Mazání SV18R

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
pidi
Příspěvky: 212
Registrován: 13. 8. 2009, 8:46
Bydliště: Třinec

10. 10. 2013, 9:23

koptic píše:
pidi píše:
1asv píše:Ahoj, od včerejška jsem řešil podobný problém. Celý týden jsem zaškrabával vřeteno, v neděli jsem to dal dohromady a včera mi to přestalo úplně mazat. Vyndaj jsem tedy olejovou nádž, čerpadlo (žádný filtr tam nebyl) a vyčistil - bylo tam plno bordelu. Dal jsem nový olej, smontoval a nic... Takže jsem sundal trubičku od čerpadla k té "rozvodné" kostce a bingo! Trubička byla úplně ucpaná u té kostky. Vypadalo to jako nějaký filc. Tak jsem to vypíchal špendlíkem a profoukl. Pro jistotu jsem ještě sundal tu kostku, ale tam už bylo vše čisté. Dal jsem to dohromady a už mažu :D .
Ale mám teď ještě jiný problém - přijde mi, že olej pomalu odtéká zpet do nádržky a když čerpadlo pustím, klesne mi olej v nádžce až na spodní hranu kontrolního okénky (v klidu je na max.). Je to normální? Nebo mám trochu snížit tlak?
já to měl také rozebrané po tu kostku, zjistil jsem, že ta přívodní hliníková trubička byla prasklá a tam mi kapal olej, už je to opravené. Kostku jsem vyfoukal vzduchem, ale nejde mi do hlavy, že po zašroubování toho seřizovacího šroubu (opravdu na doraz) tak se to sice zlepšilo, ale určitě to není na max. ta olejoznaky nejsou úplně plné, ale už není možnost přidat. Tak nevím, zda je už vyběhané čerpadlo a nebo zkusit vyměnit tu pružinku na tom šroubu. Mám za to, že je to jako u hydrauliky pojistný ventil, když to má větší odpor tak bude větší tlak a ta pružina může být už unavená. Zase nechci aby to čerpadlo trpělo, proto prosím o radu.
a zkoušel jsi ten šroub povolit?
ano, povoloval jsem ho a zase přitahoval, tím se podstatně měnil proud oleje v olejoznaku
pidi
Příspěvky: 212
Registrován: 13. 8. 2009, 8:46
Bydliště: Třinec

10. 10. 2013, 8:14

to: 1asv
tak daleko jsem to rozmontované neměl, ale myslím si, že když ten regulační šroub dotáhnu nadoraz, tak by ten průtok měl být docela velký.
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2013, 8:23

1asv píše:Ale mám teď ještě jiný problém - přijde mi, že olej pomalu odtéká zpet do nádržky a když čerpadlo pustím, klesne mi olej v nádžce až na spodní hranu kontrolního okénky (v klidu je na max.). Je to normální? Nebo mám trochu snížit tlak?
Tak problém je vyřešený a olej neklesá (ani při velkém tlaku). Problém byl v tom, že se vřeteník na pravé straně - u sklíčidla (viz obrázek) naplnil a neodtékal. Někdo z předchozích "údržbářů" vše důkladně olepil silikonem a při rozebírání se kousek uvolnil a "přiucpal" odtokový otvor. Když se páka předlohy posune do polohy 1:8, je shora na otvor krásně vidět a jde vyčistit. Takže jsem zatím zvítězil. :D Uvidíme, jaký bude další problém.
Přílohy
vretenik1.jpg
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

12. 3. 2015, 2:12

zdravím,

tak som sa aj ja pridal do klubu ktorým kvapká :D :

pritiahol som predné ložisko a začal mi kvapkať olej, ale z pre mňa dosť nelogického miesta:
pod predným ložiskom kvapká to po tom odliatku smerom dole viď obr.
je tam nejaká deliaca rovina? malo by to byť z jedného kusa nie? čo som šáhol rukou hore tak som nič nenašiel. Vretenník určite dole nebuden dávať

kde je tam nejaký otvor? poraďte ...
Přílohy
olej.jpg
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

30. 3. 2015, 9:08

Nerad bych zakládal nové téma a tak to dám sem. Mám v návodu u číňa soustruhu doporučený olej do vřetenové skříně tento HLP 46 dle hledání například tento: http://www.prodejoleju.cz/cz/detail/cla ... ic-oil-42/" onclick="window.open(this.href);return false; je mi ale divné, že vesměs všude udávají tento olej jako hydraulický, což mi příjde divné a tak se raději ptám zde. Zda to není nějaká bota v návodu. Díky za vaše rady.
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

30. 3. 2015, 2:25

Některé hydraulické oleje se používají i do převodovek a tak je-li tam předepsán asi tam může být. Já bych tam ale možná dal převodový OL-J 46, ten by měl mít stejnou viskozitu.
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

31. 3. 2015, 2:48

Děkuji za radu. Také mi příjde logičtější použít něco přímo na převodovku. No ještě popřemýšlím a rozhodnu se.
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

1. 4. 2015, 10:41

1asv píše:
1asv píše:Ale mám teď ještě jiný problém - přijde mi, že olej pomalu odtéká zpet do nádržky a když čerpadlo pustím, klesne mi olej v nádžce až na spodní hranu kontrolního okénky (v klidu je na max.). Je to normální? Nebo mám trochu snížit tlak?
Tak problém je vyřešený a olej neklesá (ani při velkém tlaku). Problém byl v tom, že se vřeteník na pravé straně - u sklíčidla (viz obrázek) naplnil a neodtékal. Někdo z předchozích "údržbářů" vše důkladně olepil silikonem a při rozebírání se kousek uvolnil a "přiucpal" odtokový otvor. Když se páka předlohy posune do polohy 1:8, je shora na otvor krásně vidět a jde vyčistit. Takže jsem zatím zvítězil. :D Uvidíme, jaký bude další problém.
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

1. 4. 2015, 11:58

mne to tečie viď červená šípka
Přílohy
vretenik1.jpg
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2015, 2:36

Ahoj, tak sundej ten přední hranatý kryt, důkladně to pod ním utři a mrkni, jestli to neteče okolo toho kulatého krytu vřetena.
Když jsi utahoval přední ložisko, měl jsi jej sundaný a bylo by docela logické, že to teče někde okolo něj a stéká to někam dolů.
Vláďa
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

2. 4. 2015, 1:18

pre upresnenie ja mám SV18R okrúhly. pod sklučovadlom je sucho

včera som sa v tom hrabal:

dal som dole kryt oz. kolies vpravo , pustil mazanie olej tečie otvorom od olejoznaku na oz. kolesá a potom prepadom do nádrže.
zapchal som otvor (naklepol som tam priebojník) olej tečie spodným otvorom pod klzným ložiskom.
Takže otvory sú voľné, neupchaté. otvory na kryte sú OK.

namontujem kryt, pustím vreteno olej začal odkapávať.

Olej neuniká pod sklučovadlom, pretože na miesto kde odkápne by musel tiecť "hore brehom" viď foto
Přílohy
vretenik2.jpg
olej.jpg
olej.jpg (50.32 KiB) Zobrazeno 8063 x
xxxrock
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 8. 2014, 6:46

22. 9. 2015, 11:08

Zdravim Vas. Kupil som si sustruh SV 18 ku. Popravde ani neveim ci je to SV18 alebo SV18R. Hneva ma ze mi cez kryty vretena preteka olej tak to chcem pretesnit. Je jedno v akom poradi davam dole kryty ? Pretoze chcem dat dole pravy kryt co je pri remeni a drzi. Vyskrutkoval som 4 imbusy a na vruchu je este jeden srobik na plochy srobovak este to nejake srobiky drzia ?
Přílohy
20150922_120049.jpg
20150922_120020.jpg
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

22. 9. 2015, 8:06

Ještě jsou šrouby ze předu.
www.mosaznevyrobky.cz
Niperix
Sponzor fora
Příspěvky: 93
Registrován: 10. 8. 2011, 7:01
Bydliště: Kysuce

25. 9. 2015, 4:19

Trochu OT.

Ale chcem sa opýtať neviete niekto náhodou aký je potenciometer na SV 18 RD?

Viem že je to jeden s týchto:

http://www.denkl.cz/eshop/potenciometry ... -85/:2::::

ale na mojom je nečitateľné označenie:
potenciometer.jpg
Ešte doplním že som si niekde poznačil že by mal mať 4,7 kΩ.

Vopred vďaka za info.
S prianím pekného dňa Niperix
Vopred sa ospravedlňujem za gramatické chyby

KX3 + GWE64 + GRAVOSTAR Profi v štádiu ťažkého testovania.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 9. 2015, 6:38

zkusím napovědět: Ohmmetr?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“