PROMA SM-350

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Radys38SPL
Příspěvky: 5
Registrován: 24. 8. 2022, 8:08

26. 8. 2022, 5:40

Ahoj vsem,

koupil jsem soustruh PROMA SM-350 z roku 2000 - viz obr.

Nemate k nemu nekdo nejakou dokumentaci. Na original servisu v PROME mi rekli ze tento typ vubec neznaji... Google mlci. Nasel jsem jediny eshop co ho mel kdysi v nabidce a tot vse.

Ted potrebuju napriklad sundat univerzalku a nevim jak.
Přílohy
Proma SM-350.png
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2022, 7:21

A nejsou na té přírubě univerzálky, zezadu 3 zapuštěné inbusy?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 8. 2022, 8:14

No a to nemáš foťák?
prospektový snímek dává bohužel jen tušit, že to bude asi nějaký čínský klon.
Proto radit půjde až když dáš skutečné fotky.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2022, 8:39

jova píše: 26. 8. 2022, 7:21 A nejsou na té přírubě univerzálky, zezadu 3 zapuštěné inbusy?
jsou... :lol:
Radys38SPL
Příspěvky: 5
Registrován: 24. 8. 2022, 8:08

26. 8. 2022, 11:17

Sorrac, psal jsem z prace - foto nize

Jinak ta univerzalka samozrejme drzi na trech sroubech ale ty se nedaji vovolit protoze jim zavazi jakysi prstynek ktery drzi dva imbusy. Kdyz se podivam do diry po imbusu tak je tam videt neco jako drazka do ktere zapada asi konec toho sroubu.

Ten navod/rozkres jsem chtel prave proto, abych videl jak je to vreteno slozene. Popravde jsem si myslel alespon podle stitku, ze z roku 2000 to bude Ceska vyroba a ne Cina.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
StanozKe
Příspěvky: 45
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

27. 8. 2022, 7:51

Radys38SPL píše: 26. 8. 2022, 11:17 Jinak ta univerzalka samozrejme drzi na trech sroubech ale ty se nedaji vovolit protoze jim zavazi jakysi prstynek ktery drzi dva imbusy. Kdyz se podivam do diry po imbusu tak je tam videt neco jako drazka do ktere zapada asi konec toho sroubu.
Mám malý ruský sústruh, kde je veľmi podobné pripojenie skľučidla.
U mňa tie dva imbusy pridržujú prírubu aby sa nedala odsktutkovať z vretena.

Na konci vretena je závit a strediaci priemer.
Na závite je nasktutkovaná príruba so skľučidlom, vystredená je na strediacom priemere. Na prírube je zozadu krúžok s dvoma skrutkami. Keď skrutky pritiahnem, tak skrutky pritlačia krúžok na strediaci priemer na hriadeli aby sa príruba so skľučidlom nedala odskrutkovať, alebo aby sa pri sústružení nepritiahla na vreteno ešte viac.
Dáva sa to dole iba ťažko, pretože toto riešenie nezabráni tomu aby sa pri súrivom sústružení príruba nepritiahla na závit na vterene ešte viac ;-).
Povolím dve skrutky vzadu. Zavriem do skľučidla hrubý imbusový kľúč, tak aby dlhšie rameno vytŕčalo von mimo obvod skľučidla a udriem po ňom dreveným kladivom. Prípadne skús podržať remenicu na druhom konci vretena aby sa tak neotáčala.
IMG_0151.jpg
IMG_0152.jpg
IMG_0153.jpg
Radys38SPL
Příspěvky: 5
Registrován: 24. 8. 2022, 8:08

27. 8. 2022, 9:24

StanozKe velke diky Tobe! Velice nazorne vysvetleno. Hned jak bude cas tak zkusim povolit pres ten imbus zavreny v univerzalce - nafotim a dam vedet, diky moc
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

27. 8. 2022, 9:56

Radys38SPL píše: 27. 8. 2022, 9:24 StanozKe velke diky Tobe! Velice nazorne vysvetleno. Hned jak bude cas tak zkusim povolit pres ten imbus zavreny v univerzalce - nafotim a dam vedet, diky moc
Je jedno jestli to bude imbus nebo něco jiného. Klidně kousek kulatiny.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

27. 8. 2022, 11:29

Upnut do sklucovadla dlhu maticu orech do razoveho utahovaku a skusit to povolit tak je blby napad?
StanozKe
Příspěvky: 45
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

27. 8. 2022, 3:30

atlan píše: 27. 8. 2022, 11:29 Upnut do sklucovadla dlhu maticu orech do razoveho utahovaku a skusit to povolit tak je blby napad?
Presne to som sa vrátil doplniť.

Keď som dávno pradávno dával dole skľučidlo prvýkrát, tak som skúšal všeličo. Pootvorené čeľuste a vložiť medzi ne dosku alebo tyč, francúzák nasadený na jednu čeľusť ...
Samozrejme, najprv som sa veľmi snažil uvoľňovať to pekne pomaly ťahom, aby som nemlátil po ložiskách, ale nešlo to ani s navretými žilami. Ani s prípravkom na podržanie remenice na druhej strane vretena a predlžovacou trubkou.
Najviac sa mi osvedčil imbusový kľúč a drevené kladivo. Nakoniec, pri prerušovanom sústružení obrobku s veľkým priemerom tiež ložiská dostávajú pekné rázy, takže musia byť dimenzované tak aby niečo vydržali. Ja tam mám veľké kuželíkové ložiská, neviem ako Proma SM-350.

Dnes, keď už som veľký a bohatý a kúpil som si na výmenu kolies luxusný rázový uťahovák (*) Parkside ;-) na 230V, asi by som skúsil ten. Zavrieť do skľučidla 6 hran (podľa veľkosti orecha čo mám ku uťahováku), položiť na vedenie pod skľučidlo dosku, a skúsiť to uvoľniť tak. Možno to ložisko vo vretene bude menej trpieť.

(*) uvoľňovák, bojím sa s ním skrutky na kolesách doťahovať
StanozKe
Příspěvky: 45
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

27. 8. 2022, 3:35

Mimochodom, ako tak študujem fotky tvojho sústruhu, tá tvoja Proma SM-350 vyzerá ako kópia môjho malého ruského sústruhu.

Pozri príspevok viewtopic.php?t=37845 - tam je aj link na dve rôzne dokumentácie, bohužiaľ v Azbuke.
fotky a popis na ntete http://www.lathes.co.uk/russian/

Možno ten stroj nebol vyrábaný v Číne, ale u našich východných bratov ;-)
Radys38SPL
Příspěvky: 5
Registrován: 24. 8. 2022, 8:08

27. 8. 2022, 9:21

StanozKe - diky moc, suprovej popis v tom odkazu. Tam jsou uplne vsechny informace a jeste i popis jak vyrobit prirubu na 100vkovou univerzalku coz je super. Ja mam TOZ 125 a rad bych ji tam prave dostal, ta uz ma slusne upinaci moznosti. A taky me zajima jestli po sundani priruby bude ve vretenu nejaky kuzel. Na tom ruskem originale je pry MK2.

Btw bojim se mlatit po tom imbusu, prave jak pises abych neoddelal loziska. Asi radsi pujcim razovy utahovak. Jeste jeden hloupy dotaz - ten zavit je predpokladam pravy, tzn pri pohledu na univerzalku zepredu budu povolovat doleva, ze jo?
StanozKe
Příspěvky: 45
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

28. 8. 2022, 8:03

Radys38SPL píše: 27. 8. 2022, 9:21 ten zavit je predpokladam pravy, tzn pri pohledu na univerzalku zepredu budu povolovat doleva, ze jo?
Závit je pravý.
Závit je urobený tak, že pri sústružení sa príruba skľučidla priťahuje na vreteno.
Ak tie poistné skrutky neboli dokonale pritiahnuté a niekto na tom roky sústružil tak sa pri každom sústružení príruba ešte lepšie pritiahla na skľučidlo.

Na Sovietskej verzii sústruhu je vnútri dutého vretena (vŕtanie 15mm) na *oboch* koncoch Morse Kužeľ MK2. Na prednom konci slúži na vloženie strediaceho hrotu, vrtáku, mizerných klieštin, hriadeľa cirkulárky, hobľovačky a lupienkovej píly, na zadnom konci slúži na vloženie prípravku na uchytenie brúsneho kolesa na brúsenie sústružníckych nožov - aby si na Sibíri v taige, kde v okruhu 500km nie je žiaden iný stroj ako ten tvoj, vedel nabrúsiť sústružnícky nôž bez toho aby si odopol obrobok, alebo sypal brúsny prach na lôžko.

Na rezanie závitov (napríklad pri výrobe príruby na skľučidlo) som si vyrobil kľuku, ktorá sa namontuje na remenicu na zadnom konci vretena. Pri rezaní závitu točíš vreteno rukou a máš dokonalú kontrolu nad otáčkami vretena. Kľuka sa môže veľmi hodiť aj pri pokusoch odmontovať skľučidlo.
Radys38SPL
Příspěvky: 5
Registrován: 24. 8. 2022, 8:08

28. 8. 2022, 9:03

StanozKe - opet velke diky za vycerpavajici odpoved.

S vyrobou kliky pocitam - ta bude uzitecna. Jakmile se mi podari neco udelat tak nafotim a vlozim sem. Treba to nekomu do budoucna taky pomuze.

Zatim diky
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“