Soustruh Kart E2N - maďar

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

22. 4. 2022, 1:39

Před pár týdny jsem domu dovezl tohoto chudáka. Cena byla příjemná, stav už tolik ne. Kdysi sloužil v servisním voze V3S a od revoluce byl z tohoto vozu demontovaný a uschovaný ve vlhké garáži. Takže přestože toho moc nenamakal tak stav vnějších dílů je hrozný. Po pozdějším otevření vřeteníku, nortonky atd. jsem byl mile překvapený. Díky tomu že ve všem byly olejové náplně, pěkně páchnoucí, tak stav vnitřních částí je perfektní. Proto bych ho rád zase zprovoznil, ale uvidím až se mi ho podaří alespoň částěčně očistit a odrezit co všechno mi bude čekat...snad se nebudu moc divit. :lol:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Nicméně jsem o tomto soustruhu zas až tolik informací nenašel, tak snad v budoucnu toto vlákno někomu třeba ještě pomůže.

A teď k pár dotazům pokud někdo ví a zná....

1. Co má být v dírách na fotografii níže? Po tom co jsem z nich dostal zarezlé špunty bordelu jsem zjistil že v nich je závit. Nějaká maznice nebo něco jiného?
Obrázek

2. Klínové řemeny (17x1800Li) se dotahují rádlovanou maticí v zadní části mezi motorem a převodovkou? Bohužel jsem si soustruh přistrčil kvůli místu ke zdi tak tam teď mám mizerný přístup. A abych ho mordoval od zdi abych zjistil že je to na něco jiného se mi moc nechce.

PS: Jinak pokud by měl někdo na prodej koníka, výměnná kola a lunety na tento stroj tak bych měl zájem. Nebo alespoň tip kde sehnat.

Díky Vici
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

22. 4. 2022, 1:53

Rekl bych ze do děr pasuje ta luneta co schanis :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

22. 4. 2022, 2:08

To mě taky mohlo napadnout. :roll: A já vůl si nad tím lámu hlavu :lol: Tak tam zatím vrznu alespoň nějaké červíky ať tam nepadá čurbes. :D
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

22. 4. 2022, 2:44

Teda, to lože chytlo fest...

Mám na Svobodovi díry podobně. Dal jsem tam delší červy a na ně kus PVC a pasek plechu pod matky. Pod PVC vždycky ještě přivřu hadr, takže mi vůbec nepadá bordel na lože.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

22. 4. 2022, 2:53

To neni vubec spatna myslenka. Nemas foto?
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

22. 4. 2022, 3:54

Jakým způsobem se ti povedlo očistit tu rez z lože ?
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

22. 4. 2022, 4:08

Mam takovy sprej, jmenuje se rust shock. Ten ji pomalu rozpousti. Takze tenhle sprej, jemny mosazny kartacek v akuvrtacce, konkor, nechat pusibit a porad dokola kazdy den jak blbec. Ale tech cca 30-40cm bylo ve vyrazne lepsim stavu. Tam to asi nekdy nekdo i otrel mastnym hadrem. Mnohem horsi je ta druha pulka. Ale i ta uz vypada vyrazne lepe nez na tech forkach co jsem tady daval. To byl stav jak jsem ho dovezl. Proto zatim neresim brouseni loze. Az to bude tak nejak fungovat tak to premerim a pak budu resit pripadne prebrouseni loze. Vzhledem k tomu ze ten soustruh byl za par penez tak i s touhle investici by byl porad za pekne prachy a jako novy…. Nic lepsiho me nenapadlo a funguje tahle metoda obstojne. Nastesti litina ma tu vlastnost ze kdyz rezne tak bobtna. Zkusim ti pro porovnani hodit foto zadni casti toho loze. Ale tam to cisteni je jeste na nejakou chvili.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 4. 2022, 7:46

Mám E2N už hodně let a udělal u mě už spoustu práce. Taky jsem ho komplet dával do kupy. Originál jsou v těch dírkách červíky a šroubuje se tam posuvná luneta jak bylo napsáno. Pozor při koupi lunet, dělaly se dvě osové výšky toho soustruhu. Já mám vyšší osovou výšku, tak jsem musel koupené lunety podkládat. Napnutí řemenů se realizuje rádlovanými maticemi na kolíbce motoru. Je k tomu mizerný přístup, ale jde to běžně seřídit i zepředu. Co by tě k E2N ještě zajímalo? Koníka jsem si taky připasovával neoriginálního (výroba nové mezidesky). Origo se mi nepodařilo sehnat a ten co tam mám je ve výsledku asi i lepší.
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

22. 4. 2022, 9:34

Zbýňa píše: 22. 4. 2022, 7:46 Mám E2N už hodně let a udělal u mě už spoustu práce. Taky jsem ho komplet dával do kupy. Originál jsou v těch dírkách červíky a šroubuje se tam posuvná luneta jak bylo napsáno. Pozor při koupi lunet, dělaly se dvě osové výšky toho soustruhu. Já mám vyšší osovou výšku, tak jsem musel koupené lunety podkládat. Napnutí řemenů se realizuje rádlovanými maticemi na kolíbce motoru. Je k tomu mizerný přístup, ale jde to běžně seřídit i zepředu. Co by tě k E2N ještě zajímalo? Koníka jsem si taky připasovával neoriginálního (výroba nové mezidesky). Origo se mi nepodařilo sehnat a ten co tam mám je ve výsledku asi i lepší.
Vím že se dělal model E2N-M a E2N-MH který má točný průměr 290mm a ne 250mm. Já mám klasiku E2N-750 s točným průměrem 250mm. Nebo jde ještě o nějaké jiné varianty?
Trošku jsi mi zarazil tím množným číslem u rádlovaných matic. Ono je jich víc? Já se všiml jen té mezi motorem a převodovkou....
Z čeho jsi použil koníka už si nepamatuješ? Jako nejhorší variantu mám v záloze koupit na nějakou "Promu" s podobným točným průměrem a dopasovat ho nebo vyrobit novou základnu....
Univerzálku provozuješ originál 125mm nebo 160mm? Budu ji muset také řešit protože tu asi s rozumnou přesností nezprovozním. Jen nevím jestli stojí za to drbat se s přírubou na 160mm když tam je originál 125mm. Ani nemám tucha jaké tam je osazení nebo jak tu starou přírubu budu sundavat.
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

22. 4. 2022, 9:41

icewing píše: 22. 4. 2022, 3:54 Jakým způsobem se ti povedlo očistit tu rez z lože ?
Takhle vypadá to lože teď. Začátek mám vyčištěný a začínám teď pro změnu od konce. Prostředek si nechávám naposledy. Ten je asi nejhorší, protože tam celé ty roky stál suport....
Ale uvidím jaký výsledek bude to snažení mít. Až to dočistím tak to projedu hodinkama a hodím výsledek sem. Třeba se to někomu bude v budoucnu hodit. Tedy pokud to nakonec nebudu muset nechat přebrousit. :lol:
Ta poslední fotka lože je cca stejné místo jako ta fotka v úvodním postu.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

22. 4. 2022, 9:48

Jinak tedy plochy co nejsou funkční tak jdou rovnou pod pásovku apod. Jinak bych to nestihl odrezit ani do důchodu. :lol: Třeba ty čepy na těch ovládacích pákách byly tak rezavé že se vůbec nevešly do těch děr a musel jsem vyrábět nové.

Obrázek
Obrázek

Ale uvnitř jak jsem psal pohoda....
Obrázek
Obrázek

Tedy až na řemen, mno. :D
Obrázek
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

23. 4. 2022, 7:38

Dělala se vysoká a nízká verze, verze pro přesnější práci a pak točná délka 500 a 750. Matice na desce motoru jsou dvě. Jedna z vrchu desky a jedna zespod, aby ti deska nevisela celou vahou na řemenech. Vnitřek je fakt pěknej. Až budeš plnit vřeteník olejem, tak radši při otevřeným víku, abys viděl jestli pertinaxový kolo skutečně nabírá olej. U mě to tak je až při plném olejoznaku. Na ložeti je důležitý nejdřív odstranit (strhat) hrubou vystouplou rez. Ta je tvrdá a když jí ostraňuješ drátkováním nebo broušením, tak spíš poškozuješ zdravý materiál okolo. Mě se osvědčilo tvrdou rez nejdřív strhat hranou starého nože atp. Potom můžeš nefunkční plochy vzít větším kotoučovým (průměr cca 70) drátěným kartáčem ve vrtačce a pak brusným rounem. Funkční plochy pouze brusným rounem. S tímhle postupem mám zkušenosti a dá se s ním zachránit hodně. Koník netuším z čeho je, ale je větší než originál a má Mk3. Jestli budeš shánět koně na úpravu, tak hlavně pouze tak vysokýho, aby se ti tam ještě vešla cca 30 mm mezideska a doporučuju shánět Mk3.
Přílohy
2021-12-10-4474.zmenena-velikost.jpg
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

24. 4. 2022, 8:24

Tak tyhle druhy vim. Jsou rozepsane v manualu. Mas moc pekne vyresene to hluche misto vpravo pod soustruhem tou skrinkou :wink:
Budu se inspirovat a asi si tam take jeden plechovy kontejner jeste dovyrobim. Jen je peklo jak ted sel plech nahoru.
Jeste me zaujalo jak mas postaveny ten soustruh na podlaze. Na cem ti to stoji? Muzes se rozepsat? Ja musim vykoumat jak ho ustavim na krivou zamkovku ve stodole. Kopat diru a betonovat zaklad se mi moc nechce….
Tom Dvk
Příspěvky: 400
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

25. 4. 2022, 5:18

Ahoj, kdybys uvažoval o 160 univerzále a nechtělo se ti s přírubou drbat, tak já je nové vyrábím. Mám EMU-250 a vřeteno je stejné. Ještě tu jednu přírubu vpodstatě hotovou mám.

Jinak pěkný soustruh, ten vnitřek je krásný. To nebude žádná hrůza z toho udělat dobrý stroj.
V_i_c_i
Příspěvky: 56
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

25. 4. 2022, 7:19

Tom Dvk píše: 25. 4. 2022, 5:18 Ahoj, kdybys uvažoval o 160 univerzále a nechtělo se ti s přírubou drbat, tak já je nové vyrábím. Mám EMU-250 a vřeteno je stejné. Ještě tu jednu přírubu vpodstatě hotovou mám.

Jinak pěkný soustruh, ten vnitřek je krásný. To nebude žádná hrůza z toho udělat dobrý stroj.
Uvidím jakou univerzálu se mi nakonec zadaří sehnat. Přednost bych dával asi té 160tce. Snad by s ní neměl být na tomto soustruhu problém.
A cenovka té příruby? Klidně do PM pokud nechceš cenu zveřejňovat.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“