SUI32A - tolerance a zprovoznění

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

9. 4. 2023, 9:37

Co se týká házivosti vřetene okolo 2 setin, tak je skutečně o řád jinde než by měla být. Prakticky ale, u univerzály se s tak vysokou přesností vůbec nepočítá a navíc si můžeš upravit mezipřírubu. Při soustružení mezi hroty to je teoreticky špatně, ale reálně, kdo má koník srovnaný do dvou setin. V nejhorším se dá měkký hrot líznout v soustruhu. Nejhorší to je asi pro kleštiny, tam ta různoběžnost upínaného a soustruženého válce může vadit - někomu kdo na přesném stroji, v přesných kleštinách dělá sakra přesné věci.
Popisu měření projetí lože moc nerozumím. Číselníkový úchylkoměr (ty "stopky") na suportu proti čemu. Vedení koníku, nebroušenému dnu, sražení prisma, spodní ploše saní, ani jedno z toho není ideální, byť jistě něco vyvodit jde. Nůž je ale upnutý ve vodorovné rovině osy obrobku a jeho svislý pohyb se projevuje podle obráběného průměru. Nejjistější je po ustavení stroje stočit dostatečně tuhou dlouhou tyč, nejlépe mezi hroty a tu přeměřit. Záleží co hodláš vyrábět, ale vzhledem k charakteru pořízeného soustruhu si myslím to, co už psali ostatní: neřeš to a soustruž možná přesněji, než řada těch co žijí v blažené nevědomosti a nikdy stroj takhle neměřili.
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

9. 4. 2023, 10:08

Soustružníku, moc díky za rady. Já se budu prvně učit, primarne zatím chci jen malé věci, příruby, rozpěrky, podložky apod. Ale tak rád bych měl stoj přesný a pořád přemýšlím jestli to neudělat raději hned, dokud není mašina ještě ustavená. Předpokládám, že pokud to neudělám teď, tak pak už asi nikdy :) Koukal jsem, že lože jde až pod vřeteniķ dozadu. Tzn pokud by se sundal, u lože a suportu se obnovila geometrie, tak by se muselo zbrousit i spodní osazení na vreteniku aby se vykompenzoval úbytek materiálu na košíku a pojezdech suportu.? Nebo se pod vretenikem zbrousí lože o trochu více? Je potřeba pak plochy znovu zakalit?
A to vřeteno půjde prebrousit nebo jak se to řeší? Nešlo by to prebrousit přímo na masine pokud bude geometrie lože a suportu úplně nová?
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

9. 4. 2023, 10:13

Charon píše: 8. 4. 2023, 9:14 No na loze bych se ted vy..., jak dlouhe veci budes tocit? Jde s tím lavorem zkratka pocitat. Pokud budeš jen tocit metrové věci tak jsi v hajzlu a delas rozborku, nekoho s velkym vybavenim a šetříš na to prašule :(
Vreteno bych neresil, udelal volnejsi prirubu a doklepal univerzalku do nuly
Ok, kolik mám počítat orientačně? Koukal jsem někde na fóru, že obnova geometrie lože + suportu cca 15tis? A to vřeteno?
Mrknu se, jak se řeší to doklepani univerzaly a souosost u koníka. Ty posuvy na suportu jsou taky vyběhané, uprostred jdou volně a na krajích už cítim velký odpor. Noniusy mají vůli :(
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 4. 2023, 10:27

RoboDK píše: 9. 4. 2023, 10:13
Charon píše: 8. 4. 2023, 9:14 No na loze bych se ted vy..., jak dlouhe veci budes tocit? Jde s tím lavorem zkratka pocitat. Pokud budeš jen tocit metrové věci tak jsi v hajzlu a delas rozborku, nekoho s velkym vybavenim a šetříš na to prašule :(
Vreteno bych neresil, udelal volnejsi prirubu a doklepal univerzalku do nuly
Ok, kolik mám počítat orientačně? Koukal jsem někde na fóru, že obnova geometrie lože + suportu cca 15tis? A to vřeteno?
Mrknu se, jak se řeší to doklepani univerzaly a souosost u koníka. Ty posuvy na suportu jsou taky vyběhané, uprostred jdou volně a na krajích už cítim velký odpor. Noniusy mají vůli :(
No kolik :?:
Tak to co jsi našel zde na foru, mě stálo lože na smko ale před pár lety, ale to má cca metr a 60 kilo :mrgreen: Tady u tebe bych si jen tipnul, že kompletní srovnání všeho, co bys chtěl včetně vřetena, vyjde na pár set, bohužel ne stovek :lol: Ale záleží kdo a jak, jestli frézovat ( hoblovat ), brousit, zaškrabávat a nebudeš si to dělat sám, koupil bych radši stroj po seriozní generálce s protokolem a budeš na tom líp. Ujasni si co chceš na tom dělat a jestli se to vyplatí
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 4. 2023, 10:28

RoboDK píše: 9. 4. 2023, 10:08 ...Ale tak rád bych měl stoj přesný a pořád přemýšlím jestli to neudělat raději hned, dokud není mašina ještě ustavená. Předpokládám, že pokud to neudělám teď, tak pak už asi nikdy :) Koukal jsem, že lože jde až pod vřeteniķ dozadu. Tzn pokud by se sundal, u lože a suportu se obnovila geometrie, tak by se muselo zbrousit i spodní osazení na vreteniku aby se vykompenzoval úbytek materiálu na košíku a pojezdech suportu.? Nebo se pod vretenikem zbrousí lože o trochu více? Je potřeba pak plochy znovu zakalit?
A to vřeteno půjde prebrousit nebo jak se to řeší? Nešlo by to prebrousit přímo na masine pokud bude geometrie lože a suportu úplně nová?
GO sústruhu vôbec nie je jednoduchá, ak sa má spraviť správne. poznám pár ľudí, čo sa tým živia, tak aspoň zjednodušene, bez kozmetických úprav:
1. rozobrať do posledného šróbika, vytrhať všetky mazacie trubky a pod.
2. prebrúsiť lože
3. dať vreteník do 100% neho stavu - hádzanie a vôle
4. usadiť vreteník na lože - doškrabáva sa spodná časť vreteníku, aby vreteno malo požadovaný smer podľa protokolu, meria sa kontrolným trnom v dutine vretena
5. usadiť koňa podľa vreteníku
6. usadiť prevodovku
7. usadiť suport - doškrabať do geomertie - zas podľa protokolu
8. usadiť prevodovku suportu podľa polohy prevodovky a vrchnej strany suportu
9. usadiť "vodiace tyče"
atď.

myslím, že ak ešte nevieš sústružiť, tak sa radšej nepúšťaj do opravy sústruhu, lebo to môže skončiť len horšie.
na väčšinu horeuvedených činností musíš mať dobré strojné zázemie a hodne skúseností a zručností. nie nadarmo dobrá GO stojí rádovo 7-10tis. eur.
ssmak3050
Příspěvky: 774
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

9. 4. 2023, 10:52

presne jak pisi kluci..nehon tisiciny a vubec meriš to dobre :?: ..tady mas priblizne jak a co merit ve stručnosti-parametru se nedrž (je to z s28-protokol)..jinak je na to i knizka....
a jak uz bylo receno :
ujasni si co na tom chces delat a v jakych tolerancich ..(raketoplany asi ne .. :D )
za GO ..das vic jak 3....(čti trinasobek co jsi dal za soustruh) a to jeste musis odvest lože-soustruh.(pokud je to na prebrouseni)
u tech 32 se dost srala spojka....a lože bylo taky na....ale zalezi na kusu -(proto mimo jine muj dotaz na prekupnika zda ta masina je od nej ..bo zadny zazrak nebyla...ale mas jinou.. :) .. takze sežen si meřici kontrolni tyč (trn) a hura do toho..at se daři..
Přílohy
mereni ..soustruh.pdf
(258.38 KiB) Staženo 66 x
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

9. 4. 2023, 11:07

Broušení vřetene na stroji se obvykle nedělá, možná to někdy někdo zkoušel, ale myslím, že by byl úspěch dostat se na přesnost, kterou to má teď. Tedy vyndat, zjistit, kde je chyba a pokud to vůbec půjde, tak přebrousit a vyměnit ložiska.
Při přebroušení lože se brousí suport a koník a ty se také musí výškově ustavit a obvykle doškrabat kvůli geometrii. Nevím, že by se při generálkách řešilo kalení, vícekrát generálkované saně už se počítalo, že budou měkčí.
Aby to mělo patřičný efekt, chce to nové šrouby posuvů, možná novou pinolu a když už tak kvůli životnosti nějaká ta ložiska těsnění atd.
Je to celkem moderní stroj, který má smysl nechat odborně generálkovat, ale je to drahý špás a je třeba mít dobré využití aby se těch několik set tisíc vrátilo.
Nechci aby to vypadalo, že shazuji tvé schopnosti, ale nevěřím, že bys dokázal tohle sám vyřešit. Takže alespoň provizorně ustavit, vyčistit, v rámci možností seřídit a po vyzkoušení se rozhodnout, co dál.
Chápu, že chceš mít přesný stroj, ale pokud jsi za něj dal pár desítek tisíc, tak zkrátka máš odpovídající mašinu a pokud výrazně více tak jsi ... ehm asi udělal chybu.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 4. 2023, 12:17

přesně tak
nehoňˇv rámci počátečního svatého nadšení tisíciny a 100% dokonalost, stejně je nedohoníš
ustav to jak to je a uč se
až zjistíš, že třeba jen změnou hloubky řezu ti to dělá o 0,05 jinej průměr tak z toho budeš vykulenej
a než dokážeš udělat na první pokus kus aby měl rozměr a povrch tak ti to dá hodně práce
a není to tím, že ta mašina by byla špatná
prostě nic nemá nekonečnou tuhost
zapomeň na to, že bys dokázal udělat nějakou rozsáhlou opravu aby to k něčemu bylo
znova
než tě stav tý mašiny začne omezovat, uteče hodně vody
spíš jen pohlídat, aby třeba to vřeteno nemělo nějaký zásadní problém a něco to nekur.... dál
ale jestli se to volně točí a nelezou z toho nějaký šílený zvuky tak bych to neřešil
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

9. 4. 2023, 2:34

Ssmak, díky moc, videa jak jsem měřil jsem sem dával. Sezenu trn a přeměřím to pořádně, tohle bylo jen na rychlo.
Jinak kluci, máte pravdu, teď to rozchodím a uvidí se, jak moc špatné to je a go třeba časem. Já to bral tak, že se bude muset dát do kupy, a že investovat do takto "moderního" soustruhu se asi vyplatí oproti nákupu nové číny. Pokud máte někdo stejný typ stroje, budu rád, za jakékoliv podklady, příručku pro obsluhu, schémata a výkresy. A také si nechám poradit, co mám začít shánět za příslušenství, myslím nějaký základ, bez kterého se neobejdu. Mám jen univerzálku, nože (mnoho) a měřidla.
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2023, 2:56

Kompletná GO SUI32/40 sa pred rokom pohybovala na sume 20 000€, zákazník si stroj dodal. GO urobená v geometrických toleranciach nového stroja.
BalazKovo.sk
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

9. 4. 2023, 4:33

soustružník píše: 9. 4. 2023, 9:37 Co se týká házivosti vřetene okolo 2 setin, tak je skutečně o řád jinde než by měla být.
Aha, takže by teda měla být jako 0.002? (to je o ten řád - tj. 10x menší).
K obveselení :lol: , víc než dobrý.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

9. 4. 2023, 5:49

Sancho Panza píše: 9. 4. 2023, 4:33
soustružník píše: 9. 4. 2023, 9:37 Co se týká házivosti vřetene okolo 2 setin, tak je skutečně o řád jinde než by měla být.
Aha, takže by teda měla být jako 0.002? (to je o ten řád - tj. 10x menší).
K obveselení :lol: , víc než dobrý.
Tiez som sa pousmial, na cnc-cku som za tie 2 tisicky co mi ukazuje celkom rad :D
A aj to by sa dalo dobrusit kamenom na nulu keby sa clovek nudil, len o loziskach to moc nepovie...
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

9. 4. 2023, 6:13

Ano 2 tisíciny by byly víc než dobrý. :twisted:
Ale nechme té sofistiky. Pominu-li pochybnosti o přesnosti měření, bylo naměřeno 0,025 mm. Formulace "o řád jinde" asi nebyla štastná, leč házivost by v tisícinách být měla. ve dvou asi ne, ale třeba v osmi. Samozřejmě u stroje nového nebo po opravě.
Nakonec jsem rád, že i takový odborník, žádná ironie - odborných znalostí si vážím, zdá se pokládá současnou přesnost za obvyklou a tím potvrzuje většinový názor o možnosti používat vřeteno tak jak je.
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

11. 4. 2023, 11:56

Malý update, už to maká, mám radost! :D
To ovládaní, bylo tím můstkem. Je KO. Nahradil jsem prozatím dvěmi bateriemi 12V v sérii a už to jede. BTW, u mě jsou ta 4 větší relátka také na 24V a ta spodní deska také (tam jsou další asi 4 relátka). Deska svítí, vše funguje.
Teda nešla mi roztočit řemenice dole, potažmo vřeteno. Když jsem zařadil spojkovou pákou jeden nebo druhý chod, tak to spadlo a vypnl se hlavní motor. Podezření bylo na brzdu, ptže systém neukazuje žádný tlak, ale čerapdlo funguje, protože tlačí nahoru olej. Tak jsem jí mechanicky vyřadil a bylo to tím. Teď je otázka, jestli tu brzdu úplně vyřadit nebo ji zprovoznit. Asi tam bude špatný solenoid nebo možná jedno z těch čidel, které je rozbité a nedá pak signál. Pošlu fotku. Máte někdo zkušenost? Asi má smysl to zprovoznit, že?
20230411_115222.jpg
20230411_115146.jpg
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

12. 4. 2023, 9:32

Tak jsem zjistil, že ta spodní převodovka je pravděpodobně hydraulicky řazená, proto asi ta čidla. Brzda vypadá, že je bržděná elektromagneticky a ten hydraulický okruh je na to řazení. O to se stará podle mě ten integrovaný obvod. Budu mít snad návod přímo na tento typ, tak pak budu zas chytřejší.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“