Soustruh SV18 R VÝROBA ZÁVITŮ

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
BishopOG
Příspěvky: 1
Registrován: 18. 1. 2011, 12:38

18. 1. 2011, 12:47

Zravím mám takový větší problém :( Jsem žákem 3. ročníku oboru obráběč kovů a potřeboval bych jestli by mi nějaká dobrá ochotná duše vysvěltila podstatu toho jak udělat nožem závit na soustruhu sv18 r...Pokud se někdo takový najde budu velice vdečný.Za pár měsícu mě čeká zavěrečna zkouška jenom že já ty zavity vubec neumím protože sem chyběl :(
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2011, 1:02

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=60&t=3976
Zbytek je už o nastavení správného stoupání, rychlosti otáček a točení kličkama.
SV18 neznám, s ní ti bude muset poradit někdo jiný. :(
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 1. 2011, 10:22

mě jen tak napadá to tu školu studuješ sám a nebo jste chyběli všichni? už je to teda pár let co jsem studoval, ale nejrychlejší způsob podle mě je zeptat se spolužáka nebo učitele.. mimochodem konkrétně tohle je podle mě jednodušší jednou vidět než desetkrát číst nějaký postup..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

18. 1. 2011, 11:12

Třeba je, jako budoucí obráběče, k obrábění nepouštějí, aby si neublížili - dnes povídali v telce, že podle nových předpisů učitel chemie nesmí žákům předvádět (nebo s nimi provádět) pokusy s chemikáliemi, aby je neohrozil. Musí prý vymýšlet pokusy jen s volně přístupnými "kuchyňskými" látkami. Stupidita a bohužel i moc ochránců všeho druhu roste geometrickou řadou...
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

19. 1. 2011, 5:20

To už se ani nedozvíme, kde teď bydlí hliník...
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

19. 1. 2011, 8:28

Ve školství je to opravdu na hlavu - mě nedávno dostali elektrikáři, silnoproudaři, kteří se učí na "sloupech" vysokých max. 1.5m, aby náhodou nespadli. Některé izolátory mají zapuštěné až do země...

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

19. 1. 2011, 9:08

rawen píše:Ve školství je to opravdu na hlavu - mě nedávno dostali elektrikáři, silnoproudaři, kteří se učí na "sloupech" vysokých max. 1.5m, aby náhodou nespadli. Některé izolátory mají zapuštěné až do země... Radek
Sice se toto téma dostává jinam, ale: Kdo umí ten umí, kdo neumí - učí!(pardon dobrým učitelům) I zde, na foru, je vidět úroven učitelů, zejména ČJ :lol: Překlep je překlep, hrubá chyba je hrubka - pro jednou nic. Ale systematicky psát špatně i/y, s/z a pod svědčí o kvalitě učitele - a díky zabudovanému korektoru jazyka, bohuželk i žáka. To jen na okraj, nemohl jsem si to odpustit. Ale, pokud je to i v odborné výuce, naskýtá se otázka "podhodnocení" učitelů na všech úrovních.
Jsem starší a už babička i rodiče lamentovali nad úpadkem "umění a řemesel" - myslel jsem, že přehání, dnes lamentuji já a jsem přesvědčen, že ne zbytečně - nebo?
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

19. 1. 2011, 10:00

Já bych to doplnil: Kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, ten to učí a kdo to neumí učit, ten to řídí.
Se divíte učitelům, když mají tak málo peněz za 4 hodiny učení po 45 minutách...
A nejvíce kvůli penězům vyskakují ti, kteří by to dle výše uvedeného měli vlastně řídit....
Znám takové, kteří by nenaučili pořádně látku i kdyby to hustili žákům do řepy celý týden místo dvou hodin.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

19. 1. 2011, 10:03

Josef píše:Já bych to doplnil: Kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, ten to učí a kdo to neumí učit, ten to řídí.
Se divíte učitelům, když mají tak málo peněz za 4 hodiny učení po 45 minutách...
A nejvíce kvůli penězům vyskakují ti, kteří by to dle výše uvedeného měli vlastně řídit....
Znám takové, kteří by nenaučili pořádně látku i kdyby to hustili žákům do řepy celý týden místo dvou hodin.
Bravo - jsi radikálnější - připojuji podpis. A snad jsi zapoměl připočítat (sumárně) téměř 3 měsíce prázdnin!
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 1. 2011, 10:11

já teda když vidím drzost, laxnost a ochotu učit se u dnešní mládeže tak bych nešel dělat učitele ani za zlatý prase.. a je úplně jedno co člověk umí či neumí.. a s politikou našeho státu, kdy musí mít učitel nejvyšší možné vzdělání a nastupuje za plat rovnající se polovině průměrného platu můžou být rádi že vůbec někdo učí..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

19. 1. 2011, 11:53

Nedivte se mládeži, když starší generace ochránců všeho možného i nemožného nastavila výchovu ve škole tak, že smradi mouhou vše, ale dát jim přes hubu nelze. Jedna dobře mířená facka dá za deset poznámek a dva psychology. Alespoň za nás to určitě platilo.... A rodiče si nestěžovali, ani nežalovali školu, či učitele, neb mládež doma nežalovala, protože by byl nášup. No, a učitel, který neměl línou ruku, měl i respekt. V průběhu dne jsme třeba jednu schytali ("z výchovných" důvodů) a odpoledne už jsme s učitelkou hráli pinec, jak kdyby se nic nestalo a chovali se k sobě jako dobří přátelé. Inu doba se mění.
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

19. 1. 2011, 2:23

skús prehľadať toto fórum je tu toho,
alebo si pozri katalógy výrobcov nástrojov (Pramet)
Přílohy
pramet zavity.pdf
(1.86 MiB) Staženo 1083 x
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

20. 1. 2011, 7:12

Když už jsem začal offtopic, musím reagovat.

Pracuji jako učitel na velké průmyslovce (vystudována matematická analýza a IT). Pokud mi chce někdo tvrdit, že učím, protože neumím, tak ať mi to řekne osobně do očí. A stejně tak kolegům elektrikářům nebo strojařům. Většinou jsou to chlapi z praxe, stejně jako mistři (pardon, "učitelé odborného výcviku") na dílnách.

K těm prázdninám - ze zákona 40 dní + 12 dní studijního volna. V business sféře mají vysokoškoláci běžně 25 + placenou nemocenskou + jiné benefity. Takže máme o tři týdny víc, ovšem musíme to vybrat o prázninách, takže žádné lyže teď, houbaření na podzim anebo placená dovolená namísto marodění zadarmo. Studijní volno záleží na výkladu ředitele - můžeme být doma, ale taky třeba absolvovat nesmyslná školení o státních maturitách (a že jich bylo) anebo stěhovat školu.

Týdenní úvazek je 21 hodin (což bylo uvedeno vcelku správně), ale k těm 45 minutám jsou povinné dozory o přestávkách, pracovní pohotovost na suplování a povinné porady, třídní schůzky a jarní (letos i podzimní) guláš okolo maturit. A samozřejmě neodborné suplování zadarmo. A když máš třikrát týdně dvou až čtyřhodinovou díru v rozvrhu, tak skočíš na oběd nebo nakoupit, ale jinak stejně sedíš v práci a opravuješ písemky nebo děláš pro školu. Netvrdím, že denně dřu osm hodin, ale tak šest, sedm tomu věnuju. A mimo to sebevzdělávání, atd. - tohle fórum je taky primárně koníček, ale díky němu a svým cncčkům teď (myslím) odborně učím CAD/CAM.

Plat - my učitelé jsme se o přidání po volbách neprosili. Samozřejmě nepláčeme. ALE nemůžete věřit všemu, co si přečtete v novinách. Mladí opravdu dostali razantně přidáno - aby vůbec šli učit a nebyli tady deset let přesluhující důchodci. My ostatní jsme od podzimu přišli o skoro celé osobní a lednový tabulkový nárůst byl cca několik set. Takže všichni jsme v mínusu. A to nemluvím o našem milém zřizovateli, který peníze od státu nepřeposílá anebo svévolně krátí.

Samozřejmě, že podnikatelé a další mohou mít tvrdší podmínky. S ohledem na to, že většina kolegů má minimálně dvě VŠ + mnozí celý proces od učňáku, maturitní nástavby, praxe, tak se nemáme ve srovnání se zaměstnaneckým postem v business sféře nijak zvlášť nadstandardně, spíš naopak.

Závěrem musím říct, že jsem byl ve školství rád, a to ne kvůli "nicnedělání a prázdninám", ale mimo jiné kvůli možnostem, které mi průmyslovka dává. Teprve teď po "podpoře" současné vlády uvažuji o odchodu...


K původní otázce o závitování:
Z vlastní zkušenosti amatéra a hobbysty si troufám tvrdit, že hlavní je o práci přemýšlet a nebát se. Na svém šudlátku jsem na to přišel víceméně sám, s příležitostnou radou od členů zdejšího fóra.

Tož tak.
Poněkud nas..ný učitel Radek

P.S.: S chutí bych obětoval kus prázdnin za právo na tu výchovnou facku.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2011, 2:37

myslim ze to tam bylo i dost jasne napsano ze ne na kazdeho ucitele to plati

ja jako student a kratkodoby ucitel informatiky na ZS mam docela konkretni nazor na skolstvi
vetsinou je v prisernem stavu a smeruje nekam ze ani nechci byt tak sprosty
je to hodne o ucitelych vetsinou zminenych presluhujicich duchodcich neschopnych venovat se sebevzdelavani
ale jsou tam i svetle vyjimky a vzhledem k tomu ze se nepovazuju za uplneho idiota a mel jsem chut jit ucit na SS tak si myslim ze urcite sance by tam byt mohli ale vse je take o penezich
za meho pusobeni ze skoly odeslo par opravdu genialnich lidi, jak z duvodu nesnasenlivosti zkamenelych kolegu tak proste z duvodu financnich
a to skola mela genialniho managera vedlejsi hospodarske cinnosti ktery dokazal dotahnout takove ksefty ze nekteri kantori chodili domu s bonusy ktere nekolikanasobne prevysovali jejich standardni ucitelsky plat

i takto muze skola prijit k penezum ale vsechno zhatila obycejna zavist zkamenelin (interne oznacovanych Trilobiti)

(kontrolni otazka: kolik trilobitu ma jeden trilobyte? :D :D :D )
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

26. 1. 2011, 7:40

Tak konečně odpověď
SV 18RA je ideální stroj na závitování
Nejdřív vybereš podle tabulky stoupání závitu např. 1.5mm
Najdeš v tabulce udaje na levé staně nortonky navolíš předlohu 1:1 nebo 1:2 nebo 1:4
Kolečkem před sebou navolíš číslo od 1 do 9 vše v souladu s tabulkou
na pravé straně nortonky to je ta skříň před kterou sedíš a koukáš na tabulku posuvů a závitu
navolíš o jaký závit jde - metrycky označen M nebo witvort W nepo palcový
U velkejch stoupání je požadována předloha na vřeteníku buď 1:1 nebo 1:8
To že vše sedí poznáš podle toho že se ti při spuštění vřetene začne otáčet podelný šroub a né posuvová tyč.
Na začátej jsi dej malé obrátky odhad 100 - 200ot. záleží jak se cejtíš
Závitovím možem se dotkni obrouku a vynuluj si příčnej nonius
Zastav vřeteno a zavři závitivací matku na posuvové skříni na suportu suportem trochu pohybuj aby zapadla
Jsi připraven na vlastní řezání
Jedna ruka je na pace zpětného chodu nahoře vlevo na suportové skříni druha je na takzvane kolíbce hned pod nožovou hlavou
Postup je následující přidáš si na první šponu cca 0.1 až 0,25mm spustíš vřeteno které je po celou dobu spuštěné a nevypínáš ho
suport se ti rozjede vlevo předpokládám řezání pravého závitu až dojedeš na konec závitu kolíbkou vyjedeš ze záběru a obracečkou otočíš směr pohybu saní
az budeš cca 5 až 10mm za začátkem závitu zastavíš seně tím že obracečku dáš do mezi polohy kolíbku přesuneš do záběru
na noniusu si přidáš na druhou šponu cca 0,1 až 0,25mm pokud rozjíždíš závit jednostraný řez na příčných saních si přidáš
obracečku přesuneš pro pohyb v levo a už to frčí
Tohle opakuješ tak dlouho až má závit požadovanou hloubku a profil :D
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“