starý soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
vladivostok
Příspěvky: 29
Registrován: 1. 11. 2009, 4:08

19. 5. 2015, 4:06

A suport a koníka :D Nad nějakou elektronikou jsem zatím nepřemýšlel, ale též úplně nevylučuji. Jak jsem psal, originál to už stejně nikdy nebude.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2015, 7:09

tady máš pár litinovejch noh
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7210
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 5. 2015, 9:20

PAKO.ll píše:tady máš pár litinovejch noh
není tu odkaz
Asi měl být??
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2015, 9:52

http://www.sbazar.cz/pe123pa/detail/112 ... s-viz-foto" onclick="window.open(this.href);return false; :mrgreen: :oops:
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
vladivostok
Příspěvky: 29
Registrován: 1. 11. 2009, 4:08

25. 5. 2015, 2:54

Budu nakonec svařovat celý podstavec pro soustruh i vrtačku zároveň. Mám pěknou zachovalou SV13. Na stole bude 5mm plech, samozřejmě ještě podepřený prostředkem širokým U profilem, nad ním bude přišroubený soustruh, zezadu ostřikový plech 2mm přes celou délku, pod deskou na levé straně motor pro soustruh, řemenem nad desku, přes kladky 90°na vřeteno, frekvenční měnič pro oba stroje a vůbec elektroinstalace. Takové ruční obráběcí centrum :D Včera jsem soustruh odstrojil, vedení na loži vyčistil a předběžně osahal přiloženým broušeným úhelníkem a proti silnému světlu vypadá velmi zachovale. Musím někde sehnat tušírovací pravítko. Dají se funkční plochy lože nějak přejet hodinkama? Přemýšlel jsem po kouskách připnout koníka, hodinky uchytit na pinolu a pomalu vyjíždět s dotykem na ploše. Samozřejmě bych nejdříve zjistil, jak je na tom pinola. Nebo máte nějakou jinou fintu?
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2015, 3:12

ještě můžeš použít strunu aby jsi zjistil že to je někde vydřené a stejně skončíš u tušírky
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Kokr
Příspěvky: 19
Registrován: 4. 3. 2015, 5:59

25. 8. 2015, 6:09

Zdravím dovezl sem si ISO 5ku a nefungovali posuvy ani příčný ani podélný. tak sem to včera rozebral a zjistil že tam chybí ozubené kolečko které se přesunuje z podélného na příčný a páka na které je umístěno je rozlomená. neví náhodou někdo kolik má to kolečko mít zubů??? děkuji
Kokr
Příspěvky: 19
Registrován: 4. 3. 2015, 5:59

25. 8. 2015, 9:25

tady je to dobře vidět
Přílohy
20150825_095818.jpg
Ladislavovic
Příspěvky: 10
Registrován: 13. 1. 2016, 9:02

13. 1. 2016, 9:35

Dobry den prajem . Som vecsinou citatel tohoto fora a problemov riesiacich sa na nom . V nedavnej dobe som vsak narazil na jeden problem . Vlastnim stary sustruh ktory renovujem no nedaju sa na nom rezat zavity . Chcel by som si vyrobit a poskladat komponenty k tomuto stroju tak aby to bolo mozne . Toto vlakno ma zaujalo preto lebo sustruh spominany vyzsie ma celkom jednoduchy sistem a dost velky rozsah rezanych zavitov tak by som si to chcel nejako podobne zlozit aj na ten moj . Problem c.1 - nepoznam priemer a stupanie zavitu vodiacej skrutky suportu nakolko nepoznam nikoho kto tento typ vlastni. (horsi) problem c.2 - nepoznam prevodovy pomer sukolesia odvodeneho od vretena ktore sa ukryva vo freme stroja . Teda ak tam je len jedno sukolesie . Ak by mi niekto poskytol nejake informacie bol by som mu velmi vdacny . Skusil som si to nejako napocitat sam ale bez tychto dvoch neznamich som aj rychlo dopocital . Dakujem
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

13. 1. 2016, 10:30

zdravím člena, který se osmělil něco napsat a vstoupil do názorové džungle :lol:

1. průměr závitového šroubu k ničemu nepotřebuješ, stoupání zjistíš posuvkou, kdy budeš měřit rozteče zubu/mezery k dalšímu zubu/mezeře, nejlépe pro 10 takovýchto stoupání a pak vydělit 10,
stoupání moho být v mm/ot, ale i v palcích/ot.
2. abys nemusel počítat zuby v nortonce, zařaď vždy nějaký převod, nejlépe ten nejmenší, otoč vřetenem třeba 10x, ale třeba i 30x a změříš, o kolik se posune suport. Tuto hodnotu pak vydělíš počtem otáček a máš velikost v té chvíli zařazeného stoupání. Takto to můžeš provést pro všechny stupně nortonky a zjistíš převodová čísla všech stupňů. Výměnná kola na lyře, jejich počet zubů, spočítáš snadno.

Takto jsem to aspoň dělal já, u svojí SN 20, když návody ještě nebyly dostupné. Hoď taky fotku, ať víme, nad čím mile trávíš večery :) . A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
Ladislavovic
Příspěvky: 10
Registrován: 13. 1. 2016, 9:02

13. 1. 2016, 12:16

Asi som to tu spatne napisal . Ja v podstate pracujem na jednoduchom revolverovom sustruhu ktory ma povod este zo strojarni Tomasa Batu . Asi to bol nejaky jednoucelovy revolverak lebo nanom neni vobec posuv suportu . Preto ja idem vyrabat cely posuvovy system od prveho ozub. Koliecka ktore ide od vretena cez lyru a posuvovy srob as po delenu matku v suporte . A pre tento moj tzv. Projekt sa dokonale hodi sistem zo stareho sustruhu JSO . Preto sa zaujmam o vsetky parametre co sa tyka priemeru srobu stupania zavitu a ozubenie z ktoreho vychadza packa co je hned pod zadnym loziskom vretena . Chcem to spravit identicke jak na JSO aby som sa mohol riadit jeho tabulkou .Aj tak vdaka za odpoved zasa som sa dacomu priucil . Fotku vlozim hned jak nato pridem jak ju sem nahrat bez toho aby mi neustale nevypisovalo chybu .
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

13. 1. 2016, 1:54

jo takto, chceš dodělat strojní posuv. Takže předpokládám, že tam budeš dávat vlastně jen závitový šroub, a dělat strojní posuv jako při řezání závitů (jako je to u malých soustruhů). A. (vítej do rodiny soustruhů Baťa, jako je SN 20)
SN 20, SM 16 B, FN 25
Ladislavovic
Příspěvky: 10
Registrován: 13. 1. 2016, 9:02

13. 1. 2016, 3:04

Vitam vitam . Presne to som mal na mysli . Zavitovy srob bude plnit aj ulohu posuvu . Chcel som to spociatku riesit inak ze by som tam dal druhy motor s regulaciou otacok . Bolo by to urcite tichsie ako ked o seba sramotia ozubenia no tym padom by som prisiel o moznost vyroby zavitov .
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

13. 1. 2016, 8:58

celkem v tom dodělání závitové tyče nevidím problém, nejtěžší bude ale výroba zařízení na stahování půlmatek k sobě. To by chtělo nějak dobře navrhnout, aby v tom nebylo moc vůlí. Já teda osobně používám posuv z 98% (jsem líný točit kličkami) a zbytek závity, spíše když potřebuju vyrobit to, na co nemám očka (protože očkem to je 5x rychlejší) A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

14. 1. 2016, 9:32

Navrhnout stahování půlmatky? A proč navrhovat? Dalo by se třeba použít už hotové řešení z nějakého stroje. Já bych například mohl případně zájmu poskytnout část tohoto zařízení, je to ze soustruhu TOS S-28. Fotky zde: http://s-28.rajce.idnes.cz/S-28_tazny_sroub" onclick="window.open(this.href);return false; . Tam je to řešeno tak, že se do vodícího šroubu zapíná pouze jedna půlmatice, aby se vodící šroub neprohýbal, prochází šroub pouzdrem, které je umístěno v suportu, je to vidět na fotkách demontovaného suportu (tyto fotky nejsou moje)
Já mám k dispozici díly č.1239 a 1235 (čísla dílů podle výkresu řezu suportem) Bronzová půlmatice umístěná v dílu 1239 je už docela jetá, ale šikovný obráběč ji určitě vyrobí. Stávající půlmatice je na štoub Tr 28x6 mm. Vysouvání dílu s půlmaticí se děje pootočením dílu č.1235 na kterém je páka zapínání matice. Tyto dva díly jsou navzájem propojeny pomocí čtyřchodého trapézového závitu s velkým stoupáním, takže stačí pro vysunutí pootočit pákou o cca 90°
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“