"tuning" 4-čelisťového sklíčidla

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
btrnkocy
Příspěvky: 10
Registrován: 22. 1. 2015, 10:29

1. 1. 2023, 9:04

Zdravím, k děličce Soba mám nové 4-čelisťové samostředící sklíčidlo 80mm. Jde velice ztuha. Po rozebrání a vyčištění jsem zjistil, že na vině jsou hrubě opracované drážky v těle sklíčidla. Dvě čelisti prakticky nejdou v drážce posouvat. Nechce se mi celou děličku reklamovat. Zkoušel jsem i jiné čelisti (ze sady) a je to stejné. Co by jste mi poradili? Má smysl naplatat tam brusnou pastu a zkusit to rozhýbat? Nebo se potrápit s malým pilníčkem? Děkuji.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

1. 1. 2023, 9:44

btrnkocy píše: 1. 1. 2023, 9:04 Zdravím, k děličce Soba mám nové 4-čelisťové samostřed9ící sklíčidlo 80mm. Jde velice ztuha. Po rozebrání a vyčištění jsem zjistil, že na vině jsou hrubě opracované drážky v těle sklíčidla. Dvě čelisti prakticky nejdou v drážce posouvat. Nechce se mi celou děličku reklamovat. Zkoušel jsem i jiné čelisti (ze sady) a je to stejné. Co by jste mi poradili? Má smysl naplatat tam brusnou pastu a zkusit to rozhýbat? Nebo se potrápit s malým pilníčkem? Děkuji.
No, v první řadě je otázka " co je to ztuha".
U všech slušných nových sklíčidel, běhají čelisti v tělese celkem ztuha - asi tak na hranici "jde s tím jakž takž rukou tak nějak pohnout". To se pak během poměrně krátké doby samo povolí (si to sedne) a normálně se to do doby než se sklíčidlo přeřadí (protože je globálně všude volný) na horší práci, neřeší.
Samozřejmě pokud jde u čínskýho sklíčidla každá pakna jinak :lol: , tak jsou pouze dvě možnosti - buď je to čistý obraz teritoria kde to vzniká a nebo Ti to můžou vysvětlit ti, co v tomhle threadu
viewtopic.php?t=42808&start=105
řeší, jak v tý číně už konečně vyrábí ty nejkvalitnější :lol: produkty na této planetě.
------
Chvilku vážně - pokud to jde tak ztuha, že s tím fakt nejde hejbat (a je opravdu blbě vedení, ne pakny), tak podle toho jak je ta univerzálka udělaná (nikde nevidím CO za konkrétní sklíčidlo to je) to můžeš zkusit povolít. V prípadě že to má měkký těleso, tak asi nejjednodušeji doškrabat (upřímnou soustrast) a v případě že to má tvrdý pravítka, tak dobrousit (došmudlat) kamenem nebo dia kostkou či dia pilníkem. Pečlivě umejt, namazat a pak složit dohromady.
Opět upřímnou soustrast.
Když to namažeš pastou, tak jediný efekt bude, že se agonie předmětu zkrátí na minimum - protože tu pastu z toho už nikdy nedostaneš ven a na 99,9% se dostane i do šnekovice (časem - respektive rychle) zničí i tu.
Takže pasta, absolutní jistota likvidace.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2023, 9:45

Tohle ?
chronos.ltd.uk
Chtěj po nich slevu.
Mají v Indii 1,3 miliardy obyvatel, to by snad mohli někoho s pilníčkem najmout už při výrobě.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
btrnkocy
Příspěvky: 10
Registrován: 22. 1. 2015, 10:29

5. 1. 2023, 3:19

děkuji za radu nepoužít brusnou pastu!
Sklíčidlo jsem důkladně prohlédl (lupa) a podařilo se mi zjistit, kde asi pakny drhnou. Ty pakny jsou broušené a vypadají pěkně. Chyba je v drážkách sklíčidla. Za pomoci jemných pilníčků jsem je během půl dne! :( upravil. Na doporučené zaškrabání tam nebylo dost plošek a místa a v podstatě ani zkušeností s tak relativně malou věcí...
S výsledkem jsem spokojený. V děličce to bude sloužit dobře.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“