Házení vřetene SV 18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

31. 1. 2023, 7:22

Ahoj. Řeším nemilou věc.
V podstatě z ničeho nic sem začal mít problém s házivostí vřetene/univerzály SV 18 Zbrojovka.
Když upnu materiál, tak rotuje excentricky, nebo opisuje jakoby trychtýřový tvar. Myslel jsem že je ohlý surový materiál, ale bohužel když stočím tyč na jedné straně, pak ji otočím ,stočím druhý konec a když to pak pro kontrolu otočim a upnu zase zpět na již osoustruženou část, tak to opět hází. Pootáčením materiálu v čelistích se házivost zvětšujie, nebo zmenšuje, ale nezmizí.
Zkoušel jsem jiné čelisti a i jinou univerzálu, ale děje se to pořád.
Vřeteno bez příruby jsem měřil, to běží téměř na nulu( do stovky), po upnutí tyče do univerzály a zacukáním je bočni odchylka na vřeteni cca 3 stovky, takže taky nic špatného.
Vřeteno jsem nenaboural. Přijde mi že to začalo dělat najednou.
Máte nějaký nápad čím to múže být?
david.2
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

1. 2. 2023, 1:01

Asi by to chtělo nějakej slovníček pojmů..Píšeš,že hází vřeteno,ale popisuješ,že hází hlava. Tak popořadě. Házivost vřetena(samozřejmě velká otázka je čím a jak měřená) ,co popisuješ je dost, stovka už je velké číslo i na jetý stroj. Ale to,co popisuješ je házení sklíčidla,potažmo možná i příruby. Takže za prvé: sundat přírubu ze soustruhu,sundat univerzálu z příruby,přírubu perfektně vyčistit uvnitř(závit i tu kleštinovou část),namontovat na soustruh ,stáhnout kroužkem a změřit. Jak čelní plochu té příruby,tak osazení pro univerzálku. Zvlášť záležet si dej kolem otvorů na přitažení univerzálky. dovolená házivost -stovka je už dost...Další věc je změřit průměr osazení pro uni,ta by měla být na přírubě nafest,rozhodně ne tak,aby se mohla radiálně postěhovat..
změř a napiš
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

1. 2. 2023, 5:08

Vřeteno jsem měřil na kuželu ze vnitř a i zvenku.
Zvenku je v podstatě v nule. Zevnitř to samé, jen v jednom momentě hodinky cinkou, ale myslím že to je nějakým mikrovrypem nepo tak, protože je to opravdu da jednom místě.

Změřím dle návodu a poreferuju.

Edit.: ty univerzály které jsem měnil jsou včetně příruby,(čili né jedna příruba aa na ní měněná hlava) proto jsem na začátku psal házivost vřetrne/univerzály, protože mi přišlo zvláštní že by stejný problém nastal u dvou různých ořírub. Ale možné to je.
michal4985
Příspěvky: 164
Registrován: 17. 11. 2016, 5:24

1. 2. 2023, 9:45

Nevybral si nahodou celuste zo sklucovala a nevratil ich nazad v zlom poradi?
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

1. 2. 2023, 5:23

michal4985 píše: 1. 2. 2023, 9:45 Nevybral si nahodou celuste zo sklucovala a nevratil ich nazad v zlom poradi?
Jo...to taky...
Ale tim to není, to sem autodiagnostokoval a napravil.
michal4985
Příspěvky: 164
Registrován: 17. 11. 2016, 5:24

1. 2. 2023, 7:27

Potom ma uz napada len ze sklucovadlo si posunul na prirube ak ta nebola osustruzena presne na to sklucovadlo.Ak ani to nie potom by nebolo zle vymenit sklucovadlo
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

3. 2. 2023, 9:01

Takže.
Vřeteno je ok, vůle by mohla bejt menší, ale nic hroznýho.
Rozhodil jsem univerzálu a přírubu- příruba na čele 2 stovky, ale z boku ve vybrání pro vystředění pět desetin! Nevím jak je to možný protože takhle jak je to sestavený to provozuju od té doby co jsem soustruh koupil a nikdy problém nebyl.
Bohužel při téhle házivosti už nebylo z čeho brát, takže nastoupila prasárna největšího kalibru- přírubu jsem stočil o 0.5 mm, díry na ní převrtal o 0,5 mm a sklíčidlo vystředil až na soustruhu- tím jsem se dostal na 4 stovky, líp už mi to prostě nešlo.
Až seženu materiál, tak vytočím mezipřírubu a napasuju, teď to musí stačit.

No a tím se ukázal hlavní kámen úrazu- pakny.
Ty sou rozházený.
Zkusil jsem dát mezi pakny klíny, utáhnout univerzálu a nepatrně je líznout. Pomohlo to, ale pořád to hází.
Ale když na 2 z nich vložím papír a utáhnu, tak to hází ještě míň.
No takže zatím si s tímhle musím vystačit.
Začal sem dělat suportovou brusku, jestli by se podařilo ty pakny zachránit.

Ale je to tak že se ty vůle skládaj už od vřetene, vůle, příruba atd...
Takže naději vkládám do té mezipříruby.
michal4985
Příspěvky: 164
Registrován: 17. 11. 2016, 5:24

3. 2. 2023, 9:21

Casto sa priruba umyselne staca viac.aby si si mohol klucovadlo vystredit sam a utiahnut v spravnej polohe.Ja som ju osustruzil presne na sklucovadlo presnosti 1 .Hadze 3 stotiny co je presne podla vyrobcu.Ak mas presnost 2 tak tie 4 stotiny su v poriadku,na sustruhu sa neda robit na tisiciny ,to uz potom obrobky so sustruhu idu na brusky na dokoncenie.Ked som mal predosly sustruh tak celuste uz boli vymackane a aj po prebruseni som nebol spokojny.Vtedy uz treba to sklucovadlo vyhodit a kupit nove zbytocne s tym stracat cas
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

3. 2. 2023, 10:16

No já vim že mě to nemine, pořídit nový sklíčidlo, ale bojom se že u bazarovky za 2- 3 tisíce na tom můžu bejt stejně a dávat 5 tisíc a víc se mi nechce když mě to neživí.
Tak zkoušim všechno možný co de.

Ale pokud by jste někdo veděl o univerzále 200, tak napište.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 2. 2023, 2:58

ZoSo píše: 3. 2. 2023, 10:16 No já vim že mě to nemine, pořídit nový sklíčidlo, ale bojom se že u bazarovky za 2- 3 tisíce na tom můžu bejt stejně a dávat 5 tisíc a víc se mi nechce když mě to neživí.
Ja ti poviem, že práve preto že ťa to neživí, kúp si poriadnu univerzálku. Bez toho si v háji, kedykoľvek sa postavíš za ten sústruh, budeš sa akurát nasierať a vyrábať nepodarky. Máš dielňu na hranie a pobavenie, nie na to aby si sa v nej rozčuľoval.
S krvácajúcou peňaženkou a podobnými argumentami ako tvoje som pre 6 rokmi kúpil na sústruh novú univerzálku a odvtedy pri ňom chrochtám blahom.
Na Bazoši sa každú chvíľu objaví nejaká nová-skladovaná univerzálka (rozumej starovýroba TOS) za rozumnú cenu.
Ak chceš naozaj ušetriť a trochu zľavíš z nárokov, pozri čínske hlavy na vevor.eu. Za tie peniaze majú celkom slušnú kvalitu aj presnosť. Ešte ma napadá paulimot.de, tam budú podobné čínske trochu drahšie, ale zase firma kontroluje kvalitu. Aj tá čínska ako nová bude rádovo lepšia ako vyšmajdaná čo tam máš teraz.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2023, 9:46

ZoSo píše: 3. 2. 2023, 10:16 No já vim že mě to nemine, pořídit nový sklíčidlo, ale bojom se že u bazarovky za 2- 3 tisíce na tom můžu bejt stejně a dávat 5 tisíc a víc se mi nechce když mě to neživí.
Tak zkoušim všechno možný co de.

Ale pokud by jste někdo veděl o univerzále 200, tak napište.
nebo sežeň nové spirálové kolo, přebruš čelisti a bude to ok
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“