Malý soustruh Bernardoprofi 750 BQV

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
larry.sokol
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 2. 2022, 5:11

4. 4. 2022, 7:24

Soustruh BQV 750 Bernardoprofi mám jako doplňkový pro výrobu různých přípravků.
Minulý týden jsem soustružil 4 čepy průměr 16mm a při posuvu (nejmenší co jde nastavit )a šponě 1,5mm se mi na 4 čepu najednou zastavil posuv a přestala se točit i universálka. Nechal jsem 2 hod odpočnout(kdyby tepelná pojistka) a ono nic. Při zapnutí vypínače start se ozve s prostoru
motorové části vrčení jakoby běžel motor, Nechci moc rozebírat ,dokud někdo nedá radu.
Díky předem. Miroslav
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 4. 2022, 7:36

koukl bych napřed pod levý kryt
.
Přílohy
sous.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Modros
Příspěvky: 1666
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

4. 4. 2022, 8:23

člověk kterej má soustruh a neni schopný sundat boční kryt aby se podíval na to že mu spadl řemen a místo toho píše na internetu otázky a čeká co mu kdo řekne...by měl ten soustruh vzít a hodit do popelnice a vysrat se na to
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
larry.sokol
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 2. 2022, 5:11

15. 4. 2022, 9:04

Samozřejmě jsem sundal kryt na boku(viz foto) a řemen byl v pořádku,tak blbej nejsem.Potom jsem odstranil zadní kryt kde je motor a tak jsem zjistil ,že je vylomený spínač motoru ovládaný přes kryt universálky. Slepil jsem, namontoval zpět,vypíná to,podíval se na uhlíky motoru zdali již nejsou pryč,ještě funkční.
Když zapnu spínač pohonu ozve se vrčení, já myslel , že je to motor,lae po odkrytí jsem viděl , že je to ventilátor za motorem, který je tam samoistatný.
Tak nevím co dál.
Přílohy
sou1.jpg
sou2.jpg
sou3.jpg
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 4. 2022, 9:57

častá závada, pravděpodobně odešla elektronika řízení motoru

(ono neškodí do dotazu napsat i co jsi zkoušel či zkontroloval - jak to má kdo hádat, a že se netočí motor je dost podstatná informace)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 4. 2022, 12:56

larry.sokol píše: 15. 4. 2022, 9:04 Samozřejmě jsem sundal kryt na boku(viz foto) a řemen byl v pořádku,tak blbej nejsem.Potom jsem odstranil zadní kryt kde je motor a tak jsem zjistil ,že je vylomený spínač motoru ovládaný přes kryt universálky. Slepil jsem, namontoval zpět,vypíná to,podíval se na uhlíky motoru zdali již nejsou pryč,ještě funkční.
Když zapnu spínač pohonu ozve se vrčení, já myslel , že je to motor,lae po odkrytí jsem viděl , že je to ventilátor za motorem, který je tam samoistatný.
Tak nevím co dál.
Chlapče jak víš, že jsou ty uhlíky funkční?
Tys ten motor měřil?
Dokážeš to?
Podle fotky to vypadá, že tam máš desku KLBC 240D nebo jí podobné.
Vyndej a pošli foto.
BTW ten spínač u univerzálky je zapojený jak?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

15. 4. 2022, 1:07

Já bych řekl, že se ten spínač vylomil při demontáži krytu a nebyl to zdroj problému, protože kdyby byl spínač nefunkční před demontáží krytu, tak by motor nehučel, protože by ten rozbitý spínač zablokoval napájení motoru.
Takže tipuji závadu v řídící elektronice...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 4. 2022, 3:22

spálená elektronika řízení motoru už se tu řešila několikrát
třeba tady
viewtopic.php?t=38415&p=393216&hilit=be ... ne#p393216
....
bez trochy znalostí elektriky to nepůjde
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 4. 2022, 6:33

pavlík píše: 15. 4. 2022, 1:07 Já bych řekl, že se ten spínač vylomil při demontáži krytu a nebyl to zdroj problému, protože kdyby byl spínač nefunkční před demontáží krytu, tak by motor nehučel, protože by ten rozbitý spínač zablokoval napájení motoru.
Takže tipuji závadu v řídící elektronice...
No jenže to my nevíme, problém je v tom, že chlapec nepostupuje systematicky a z jeho vyjadřování není jasné jak to vlastně myslí.
V téhle fázi je potřeba vyzkoušet ten motor - alespoň změřit ohmetrem.
Popřípadě vyzkoušet nějaký stejnosměrným napětím.
Regulátor se dá ověřit tak že místo motoru zapojíš klasickou 60W žárovku.
Nakonec tyhle řídící desky opravit jdou byť je to někdy pakárna.
Mám tu dvě, které mi vzdorují a to jsou ještě THT, takže oprava by měla být snažší.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
larry.sokol
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 2. 2022, 5:11

16. 4. 2022, 7:50

Díky za všechny názory a tipy.Zapomněl jsem říci, že jsem též zkontroloval jako první trubičkové pojistky co jsou v obvodech (v pořádku) Uhlíky jsem posuzoval pouze zdali nejsou již opotřebené až k pružině,motor jsem nezkoušel na to nemám vybavení.A navíc pro změření se musí motor celý demontovat a to jsem nechtěl dělat ,pokud by to bylo něco jiného.(svorkovnice motoru je na spodní nepřístupné straně) . Spínač ještě nafotím,.přes kladku po zvednutí ochrany universálky,vačka rozepne obvod a přeruší přívod do motoru (ventilátor se přestane točit.) Myslel jsem nejprve ,že to bude nějaká maličkost.Nejhorší je že není ne tyto stroje žádný servis Boukal pouze prodává(od toho jsem koupil).
V úterý po velikonocích přijde elektrikář tak uvidím co dále a dám zprávu.
Ještě ,že je pár ochotných a dobrých lidí, kteří se snaží pomoci.
M.
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2022, 8:42

larry.sokol píše: 16. 4. 2022, 7:50 Uhlíky jsem posuzoval pouze zdali nejsou již opotřebené až k pružině...
To si děláš prdel? :roll: Vyměň je!
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 4. 2022, 10:23

Zv.Petr píše: 16. 4. 2022, 8:42
larry.sokol píše: 16. 4. 2022, 7:50 Uhlíky jsem posuzoval pouze zdali nejsou již opotřebené až k pružině...
To si děláš prdel? :roll: Vyměň je!
No je otázka jestli má náhradní - pochybuju, že k soutruhu byly.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 4. 2022, 10:41

larry.sokol píše: 16. 4. 2022, 7:50 Díky za všechny názory a tipy.
Zapomněl jsem říci, že jsem též zkontroloval jako první trubičkové pojistky co jsou v obvodech (v pořádku).
Kolik tam těch pojistek máš?
larry.sokol píše: 16. 4. 2022, 7:50Uhlíky jsem posuzoval pouze zdali nejsou již opotřebené až k pružině, motor jsem nezkoušel na to nemám vybavení. A navíc pro změření se musí motor celý demontovat a to jsem nechtěl dělat ,pokud by to bylo něco jiného.
No a ohmetr máš?
Co třeba starý regulátor na vláčky FZ1?
larry.sokol píše: 16. 4. 2022, 7:50(svorkovnice motoru je na spodní nepřístupné straně).
Nerozumím - přívody k motoru budeš mít podle mne přes fastony na řídící desce.
Nafoť především tu desku !!!!
larry.sokol píše: 16. 4. 2022, 7:50Spínač ještě nafotím,.přes kladku po zvednutí ochrany universálky,vačka rozepne obvod a přeruší přívod do motoru (ventilátor se přestane točit).
Obávám se, že Tvoje laické vysvětlování je dost k prdu.
Možná by bylo fajne se na internetu poohlédnout po schematu. Pokud ne tak Ti nezbývá než si ho načrtnout.
larry.sokol píše: 16. 4. 2022, 7:50Myslel jsem nejprve ,že to bude nějaká maličkost.
Nejhorší je že není ne tyto stroje žádný servis Boukal pouze prodává(od toho jsem koupil).
V úterý po velikonocích přijde elektrikář tak uvidím co dále a dám zprávu.
No to jsem teda zvědav
larry.sokol píše: 16. 4. 2022, 7:50Ještě ,že je pár ochotných a dobrých lidí, kteří se snaží pomoci.
M.
Promiň ale to záleží především na Tobě, abys podával přesné informace a v případě, že si nevíš rady se zeptal.
To, že si zveš elektrikáře mne utvrzuje v tom, že nejsi v elektrotechnice příliš zběhlý.
Tuhle informaci jsi taky mohl dát na začátku - pak je Ti možné přizpůsobit odpovědi.
Je to i z toho důvodu, že pokud nebudeš dbát rad a budeš si přidávat zbytečnou a nevhodnou invenci ochota pomoci tomu bude nepřímo úměrná.
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 16. 4. 2022, 1:12, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 4. 2022, 12:36

Díval jsem se na WEB ale 750 BQV jsem neviděl - jen 700 BQV nebo 750LZ.
Dej sem když tak odkaz.
Napiš taky jaké je napájecí napětí soustruhu - předpokládám 1F 230V.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2022, 6:37

Zdenek Valter píše: 16. 4. 2022, 10:23 Uhlíky - No je otázka jestli má náhradní - pochybuju, že k soutruhu byly.
Stačí koupit jakékoliv podobné a pilník snad doma má... :roll:
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“