sv18 R

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 9. 2022, 7:04

Tom Dvk píše: 26. 9. 2022, 6:47 Nikdy bych si nedal strojní lampu na 230V, horký drát (špona) je v sekundě schopná trefit se do neuvěřitelné škvíry a prošroubovat se dovnitř. Případně pokud ji chytne pakna a vytáhne za sebou z vany zbytek špon a namotá na univerzálu, máš před sebou ve vteřině nekrytý masomlýnek, který ti poškube vše v dosahu a jsi rád, že zavřeš oči a uděláš krok bokem. Tohle se prostě může stát i při největší opatrnosti. Ne nadarmo se lampy vždy dělaly na 24V komplet v kovu.
No a chránič vyhodí celej stroj, pri 24v máš snopek jiskérek a po čase prehori pojistka, nebo ten hrebik co do ni někdo narval :mrgreen: Pise o neco výše ze dá fíčko do stroje, což teda ja bych neudelal, ale proti gustu...
Takze bych s tema kategorickejma postojema mírnil
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 9. 2022, 7:11

Sancho Panza píše: 26. 9. 2022, 5:44
testone píše: 25. 9. 2022, 7:15 to trafo je tam pravděpodobně proto, že má primár na 380V
tj. dělá z 380V těch 220V a 24V
stroj potom do chvíle než ho někdo překope k obrazu svému nepotřebuje pracovní nulu
jen 3 fáze a PE
všechny dospělý stroje který mi prošly rukama byly takhle udělaný
jakmile to trafo vyhodíš a použiješ tam někde 220V, musíš mít pětidrátový rozvod - přívod
3fáze, N a PE
jakmile to trafo vyhodí, tak to automaticky přestane vyhovovat normě (lépe řečeno dlouhodobě ověřeným zkušenostem) - protože to trafo je tam jednak kvůli oddělení ovládačky - a aby na ní šlo měřit) ale taky kvůli omezení případného zkratového proudu na ovládačce.
Mj, ovládačku na neoddělených 230V (kromě povolených vyjímek - viz norma) nesmí mít ani kdyby tam těch drátů měl třeba sto - ne jenom pět.
No a co se týče toho ledkového osvětlení na 230V?
Opět - viz norma - nemluvě o tom, že stroboskopický efekt funguje i na SV18 :mrgreen: - no ale to nemá smysl řešit - hobík a číňan se obvykle pozná tím, že to, co funguje předělá do nesmyslna, to, co by předělat mělo smysl, nechá na pokoji.
No nevim jak chceš delat ovladacku na oddelenym napeti když bude mit tlacitka zapojene do menice kde se pouziva interni zdroj frekvencaku. A cerpadlo chlazeni mit nebude

A kontrolku zapnuti davam vzdy na 230v hned za hlavni vypinac, na 90 procentech vsech stroju co jsem videl byla zarovka vyhorela, pripadne jeji pojistka. Povazuju za bezpecnejsi dat ledkovou skoro vecnou kontrolku hnad jako prvni, aby kazdej videl ze je stroj zapnutej i kdyz se nic nepohybuje.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 9. 2022, 7:16

Jinak si myslím, že zkušenost je nepřenositelná, každý si musí jednou kušnu nabít, aby věděl o čem to je :lol: Hlavně že mu zbyde deset prstů a obě očka :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

26. 9. 2022, 7:35

Charon píše: 26. 9. 2022, 7:11
Sancho Panza píše: 26. 9. 2022, 5:44
testone píše: 25. 9. 2022, 7:15 to trafo je tam pravděpodobně proto, že má primár na 380V
tj. dělá z 380V těch 220V a 24V
stroj potom do chvíle než ho někdo překope k obrazu svému nepotřebuje pracovní nulu
jen 3 fáze a PE
všechny dospělý stroje který mi prošly rukama byly takhle udělaný
jakmile to trafo vyhodíš a použiješ tam někde 220V, musíš mít pětidrátový rozvod - přívod
3fáze, N a PE
jakmile to trafo vyhodí, tak to automaticky přestane vyhovovat normě (lépe řečeno dlouhodobě ověřeným zkušenostem) - protože to trafo je tam jednak kvůli oddělení ovládačky - a aby na ní šlo měřit) ale taky kvůli omezení případného zkratového proudu na ovládačce.
Mj, ovládačku na neoddělených 230V (kromě povolených vyjímek - viz norma) nesmí mít ani kdyby tam těch drátů měl třeba sto - ne jenom pět.
No a co se týče toho ledkového osvětlení na 230V?
Opět - viz norma - nemluvě o tom, že stroboskopický efekt funguje i na SV18 :mrgreen: - no ale to nemá smysl řešit - hobík a číňan se obvykle pozná tím, že to, co funguje předělá do nesmyslna, to, co by předělat mělo smysl, nechá na pokoji.
No nevim jak chceš delat ovladacku na oddelenym napeti když bude mit tlacitka zapojene do menice kde se pouziva interni zdroj frekvencaku. A cerpadlo chlazeni mit nebude

A kontrolku zapnuti davam vzdy na 230v hned za hlavni vypinac, na 90 procentech vsech stroju co jsem videl byla zarovka vyhorela, pripadne jeji pojistka. Povazuju za bezpecnejsi dat ledkovou skoro vecnou kontrolku hnad jako prvni, aby kazdej videl ze je stroj zapnutej i kdyz se nic nepohybuje.
V první řadě (pokud má ty tlačítka napřímo do měniče) tak by bylo záhodno aby celkem pečlivě ošetřil to, aby se mu to samo neroztočilo při případném obnovení napájecího napětí po předchozím výpadku.
Takže asi to fakt (pokud to má splňovat i ty nejelementárnější požadavky na bezpečnost) nebude moct být tak jednoduchý, jako si typický následný Petr Bezruč, :lol: :roll: "myslí".
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 9. 2022, 7:51

Když jsem koupil FN20, tak jsem taky jako první nahradil čtyřdrátovej přívod pětidrátovým. V rozvaděči byla jedna volná pozice a tak tam je ten vodič připojenej :D Hned druhá akce byla ledkovka a ta mě stála málem prst. :| Do dneška špičkou prstu nic necítím. A tak jsem se pokorně vrátil k origo světýlku na 24V. Ale abych nebyl jen negativní, na Mn-80 jsem nakonec použil LED žárovku, protože na normální se mi natavoval obráběný plast. Ovšem ta LEDka má atest že nebliká ale zase člověk trochu "bliká" z té ceny.
Co se týká použití různých měničů .... tak tady by člověk měl být opravdu ostražitý. Nastavit a hlavně pochopit někdy i desítky parametrů je hoňka. Když tady občas čtu dotazy naprostých laiků jak zapojit, jak nastavit, jak udělat docela se divím, že jsou ještě naživu.
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

26. 9. 2022, 8:37

Čím ovládáte frekvenci měniče? Vzhledem k tomu, že ovládací i výkonové kabely mohou být blízko sebe, tak mi klasický potenciometr nepřijde příliš vhodný. Máte nějaký tip na 4-20mA "potenciometr"?

Zrovna řeším elektriku FN32, abych se zbavil té obrovské originální skříně, a pokud bych tam dal měnič, tak na jeho vstupy musím stejně pověsit nějakou, asi reléovou logiku. Už jen proto, že nebudu měnit způsob ovládání a potřebuji podržet stav tlačítka zapínání vřetene. Důsledek je i ten, že po výpadku napájení se stroj sám nezapne.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 9. 2022, 9:29

gaminn píše: 26. 9. 2022, 8:37 Čím ovládáte frekvenci měniče? Vzhledem k tomu, že ovládací i výkonové kabely mohou být blízko sebe, tak mi klasický potenciometr nepřijde příliš vhodný. Máte nějaký tip na 4-20mA "potenciometr"?

Zrovna řeším elektriku FN32, abych se zbavil té obrovské originální skříně, a pokud bych tam dal měnič, tak na jeho vstupy musím stejně pověsit nějakou, asi reléovou logiku. Už jen proto, že nebudu měnit způsob ovládání a potřebuji podržet stav tlačítka zapínání vřetene. Důsledek je i ten, že po výpadku napájení se stroj sám nezapne.
No samo existuje krabka s potenciometrem a vystupem 4 az 20, jen se ti nebude libit cenovka a provedeni neni do panelu. Pouzivam potaky do panelu od eatonu a stineny privod, stejne bys zapojil i prevodnik, fyzicky ho nedas vedle potaku ale das ho vedle menice na dinlistu, takze si nepomůžeš :lol:

Relé logiku samo muzes pouzit, ale spis bych si precetl manual od menice jak jde nastavit ovladani. Bezne muzes volit mezi startem pulsem a startem a behem jen pokud je vstup trvale log1
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 9. 2022, 9:35

Sancho Panza píše: 26. 9. 2022, 7:35
Charon píše: 26. 9. 2022, 7:11
Sancho Panza píše: 26. 9. 2022, 5:44
jakmile to trafo vyhodí, tak to automaticky přestane vyhovovat normě (lépe řečeno dlouhodobě ověřeným zkušenostem) - protože to trafo je tam jednak kvůli oddělení ovládačky - a aby na ní šlo měřit) ale taky kvůli omezení případného zkratového proudu na ovládačce.
Mj, ovládačku na neoddělených 230V (kromě povolených vyjímek - viz norma) nesmí mít ani kdyby tam těch drátů měl třeba sto - ne jenom pět.
No a co se týče toho ledkového osvětlení na 230V?
Opět - viz norma - nemluvě o tom, že stroboskopický efekt funguje i na SV18 :mrgreen: - no ale to nemá smysl řešit - hobík a číňan se obvykle pozná tím, že to, co funguje předělá do nesmyslna, to, co by předělat mělo smysl, nechá na pokoji.
No nevim jak chceš delat ovladacku na oddelenym napeti když bude mit tlacitka zapojene do menice kde se pouziva interni zdroj frekvencaku. A cerpadlo chlazeni mit nebude

A kontrolku zapnuti davam vzdy na 230v hned za hlavni vypinac, na 90 procentech vsech stroju co jsem videl byla zarovka vyhorela, pripadne jeji pojistka. Povazuju za bezpecnejsi dat ledkovou skoro vecnou kontrolku hnad jako prvni, aby kazdej videl ze je stroj zapnutej i kdyz se nic nepohybuje.
V první řadě (pokud má ty tlačítka napřímo do měniče) tak by bylo záhodno aby celkem pečlivě ošetřil to, aby se mu to samo neroztočilo při případném obnovení napájecího napětí po předchozím výpadku.
Takže asi to fakt (pokud to má splňovat i ty nejelementárnější požadavky na bezpečnost) nebude moct být tak jednoduchý, jako si typický následný Petr Bezruč, :lol: :roll: "myslí".
No nevim Bezruci kolik stroju jsi fyzicky, ne jen pisemne, udelal, já cca dvacet, a opravdu to takova sranda neni, ale staci u toho premyslet, co je nutne, bezpecne a co nemusi byt. Ono si vetsinou staci prostudovat manual frekvencaku a splnit co vyrobce napise, no teda nemyslim tim manual psany rozsypaným čajem :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

26. 9. 2022, 9:47

Charon píše: 26. 9. 2022, 9:29 No samo existuje krabka s potenciometrem a vystupem 4 az 20, jen se ti nebude libit cenovka a provedeni neni do panelu. Pouzivam potaky do panelu od eatonu a stineny privod, stejne bys zapojil i prevodnik, fyzicky ho nedas vedle potaku ale das ho vedle menice na dinlistu, takze si nepomůžeš :lol:

Relé logiku samo muzes pouzit, ale spis bych si precetl manual od menice jak jde nastavit ovladani. Bezne muzes volit mezi startem pulsem a startem a behem jen pokud je vstup trvale log1
Start pulsem jsem hledal a nenašel. Mitsubishi D700. Stejně se mi ale nelíbí ovládat přímo vstupy měniče pulsem na takovou délku kabelů. Vstupní impedance vstupů třeba 5 kOhm, kabely od motoru poblíž a neštěstí je na světě.

"Potenciometr" do panelu s proudovým výstupem kdyžtak tady: https://www.tme.eu/eg/en/details/cm22-4 ... lectronic/ Cena 1000,- Kč, to bych ještě snesl.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 9. 2022, 9:53

gaminn píše: 26. 9. 2022, 9:47
Charon píše: 26. 9. 2022, 9:29 No samo existuje krabka s potenciometrem a vystupem 4 az 20, jen se ti nebude libit cenovka a provedeni neni do panelu. Pouzivam potaky do panelu od eatonu a stineny privod, stejne bys zapojil i prevodnik, fyzicky ho nedas vedle potaku ale das ho vedle menice na dinlistu, takze si nepomůžeš :lol:

Relé logiku samo muzes pouzit, ale spis bych si precetl manual od menice jak jde nastavit ovladani. Bezne muzes volit mezi startem pulsem a startem a behem jen pokud je vstup trvale log1
Start pulsem jsem hledal a nenašel. Mitsubishi D700. Stejně se mi ale nelíbí ovládat přímo vstupy měniče pulsem na takovou délku kabelů. Vstupní impedance vstupů třeba 5 kOhm, kabely od motoru poblíž a neštěstí je na světě.

"Potenciometr" do panelu s proudovým výstupem kdyžtak tady: https://www.tme.eu/eg/en/details/cm22-4 ... lectronic/ Cena 1000,- Kč, to bych ještě snesl.
Hezký, nevěděl jsem o něm. Cenovka je stejná jako poťák od eatonu... Takže gut

Netaháš to kilometr, ale metr, stíněný kablík a není co řešit. Jo a nebejt úplný pako a nevést to spáskovaný s přívodem k hlavnímu motoru :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

26. 9. 2022, 10:03

Šel bych do toho, kdyby ten puls musel být dostatečně dlouhý (aspoň 200 ms) a vstup byl ošetřen nějakým filtrem. Předpokládám, že výrobci měničů nejsou blbci :)

Fest by mi to zjednodušilo drátování, to je pravda. Stejně mám ale asi smůlu, u mého měniče je u ovládacích vstupů psáno "Turn ON the STF signal to start forward rotation and turn it OFF to stop." Nic o pulzu.

EDIT: Tak jsem to asi našel, u Mitsubishi měničů tomu říkají "Three-wire type Start signal operation selection".
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 9. 2022, 10:10

gaminn píše: 26. 9. 2022, 10:03 Šel bych do toho, kdyby ten puls musel být dostatečně dlouhý (aspoň 200 ms) a vstup byl ošetřen nějakým filtrem. Předpokládám, že výrobci měničů nejsou blbci :)

Fest by mi to zjednodušilo drátování, to je pravda. Stejně mám ale asi smůlu, u mého měniče je u ovládacích vstupů psáno "Turn ON the STF signal to start forward rotation and turn it OFF to stop." Nic o pulzu.
Hmm tak to jsi v pr.... a nic jiného, než to podepřít releovou logikou ti nezbývá, pokud chceš tlačítka. Přepínací tlačítka bych ti fakt rozmluvil, to je přesně ten případ, kdy se to může rozeběhnout po výpadku přívodu
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
gaminn
Příspěvky: 874
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

26. 9. 2022, 10:24

Nakonec jsem to s vypětím všech sil našel :) Paralelně k ovládacím vstupům měniče zařadím nějakou zátěž (tzn. zmenším vstupní impedanci vstupu), ať se to nesepne náhodou. Ideálně se dostat k tomu, aby pulz musel být minimálně stejně "vydatný" jako u staré elektroniky, kde je pulsem zapínán stykač, který si pak svůj stav přidrží přes pomocný kontakt.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 9. 2022, 12:45

Sancho Panza píše: 26. 9. 2022, 5:44
testone píše: 25. 9. 2022, 7:15 to trafo je tam pravděpodobně proto, že má primár na 380V
tj. dělá z 380V těch 220V a 24V
stroj potom do chvíle než ho někdo překope k obrazu svému nepotřebuje pracovní nulu
jen 3 fáze a PE
všechny dospělý stroje který mi prošly rukama byly takhle udělaný
jakmile to trafo vyhodíš a použiješ tam někde 220V, musíš mít pětidrátový rozvod - přívod
3fáze, N a PE
jakmile to trafo vyhodí, tak to automaticky přestane vyhovovat normě (lépe řečeno dlouhodobě ověřeným zkušenostem) - protože to trafo je tam jednak kvůli oddělení ovládačky - a aby na ní šlo měřit) ale taky kvůli omezení případného zkratového proudu na ovládačce.
Mj, ovládačku na neoddělených 230V (kromě povolených vyjímek - viz norma) nesmí mít ani kdyby tam těch drátů měl třeba sto - ne jenom pět.
No a co se týče toho ledkového osvětlení na 230V?
Opět - viz norma - nemluvě o tom, že stroboskopický efekt funguje i na SV18 :mrgreen: - no ale to nemá smysl řešit - hobík a číňan se obvykle pozná tím, že to, co funguje předělá do nesmyslna, to, co by předělat mělo smysl, nechá na pokoji.
Když se už bavíme o galvanicky oddělené ovládačce. Tak bez HILu je to k hov.. Pokud má být ovládačka galvanicky oddělená, musí tam být hlídač izolace (HIL).

Co se týká led osvětlení, tak, pokud vím, se prodávají průmyslová svítidla. Nemluvě o tom, že s napájením 230 VAC to nijak nesouvisí. Vždy je tam měnič a usměrnění. Takže mluvit o stroboskopickém efektu je nesmysl. Navíc moderní LED svítidla mají luminofor, nikdy nesvítí přímo ta LED (která září často v neviditelném pásmu a její světlo vůbec nevidíš).
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 9. 2022, 12:52

Tom Dvk píše: 26. 9. 2022, 6:47 Nikdy bych si nedal strojní lampu na 230V, horký drát (špona) je v sekundě schopná trefit se do neuvěřitelné škvíry a prošroubovat se dovnitř. Případně pokud ji chytne pakna a vytáhne za sebou z vany zbytek špon a namotá na univerzálu, máš před sebou ve vteřině nekrytý masomlýnek, který ti poškube vše v dosahu a jsi rád, že zavřeš oči a uděláš krok bokem. Tohle se prostě může stát i při největší opatrnosti. Ne nadarmo se lampy vždy dělaly na 24V komplet v kovu.
Dobrá poznámka. Nicméně nechápu, jak mne před tím masomlýnkem ochrání napájení 24V.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“