Nastavení a seřízení automatického posuvu TOS S28

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
StrayAlien
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 12. 2022, 8:23

6. 5. 2023, 1:11

Ahoj, omluvte prosím překlad na deepl.com (z angličtiny).

Jsem v Melbourne v Austrálii.

Dávám nějakou péči o S28 z roku 1957. Nikdy jsem ho neprovozoval, tak prosím omluvte, pokud jsou mé dotazy naivní.
PXL_20230321_071630255.jpg
Trochu mě mate nastavení automatického posuvu vozíku. Tohle:
PXL_20230425_041543554.jpg
Už má v mechanismu nějaké podložky, takže ho někdo hledal a seřizoval přede mnou. Čím silnější jsou podložky, tím větší je předpětí na pružině spojky a tím více se rozpojí zuby podávacího ústrojí. Na špatném obrázku průřezu, který mám, nejsou podložky vidět (myslím).
PXL_20230425_041443330.jpg
Vodováha má polohy nahoru, doprostřed a dolů. Poloha nahoře je pro záběr, myslím, že do střední "neutrální" polohy ji posouvá pružina automatického vypínání, a poloha dolů je vypnutá.

Otázka 1:

Měla by být středová "neutrální" poloha zcela vypnutá? Zdá se mi logické, že by měla. Ale když nastavím podložky tak, aby to tak bylo, když je páka v horní poloze, zuby nemají téměř žádný záběr. Jen velmi malý záběr. To se mi zdá špatně.

Ale pokud přidám podložky, aby se zuby v poloze "nahoru" lépe zasekly, pak se ve středové neutrální poloze zcela nevypnou.

Pokud podložky odstraním, pak se zuby v poloze "dolů" také nerozpojí... takže se zdá, že podložky potřebuji.

Také maximální velikost podložek je omezená, protože ozubené kolo narazí na "plášť" vodicího šroubu.
PXL_20230425_041606089.jpg
Nevidím žádnou jinou možnost nastavení.

Otázka 2:

Slouží seřizovací šroub ve středové hřídeli k nastavení citlivosti automatického vypínání? A když se odpojí, měla by se páčka dostat do střední polohy nebo dolů?

Za každou pomoc děkuji. Děkuji.

Greg.
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 5. 2023, 7:23

StrayAlien píše: 6. 5. 2023, 1:11 ....Slouží seřizovací šroub ve středové hřídeli k nastavení citlivosti automatického vypínání? A když se odpojí, měla by se páčka dostat do střední polohy nebo dolů?
Hi Greg,
Ano, serizovaci sroub ve stredove casti slouzi k nastaveni citlivosti.
Kdyz se odpoji, packa se vraci do horizontalni polohy (na 3 o'clock).
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

6. 5. 2023, 8:09

snad pomuze ,
s28.jpg
dale pouzito foto jednoho ze clenu fora ..
s28 rozborka.jpg
jinak na tu podlozku se dava jeste (bronzova)jak je uvedeno kvuli třeni (ale nekde jsou nekde ne)
StrayAlien
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 12. 2022, 8:23

8. 5. 2023, 12:14

Děkuji Dawe / ssmak3050,

Dawe, ta věc s třemi hodinami je dobrá. Můj je zhruba stejný. Ale ani se stávajícími podložkami se to tam úplně nerozpojovalo. Řekl jsem si, že by se tam _měl_ odpojovat, takže jsem si vyrobil nějaké další podložky, aby se v té neutrální poloze odpojil asi o 0,1 mm.

Dospěl jsem k závěru, že když je páka nahoře, zuby převodovky mohou být vždy jen částečně zaaretované, nikoli plně, jak jsem očekával. A nevidím žádný jiný způsob nastavení, takže podložky se zdají být jediným řešením.

ssmak3050, děkuji - ty fotky z tohoto fóra jsem studoval mnohokrát!! Na webu není moc fotek z rozebírání S28. Zajímavé je, že ta sestava se mírně liší od té mojí, třeba pod "A" (mezi "A" a vozíkem) nemám to velké axiální ložisko. Jen nějaké kalené a broušené distanční podložky. Myslím, že se mechanismus v průběhu let změnil.

Na obrázku z fóra, který mám, to dodatečné vysvětlení není, takže ještě jednou děkuji. Velmi užitečné.

Greg.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“