zjištění poruchy SV-18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Odyseas12
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 27. 9. 2022, 10:45

27. 9. 2022, 2:02

Dobrý den,
jsem jednoduchý uživatel soustruhu mám pouze školení na práci se soustruhem. V dílně máme soustruh SV – 18 výrobce TOS Kuřim. V poslední době začal při obrábění vydávat divný klepavý zvuk ve spodní zadní části vlevo (odkaz). Všiml jsem si, že při vypnutí vřetena vřeteno pomalu neztrácelo otáčky, ale zastavilo se skokem. To se opakovalo a když jsem dal reverzní otáčky tak se to uvolnilo a začalo se to chovat normálně. Nicméně ten nestandartní zvuk sále trvá.
Nevíte, čím by to mohlo být? Případně poradit kde začít hledat chybu a opravit ji.

https://uloz.to/tam/8df3719e-bb2a-4337- ... 3d29f402e0

Předem děkuji za odpověď.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

27. 9. 2022, 2:43

Nevím, co si představit pod pojmem vlevo dole, ale jestli je myšleno zevnitř přední nohy soustruhu, tak tam je jedině motor a rychlostní převodovka. Mrkni do nohy, třeba je něco s plochým řemenem od převodovky k vřetenu nebo s klínovými řemeny od motoru k převodovce. Já bych asi postupoval tak, že postupně od vřetene vyřadím co se dá. Páky na vřeteníku do neutrálu, případně sundání plochého řemenu (dělá se tak, že se zadním vstupem do přední nohy povolí napínací šroub, který drží celou převodovku (vlevo nahoře), případně sundání klíňáků (resp. jejich povolení tím, že se šoupne s motorem po převodovce). Taky bych mezitím vyzkoušel, jestli to dělá při všech kvaltech převodovky nebo jen při některých (při vyřazeném vřetenu, ať si ho zbytečně neroztočíš na velké otáčky - to je za studena na škodu). Takhle by mělo být možné závadu izolovat.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

27. 9. 2022, 7:14

Nerozliepa sa ti remeň?
Svehli486
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 9. 2019, 6:13

27. 9. 2022, 9:37

Jestli to brzdilo vřeteno tak by to mohla být brzda, je tam bubnová v řemenici. Každý si ji ale ihned odpojil protože je to v praxi nepoužitelné (po zastavení vřetene se prát s brzdou) a vřeteno se brzdí reverzem.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“