Jaký soustruh na malé přesné věci?

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

15. 3. 2023, 5:17

jean píše: 14. 3. 2023, 6:43 To by engineer mohol brat osobne...
Na toho jsem zapomněl a omlouvám se. :)
Já jsem jen hobík a samouk a s obráběním jsem přišel do styku až na stará kolena. Šmoulím si doma zrovna to, co potřebuji a poslední dobou jsem začal dělat nějaké ty maličkosti pro kamaráda, který opravuje motorky. Jednou je to protočení lamel na spojku, jindy nová matice na řetězovku a vrchol byly jehly do karburátoru a jejich protikusy na nějakého veterána. Nějakej metr mosazného drátu padnul, než se dílo podařilo a musím přiznat, že to není žádná prča. Ale když člověk příjde jak na to, zjistí, že to jde, ale živit bych se tím nechtěl. :D
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 408
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

15. 3. 2023, 5:47

Engineer píše: 15. 3. 2023, 2:07 No když už se tu tak hezky debatuje, tak přidám jednu zkušenost z poslední doby. Je o relativitě rozměrů.... Asi tak rok dva zpět byl pro mne závitník M2 vrchol miniatury pokud šlo o závity, u vrtání přiznám, ano čas od času jsem nějakou tu díru s průměrem cca 0,4-0,5mm vrtal jednou dokonce i díry 0,2mm. Pochopitelně mi to přišlo opravdu malý. Poslední rok vyvíjím miniaturní rádiem řízený podvozek závodního auta a i když to tam není o dírách 0,5mm tak je to prostě o tom že v tom je maximální závit M 1,6 (těch jsou v dílech desítky) a potom nějaký ten M 1,4 (v nerezu) a pár závitů M1,2 a M1. K tomu také příslušný nástroje na vrtání, frézování, zapichováky šířky 0,3mm na segrovky velikosti 1,2 atd. Takže jsem na dost dlouhou dobu úplně přestal brát do rukou větší vercajk a po pár týdnech sériové výroby takových dílů mi přišlo že už ty nástroje vůbec nejsou nějaký malý. Pochopitelně že mne to stálo posílení dioptií na brejlích, kvalitní okuláry se u mne válí po stolech na každým rohu atd. Ale fakt je to vše jen o zvyku, vrták 0,4 či 0,5mm už mi dnes vůbec nepřijde nějak malej. :lol: Jo a bez Schaublinů si fakt neumím představit, že bych tohle vyráběl v sérii s potřebnou opakovatelnou přesností. Pár obrázků pro ilustraci ... převody jsou běžná rutina, modul 0,3 díry v pastorcích 1mm ... v podstatě brnkačka. :wink: Kulový kloubky mají 2mm a závity na dílech v páce serva jsou M1,2.
Ja když četl tazatelův dotaz , tak kdybych myslel ,že ho myslel vážně. Tak bych mu napsal “ Zkus napsat členovi Enginer .Zkus ho oslovit jestli by ti neporadil a současně mu řekl kouzelné slůvko , že v případě jím sháněného soustruhu je SHAUBLIN
Teď jsem se zrovna koukal na tvé stránky . No je to všechno nádhera ty tvoje obrovská ozubená kolečka nebo ty revolverové hlavy na minisoustruh. Děláš úžasné věci respekt :-)
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Tom Dvk
Příspěvky: 401
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

15. 3. 2023, 6:40

Trysky na nádstavec postřikovače na impregnaci dutin dřevěných stropů, závit M4, díra 2mm vnitřkem a 6x dírky 0.4 po obvodu. Mašina ... Schaublin :) (CNC). Jeden vrták jsem zlomil při vkládání do kleštiny, druhý vydržel 6 děr a ten třetí pak udělal zbylých cca 30 děr, poté co jsem ubral plyn. Původně to mělo být z nerezky, ale nakonec jsem byl rád i za tu mosaz. :mrgreen:
Přílohy
IMG_20230315_070723_868.jpg
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 3. 2023, 9:01

Já jsem jednou vrtal díru 0,3 do nerezu tl. 5mm. Výsledek byl 5:1 - tedy 5 vrtáků a jedna hotová dírka. Tak nevím, jsem odborník ?? :lol:
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2023, 10:34

Tom Dvk píše: 15. 3. 2023, 6:40 Trysky na nádstavec postřikovače na impregnaci dutin dřevěných stropů, závit M4, díra 2mm vnitřkem a 6x dírky 0.4 po obvodu. Mašina ... Schaublin :) (CNC). Jeden vrták jsem zlomil při vkládání do kleštiny, druhý vydržel 6 děr a ten třetí pak udělal zbylých cca 30 děr, poté co jsem ubral plyn. Původně to mělo být z nerezky, ale nakonec jsem byl rád i za tu mosaz. :mrgreen:
Jo, jo ... stejná zkušenost, byla to v principu podobná operace, tedy vrtání po obvodu dílu (díry 0,2). Kolik bylo děr už nevím (matně vzpomínám že něco přes 120), ale první vrták jsem ulomil když mi při upínání upadl, druhej jsem ulomil tak, že jsem o něj při upínání obrobku do kleštiny děličky rukou zavadil. Třetí rupnul po pár dírách, ubral jsem plyn a tím čtvrtým dodělal více méně všechno. :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 3. 2023, 11:47

Koukl jsem se na předešlé posty tazatele a na provokatéra nevypadá, dotaz imho vážně myslí, akorát má možná naivní představy. Nechat diskuzi plynout, dokud plyne a s reakcemi počkat, až trochu ustane nebo k něčemu dokonverguje, je celkem rozumný přístup, člověk se toho nejvíce dozví. Asi to také není zrovna typ, co by sem nakoukl pokaždé, když má volnou minutu času :D

Co se dotazu týče, může (pokud nenajde finance na těch 2-4 soustruhů pro pokrytí všech vyjmenovaných požadavků :D) zkusit jovův přístup, koupit normální vybavení, zkusit, co to dá a na speciální úkony si sám vyrábět speciální strojky.

Engineer - jaký používáš na takové dirky navrtávák?

Ď, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2023, 3:44

Thomeeque píše: 15. 3. 2023, 11:47

Engineer - jaký používáš na takové dirky navrtávák?

Ď, T.
Vlastní výrobu, můžeš si ho u mne koupit. :wink:
http://www.rcmicrocars.eu/obchod/catego ... tegory=299
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

15. 3. 2023, 4:02

Engineer, konečne som našiel tú tvoju zápalku :lol: https://g.denik.cz/21/f4/sirka_susice_r ... ie-800.jpg
StanozKe
Příspěvky: 45
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

15. 3. 2023, 7:25

Momentálne najpopulárnejší hodinársky sústruh, ktorý sa stále vyrába a dá kúpiť za rozumný peniaz do 3000Eur a vie dodržať požadované tolerancie je "Chung CZ 50 lathe". Je ku nemu možnosť dokúpiť veľké množstvo príslušenstva - vrátane vhodného na vŕtanie dier 0.3mm. Napríklad mikroskop na centrovanie vrtáku, mikrometrové dorazy a podobne. https://www.youtube.com/@watchmakerlathe/videos
ALE, je určený iba do 8mm priemeru. Samozrejme sa na tom dajú opracovať aj súčiastky s väčším priemerom, 8mm je iba najväčší priemer klieštiny.

Potom sú tu staršie hodinárske sústruhy, ktoré sa v top kondícii a s príslušentsvom predávajú za absolútne nehorázne ceny - viď napríklad nielsmachines.com

Ja osobne som si pomerne nedávno kúpil východonemecký (áno, soudruzi z NDR) sústruh DMT ( http://www.lathes.co.uk/saupe/ ), novšiu, hranatú verziu z r. 1989. To je taká ľudová napodobenina "hodinárskych sústruhov" typu "plain lathe" (čosi ako Schaublin 70). Samozrejme už to nemá klieštiny a iné príslušenstvo, to by bola cena čo zom zaplatil niekde úplne inde.
david.2
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

16. 3. 2023, 11:05

Charon píše: 15. 3. 2023, 3:43
stanik84 píše: 14. 3. 2023, 9:16 Potrefený husy se ozvaly. :lol:

David.2: to nebylo na Tebe, tebe si vážím.
Á zapomněli jsme na samozvaného arbirtra brouka Pytlíka, všechno umí, všude byl, všeho má několik tun nebo palet ve skladu :lol: :lol:
Tak nezáviď,někdo holt vozí mrtvoly,jinej zase tuny šrotu,každej to holt má jinak,noo..
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“