Hrubé lože

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Monkeboi
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 12. 2022, 3:48

17. 12. 2022, 7:51

Zakoupil jsem soustruh SPA 500 od Promy a chtěl bych docílit vyšší tuhosti a dalších věcí. Má smysl lože soustruhu přebrousit jemným brusným papírem a doleštit případně. Mělo by to vliv na přesnost, tuhost a neslo by to nějaké další výhody ?
Viz foto
Lože1.jpg
Lože1.jpg (6.61 KiB) Zobrazeno 1405 x
a
Lože2.jpg
Lože2.jpg (6.72 KiB) Zobrazeno 1405 x
Sir Monkeboi
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

17. 12. 2022, 8:11

Ahoj,
ono tie čínske sústruhy tohoto typu sú všetky viacmenej tzv. DoDo systém - dodělej doma. Funkčné plochy majú všeobcene otrasnú drsnosť, kdejaké trčiace kusy kovu na hranách niesú výnimkou. Tie lože sú ešte najmenší problém. Aby s toho bol ako tak funkčný stroj, treba sa s ním vyhrať výrazne viac.
Na margo tvojej otázky:
" Má smysl lože soustruhu přebrousit jemným brusným papírem a doleštit případně. Mělo by to vliv na přesnost, tuhost a neslo by to nějaké další výhody ?"
Isto nejaké zušľachtenie povrchu bude blahodárne. Priamy vplyv na přesnost, tuhost to mať nebude, ale nepriamo iste to stojí za úpravu (asi nie úplne ako píšeš obehnúť šmirgľom z ruky) Aspoň ti budú tie lože sedieť nielen na hrane vodiacich plôch suportu ako to obvykle býva a v dôsledku toho a ďalších zušľachtení bude možné náslene vymedziť vôle jednotlivých komponentov do tolerovateľných medzí.

Skús popozerať nejaké videá pre inšpiráciu:
https://www.youtube.com/results?search_ ... mprovement
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Monkeboi
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 12. 2022, 3:48

17. 12. 2022, 8:14

Na video mrknu a dík za tip. Samozřejmě šmirglis nebude od ruky
Sir Monkeboi
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2022, 6:29

jista "nekvalita" povrchu s kvalitni geometrii je zadouci
proto se i na dobre dolicovanych brousenych plochach delaji zaskrabavani pro olej
olej v tech prohlubnich pomaha udrzet plochy mastne
kdyz by to bylo uplne hladke a presne, olej by se strhnul a za chvili by to jezdilo na sucho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

18. 12. 2022, 9:37

To lože, alespoň z těch pidi fotek, se zdá naprosto v pořádku. Lože je broušené, dosedací plochy suportu "zaškrabané". Nechápu, proč to chceš brousit. Nepíšeš, co chceš na tom stolním soustruhu obrábět a v jaké toleranci. Už jsi ho správně ustavil, něco na něm vyrobil, popřípadě změřil geometrii, změřil obrobek, nebo s čím jsi nespokojen?
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

18. 12. 2022, 4:07

Reinkarnace píše: 18. 12. 2022, 9:37 To lože, alespoň z těch pidi fotek, se zdá naprosto v pořádku. Lože je broušené, dosedací plochy suportu "zaškrabané".
Kde prosím ťa vidíš na tých fotkách zaškriabané dosadacie plochy suportu? Ak sa niečo značne nezmenilo, dosadacie plochy na týchto sústruhoch boli akurát pomerne nahrubo ofrézované. Videl som ich niekoľko a nikdy tam žiadny záškrab nebol. Vo výsledku ten suport obvykle dosadal k ložiam akurát na okrajoch na ploche tak 2 cm 2 jak to bolo krivé. Podobne to vyzeralo na rybinách suportov, čo viedlo k tomu, že po riadnom vymedzení vôle rybiny táto chodila tak 1/3 dráhy.
Možno sa medzi časom polepšili a ja tu píšem nezmysly, ale tak 4 roky dozaduto bol čínsky štandard.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2022, 4:28

Mozno to bolo myslene ako doskriabane nez zaskrabane :) tak by som chapal tie uvodzovky.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2022, 6:08

Na těch fotkách není nic vidět, zkus prosím udělat detailnější.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Monkeboi
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 12. 2022, 3:48

18. 12. 2022, 9:02

Lože doopravdy není zaškrabané a broušené pěkně na hrubo jako zbytek dosedacích ploch ostatních částí soustruhu. Už jsem na něm udělal nějakých pár kusů, které házeli semtam pár setin za dobrých podmínek. To ale neznamená že to nemůže být lepší, ta tuhost stroje mi nepřijde ledajaká a kvalita těch ploch též ne. Pokud chceš další fotky jako důkaz, není problém
Sir Monkeboi
Uživatelský avatar
Monkeboi
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 12. 2022, 3:48

18. 12. 2022, 9:11

zverodoktor píše: 18. 12. 2022, 4:07
Reinkarnace píše: 18. 12. 2022, 9:37 To lože, alespoň z těch pidi fotek, se zdá naprosto v pořádku. Lože je broušené, dosedací plochy suportu "zaškrabané".
Kde prosím ťa vidíš na tých fotkách zaškriabané dosadacie plochy suportu? Ak sa niečo značne nezmenilo, dosadacie plochy na týchto sústruhoch boli akurát pomerne nahrubo ofrézované. Videl som ich niekoľko a nikdy tam žiadny záškrab nebol. Vo výsledku ten suport obvykle dosadal k ložiam akurát na okrajoch na ploche tak 2 cm 2 jak to bolo krivé. Podobne to vyzeralo na rybinách suportov, čo viedlo k tomu, že po riadnom vymedzení vôle rybiny táto chodila tak 1/3 dráhy.
Možno sa medzi časom polepšili a ja tu píšem nezmysly, ale tak 4 roky dozaduto bol čínsky štandard.
Už jen podle doteku jde poznat ta hrubost. Nijak nenadávám na kvalitu stroje, protože dostupnější stroj poměr kvalita/cena pro mně nebyl, ale řeším jak ten stroj zdokonalit a zlepšit jeho vlastnosti. Nečekal jsem že mi z Číny dojde nějaký super mašina, ale ta kvalita je katastrofální, ať už tuhost, přesnost nebo špatné provedení posuvů a koníku.
Sir Monkeboi
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 12. 2022, 9:20

No spíš než co s tím, záleží jaké máš možnosti :? Ono mít jen chuť a pilník nebo komplet vybavenou strojní dílnu za prdelí, je dost podstatný rozdíl. Máš kormě téhle parodie na soustruh ještě třeba frézku, přístup k většímu soustruhu a třeba brusce, a tím nemyslím elko :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Monkeboi
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 12. 2022, 3:48

18. 12. 2022, 9:23

Charon píše: 18. 12. 2022, 9:20 No spíš než co s tím, záleží jaké máš možnosti :? Ono mít jen chuť a pilník nebo komplet vybavenou strojní dílnu za prdelí, je dost podstatný rozdíl. Máš kormě téhle parodie na soustruh ještě třeba frézku, přístup k většímu soustruhu a třeba brusce, a tím nemyslím elko :mrgreen:
Jediná možnost je škola, ale tam to neklapne. Avšak vybavenost bych řekl průměrná (pořádná dílna, ne zahradnická chajda) a chuť a ambice je veliká. Už nějakou dobu jsem přemýšlel nad tím, že se naučím zaškrabávat, pač to uplatnění si to pro mně najde, ale zatím nebyl čas
Sir Monkeboi
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 12. 2022, 9:27

Nějak tak? :D https://www.youtube.com/watch?v=Y8NqeD73ZZ4

Radši to ani nezkoušej měřit :-) : https://www.youtube.com/watch?v=D1eOQa1gYiU

K tomu zaškrabávání máš příležitost :-)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 12. 2022, 9:57

Monkeboi píše: 18. 12. 2022, 9:23
Charon píše: 18. 12. 2022, 9:20 No spíš než co s tím, záleží jaké máš možnosti :? Ono mít jen chuť a pilník nebo komplet vybavenou strojní dílnu za prdelí, je dost podstatný rozdíl. Máš kormě téhle parodie na soustruh ještě třeba frézku, přístup k většímu soustruhu a třeba brusce, a tím nemyslím elko :mrgreen:
Jediná možnost je škola, ale tam to neklapne. Avšak vybavenost bych řekl průměrná (pořádná dílna, ne zahradnická chajda) a chuť a ambice je veliká. Už nějakou dobu jsem přemýšlel nad tím, že se naučím zaškrabávat, pač to uplatnění si to pro mně najde, ale zatím nebyl čas
No podle profilu je ti 18, takže do důchodu máš čas to zaškrabat :lol: Mám pocit že se na tom číňanovi naškrabeš dostatečně
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2022, 10:08

Monkeboi píše: 18. 12. 2022, 9:02 Lože doopravdy není zaškrabané a broušené pěkně na hrubo jako zbytek dosedacích ploch ostatních částí soustruhu. Už jsem na něm udělal nějakých pár kusů, které házeli semtam pár setin za dobrých podmínek. To ale neznamená že to nemůže být lepší, ta tuhost stroje mi nepřijde ledajaká a kvalita těch ploch též ne. Pokud chceš další fotky jako důkaz, není problém
Nechci důkaz, jen mě to zajímá :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“