SV18R soustruží do konusu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Borůvka
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 9. 2022, 11:31

21. 4. 2023, 10:36

Přátelé koupil jsem soustruh SV18R a všechno je super a funguje s jednou vyjímkou… Při soustružení to dělá kužel který se zmenšuje směrem k univerzálce na 190mm to dělá skoro 0,3mm což je opravdu hodně…Univerzálka je nová i s přírubou. Poměřil jsem to hodinkama na kalibrační tyči z obou stran, a když si stoupnu za soustruh a dívám se směrem na koník tak to vypadá podle hodinek že celé vřeteno je vyoseno směrem do leva.Máte někdo podobnou zkušenost nebo můžete poradit v čem je problém a jak to lze napravit?
Mockrát děkuji.
B.Borůvka
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

21. 4. 2023, 11:25

Při téhle délce jsi to měl určitě opřený hrotem, problém bych hledal v nastavení koníka, ten se nechá mírně posunovat do stran a tím korigovat kuželovitost
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2023, 2:30

Koník jasný ,a jak je ustavené lože ? Měřil jsi ho vodováhou 0,02 mm/m alespoň u vřetena a na konci? překroutit SV18 není problém :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

21. 4. 2023, 9:09

Na tej dĺžke to bez podopretia niečo odtlačí, jedine ak by si mal 80 a viac hrubý špalek, a bral nejakú desatinku šlichtovacím nožíkom. No môže byť špatne ustavený sústruh, alebo opotrebené predné ložisko, ktoré malo vôľu, tak ho niekto pritiahol, možno zaškrabal. Ono to ložisko sa vždy opotrebí iba šikmo hore smerom od nožovky- ako pôsobia sily pri sústružení. Pri vymedzení vôle viac opotrebeného ložiska sa vreteno mierne vyosí, čo má za následok sústruženie do kužela.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

22. 4. 2023, 10:41

Ahoj, vreteno ti musí stúpať a smerovať k obsluhe.


Snažiť o to sa v domácich podmienkach nemusíš lebo by si namiesto sústruzennia rok zhanal veci a pol roka to dával dokopy čo môžeš spraviť je vybrať vreteno opísať ho na farbu a skúsit ako píše v puzdrach potom to zaskrabat a zložiť. Nastaviť predpetie zadného ložiská.
Podľa normy ti môže robiť kužeľ s tým že jeho hrubšia časť je pri sklucovadle. Nikdy nie opačne.

Nesmieme zabudnúť na malý suport sv18 ktorý nieje extra tuhý takže si pozri aj ten.

Koníka nastavuj do strán tak aby si hriadeľ mierne vyosil a tým pádom ho rezom zrovnas, túto alchýmiu musíš robiť skôr ako ti ostane posledný rez dva. Keď to zle začneš tsk poslednými stovkami nič nespravis lebo ti nerovnosť len okopiruje, určite nie vbd jedine že by si mu ulahodil správne nabrusenym nožom a správne nastaveným reznym procesom :lol:
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Borůvka
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 9. 2022, 11:31

24. 4. 2023, 1:53

mirek53 píše: 21. 4. 2023, 11:25 Při téhle délce jsi to měl určitě opřený hrotem, problém bych hledal v nastavení koníka, ten se nechá mírně posunovat do stran a tím korigovat kuželovitost
Neměl jsem to opřený tohle jsem už vyloženě měřil po tom co jsem se zhrozil že na 50 mm mi to udělá 0,1mm užší u univerzálky... O koníku ted vůbec nepřemýšlím mám obávám se mnohem větší problém.. :roll:
Borůvka
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 9. 2022, 11:31

24. 4. 2023, 2:00

novic píše: 22. 4. 2023, 10:41 Ahoj, vreteno ti musí stúpať a smerovať k obsluhe.


Snažiť o to sa v domácich podmienkach nemusíš lebo by si namiesto sústruzennia rok zhanal veci a pol roka to dával dokopy čo môžeš spraviť je vybrať vreteno opísať ho na farbu a skúsit ako píše v puzdrach potom to zaskrabat a zložiť. Nastaviť predpetie zadného ložiská.
Podľa normy ti môže robiť kužeľ s tým že jeho hrubšia časť je pri sklucovadle. Nikdy nie opačne.

Nesmieme zabudnúť na malý suport sv18 ktorý nieje extra tuhý takže si pozri aj ten.

Koníka nastavuj do strán tak aby si hriadeľ mierne vyosil a tým pádom ho rezom zrovnas, túto alchýmiu musíš robiť skôr ako ti ostane posledný rez dva. Keď to zle začneš tsk poslednými stovkami nič nespravis lebo ti nerovnosť len okopiruje, určite nie vbd jedine že by si mu ulahodil správne nabrusenym nožom a správne nastaveným reznym procesom :lol:
Z tvé odpovědi my vychází že to nejspíš budou kluzná ložiska ve vřeteni....t´Zjistil jsem to při soustružení kousku dlouhého 50mm udělalo to 0,1mm pak jsem vzal tyč a hodinky... Konus se zmenšuje směrem k hlavě.On je ten soustruh taky stejně starej jako já a pokud se to nikdy nedělalo....No uvidíme děkuji za odpověd
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 4. 2023, 2:03

jestli ten 50 mm dlouhej kousek měl průměr 10 mm, tak to není nic divnýho
prostě propružil díky řezným silám od nože
musel by ten kus mít pr. alespoň 30 mm aby se v tomhle případě dalo něco usuzovat
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Borůvka
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 9. 2022, 11:31

24. 4. 2023, 2:11

fmodel píše: 21. 4. 2023, 2:30 Koník jasný ,a jak je ustavené lože ? Měřil jsi ho vodováhou 0,02 mm/m alespoň u vřetena a na konci? překroutit SV18 není problém :wink:
No ted z toho doluju starý podstavný črouby a mám připraveny podstavné "Nohy/Puky" tak to na ně dám a pořádně srovnám. díky za radu! nemám to vyloženě zvážené ale stojí to na hranolech na betonové podlaze
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

24. 4. 2023, 6:28

@Borůvka: tvůj původní dotaz postrádá systematičnost. Sdělení, že to soustruží do konusu bys měl trochu rozvést. Jednou je to na délce 190, potom 50 a nikde nepíšeš na jakém průměru, jestli opřené/neopřené.... A tvrzení, že okem vidíš nesouosost vřetene, to by ten stroj musel být fakt někde zlomený. Velké vychýlení vřetene by bylo vidět při zarovnání velkého průměru, po přiložení pravítka musí být rovina.
Začni vyrovnáním stroje, setiny moc honit nemusíš, stejně už z toho nebude přesná produkční mašina. Hned potom změř projetí saní, protože pokud jsou hodně projeté, a u sklíčidla bývají projeté až hodně projeté, tak veškeré měření souososti pomocí trnu se stává zbytečným. Nemáš totiž rovinu ve které by se pohyboval hrot úchylkoměru.
To samé se soustružením, pokud třeba 100mm od univerzálky dáš nůž třeba 0,2 nad osu, tak při projetých saních, nůž u univerzálky klesne a hned je menší průměr. ( Pokud dáš nůž přesně do osy, nebo trošičku pod, tak se průměr zvětší ).
Tohle všechno platí i při měření pomocí trnu a hodinek.
Při kontrole soustružením použij průměr alespoň 40 a více, malou šponu a fakt ostrý nůž, jinak to umí švindlovat, projeví se kdejaká vůle.
Hodně štěstí při seřizování.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

24. 4. 2023, 10:27

Borůvka píše: 24. 4. 2023, 2:00
novic píše: 22. 4. 2023, 10:41 Ahoj, vreteno ti musí stúpať a smerovať k obsluhe.


Snažiť o to sa v domácich podmienkach nemusíš lebo by si namiesto sústruzennia rok zhanal veci a pol roka to dával dokopy čo môžeš spraviť je vybrať vreteno opísať ho na farbu a skúsit ako píše v puzdrach potom to zaskrabat a zložiť. Nastaviť predpetie zadného ložiská.
Podľa normy ti môže robiť kužeľ s tým že jeho hrubšia časť je pri sklucovadle. Nikdy nie opačne.

Nesmieme zabudnúť na malý suport sv18 ktorý nieje extra tuhý takže si pozri aj ten.

Koníka nastavuj do strán tak aby si hriadeľ mierne vyosil a tým pádom ho rezom zrovnas, túto alchýmiu musíš robiť skôr ako ti ostane posledný rez dva. Keď to zle začneš tsk poslednými stovkami nič nespravis lebo ti nerovnosť len okopiruje, určite nie vbd jedine že by si mu ulahodil správne nabrusenym nožom a správne nastaveným reznym procesom :lol:
Z tvé odpovědi my vychází že to nejspíš budou kluzná ložiska ve vřeteni....t´Zjistil jsem to při soustružení kousku dlouhého 50mm udělalo to 0,1mm pak jsem vzal tyč a hodinky... Konus se zmenšuje směrem k hlavě.On je ten soustruh taky stejně starej jako já a pokud se to nikdy nedělalo....No uvidíme děkuji za odpověd
Meraj mikrometrom, nie s hodinkami.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Borůvka
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 9. 2022, 11:31

25. 4. 2023, 12:05

Měřím čím je zrovna třeba měřit :D
Borůvka
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 9. 2022, 11:31

15. 5. 2023, 7:57

Děkuji za užitečnou odpově!.Problém je odhalen-Vydřený saně... Nevíte/Poradíte někdo kdo a za kolik mi je srovná?/Případně dělá to někdo i u zákazníka? :?:
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 5. 2023, 8:01

No tri desetiny ručně nezaškrábeš :lol: Priprav si odhadem nejakou tu stovku
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

15. 5. 2023, 8:03

Asi myslíš lože. Brousí třeba https://www.brousicistroje.cz/ nebo https://www.m-moos.cz/, kdysi to stálo 20k, teď asi víc. Každopádně jen samotné broušení lože nemá smysl a soustruh by měl projít i opravou dalších souvisejících komponent.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“