Prečo je tá MN-80 deravá ako ementál?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 2. 2023, 11:11

Ahojte,
náhodou som narazil na video dajakého priekupníka z HU, v ktorom prezentuje sústruh na predaj. Na vretenníku, ako aj nohe loža je množstvo dier. Nevie niekto čo to má byť?
https://m.youtube.com/watch?v=s8Ms6jqn- ... dmFuaWU%3D
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

25. 2. 2023, 3:06

To jsem taky ještě neviděl
Mě připadá , že někté díry mají uvnitř závit?
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 2. 2023, 8:30

Zvláštne. Mňa akurát napadlo, že dakto mal na nej primotnovaný nejaký prípravok.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

25. 2. 2023, 9:02

zverodoktor píše: 25. 2. 2023, 8:30 Zvláštne. Mňa akurát napadlo, že dakto mal na nej primotnovaný nejaký prípravok.
Jestli tam jsou ty závity , tak myslím, že máš pravdu a měl tam nějaké přípravky
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

26. 2. 2023, 8:47

Může to být jak to píše Axim. Potom by ale dávalo smysl aby okolo děr byla čistá obrobená plocha aby ty přípravky bylo na co upevnit.

Na vřeteníky dělám standardně hromadu děr, protože se mohou hodit na upevnění dorazů, chlazení, ofuků a tak. To samé v příčném posuvu a na loži.
dirky.png
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

26. 2. 2023, 8:52

Milan199 píše: 26. 2. 2023, 8:47 Potom by ale dávalo smysl aby okolo děr byla čistá obrobená plocha aby ty přípravky bylo na co upevnit.
Ahoj Milan,
tie obrobené plochy tam možno pôvodne boli. Sústruh už niekto nastriekal farbou. Vidno to podľa príslušenstva, ktoré je značne ošuntelejšie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

26. 2. 2023, 9:04

To je možné, ty stroje mají svoji historii a kdovíkolik předchozích majitelů.

Kdysi jsem byl jednat s ředitelem učiliště v Čelakovicích o možné spolupráci na přestavbě MN80 na CNC. Objevil na škole tajnou komnatu, kde měli zaměstnanci ulité díly MN80, patrně na transfer domů. Takže to z moci úřední zabavil a bádal co s tím. Určitě tam byly i prodloužené lože a jiné rarity. Takže i výrobce patrně dělal různé modifikace.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

26. 2. 2023, 9:07

Milane, já byl v té fabrice jako učedník na exkurzi a viděli jsme tam i výrobu. Tenkrát nám říkali, že drtivá většina jde na export a byly v různých modifikacích. Pro tuzemský trh byly pouze ve standartním provedení.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

26. 2. 2023, 11:15

Ta mašina je na první pohled jasná vytuněná skládačka, navíc napadená kutilem.
V prvé řadě je maximálně podezřelé, když je příslušenství staré, mašina to samý ale je na tom ten jako nový ten bakelitový dekl na vřeteníku. Kontrolovat házení vřetene při takovýchto otáčkách může akorát dxxxl. Být tím dotykem u těch hodinek, tak mu rovnou jednu natvrdo šlehnu. Pohon je u toho takový ten "prostřední" (starý klasický řemeny ale už nový motor), o tom, že to je naštětkovaný žádná diskuze - viz pravé ložisko vodicího šroubu - to naštětkovat nějak zapomněl - je furt šedý. Mašina navíc byla před tém pěkně rezatá - viz liška na kličkách - kam se nedostal a jak je to všechno ošmirglovaný (nebo vzatý kobercákem) Vidět to je (ty rezatý fleky) dobře i na kolech - viz poslední vteřiny v tom videu. Pinola (konec) je sežraná až běda. No a třeba ty samojistný :lol: matice na točně nožovýho suportu? To už je čistý mazec :shock:
Takže podle mě ty díry budou napadení červotočem - kutilem - tzn. žádný originál fabrický řešení.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

26. 2. 2023, 11:56

Milan199 píše: 26. 2. 2023, 9:04 To je možné, ty stroje mají svoji historii a kdovíkolik předchozích majitelů.

Kdysi jsem byl jednat s ředitelem učiliště v Čelakovicích o možné spolupráci na přestavbě MN80 na CNC. Objevil na škole tajnou komnatu, kde měli zaměstnanci ulité díly MN80, patrně na transfer domů. Takže to z moci úřední zabavil a bádal co s tím. Určitě tam byly i prodloužené lože a jiné rarity. Takže i výrobce patrně dělal různé modifikace.
Ty dlouhý lože byly podle mě z SU16 ( http://www.lathes.co.uk/tos/page2.html ) - mj. těsně po 89 (odhadem tak 91-93) jsme (jsem) s Čelákovicema o tom, že bysme to koupili komunikoval - možná bych to i našel.
Nakonec jsme koupili "normální" fungl novou 80 (protože ta 16 byla zoufale, ale zoufale a nesmyslně drahá a tehdy k ní nebylo příslušenství - pokud si matně pamatuju).
Takže jedna z posledních 80, co po 89 oficiálně a normálně udělali, mi kdysi prošla rukama a několik let jsem na ní i docela intenzivně (teda pokud to šlo - viz ten šílený pohon) dělal.
Jo a k těm "stavebnicím" - ty se měly dělat v spolupráci s ČVUT, na bázi z tý 16 a existoval k tomu i takový A4 papír - byl to takový "jakoobtah" maximatu - ale jestli se z toho něco zrealizovalo do finálu to bych byl opatrný - protože v serií to tehdy rozhodně neběželo - si dodnes pamatuju na tu komunikaci s kozou na ledě :roll: ("výrobcem") - "nic není problém, akorát se to teda teprve musí vyrobit" :mrgreen:
Papír je z roku 93.
us1.jpg
us2.jpg
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

26. 2. 2023, 3:15

Už si to moc nepamatuju, ale to prodloužené lože mi připadalo spíše jako modifikace MN80. Dokonce jsem ho měl chvíli doma na oměření. V té době jsem kupoval dvě SU16 do školních dílen a myslím, že to prodloužené bylo jiné - "kulatější".

Ta spolupráce s ČVUT byl soukromý kšeft zakladatele Mikronexu, ale nakonec to nějak vyhnilo.
Osobně si myslím, že přestavby konvenčních mašin na CNC je slepá ulička. V podstatě nejkomplikovanější je dobře udělat krytování. Pokud na to není "založeno" od prvních koncepčních rozvah, tak je pak neřešitelné to udělat jednoduché a funkční.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2023, 3:19

u toho chlápka co má to video jsem byl osobně, kupoval jsem od něj nějaké věci na Deckela-on nevěděl k čemu to je, já jo :D , ještě když to měl ve skladě za barákem přímo v tom pilišvološváru, v budapešti mně přestala jít navigace a tak jsem mu musel volat k dopřesnění, ještě dneska se mně o tom zdá :D :D

on to určitě neopravuje, ani negenerálkuje, jen skupuje a prodává, má dost zajímavých věcí, spousty z toho nemá vůbec na stránkách...co si pamatuju tak měl dost brusek, teď koukám už má sklad
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“