SUI32A - tolerance a zprovoznění

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

7. 4. 2023, 1:06

Ahoj,

začínám s obráběním a prosím o radu zkušené, se zprovozněním soustruhu, který jsem pořídil. Jedná se o TOS Galanta SUI 32 A z roku 1991. Stroj jsem koupil s tím, že se bude muset dát dohromady. Změřil jsem házení vřetene, které je 0,025mm. Měřil jsem vně i uvnitř vřetene, na kuželu na straně pro upínaní. Radiální vůli jsem naměřil 6um (tlak přes dřevěný trámek silou cca 400N). Takže dle příručky se zdají být ložiska ok a asi je koplé vřeteno? Předpokládám, že by mělo běžet v nule nebo max do 3tisícin. Jak se toto řeší?
Lože jsem měřil stopkami kotvenými na suportu a projetím většiny délky. Je vydřené po celé délce, ale nejvíce asi klasicky v tom nejpoužívanějším místě. V "nejhlubším" místě jsem naměřil zhruba 0,135mm rozdíl oproti povrchu na okraji.
Můj dotaz zní, má smysl stroj jen zprovoznit a tyto vůle mi zatím, na učení se stačí nebo je to úplně mimo mísu a budu se jen trápit s nekonzistencí apod?

Předem moc díky za rady a postřehy.
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

7. 4. 2023, 1:52

20230405_220414.jpg
20230405_220421.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 4. 2023, 4:34

to projeté lože tě v tuto chvíli trápit nemusí
dělá se na horších strojích
než se naučíš tak, aby tě to začalo omezovat, uteče hodně vody a pak budeš vědět co a jak
....
to vřeteno se mi nezdá
to není měděná trubička kterou ohneš přes koleno
zkusil bych na to jít z druhé strany
zkusit jestli se to volně točí
vyřadit kvalt a zkusit s tím zatočit rukou, musí se to lehce volně hladce "sametově" otáčet
nesmí to během jedné otočky měnit odpor, zadrhávat, "kulhat"
pokud to poběží hladce a nepolezou z toho nějaký divný zvuky, neřešil bych to, napasuj si univerzálku aby běžela a uč se
po by to "kulhalo", čekal bych spíš nějaký problém na ložiskách než ohnuté vřeteno
Naposledy upravil(a) testone dne 7. 4. 2023, 4:46, celkem upraveno 1 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 4. 2023, 4:45

ještě něco
hlavně proboha nezačínej tím, že koupíš plechovku barvy a naštětkuješ to aby to "hezky vypadalo"
jestli chceš tu mašinu umýt, použij vodný roztok nějakého alkalického odmašťovadla
Supermafrasol, Servošampon, Star 75....
dobře poslouží i odmašťovač - čistič na grily a na trouby co se koupí v rozprašovači v každé drogerii
nastříkej to tím, nech to chvíli a a pak mašinu normálně ostříkej vodou hadicí nebo wapkou
i ta zaschlá špína doslova steče dolů
pak lože atd vyfoukat a vytřít do sucha a namazat
že by to někam nateklo a zrezlo se bát nemusíš, zas tak choulostivý to není
spíš je problém aby to stálo v nevytápěné neizolované kůlně, pak se to při každé změně počasí orosí a je to za půl roku jak liška
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

7. 4. 2023, 9:13

testone píše: 7. 4. 2023, 4:34 to projeté lože tě v tuto chvíli trápit nemusí
dělá se na horších strojích
než se naučíš tak, aby tě to začalo omezovat, uteče hodně vody a pak budeš vědět co a jak
....
to vřeteno se mi nezdá
to není měděná trubička kterou ohneš přes koleno
zkusil bych na to jít z druhé strany
zkusit jestli se to volně točí
vyřadit kvalt a zkusit s tím zatočit rukou, musí se to lehce volně hladce "sametově" otáčet
nesmí to během jedné otočky měnit odpor, zadrhávat, "kulhat"
pokud to poběží hladce a nepolezou z toho nějaký divný zvuky, neřešil bych to, napasuj si univerzálku aby běžela a uč se
po by to "kulhalo", čekal bych spíš nějaký problém na ložiskách než ohnuté vřeteno
Ty jo, Testone díky moc. Přesně tokovou odpověď jsem potřeboval. A mám radost, že se můžu pustit do řezání prvních špon. Jinak jsem ještě proměřil vůle a bohužel to vypadá, že je to vřeteno koplé. Ta dvě místa, kde jsou krajní odchylky jsou +- naproti sobě. Zvenku i zevnitř je to nakonec "jen" 18-20tisícin a čím měřím hlouběji, směrem k ložiskům, tím se házení zmenšuje (cca 0,007mm v hloubce asi 8cm na vnitřním průměru vřetene). Měřil jsem i axiální házení a zase to nejvíc a nejmíň "vystouplé" místo odpovídá těm polohám extrémů změřeným u radiálního házení. Odchylka také kolem 20tisícin. Vřeteno jde hladce, jen je slyset trošku vazelina nebo kuželíky v ložiskách, zkusím přidat video. Na suportu jsem našel známky kolize - viz foto. Nevypadá to tedy nějak strašně, ale nevyznám se v tom a nenapadá mě, jak jinak by se to mohlo takhle ohnout :cry: tak to bude asi z toho. Dá se to nějak opravit? Strkat do vřetene dlouhý pajcr a zkoušet to ohnout zpět, je předpokládám úplná blbost, že?
20230407_191501.jpg
Naposledy upravil(a) RoboDK dne 8. 4. 2023, 8:09, celkem upraveno 1 x.
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

7. 4. 2023, 9:36

Jj, díky za tip, vyzkouším. Já zkoušel zatím wd40, petrolej a technicky benzin a vše vesměs bralo trochu i tu zelenou barvu. Štětkovat určitě nebudu, první co bych chtěl řešit je přesnost, počítal jsem s tím, že se bude jednou brousit lože a zaskrabavat suport. Trošku mě překvapilo to vřeteno. A aktuálně řeším jak to vůbec rozběhat, když zapnu stroj, mělo by začít tlačit čerpadlo centrálního mazání, což se zatím neděje. Něco jakoby bzučí nebo je slyšet, že je něco buzené, ale čerpadlo nepremává a nejdou pustit ani motor hlavní, ani rychloposuv a aní čerpadlo chlazení. Zítra projdu elektro výzbroj a schéma.
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

7. 4. 2023, 9:42

20230407_192707_1.mp4
(6.67 MiB) Staženo 85 x
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

7. 4. 2023, 9:43

neni to to sui od matkowskeho..? (preprodejce)..takove nake podobne tam u nej leželo ... :cry:
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

8. 4. 2023, 8:07

ssmak3050 píše: 7. 4. 2023, 9:43 neni to to sui od matkowskeho..? (preprodejce)..takove nake podobne tam u nej leželo ... :cry:
Kdo je Matkowsky? Nebo odkud je? Já to kupoval kousek od Litoměřic.
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

8. 4. 2023, 8:21

Jo, už to vidím, on ho tam má asi za 115k, je někde u Olomouce.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1671611 ... -a-700.php
Ale myslím, že bude v podobném stavu jako ten můj. Já ho kupoval cca za půlku a dostal k tomu asi 100kg železa v nožích, vrtacích, zavitnících atd + 2x 315mm univerzálky. Ten můj má točnou délku 1000mm. Tak mi to přišlo jako relativně dobrá cena, ale nevím :wink:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 4. 2023, 8:26

ještě něco mě napadlo
nahoře píšeš, žes naměřil radiální vůli 6um při zatížení 400N
SUI má valivý ložiska
ty by asi spíš měly být předepnutý, tj. žádnou vůli bys tam naměřit neměl
Co tam je za ložiska?
Jaká sestava?
v návodu by to mělo být vč. řezu
zkus změřit vůli i na zadním konci vřetene
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RoboDK
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 4. 2023, 3:02

8. 4. 2023, 9:05

Já to nechtěl moc trápit, vepředu jsem vzal dřevěný trámek asi 60cm, opřel se o lože a zatlačit směrem nahoru, kde jsem dal stopky. Těch 400N bylo odhadem, je to psané v příručce. Vepředu by mělo být dvouřadé kuzelikové ložisko a vzadu dvě klasická. Vezmu ruční váhu s hákem a udělám to přesně na 400N i vzadu a zmerim tam házení.
Přílohy
Screenshot_20230408_100739_PDF Editor.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 4. 2023, 11:47

vepředu není kuželíkové ale dvouřadé válečkové
bývá u podobného složení s kuželovou dírou aby šla vymezit vůle, tady to ale podle toho řezu není
vzadu nejsou obyčejná, ale párovaná (nebo UL) dvojice kuličkových s kosoúhlým stykem
ty zachytávají axiální zatížení, mají proti sobě předpětí = nulovou vůli radiálně i axiálně
pár nebo univerzálně párovatelná (UL) ložiska vřetenové jakosti v téhle velikosti budou stát tak 5000 CZK/kus a víc
možná tam někdo nacpal obyčejná kosoúhlá za pár stovek, pak by to v tomhle složení mělo vůli a šmajdalo by to
nebo je to blbě stažený
vnitřní i vnější kroužky musí být staženy natvrdo
prozkoumej ten zadek, změř tam vůle a házení radiálně i axiálně
.....
moc si nedovedu představit, jak by se dalo vřeteno těchhle rozměrů, síly stěny atd z poctivého zušlechtěného materiálu ohnout
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 415
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

8. 4. 2023, 12:28

testone píše: 8. 4. 2023, 11:47 vepředu není kuželíkové ale dvouřadé válečkové
bývá u podobného složení s kuželovou dírou aby šla vymezit vůle, tady to ale podle toho řezu není
vzadu nejsou obyčejná, ale párovaná (nebo UL) dvojice kuličkových s kosoúhlým stykem
ty zachytávají axiální zatížení, mají proti sobě předpětí = nulovou vůli radiálně i axiálně
pár nebo univerzálně párovatelná (UL) ložiska vřetenové jakosti v téhle velikosti budou stát tak 5000 CZK/kus a víc
možná tam někdo nacpal obyčejná kosoúhlá za pár stovek, pak by to v tomhle složení mělo vůli a šmajdalo by to
nebo je to blbě stažený
vnitřní i vnější kroužky musí být staženy natvrdo
prozkoumej ten zadek, změř tam vůle a házení radiálně i axiálně
.....
moc si nedovedu představit, jak by se dalo vřeteno těchhle rozměrů, síly stěny atd z poctivého zušlechtěného materiálu ohnout
Ahoj kluci
Jen takový postřeh . Viděl jsem to už mockrát a teď když jsem kupoval soustruh u překupnika tak normálně naférovku běžně , po hale mostovým jeřábem přijel k soustruhu jeden vazak dal za vřeteno nebo do nej strčil trubku a za ni. Druhy vazák prostrčil skrz žebrování lože co nejdál a zespodu do oka pod lože strčil druhou trubku a už soustruh někam přesouvají , nakládají . Vůbec se s tím tedy nesra.. čas jsou peníze. Ale už jsem tak viděl samotné majitele- lidi a vlastní soustruh si taky takhle hovadsky stěhovali- prodávali
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 4. 2023, 12:42

to sice jo, ale i tak si nemyslím že by takováhle manipulace to vřeteno dokázala ohnout
...
mimochodem - bylo tu už několik diskusí na téma zvedání strojů za lešenářskou trubku prostrčenou dírami v loži
to je z hlediska namáhání přece skoro to samý
ta trubka to většinou přežije (........, silně nedoporučuju)
vřeteno je proti té trubce trochu jiná liga
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“