. 9. 2021, 11:14

Mám pár let doma podobný vehement, ještě starší jak ten tvůj Kärger (to 027 není typové označení, ale PSČ fabriky), cca z roku 1895.

Co se váznoucího suportu týče, tam mohou být 2 hlavní zádrhele. Zaprvé bude ta přední část vylítaná, tedy pomůže přefrézování/zbroušení a srovnání celé geometrie. Zadruhé bude nejspíš v téhle oblasti, kde to jde volně, už vyběhaný posuvový šroub, tudíž bude nutné ho buď zregulovat (srovnat závit po celé délce), případně k tomu navíc vyrobit novou posuvovou matici, pokud už nepůjde víc sevřít, resp. udělat celý nový šroub, pokud je v té části závit už mrtvola. Pozná se to jednoduše - šroub má v téhle oblasti mrtvý chod jak bejk (tedy cokoliv nad cca čtvrt otáčky kličkou), nožovka, když s ní zavakláš, lítá sem a tam. Provizorní řešení - povolit matici, posunout nožovku do části, kde to jde ztuha a používat ji hlavně tam, v případě potřeby delšího pojezdu si holt pomoct průběžně dotahováním šroubů klínové lišty. Podle stavu vyjetosti musíš počítat s tolerancí v řádu pár desetin, ale na těhle 100 let starých vyběhaných verglech se stejně vše pod půl desetiny dá honit pouze s hodně velkou zkušeností, dávkou citu a znalostí stroje.

Ad koník, resp. pinola - tyhle staré vrány měly často vnitřní kužel podle nějaké vnitropodnikové, císařsko-královské či jiné nesmyslné normy. Třeba u mého verpánku to bylo něco kolem 1:10. Morse bude tedy vaklat a pokaždé bude jinak. Řešení jsou opět možná dvě: zkusit nechat kužel vystružit na MK1/2/3... podle toho, kolik je tam masa a jak je to vylítané nebo nechat vyrobit novou pinolu.

V Ústeckým kraji (jsem z Drážďan, jestli tam jezdíš, stav se na pokec) by tohle mohl umět třeba Krtek v Hostomicích (https://frezovna.webnode.cz), případně v Děčíně, když jedeš od Jílového, tak hned nalevo je nějaká nástrojárna, tam to ale neznám.

Dotaz: máš na tom stroji závitování na patrony a pokud ano, jaké patrony máš?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“