Výroba nové řemenice

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Mkl
Příspěvky: 23
Registrován: 12. 12. 2018, 9:42

2. 4. 2022, 10:14

Ahoj chlapi, uměl by někdo vyrobit náhradu řemenice viz foto? Je dřevěná a prasklá, vibrace se přenáší do soustruhu. Ideálně někdo v Praze a blízkém okolí nebo kolem Českého Dubu. Předpodkládám, že bych musel dovézt celou hřídel, aby řemenice byla koncentrická. Materiál by asi měl být litina? Nebo by stačil hliník?

Další údaje: Jde o 3 průměry (170 mm, 140 mm, 110 mm pro plochý řemen šířky 40 mm - ještě bych musel doměřit - odhad) na hřídeli 39 mm (přesně asi 39,14 mm). Šířka jednotlivých částí není stejná - také bych musel doměřit - prostřední je širší. Ty kovové kryty na začátku a na konci bych asi mohl použít původní, tj. potřeboval bych vyrobit jen to hlavní těleso řemenice. Povrchy všech 3 průměrů jsou lehce zaoblené. Nevím, jak je řemenice na hřídeli uchycená.

Díky.
IMG_3359.jpg
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

2. 4. 2022, 10:39

Možno by nebol zlý nápad spraviť polotovar z diskov preglejky lepenej na seba, ktoré už by mali v strede dieru na hriadeľ. Potom by to zasa stačilo nejako ohrýzť na drevosústruhu, za zlomok ceny oproti výrobe z liatiny.

Alebo si môžeš dať vyrobiť iba krúžky a zlepiť a opracovať si to sám.
Přílohy
pulley.jpg
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

2. 4. 2022, 10:42

A proč to nevytočìš na tom samem soustruhu? Jede sice, nějaké vibrace, ale asi v pohodě. Hlinik stací, ale nebylo by vhodnejsi nahradit plochej koženej remen necim vhodnějšim, jestli to nemáš do muzea a budeš na tom chtit pracovat.
Nehlede na to, ze si muzes za slusny peniz koupit polotovar, pokud se necejtiš on nuly, a jen si ho upravit. Treba rady

https://www.mateza.cz/e-shop/remenice/r ... 8lEALw_wcB
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 4. 2022, 10:43

Ahoj,
alebo vytmel polyesterovým tmelom na karosérie tú prasklinu a ako píše Turnigy, osústružiť na sústruhu na drevo (alebo aj inom, ak niekto ochotný sa nájde v okolí. Priemery remeníc nebudú nijak kritické. Ak z nich na priemere niečo ubudne, nič sa nestane. Teoreticky, ak by si si prirobil opierku, tak môžeš tú remenicu sústružiť struhom tam kde je.

Cháron: tie polotovary na kliňáky budú najjednoduchšie, ale myslím že kolega chce zachovať zvyšok náhonu na plochý remeň.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2022, 11:44

nechci vám brát iluze, ale v katalogu u té matezy píšou tohle:
Pozn.
Výrobce již ukončil sériovou výrobu těchto řemenic a vyřadil je ze svého prodejního sortimentu.
Indivuduálně je sice možná zakázková výroba stupňových řemenic, avšak nákupní podmínky nevychází
příliš příznivě (relativně vysoká cena a dlouhý dodací termín)
nedávno jsem sháněl taky, pak jsem skočil do almsu a koupil polotovar na dvě menší řemenice a z ceny jsem padl na prdel, ostatně to snad ví všichni jak to teď je, no na tuhle to bude stát tak něco lehce před dvojku +- autobus, jen uříznutý kus :wink:
jako jestli to je na nějaký domácí transmisák, tak to co navrhuje turnigy není vůbec špatný nápad, a za pusu
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

2. 4. 2022, 11:51

tumlik píše: 2. 4. 2022, 11:44 nechci vám brát iluze, ale v katalogu u té matezy píšou tohle:
Pozn.
Výrobce již ukončil sériovou výrobu těchto řemenic a vyřadil je ze svého prodejního sortimentu.
Indivuduálně je sice možná zakázková výroba stupňových řemenic, avšak nákupní podmínky nevychází
příliš příznivě (relativně vysoká cena a dlouhý dodací termín)
nedávno jsem sháněl taky, pak jsem skočil do almsu a koupil polotovar na dvě menší řemenice a z ceny jsem padl na prdel, ostatně to snad ví všichni jak to teď je, no na tuhle to bude stát tak něco lehce před dvojku +- autobus, jen uříznutý kus :wink:
jako jestli to je na nějaký domácí transmisák, tak to co navrhuje turnigy není vůbec špatný nápad, a za pusu
Hmm ja tam kupuju obycejne polotovary remenic za celkem slusny peniz
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mkl
Příspěvky: 23
Registrován: 12. 12. 2018, 9:42

2. 4. 2022, 3:14

Díky všem. Na klíňáky bych musel předělat i řemenici na vřetenu, a to byh nerad. Jasně, že jsem trochu přemýšlel i nad překližkou, ale nejsem si jistý, jestli to bude dost přesný, aby to nevibrovalo taky. Opěrku už jsem si udělal a zkoušel jsem to osoustružit přímo na soustruhu tam, kde to je. Ale nějak mám obavy, že to taky nebude úplně přesný. Pokud jde o soustružení z kovu, tak na soustruhu mám sklíčidlo, kam nedostanu víc než průměr cca 80 mm...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2022, 4:56

Podobné věci dělám z tvrzeného dřeva (Festholz). Udělat bych ti to dokázal, ale momentálně na to nemám čas. Takže ti můžu maximálně nabídnout nějaké kusy toho materiálu.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

2. 4. 2022, 5:05

Já nevím, co řeší. Popadnul bych dubovej špalek a už by to svištělo.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

2. 4. 2022, 5:20

Britt píše: 2. 4. 2022, 5:05 Já nevím, co řeší. Popadnul bych dubovej špalek a už by to svištělo.
Udelal bych to z brezove preklizky. Preklizka ma vyhodu, ze se ve dvou smerech netrha po letech.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

2. 4. 2022, 5:22

Ten dub ho vyjde levněji a nevěřím, že tu řemenici dokáže oddělat, pokud nepojede na 3 směny, 8 dní v týdnu. :)
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 4. 2022, 7:18

QNX píše: 2. 4. 2022, 4:56 Podobné věci dělám z tvrzeného dřeva (Festholz).
Ahoj, pozeral som čo to je za materiál a vyzerá veľmi zaujímavo. Aj s ním pracuješ a poznáš ho, mohol by si o ňom napísať niečo viac? Myslím že aj ostatní by si radi rozšírili obzor. Príde mi to ako moderná a ekologickejšia verzia Textitu :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2022, 9:37

zverodoktor: Je to v podstatě buková překližka, ale oproti té normální je slisovaná pod mnohem větším tlakem, takže ve výsledném materiálu nejsou žádné póry. Výsledkem je materiál, který je mnohem pevnější, má podstatně větší hustotu, je rozměrově stabilní, vodovzdorný, nenasákavý. Obrábí se to docela dobře, povrch to dělá hladký, nevytrhávají se z toho vlákna. Při vrtání mi to dělá trochu problémy, protože mám sice vřeteno s 8,5kW asynchroňákem, ale když dám méně, než 1500 otáček, tak už nemá sílu. Vrtat tedy musím při dost vysokých otáčkách a když nevrtám po malých kouscích, tak se uvnitř díry šmrdlají špony, zahřívají se a připalují. Na druhou stranu se do toho docela dobře řežou závity a ty závity i velice dobře drží. Dá se to tedy použít na různé formy, upínací přípravky, modelové desky, pracovní desky, stoly strojů, řemenice, dokonce i ozubená kola. Když se to jemně přebrousí a navoskuje, tak se to dá vyleštit a je to i pěkné. Hůř se to lepí, když je to navoskované, tak je to naprosto nelepitelné (takže na tom můžeš matlat lepidla, pryskyřice, laminovat atd. a jde to z toho sloupnout). Je to dost drahé, dřív jsem toho zpracoval pár tun, ale teď už používám jen odřezky z té doby a další materiál nekupuji. Aktuální cenu neznám. Ano, je to takový příbuzný textitu.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 4. 2022, 11:27

Ďakujem za vyčerpávajúci opis, je to naozaj zaujímavý materiál.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

5. 4. 2022, 7:19

Obo-festholz:
Vysoce kvalitní lisované dřevo ze syntetické pryskyřice dle DIN 7707.
Základními složkami jsou buková dýha a vytvrditelná fenolová pryskyřice.
Hustota: 1370 kg/m³
Možné vatianty:
8121 = 25 vrstev dýhy na cm hotové tloušťky
8131 = 11 vrstev dýhy na cm hotové tloušťky
8221 = 25 vrstev dýhy na cm hotové tloušťky
8231 = 11 vrstev dýhy na cm hotové tloušťky
8223 = 22 vrstev dýhy na cm hotové tloušťky
Směr vláken dýh:
8121=A
8131=A
8221=B
8231=B
8223=B
A= převážně podélně kladené dýhy.
B= dýhy kladené příčně pod úhlem 90°.
Tloušťka: Lepí se 4,6,8,10,12 mm i 15-100
mm s dělením po 5 mm,
lepí se i tloušťky nad 100 mm.
Rozměr: 2000 x 1000 mm
(zdroj: http://www.baillou.at)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“