sústruh škoda S140/750

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

16. 2. 2022, 10:21

Zdravím, plánujem kúpiť sústruh škoda S140/750, ale majiteľ o ňom dokopy nič nevie a nejaký návod alebo servisný manuál neviem nikde nájsť. viem že je to dosť raritný sústruh, ale ak by mi niekto vedel poslať kopie alebo fotky manuálu bol by som rád, prípadne manuál aj odkúpim ak by ho niekto mal napredaj. Je tu nejaký majiteľ ktorý by mi vedel poradiť čo skontrolovať pri obhliadke, a tiež by ma zaujímalo či má mať nejaké príslušenstvo napríklad vymeniteľné ozubené kolesá na rezanie závitov alebo tak ? Podľa rozmazaných fotiek tabuliek od majiteľa na to neviem prísť :D
radek01
Příspěvky: 213
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2022, 5:37

Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

16. 2. 2022, 6:34

Ďakujem za radu, napísal som tam. Tie témy som videl aj predtým zakladatelia ktorí vlastnia S140 na fóre neboli od roku 2021, no ale za pokus nič nedám. podľa toho čo viem tak predpokladám že tam asi budú vymeniteľné ozubené kolieska na rezanie závitov, ale pravdepodobne k sústruhu nebudú. Bol by veľký problém také niečo zohnať, prípadne nepasovali by z iného sústruhu ?
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 2. 2022, 8:01

Ahoj,
zohnať originálne je zrejme skoro nemožné. Ozubené kolesá z rôznych starších sústruhov sa však pomerne často objavujú na Bazoši. Tie sady obvykle mávajú štandardné počty kolies a zubov, rozdiel bude podľa stúpania posuvovej skrutky sústruhu. A samozrejme dôležitý je modul, pretože určuje veľkosť kolies a tým pádom to, či ich nacpeš do lýry. A keďže nejaké ozubené kolesá sú obvykle pevná súčasť sústruhu, treba pri starých strojoch myslieť na to, že kolesá môžu mať uhol záberu 15° miesto dnes používaných 20°.
Každopádne stúpanie sa dá zmerať, modul odhadnúť a potrebné počty zubov vyrátať. V neoriginálnych kolesách bude treba upraviť náboje, aby ti sedeli priemerom na existujúce hriadele.
Ozubené kolesá sa dajú kúpiť aj ako polotovary, ale dnes už iba 20°záber a niektoré moduly sa tiež už štandardne nevyrábajú.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“