rekonstrukcia - na co sa zamerat

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
diyafterwork
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 11. 2021, 12:01

24. 11. 2021, 6:47

Ahojte,
rad by som sa poradil na fore s odbornikmi :) a nespravil nejaku velku chybu hned na zaciatku, vela som tohu tu precital uz ale nieco som nenasiel alebo sa chcem ujistit.

Kupil som si ako uplny amater v sustruzeni jeden historicky stroj, mam ich rad, rad sa v tom vrtam a opravujem, vidim ako pekne to mechanicky pracuje a funguje, a viac sa mi paci ako nejaka moderna cinska masina plna plastu...

Stroj je v podstate plne funkcny a da sa na nom pracovat, postupne by som ho chcel vylepsit a dat mu krajsi vzhlad a robit na nom domace projekty.

Ako amater mam niekolko praktickych otazok:

-ma posuv v dvoch smeroch, predpokladam teda ze vie rezat zavity ale nikde som nenasiel tabulku na prevody, chyba na jednej nohe - ma zmysel ju riesit alebo je lepsie kupit pripravok do konika kde sa da upnut ocko a rezat zavit tak?
-na cistenie som pouzil olej/sprej a jemnu ocelovu vlnu, utriet potom do cista a loze a supor, konika som strekol grafitovym olejom, spravne?
-na mazanie som uz objednal kvapkajuce maznice na vrch a prevodovkovy olej, moze byt?
-mam tam zvlastny moderny remen,made in USA, kde by som zohnal kozu? Remen je fajn funguje, ale ta kovova spojka vydava zvuk ako sijaci stroj :)
-otacky: nakolko je motor dorabany urcite tam nie su asi otacky ake by mal mat, otazka teda je ako ich jednoducho zmeriam a potom kolko otacok realne zvladne asi takyto stroj?
-mam k nemu dost prislusenstva, konkretne ozubene kolesa zistim podla tabulky na zavity ktore asi potrebujem vsak? pan ktory ho predaval tvrdil ze ich nikdy nepotreboval, nemenil...
-motor tam je 1500 ot. 0.75kw - staci? dal som mu nove loziska, vycistil a ide krasne hladko, ticho
-je nieco na co by som sa mal zamerat ako prve? chcem samozrejme zmerat presnost hodinkami na vretene, konika a tak a potom to vylepsit ked to dopre ocistim namazem a nastavim ale je nieco co by mu pomohlo aj ine, nozova hlava mi pride dost jednoducha povedzme...
-vedeli by ste odhadnut vek cca? nema ziaden stitok len stitok predajcu vo Viedni

Dakujem
Tomas
Obrázek
1637775790165.jpg
1637777325237.jpg
1637775790139.jpg
Přílohy
1637779267067.jpg
radek01
Příspěvky: 210
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2021, 9:39

Pěkný soustruh, počítej, že je minimálně sto let starý.
Ta nožová hlava vypadá jako původní, dá se tam dát novější pokud by bylo potřeba, ale může zůstat klidně i tahle. Vřeteno bych raději nepouštěl rychleji jak 750 ot./min. ta kluzná pouzdra na vřeteni nemají ráda větší otáčky. V podstatě jsme něco podobného řešili u mého soustruhu, který je tady o pár příspěvků níže :).

viewtopic.php?t=40286
diyafterwork
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 11. 2021, 12:01

25. 11. 2021, 7:52

Ahoj Radek, tvoje vlákno som prečítal dávnejšie tam som odpozeral tie maznice kvapkajuce a už som ich objednal z Ali :) cca 14e za 4ks,zobral som tie sklenené 16ml, mám dieru cca 8mm tak ich tam hádam nejako dostanem. Nemám fotku tých tvojich nahodenych? Inak rád robím z drevom tiež, máš už vyrobenú opierku? Nemáš nejaké foto tých prkienok keď sú upnute?
Mám univerzalku len 3celust tiež by som prijal asi 4 na lepšie upnutie. Ešte otázka, dal by sa robiť na tomto sústruhu závit na drevo? Nemáš s tým skúsenosť? A čo trapezovy závit, na sa robiť na takomto sústruhu? Potrebujem trapezovu tyč na hoblicu...
Inak ja nemám bronz ale sivú zliatinu má klznich loziskach
IMG_20211120_195824.jpg
Dik
Tomas
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

25. 11. 2021, 7:59

Ložiská vyzerajú slušne, to máš celkom šťastie. Určite tam nedávaj žiadny prevodový olej ale niečo redšie, konkrétny typ oleja ti možno poradí niekto iný s transmisákom. Ja napríklad do veľkého sústruhu na klzných ložiskách lejem paramo ol-j10.

Závity sa tam samozrejme rezať dajú, na to sú tie ozubené kolesá a trapézová skrutka. Len si musíš prepočítať správny pomer medzi vretenom a skrutkou, aby si dostal požadované stúpanie.
Tos C45-2000
diyafterwork
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 11. 2021, 12:01

25. 11. 2021, 11:48

Ďakujem za odporúčanie, pozeral som aj ten olej zoženiem niečo také riedsie, inak čítal som aj tu na fóre že niekto riedi,mieša 2 druhy...

Čo sa týka závitov, teóriu ako tak chápem, viem že musím mať tabuľku na prevody meniť prevody aký som dosiahol pomer medzi rýchlosťami posuvu a vretena.

Skor ma zaujíma ta tabuľka, či mi niekto môže nejakú poradiť a či mi bude sedieť nakoľko elektro motor je dorábany a nemusí sedieť pôvodný pomer,rýchlosti. Viem si to nejako overiť,zmerať?

A tiež viem že tabuľky sú na metricke závity, poprípade v palcoch,witworth správne?
Ak by som chcel robit trapezovu tyč dá sa? Je na to tabuľka či to treba iba odmerať v skutočnosti a spomaľovať, zrýchľovať rýchlosť posuvu napríklad?
Ďakujem
Tomas
radek01
Příspěvky: 210
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2021, 12:08

Trapézový závit se dá vyrobit, ale osobně si myslím, že je jednodušší koupit už hotový. Koupíš si metrovou závitovou tyč (jaký trapéz potřebuješ) a pak si na soustruhu jen doděláš konce podle potřeby. Závit do dřeva se dá vyřezat, ale musíš mít nastaveno velké stoupání a hlavně kvalitní dřevo, což je mnohdy problém.
Kapací maznice mám zakoupené, ale ještě jsem je nestihl namontovat (ale už se blíží doba kdy se k tomu dostanu). Olej používám (asi mne všichni tady ukamenují) M6AD, ale dávám ho o to víc, aby to bylo dobře namazáno. Říkám si, že před víc jak 100 lety, nebylo tolik olejů jako dnes, takže mazali tím co bylo zrovna po ruce. Jak tady někdo psal, musí být řidší, aby dobře zatekl a přitom mazal, tak proto jsem použil ten motorák, je docela řídký a když zvládne mazat klikový hřídel v motoru, tak zvládne i vřeteno (je sice pravda, že v motoru má teplotu 80°C).
Fotku upnutí těch prkének ti pošlu, ale také jsem si pořídil čtyřpaknové sklíčidlo (až budu točit misky).
Jinak už jsem přetočil cca 1000 prkének z obou stran, některé i několikrát, než jsem to srovnal. Soustruh po počátečních problémech jede jak má. Pořád ho čistím a mažu, takže jede :D .
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 11. 2021, 12:15

Vždyť tam ten vodící šroub má?
Stačí změřit jeho stoupání!!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 11. 2021, 12:26

diyafterwork píše: 25. 11. 2021, 11:48 Čo sa týka závitov, teóriu ako tak chápem, viem že musím mať tabuľku na prevody meniť prevody aký som dosiahol pomer medzi rýchlosťami posuvu a vretena.
Je to přesně tak!!!
diyafterwork píše: 25. 11. 2021, 11:48Skor ma zaujíma ta tabuľka, či mi niekto môže nejakú poradiť a či mi bude sedieť nakoľko elektro motor je dorábany a nemusí sedieť pôvodný pomer,rýchlosti. Viem si to nejako overiť,zmerať?
Už jsem to psal - musíš změřit stoupání šroubu posuvu. To je základ!!!
Pak se dá vytvořit tabulka převodů pro libovolné závity.
diyafterwork píše: 25. 11. 2021, 11:48A tiež viem že tabuľky sú na metricke závity, poprípade v palcoch,witworth správne?
Viz výše, zde si pak musíš buď nechat udělat sadu ozubených kol, nebo se pustit do projektu ELS - elektronické řízení šroubu posuvu. ;-)

diyafterwork píše: 25. 11. 2021, 11:48Ak by som chcel robit trapezovu tyč dá sa? Je na to tabuľka či to treba iba odmerať v skutočnosti a spomaľovať, zrýchľovať rýchlosť posuvu napríklad?
....
Dá se - změř si to stoupání ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 11. 2021, 12:52

Já si myslím, že soustruh je mladší cca 75 - 80 let - spíš válečná výroba - soudil bych podle litinových futer.
Jinak koukám, že soustruh má reduktor.
Další věcí je nožová hlava - zde se nože opírají o plochu suportu, proto pozor pokud bys uvažoval o nějakém QCTP.
Já mám tohle: viewtopic.php?p=233370#p233370
Bohužel musel jsem změnit lokalitu své pracovny (2018), a dosud jsem nevybalil s z depozitu :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

25. 11. 2021, 1:17

ZdenekWalter píše :
Já si myslím, že soustruh je mladší cca 75 - 80 let
Nemáš pravdu, naopak je nejspíš mnohem starší, mám po otci podobný,
a ten koupil můj praděda jako vyřazený již asi v r.1920 - již tehdy byl
zastaralý. Stroje vyráběné po první válce - natož v roce 1940 - už měly úplně jinou koncepci,
hlavně zmizely transmise.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 11. 2021, 2:17

No a jaké tam máš ložisková pouzdra?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 11. 2021, 2:21

BTW. můj Bomey je z roku 1940
http://www.lathes.co.uk/bomey/index.html
- co je na něm konstrukčně jiného?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

25. 11. 2021, 5:13

Podle vzhledu tipuju ten soustruh na cca dvacátá léta. Typickými znaky pro starší koncepci je klika podélného posuvu místo kolečka, kryty ozubených kol na vřeteníku montované, prakticky nejjednodušší uložení ložisek a jejich mazání a lože už má střechovité vedení. Stroj nemá posuvovou tyč, ale jenom šroub. Pokud k němu nemá ještě redukci v suportu (což nevypadá), tak se pak špatně ladí pomalejší strojní posuvy a posuvový šroub je využitelný spíš na závity. Ložiska už dávno nemusí být původní.
S olejem je to u těhle strojů trochu o kompromisu. Do pouzder je ideální velmi řídký olej typu OLJ22, CUT3, ale ty jdou dobře použít v uzavřeném vřeteníku. Na tohle otevřené ztrátové mazání jsou skoro řídké a rychle protékají a pak samozřejmě pokračují na frému a podlahu. Já jsem na transmisáku většinou používal nějaký řidší motorák s kapacími maznicemi a nikdy jsem neměl problém, ale jak tu bylo řečeno je potřeba dávat pozor na otáčky. S vyššími otáčkami jednak může vznikat problém s dostatečným mazáním, ale taky se začne vzhledemk malé hmotnosti projevovat nevývaha ploché řemenice ve vřeteníku (prostě otáčky na které ten stroj už nebyl navržen). Řemenici jsem u jednoho svého stroje úspěšně vyvážil a byl to velikánský přínos. Plochý řemen někdo preferuje volnější kožený někdo syntetický od Reko který je ale potřeba více napnout než kožený (štelovací napínák nutný). Ozubená kola snadno dopočítáš. Jsou to všechno jednoduché vzorečky. Prostě začneš od vřetene spočteš si zuby na kolech až k tomu co leze ven z vřeteníku. To máš pak jako pevný převod. Druhý neměnný převod je stoupání šroubu (obvykle 4 závity/palec tj. 6,35mm), popř. pokud je na něm ještě nějaký neměnný převod. Tím máš dány vstupní hodnoty z obou stran a pak už jen dopočítáš kola která se sestavují buď jako 2 převodové stupně ze 4 kol ( to je to co máš na první fotce s dvojkolím uprostřed) nebo jako 1 převodový stupeň ze 3 kol ( prostřední je jen pro mechanické překlenutí vzdálenosti). Vzorečky pro výpočet převodových poměrů z1/z2 atd. už dohledáš na netu. je to takový běžný učivo z průmyslovky. Ty vzorce si pak můžeš nafrkat do excelu a ten ti vyhodí tabulky.
Motor by měl výkonově stačit, ale je důležitý ten výkon spolehlivě dostat na vřeteno tj. mít pěkně pořešený ten řemen.
Jako první bych stoprocentně řešil novou přírubu na univerzálku, ta vylomená neni nic bezpečnýho.
Pozor když budeš používat redukci na vřeteníku. Při přepnutí kolíčku za univerzálkou je pořeba ručně hrknout vřetenem, aby kolíček zapadnul, jinak bys ho mohl při spuštění ulomit. Taky nezapomenout aretovat odklápění předlohy, aby se zase třeba nepolámaly zuby.
Když budeš dělat první soustružnický pokusy, tak nejjednodušší máš začít ostrýma platkama na hliník nebo si nabruš na "ostro" Radeco, ale hlavně si pořiď ocel známého složení, nejlíp nějakou automatovku 11109. Nejhorší je vzít kus čehosi ze šmelcu, když ještě nemáš naučený jak se to má chovat.
A úplně nejlepší je přizvat si k tou nejdřív někoho kdo s tím umí a ukáže ti základní věci. Jde taky o bezpečnost.
Naposledy upravil(a) Zbýňa dne 27. 11. 2021, 6:17, celkem upraveno 1 x.
diyafterwork
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 11. 2021, 12:01

26. 11. 2021, 2:31

Ahojte,
dakujem za odpovede, dnes nocna v praci tak mam cas studovat, citat, hladat a rozmyslat vela nakolko teoria a prax okolo hlavne zavitov a usporiadanie kol mi nijako nejde do hlavy... :(

Stupanie som zmeral velmi rychlo pred odchodom do prace a povedzme ze je 5mm, nemam ziadne mierky doma to prirovnat zatial a urcit typ zavitu.

Zdenek:

niekde inde na fore si pisal ze mam nechat povedzme 10x otocit skrutku posuvu a zmerat o kolko sa posunie suport... a potom jednoducho vydelit a mam stupanie presnejsie urcene?

Momental tam mam nahodene kola: 127 a 100 a posuv ide podla mna pomali skor na sustruzenie ked som testoval ci funguje. Viem ze normalne sa menia 4 kola, musi to tak byt aj pri mojom? Nemozu byt menene len dve?
1637890451440.jpg

Kolies som dostal inak dost aj ked neviem ci vsetky su z tohoto stroja
1637890451414.jpg

Tabulka bola na nohe, to miesto je velmi male a teda aj tabulka bola mala asi, a ked som pozeral dnes na fore a nete, vacsinou som nasiel vacsie, ale zasa pravda z novsich stojov...
1637890451431.jpg

Nozova hlava, musim noz podlozit asi aj 20mm, zalezi aky noz, tak myslim ze to by nemal byt problem a vojde sa aj QCTP ale skor by som siel do klasicke kocky.


Nikde nie je ziadna znacka vyrobcu, zatial som ju nenasiel len stitok predajcu, a myslim ze je predvojnovy a predajca neprezil vojnu a neviem najst nic na webe, aj ked adresa stale existuje vo Viedni.
Je mozne ze je niekde z obdobia okolo 2 vojny lebo je na nom asi vsetko liatina, bronz, mosadz isli vtedy skor na ine veci...
1637890451423.jpg
Remen je tam umely, z USA a napnuty je uz dost, ked som chcel prehodit nizsie bola to fuska s klackom. Inak ozaj dost rapka...

Motor je za mna celkom dobre porieseny, dokonace je na klbe a da sa stelovat napnutie remena, aj remenica je povedzme vyvazena, teda niekto sa o to snazil.
1637893194312.jpg
1637893194289.jpg
A dakujem Zbyna na typ na ocel, skusim zohnat na prve pokusy. Tej priruby som si vedomy ze asi treba vymenit, a nebudem ani hovorit ze vsetky tie sroby su tak vymlatene...

Sustruznika ziadneho nepoznam ale kupim pivo kamaratom a to pride do garaze hned vela odbornikov poradit a ukazat :) :)

ale bezpecnost je prvorada, mas pravdu, bol som uz upozorneni na zabudnuty kluc v univerzalke letiaci dielnou...

Inak naco presne je tam ten reduktor? Vyslovene len na znizenie otacok? Skusal som ho, ide fajn, aj som pochopil ze vsetko treba manualne pootocit aby si to sadlo a zaistit, ale naco mi bude realne tak pomale otacky?

Dakujem pani za pomoc a radi.

Tomas
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 11. 2021, 4:49

Na závity, na vystružování, vtrání většíma vrtákma, soustružení přírubovin zahlubování záhlubníkem atd. Taky se hodí na aretaci vřetene nebo naopak na jeho úplné uvolnění.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“