Malý soustruh Bernardoprofi 750 BQV

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 5. 2022, 8:58

Jestli se Ti motor netočí v soustruhu ale na baterku či zdroj ano a pokud jsi zkoušel žárovku přímo na na výstupu z Regulátoru tak je problém v pomocné desce.
Tam je i podle fotky relé, které zřejmě nesepne.
Pravděpodobně tam bude závada ve zdroji té desky.
Její schéma nebývá složité.
Přílohy
Pomocna deska.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
larry.sokol
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 2. 2022, 5:11

11. 5. 2022, 8:27

Před dvěma dny jsem tu měl kamaráda ,bývalého televizáka tak se v tom taky vrtal ,podíval se též na uhlík ( druhý nejde povolit ) budu muset sehnat náhradní krytku.Říkal , že je to divné, zkouška na žárovku šla,motor na zdroj též, tak to musí jít.Vše jsme smontovali odzkoušeli a ono to běželo včetně regulace otáček.Včera jsem chtěl dodělat ten chybějící čep na kterém se to dříve zastavilo.
První špona 1mm šla ,přidruhé již na rozměr se to uprotřed posuvu zastavilo.A při opětovném zapnutí tak vrčí pouze ventilátor u motoru.
Tak mě čeká opětovné rozebrání všech dílů , ale už nevím, kde může být vada.Jestli v tom relé co je ve žluté krabičce na el. desce? Ale když bylo sepnuté a motor běžel ,proč by se rozepnulo?
M.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

11. 5. 2022, 10:35

larry.sokol píše: 11. 5. 2022, 8:27 Před dvěma dny jsem tu měl kamaráda ,bývalého televizáka tak se v tom taky vrtal ,podíval se též na uhlík ( druhý nejde povolit ) budu muset sehnat náhradní krytku.Říkal , že je to divné, zkouška na žárovku šla,motor na zdroj též, tak to musí jít.Vše jsme smontovali odzkoušeli a ono to běželo včetně regulace otáček.Včera jsem chtěl dodělat ten chybějící čep na kterém se to dříve zastavilo.
První špona 1mm šla ,přidruhé již na rozměr se to uprotřed posuvu zastavilo.A při opětovném zapnutí tak vrčí pouze ventilátor u motoru.
Tak mě čeká opětovné rozebrání všech dílů , ale už nevím, kde může být vada.Jestli v tom relé co je ve žluté krabičce na el. desce? Ale když bylo sepnuté a motor běžel ,proč by se rozepnulo?
M.
No může být v té desce jako celku - sepnutí relé má určitou logiku, která vyplývá ze schematu téhle desky a pak i celého stroje.
Tohle nebývá složité, ale chce si to namalovat.
BTW. těžko Ti pomoci poslal jsem Ti SZ, kterou sis ani nepřečetl. :-(
Na druhou stranu jestli máš ten soustruh v záruce proč to nereklamuješ?
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 14. 5. 2022, 7:05, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 5. 2022, 12:52

Ještě mne napadlo - většina těch malých soustruhů má tu logiku nastavenou tak, že pokud nedáš regulátor otáček do nuly , třeba při při chybě nebo nouzovém vypnutí, tak po opětovném zapnutí se motor nikdy nerozběhne.
Nemáš tam něco podobného?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
larry.sokol
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 2. 2022, 5:11

28. 5. 2022, 8:32

Tak jsem konečně na netu sehnal firmu, která měla uhlíky i krytky na uhlíky.Vymontoval jsem opět motor, po destrukci křivě nasazené krytky uhlíku jsem nemohl vytáhnout mosaznou vložku ,na které drží pružina ,musel jsem odloupnout a v tom okamžiku se vytrhlo i lanko z uhlíku a já musel starý uhlík vyndavat pinzetou.Dosedací plocha mosazi a Cu lanko pro přívod proudu bylo dost opálené, též pružina na utrženém uhlíku je v jiném tvaru než druhá(viz foto). Potom jsem opiloval uhlíky /nebyly orig./. ,vložil včetně nových krytek,namontoval a stroj běžel. Udělal jsem rozpracované čepy/vydržel/.
Píšu to proto, že dosud nechápu ,kde byl asi problém a také chci poděkovat za všechny rady k opravě.
M.
Přílohy
uhlik.jpg
uhlik2.jpg
uhlík3.jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

28. 5. 2022, 10:32

Díky za odezvu. Už jsem si myslel, že toto vlákno zůstane bez odpověďi.
larry.sokol píše: 28. 5. 2022, 8:32 Tak jsem konečně na netu sehnal firmu, která měla uhlíky i krytky na uhlíky.
Nebylo vhodné se podělit o tuto informaci? ;-)
larry.sokol píše: 28. 5. 2022, 8:32Vymontoval jsem opět motor, po destrukci křivě nasazené krytky uhlíku jsem nemohl vytáhnout mosaznou vložku, na které drží pružina, musel jsem odloupnout a v tom okamžiku se vytrhlo i lanko z uhlíku a já musel starý uhlík vyndavat pinzetou.
Abych pravdu řekl moc Ti nerozumím - myslíš tvarový plíšek ve kterém je zapájeno přívodní lanko a opírá se o něj pružina?
BTW. ten plíšek by měl být spíš z fosforbronzu a ne z mosazi.
larry.sokol píše: 28. 5. 2022, 8:32Dosedací plocha mosazi a Cu lanko pro přívod proudu bylo dost opálené, též pružina na utrženém uhlíku je v jiném tvaru než druhá(viz foto).
Tady předpokládám, že byl opálený jak ten fixační plíšek tak i držák kartáče ve víčku motoru. Problém byl zřejmě tam.
larry.sokol píše: 28. 5. 2022, 8:32Potom jsem opiloval uhlíky /nebyly orig./. ,vložil včetně nových krytek, namontoval a stroj běžel. Udělal jsem rozpracované čepy/vydržel/.
Píšu to proto, že dosud nechápu, kde byl asi problém a také chci poděkovat za všechny rady k opravě.
M.
Z mého pohledu, byl problém v tom motoru a to ve špatném kontaktu kartáče s jeho držákem - zřejmě tu vznikl oblouk, který zničil pružinu.
Tím pádem byl špatný přítlak poškozeného uhlíku na komutátor.
Při pohybu se soustruhem či motorem jsi obnovil kontakt, který asi měl vždy krátké trvání.
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 28. 5. 2022, 11:04, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

28. 5. 2022, 10:47

Mě spíš zaujali ti "elektrikáři", kteří ten motor "kontrolovali". :roll:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

28. 5. 2022, 11:11

Miltech píše: 28. 5. 2022, 10:47 Mě spíš zaujali ti "elektrikáři", kteří ten motor "kontrolovali". :roll:
Tohle asi nemá smysl komentovat. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

28. 5. 2022, 11:27

Zdenek Valter píše: 28. 5. 2022, 10:32 Abych pravdu řekl moc Ti nerozumím - myslíš tvarový plíšek ve kterém je zapájeno přívodní lanko a opírá se o něj pružina?
BTW. ten plíšek by měl být spíš z fosforbronzu a ne z mosazi.
Není důvod k tomu, proč by ty plíšky měly být z fosforbronzu, za svojí dlouholetou kariéru v elektroúdržbě (kde jsme m.j. opravovali stovky kusů různého el. nářadí) jsem se snad ani jednou nesetkal, že by byly vyrobeny z fosforbronzu. I to vodivé pouzdro kartáče bylo vždy z mosazi. Elektrický kontakt bývá zajištěn jinak, než pružností materiálu, ze kterého je ten kontaktní plíšek vyroben, např. vhodným řešením "čepičky" kartáče.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“