Go Sv18ra

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

4. 10. 2021, 6:32

Ahojte :)
Rozmýšľam nad go mojej osemnástky. Chcem sa prosím poradiť či sa to vôbec oplatí, žeby som vedel čo to obnaša :)
Na mojej osemnástke treba všetky vodiace plochy prebrúsiť, opraviť mazanie v nortonke a dalej je celkom všetko zachovalé.
Chcel by som mať pekný stroj vo svojej dieni, ale či sa to oplatí či by som ho vedel potom asi za 4000€ predať [nechcem prerobiť] keď by náhodou či je záujem o také staré stroje.. Lebo teraz robia už len cnc
Či je to také náročné lebo treba celý stroj rozobrať, ale chcel by som vedieť ako sa to robí, keby tu niekto prosím vedel.
Ako sa sklada.. že vraj po prebrúsení sa nortonka nejak usadzuje alebo co
Volal som brúsičovi co brúsi lože..
Komplet suport a lože mi povedal zhruba za prebrúsenie 650€ bez DPH. Samotné lože za prebrus 480€ mi povedal.
Naposledy upravil(a) pilatdenis7 dne 26. 10. 2021, 8:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5238
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

4. 10. 2021, 6:59

Co vyvinout aspoň trochu snahy hledat, tady je o tom asi 60 stránek diskuze a je to přímo na úvodní stránce, ne někde pohřbené :?

viewtopic.php?t=37575
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

4. 10. 2021, 7:54

Kupit lacny stroj a pracovat na nom ---> rychlo sa zaplati.
Alebo ho rovno predat a netreba na nom ani pracovat a zaplati sa zas s niecim do plusu :D
To je dilema :D
Slusnu GO predas za 5 tisic.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

4. 10. 2021, 8:07

To vlákno, co zmiňuje Charon, je vesměs o mé osmnáctce. Řekl bych, že náklady na GO se u mě šplhají už někde ke 100 tis. Kč plus stovky hodin práce. Je to pro mě spíš zábava, než aby se dalo mluvit o nějaké rentabilitě. A určitě se najdou borci, co jsou schopní to zrenovovat levněji a rychleji. Já třeba nejsem vůbec strojař a všechno se učím.
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2021, 8:29

Ja skor nerozumiem, preco je to vo vlakne Cnc soustruhy
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

5. 10. 2021, 8:34

mstreicher píše: 4. 10. 2021, 8:29 Ja skor nerozumiem, preco je to vo vlakne Cnc soustruhy
No tak trošku som to prehliadol :shock:
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

5. 10. 2021, 8:55

gaminn píše: 4. 10. 2021, 8:07 To vlákno, co zmiňuje Charon, je vesměs o mé osmnáctce. Řekl bych, že náklady na GO se u mě šplhají už někde ke 100 tis. Kč plus stovky hodin práce. Je to pro mě spíš zábava, než aby se dalo mluvit o nějaké rentabilitě. A určitě se najdou borci, co jsou schopní to zrenovovat levněji a rychleji. Já třeba nejsem vůbec strojař a všechno se učím.
To tvoje vlákno sledujem od začatku ale neviem asi som prehliadol nemám v tom jasno
Ako si rozobral vreteno stačí len dat dole remeň a celé komplet vreteno vybrať von??
Nortonku treba rozoberať do srubky ci pôjde celá ako je? A ako sa naspeť usadzuje je to ťažke? Díky :)
Dávam teraz aspoň suport prebrusiť musím ho rozobrať ako sa rozobera? Keď sa dava naspeť sa usadzuje dajak?
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

5. 10. 2021, 9:03

novic píše: 4. 10. 2021, 7:54 Kupit lacny stroj a pracovat na nom ---> rychlo sa zaplati.
Alebo ho rovno predat a netreba na nom ani pracovat a zaplati sa zas s niecim do plusu :D
To je dilema :D
Slusnu GO predas za 5 tisic.
Jeden chlop zo sudednej dediny kúpil 18ra za 160€ a normalne funkčnú to je už topka :D :D 8)
Teraz robí zákazky len tak fičí
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

5. 10. 2021, 9:37

pilatdenis7 píše: 5. 10. 2021, 8:55 To tvoje vlákno sledujem od začatku ale neviem asi som prehliadol nemám v tom jasno
Ako si rozobral vreteno stačí len dat dole remeň a celé komplet vreteno vybrať von??
Nortonku treba rozoberať do srubky ci pôjde celá ako je? A ako sa naspeť usadzuje je to ťažke? Díky :)
Dávam teraz aspoň suport prebrusiť musím ho rozobrať ako sa rozobera? Keď sa dava naspeť sa usadzuje dajak?
Oddělat plechový kryt zezadu vřeteníku, tam odšroubovat matici na vřetenu. Odkrýt obě komory vřeteníku, v té přední je největší kolo zajištěno červíkem. Pak by mělo být možné vřeteno vytlačit ven (já použil tesařská ztužidla, kterými jsem vřeteno zezadu šponoval, aby lezlo ven a pak tomu stačilo pomcot jen lehkými poklepy zezadu vřetena)

Nortonka jde ven celá, stačí oddělat dva kuželové kolíky a 4 šrouby. Samozřejmě potom, co odpojíš všechny tyče. Při nasazení je třeba jen se trefit excentrem zezadu nortonky do vidličky ve vřeteníku, nic složitého.

Úplně nevím, co myslíš tím rozebrat suport. Jestli celé saně, tak by bylo vhodné podložit suportovou skříň, aby sis nezohýbal tyče a pak stačí jen vydělat 2 kuželové kolíky a 4 šrouby zvrchu saní - tím se oddělí saně od suportové skříně. Pak je ještě nutné odšroubovat zadní a přední přítlaky pod saněmi. Před tím bych si sundal ještě příčný suport - stačí vytočit šroub příčného posuvu na max tak, aby vypadl z matice.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

7. 10. 2021, 7:54

Že se necháte takhle vyprovokovat-bača vás zkouší-má čas mezi pastvou a dojením,tak se nudí.Nebo je druhá možnost ,že je to mentoš..
Každej trošku přemýšlející tvor když si přečte ty jeho výplody v tomhle vlákně,má jasno..Přebroušení jen za 650,-, ale prodat to může za 4litry-to ví přesně..Ale jak se vyndá vřeteno ne,popravdě nedokáže ani tu provokaci napsat do správný rubriky,natož vlákna..
a vy se necháte :) :( :D
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

7. 10. 2021, 8:36

david.1 píše: 7. 10. 2021, 7:54 Že se necháte takhle vyprovokovat-bača vás zkouší-má čas mezi pastvou a dojením,tak se nudí.Nebo je druhá možnost ,že je to mentoš..
Každej trošku přemýšlející tvor když si přečte ty jeho výplody v tomhle vlákně,má jasno..Přebroušení jen za 650,-, ale prodat to může za 4litry-to ví přesně..Ale jak se vyndá vřeteno ne,popravdě nedokáže ani tu provokaci napsat do správný rubriky,natož vlákna..
a vy se necháte :) :( :D
Nechápem vás normálne sa pytam prečo by som mal vas provokovať niesom strojar ani nijaký skúsený údržbár tak sa normálne pýtam skúsených neviem či by som za tolko predal lebo teraz robia už len cnc
Tak mi povedal že tak zhruba to stojí tak čo by som vás klamal to je približne a bez dani
Normalne som sa pýtal či sa dá celý vretenik vybrat vonku bez rozoberania ozubených kolies a vretena..
A neodpisujem vždy nemám až toľko času
Každy si môže vytvoriť svoj názor o niekom keď som ti dementny tak nech ti budem dementny :)
Naposledy upravil(a) pilatdenis7 dne 7. 10. 2021, 8:55, celkem upraveno 1 x.
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

7. 10. 2021, 8:52

gaminn píše: 5. 10. 2021, 9:37
pilatdenis7 píše: 5. 10. 2021, 8:55 To tvoje vlákno sledujem od začatku ale neviem asi som prehliadol nemám v tom jasno
Ako si rozobral vreteno stačí len dat dole remeň a celé komplet vreteno vybrať von??
Nortonku treba rozoberať do srubky ci pôjde celá ako je? A ako sa naspeť usadzuje je to ťažke? Díky :)
Dávam teraz aspoň suport prebrusiť musím ho rozobrať ako sa rozobera? Keď sa dava naspeť sa usadzuje dajak?
Oddělat plechový kryt zezadu vřeteníku, tam odšroubovat matici na vřetenu. Odkrýt obě komory vřeteníku, v té přední je největší kolo zajištěno červíkem. Pak by mělo být možné vřeteno vytlačit ven (já použil tesařská ztužidla, kterými jsem vřeteno zezadu šponoval, aby lezlo ven a pak tomu stačilo pomcot jen lehkými poklepy zezadu vřetena)

Nortonka jde ven celá, stačí oddělat dva kuželové kolíky a 4 šrouby. Samozřejmě potom, co odpojíš všechny tyče. Při nasazení je třeba jen se trefit excentrem zezadu nortonky do vidličky ve vřeteníku, nic složitého.

Úplně nevím, co myslíš tím rozebrat suport. Jestli celé saně, tak by bylo vhodné podložit suportovou skříň, aby sis nezohýbal tyče a pak stačí jen vydělat 2 kuželové kolíky a 4 šrouby zvrchu saní - tím se oddělí saně od suportové skříně. Pak je ještě nutné odšroubovat zadní a přední přítlaky pod saněmi. Před tím bych si sundal ještě příčný suport - stačí vytočit šroub příčného posuvu na max tak, aby vypadl z matice.
Ale nedá sa to tak ze sa odpojí remeň povolia všetky tie asi 4 sruby co držia vreteno na loži a celé dvihnut dat preč?

No toto hej toto myslím rozobrať sane
Tak ďakujem poradil si mi :) :D
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

8. 10. 2021, 8:28

Píšeš vřeteno a myslíš vřeteník. Shoď řemen, odpoj mazání, které jde do každé ze dvou komor vřeteníku, a vratku mazání. Doporučil bych před tím dát pryč nortonku, protože vřeteníku se asi nebude chtít moc se zvedat skrze vidličku, která je na jeho stěně a do které zabírá excentr z nortonky (změna směru posuvu). Ale možná bude stačit vřeteník posunout pár cm (jestli tam je takový prostor...) ve směru, kde je lyra, a pak jej teprve zvedat. Nasazení vřeteníku zpátky by teoreticky mohlo také jít při neoddělané nortonce, když si pohlídáš pozici vidličky a excentru a nasuneš vřeteník na loži zpátky do správné pozice.
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

11. 10. 2021, 8:38

gaminn píše: 8. 10. 2021, 8:28 Píšeš vřeteno a myslíš vřeteník. Shoď řemen, odpoj mazání, které jde do každé ze dvou komor vřeteníku, a vratku mazání. Doporučil bych před tím dát pryč nortonku, protože vřeteníku se asi nebude chtít moc se zvedat skrze vidličku, která je na jeho stěně a do které zabírá excentr z nortonky (změna směru posuvu). Ale možná bude stačit vřeteník posunout pár cm (jestli tam je takový prostor...) ve směru, kde je lyra, a pak jej teprve zvedat. Nasazení vřeteníku zpátky by teoreticky mohlo také jít při neoddělané nortonce, když si pohlídáš pozici vidličky a excentru a nasuneš vřeteník na loži zpátky do správné pozice.
Ďakujem už mám jasno poradil si mi :D

Rozmýšľam ci to rozhadzat ale mam jednu otázku keď sa prebrusia lože tak potom treba nejako dopasovat suportovu skriňu alebo suport neviem aby bola rovnako ako bola v jednej výške pozícii lebo nebudu pasovať tyče ako alebo co sa robí?? :shock: :)
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

11. 10. 2021, 8:46

Mezi saněmi a suportovou skříní jsou podložky, které se dají zbrousit, tím to vyrovnáš vertikálně pokud bude třeba. Mně po GO zlobí druhý směr (horizontálně), saně a tím pádem suportová skříň se dostaly blíž k obsluze. Drhne mi závitovací tyč. Nikde jsem se zatím nedočetl, jak to spravit a zatím mi vychází nejlíp podložit nortonku a zadní uložení tyčí o 1 nebo 2 mm, čímž se tyče oddálí od lože.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“