Serizeni vule v suportu MN-80

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

17. 2. 2010, 10:51

Na té fotografii zaškrab01 je to vedení obarvené od pravítka? Mě to připadá jako káplá barva rozježděná suportem. Jak to tam na těch zadních vodících plochách je v celé délce krásně rovně obarvené asi 2 mm od hrany. A nebo je to od pravítka, ale jen obtisklé jako razítko. Pak je ale to pravítko docela ouzké.

S tím pravítkem se musí po přiložení trochu zakvrdlat do stran.

Já si třeba barvu míchám z oleje a z barvy na tonování primalexu. Překvapivě to funguje docela dobře. Na pravítko jí nanášim ložiskem. Když se přitlačí, udělá se krásně tenký film.
Dlouho jsem řešil materiál šábru. Vybroušené z pilníků jsou na nic, pár tahů do litiny a břit se otupí, ani plátek z radeka se neosvědčil. Nejlepší je sehnat SK destičku.
Škrabák, když začne klouzat, namočím do benzínu nebo petroleje a je opět ostrý.
Sběratel strojů :-)
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2010, 6:05

Josef píše:
golansk píše:Len bacha neskrabat farbu, farba= jama, niesto bez farby=hrbol=ten treba skrabat, ked je dobre zaskrabane musi byt loze ciste bez farby to zotres pravitkom, loze je najlepsie si nechat spravit vo fabrike, pred 8 rokmi som si to dal spravit do trensu a spravili to na jednotku, po bruseni netreba skrabat
Si děláš srandu... Nikdy se nenatírá škrabaná plocha, ale vždy příměrné pravítko, deska! A právě otisk barvy je hrbol. Při pohybu se na označované ploše zachytí barva a podle sytosti zabarvení jde odhadnout i rozdíl ve výšce "hrbolů". A ty se škrabou.
P.S. Natírat škrabanou plochu je možné, pokud se používaji dvě barvy pro lepší rozlišení. Např. žlutou pravítko a modrou škrabaná plocha.
Tak, tak, Josef má pravdu. :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2010, 6:22

potraviny píše:
Josef píše:
golansk píše:Len bacha neskrabat farbu, farba= jama, niesto bez farby=hrbol=ten treba skrabat, ked je dobre zaskrabane musi byt loze ciste bez farby to zotres pravitkom, loze je najlepsie si nechat spravit vo fabrike, pred 8 rokmi som si to dal spravit do trensu a spravili to na jednotku, po bruseni netreba skrabat
Si děláš srandu... Nikdy se nenatírá škrabaná plocha, ale vždy příměrné pravítko, deska! A právě otisk barvy je hrbol. Při pohybu se na označované ploše zachytí barva a podle sytosti zabarvení jde odhadnout i rozdíl ve výšce "hrbolů". A ty se škrabou.
P.S. Natírat škrabanou plochu je možné, pokud se používaji dvě barvy pro lepší rozlišení. Např. žlutou pravítko a modrou škrabaná plocha.
Tak, tak, Josef má pravdu. :wink:
kdysi jsem nekde cetl i metodu jak pise golansk
mozna to chce jinou barvu
nicmene na to obcasne skrabnuti pouzivam metodu kde se natira pravitko
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
golansk
Příspěvky: 106
Registrován: 21. 2. 2009, 8:14
Bydliště: Zavod Slovensko

18. 2. 2010, 6:49

Noooo, ked som robil moj sustruh tak som si priecny suport nechaval robit a bol som pritom ked to mechanik na Nafte gbely robil natrel suport stiahol pravitkom a uz frcal... a robz to tak dodnes obcas ked potrebujem nieco poradit tak za nim zbehnem.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2010, 10:17

:lol: Dorazilo mi to pravítko 1000 x 60 x12 :lol:
Přílohy
pravitko 1000.jpg
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2010, 11:25

potraviny píše::lol: Dorazilo mi to pravítko 1000 x 60 x12 :lol:
Tak to budeš mít dost komplikované. Barvit budeš muset jen tu stranu šířky 12, ta širší se ti bude prohýbat a kopírovat lože. No, budeš se s tím muset poprat. Ale na odměření přímosti hodinkama to bude stačit. Ať se ti daří.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2010, 11:30

Myslíš, že se to bude prohýbat? :shock:
Myslel jsem položit pravítko na rovný stůl a přikládat lože.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

18. 2. 2010, 12:04

Tohle pravítko totiž není určeno jako příměrné pro kontrolu barvou. Tohle se použivá při kontrole rovinnosti hlav motorů. Položí se na hlavu a spárovými měrkami se zjištuje rovinnost. Nechá se sice použít i na tušírování, ale je hold užší.
Sběratel strojů :-)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2010, 1:18

potraviny píše:Myslíš, že se to bude prohýbat? :shock:
Myslel jsem položit pravítko na rovný stůl a přikládat lože.
Pokud máš tak rovný stůl, tak proč jej rovnou nenatřeš barvou?
Teď ale vážně, to pravítko na ploše šířky 60 není rovné pro příměr. Nevím v jaké přímosti je ta plocha šířky 12, ale bude asi lepší, neb je určena k měření. Pokud jej položíš na placato na plochu, která není rovná v přesnosti min, jakou požaduješ, prohne se a nedoměříš se. Udělej pokus, podlož to na koncích a doprostřed dej hodinky a u hodinek jemně zatlač prsten na pravítko. Uvidíš, jaká malá síla bude stačit na prohnutí, nehledě, že se prohne vlastní vahou. Pokud by jsi měl rovnou desku, tak si to ověř tak, že to podložíš 2/9 délky od konců.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2010, 8:14

Hm :cry: teď jsem dorazil z dílny, a je to jak píšeš. Na plocho bych se nedoměřil, otisklo se mi to všeljak, tak jak jsem přitlačil. Nevěřil bych, že se to prohne na loži tak hodně. Nakonec jsem to dělal tou hranou a ta je OK ať to čapnu jak chci otisk pořád stejný i po otočení pravítka. Sr.l jsem se s tím 4hodiny a zítra budu pokračovat. Zítra mi kámoš přinese ze sklárny desku skla 10mm, kterou jsem taky chtěl použít na otisk, ale pokud se prohl kov, sklo se bude asi taky prohýbat. To sklo použiju asi jen na suport.
Jinak je to fuška zaškrabávat, aby to k něčemu bylo, nechtěl bych se s tím živit. :x

Jinak sehnal jsem desku 300x300 z litiny a zítra mi jí na frézce začistí co bude možný, tak co nejpřesněji a časem bych ji zašrábal a udělal takovou jakoby přím.desku. Je to vůbec reálný.
Zjišťuju, že než to zaškrábu, budu mít dílnu narvanou př.deskama, sklem a pravítkama. :lol:
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

18. 2. 2010, 10:48

Nevite nekdo, proc se primerne desky zaskrabavaji a ne brousi? Mam ted namysli metodu tri desek, ktere jsou nakonec presne. Astronomove to same delaji pri brouseni zrcadel, jen je pouziva brusna pasta ...

Nedelal jsem ani jedno, ale to brouseni mi prijde tak nejak snazsi (a nemuisi se o tom moc premyslet)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2010, 6:36

protze tou metodou tri desek se dostanes postupnym prohazovanim navzajem k naproste rovine aniz by jsi predtim vlastnil absolutne rovnou primernou desku

u dvou desek by jsi mohl mit v jedne lavor a v druhe bouli a furt by spolu sedeli po cele plose
u tri se ti to nestane

zadna strojni bruska neni dost rovna aby jsi docilil toho ceho muzes docilit pri zaskrabani pomoci teto metody a naslednem zalapovani do zrcadloveho lesku

ty zrcadla se bezne brousi na 1/4 lambda podle Rayleyghova kriteria
kdyz tedy vezmu 400nm jako nejkratsi vlnu viditelneho svetla tak
dostanu povolenou odchylku jen 100nm
to je 0.0001mm!!!
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

19. 2. 2010, 11:06

Tohle docela chapu, jen mi neni jasna vyhoda zaskrabavani. Proste bych cekal, ze nanest brusivo a brousit 2 desky o sebe je snazsi, nez nanest barvu a peclive zaskrabavat.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

19. 2. 2010, 12:58

Jenže při lapování zůstanou brusná zrna zamačkaná v loži a to není dobře, protože se pak obrušuje suport i lože při provozu.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2010, 1:37

brouseni je vetsinou velmi pomale, zaskrabavani muze odebirat vic materialu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“