MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
AdamMN-80
Příspěvky: 2
Registrován: 19. 4. 2021, 8:08

21. 4. 2021, 4:56

zexner píše: 20. 4. 2021, 9:14
AdamMN-80 píše: 20. 4. 2021, 7:44 vreteno ma volu, Ahojte som tu novy tak prepacte ak davam tento moj problem do zlej sekcie, kupil som MN-80 ale ma volu vo vreteni ak zapacim zdola tak sa pohne tak ze to vidno volnym okom odhad je 0,5 mm cca ma niekto s tymto skusenosti ? nechcem ho hned rozobrat leno mozno nebudem mat sily to poskladat nazad a neviem co ma caka, vidim ze je tu toho dost popisane ajkonkretne diely su skoro pofotene ale predsa sa chcem opytat ci sa to da opravit a ako dakujem za cenne rady ( mam pristup aj ku vacsiemu sustruhu ak by trebalo nieco jednorazovo vysustruzit presne nejaku suciastku)
Stáhni si návod a podle něj zkus tu vůli vymezit a uvidíš. Jestli se vřeteno nebude volně otáčet tak tě rozebrání nemine. Jiná univerzální rada není a mávnutí kouzelným proutkem nefunguje - to jsem už zkoušel :D
pozeral som prispevok od @Radek335 plus v manuali tam bola poznamka ze treba povolit srubu a podarilo sa to nastavit celkom lahko sustruh uz nema volu lozisko sa nezahrieva tak dakujem za toto forum super...
zoltan19
Příspěvky: 8
Registrován: 5. 2. 2020, 9:05

3. 8. 2021, 9:18

Zdravím všetkých,
mám zlomenú skrutku, ktorá drží pokope planétovú prevodovku. Zdá sa mi, že nejako sa líši od tých, ktoré vidím na fotkách a výkresoch. Má niekto z vás takú skrutku? Bol by som veľmi rád, keby dal fotku, prípadne rozmery.
Ďakujem.
Přílohy
IMG_20210803_100249517.jpg
IMG_20210803_100524159.jpg
IMG_20210803_100644912.jpg
Ras69
Příspěvky: 5
Registrován: 21. 8. 2019, 9:25

7. 9. 2021, 2:44

Pozdravujem fandov MN80. Poprosím o radu. MN80, rv 1965. Vyberiem planetku, chcem tam vložiť kolo , a zaisťovací klin ho nechytá. Zdá sa mi, že celý stroj je akýsi hybryd, akoby hlavná posuvová tyč bola buď z novšieho MN80A, alebo z inej modofikacie.
Alebo je to celé zle zložené.
Mám ho dva týždne +-, čiže skúsenosti žiadne.
Vopred Vďaka, Rasťo.
Přílohy
IMG_2084.JPG
jmj
Příspěvky: 24
Registrován: 7. 3. 2020, 4:50

18. 9. 2021, 6:24

Podle mne Vám tam chybí pevný pastorek pro diferenciál a proto kolo D dosedá až ke skříni a není v rovině ostatních kol převodu. Asi by se to dalo řešit podložením jednoho právě nepoužívaného kola směrem ke skříni. Diferenciál je tam nutný pro podélné posuvy při soustružení. Ten Vám možná vůbec chybí.Obrázek
Přílohy
P1080617-1920.jpg
P1080618-1920.jpg
romulus
Příspěvky: 11
Registrován: 26. 3. 2011, 4:58

2. 10. 2021, 7:33

Zdravím vás lidičky. Před časem jsem koupil svou MN80 a tradičně mi nějaké příslušenství chybí. Chtěl bych poprosit ostatní majitele, jestli by mi nevyfotili, jak má být poskládaná ta páka u vřetene. Mám obavy, že mi tu něco chybí.

Díky všem
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

2. 10. 2021, 10:15

romulus píše: 2. 10. 2021, 7:33 Zdravím vás lidičky. Před časem jsem koupil svou MN80 a tradičně mi nějaké příslušenství chybí. Chtěl bych poprosit ostatní majitele, jestli by mi nevyfotili, jak má být poskládaná ta páka u vřetene. Mám obavy, že mi tu něco chybí.

Díky všem
Ahoj,
na tohle moc fotek bohužel neexistuje, tak ti to aspoň zkusím popsat.

Na zadní straně vřetena je nasunuté jakési "unášecí pouzdro", které má uvnitř drážku na pero. Pouzdro se musí pohybovat v axiálním směru lehce a bez drhnutí. Na obvodu má tohle pouzdro zápich pro dva vodící kameny, které jsou spojené s vidličkama té páky a umožňují posouvání onoho pouzdra. Uvnitř pouzdra jsou ještě poté nasazeny (klidně pomocí vazelíny) dva kalené válečky odvalující pohyb upínací páky při uvolňování a utahování obrobku.

Když tohle všechno dáš do kupy, tak dírou ve vřeteni zezadu prostrčíš upínací trubku a kleštinu vložíš zepředu. Tady pozor! Pro každý druh kleštiny (klasika, stromeček vnější/ vnitřní) musíš mít nasazenou vepředu správnou redukci, jinak ji neupneš (druhy redukcí tu jsou popsány).
Vzadu na té trubce je ještě zápich pro gumovej kroužek. Po nasazení kleštiny ji trubkou trochu přitáhni a vyšteluj si správnou polohu páky pro upínání obrobku v kleštině.

Přidám sem pár fotek co mám uložený, autoři se snad nebudou zlobit.
Radek

P.S.: Tenhle mechanismus se hodí hlavně pro upínání více obráběných kusů bez zastavování vřetena, na kusovku stačí vložit kleštinu a trubkou patřičně dotáhnout.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
romulus
Příspěvky: 11
Registrován: 26. 3. 2011, 4:58

2. 10. 2021, 10:20

Radek335 píše: 2. 10. 2021, 10:15
romulus píše: 2. 10. 2021, 7:33 Zdravím vás lidičky. Před časem jsem koupil svou MN80 a tradičně mi nějaké příslušenství chybí. Chtěl bych poprosit ostatní majitele, jestli by mi nevyfotili, jak má být poskládaná ta páka u vřetene. Mám obavy, že mi tu něco chybí.

Díky všem
Ahoj,
na tohle moc fotek bohužel neexistuje, tak ti to aspoň zkusím popsat.

Na zadní straně vřetena je nasunuté jakési "unášecí pouzdro", které má uvnitř drážku na pero. Pouzdro se musí pohybovat v axiálním směru lehce a bez drhnutí. Na obvodu má tohle pouzdro zápich pro dva vodící kameny, které jsou spojené s vidličkama té páky a umožňují posouvání onoho pouzdra. Uvnitř pouzdra jsou ještě poté nasazeny (klidně pomocí vazelíny) dva kalené válečky odvalující pohyb upínací páky při uvolňování a utahování obrobku.

Když tohle všechno dáš do kupy, tak dírou ve vřeteni zezadu prostrčíš upínací trubku a kleštinu vložíš zepředu. Tady pozor! Pro každý druh kleštiny (klasika, stromeček vnější/ vnitřní) musíš mít nasazenou vepředu správnou redukci, jinak ji neupneš (druhy redukcí tu jsou popsány).
Vzadu na té trubce je ještě zápich pro gumovej kroužek. Po nasazení kleštiny ji trubkou trochu přitáhni a vyšteluj si správnou polohu páky pro upínání obrobku v kleštině.

Přidám sem pár fotek co mám uložený, autoři se snad nebudou zlobit.
Radek

P.S.: Tenhle mechanismus se hodí hlavně pro upínání více obráběných kusů bez zastavování vřetena, na kusovku stačí vložit kleštinu a trubkou patřičně dotáhnout.
Díky moc, no chybí mi celé to unášecí pouzdro, to bude ten kámen úrazu. Na seriovku to naštěstí nemám. Jen na sem tam nějaké drobnosti. Já jsem právě na netu moc takových to fotek nenašel...
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

3. 10. 2021, 10:04

Díky moc, no chybí mi celé to unášecí pouzdro, to bude ten kámen úrazu. Na seriovku to naštěstí nemám. Jen na sem tam nějaké drobnosti. Já jsem právě na netu moc takových to fotek nenašel...
Tak to buď v klidu. Jestli to nutně nepotřebuješ (jakože asi ne), tak se bez toho v pohodě obejdeš :) Důležitá je kompletnost kleštin (velikostně) a k tomu potřebný redukce, protože shánět to po částech je peklo.

Radek
Bubuzap1
Příspěvky: 2
Registrován: 9. 11. 2021, 10:45

20. 11. 2021, 8:09

Ahoj jsem tu nový čerstvý majitel MN80 (jsem elektrikář :)),
Díky foru a Tumlíkovi mám po generálce elektriky, odstraněníní rezu, rozebrání zatuhlých částí a seřízení vřetene (díky bohu za toho rusa https://www.youtube.com/watch?v=o7jkQgVC0ZA) )

Chtěl bych si udělat radost a koupit si univerzálku mám jen origo 80/3 čelisti a chtěl bych upínat i větší věci spíš mi vadí, že nemohu do sklíčidla utopit větší průměr např. při navrtávání středícího důlku každej cenťák dobrej.

Dotaz 1 : Je bez problémů si koupit 125 kleštinu + přírubu nebo to má nějaká úsaklí omezení a mám koupit raději 100?
Dotaz 2: Nikde jsem nenašel jaký je z pohledu upinání rozdíl mezi 3mi a 4mi čelisti. Chápu tady už psané pravidlo, když to jde tak použij 3čelisti, ale k čemu se hodí 4čelisťové sklíčidlo nějaké příklady z praxe nemáte?
Přílohy
20211117.jpg
dovla
Příspěvky: 118
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

20. 11. 2021, 8:30

Sústruženie štvorhranu. :wink:
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

20. 11. 2021, 8:33

No rikej tomu univerzálka, klestiny jsou neco jineho :D Na mnku bych 125 nedaval, stovka maximum.
Ctyrpakna treba na upnuti krychle, nezavisla na treba diru mimo osu.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

20. 11. 2021, 9:10

Ahoj, vítej mezi námi.
Ohledně problému s navrtávání. Všiml jsem si, že máš ve skříňce tohle sklíčidlo. Na navrtávání, ale i vrtání je na MNku moc dlouhý (sklíčidlo+ trn). Lepší koupit klasický sklíčidlo na kličku, který je skoro poloviční.

Na svojí MNce mám univerzálku 100/3 a zatím naprosto dostačující.

Radek
Přílohy
7EBE2773-B870-4725-9007-906E2A569025.jpeg
Bubuzap1
Příspěvky: 2
Registrován: 9. 11. 2021, 10:45

20. 11. 2021, 10:43

Radek335 píše: 20. 11. 2021, 9:10 Ahoj, vítej mezi námi.
Ohledně problému s navrtávání. Všiml jsem si, že máš ve skříňce tohle sklíčidlo. Na navrtávání, ale i vrtání je na MNku moc dlouhý (sklíčidlo+ trn). Lepší koupit klasický sklíčidlo na kličku, který je skoro poloviční.

Na svojí MNce mám univerzálku 100/3 a zatím naprosto dostačující.

Radek
1) Mám malé sklíčidla a používám je na navrtávání. Tohle jsem si původně koupil do stojanové vrtačky s MK2, ale tady jsem už 2x narazil, že jsem neměl velký vrták s MK1, tak jsem si koupil na to sklíčidlo i Trn B16/MK1 , abych to mohl používat i na soustruhu a neshánět velké vrtáky s kuželem zatím jsem nevrtal nic tak dlouhého.
Oproti klasickému velkému kličkovému sklíčidlu je to o 35mm horší u těch malejch to dělá až 55mm.

2) Zatím tedy vyhrává univerzálka 100/3 a na upínání kosky použiju originál lícní desku namísto 100/4.

Díky za reakce s pozdravem Bubu
PS: tady máte pro pobavení jak si elektrikář hraje na soustružníka aneb chybami se člověk učí základ je, aby to soustruh přežil pro další generace :) https://photos.app.goo.gl/woosNZnCpKawoEE17
Přílohy
20211120_230507.jpg
Aris
Příspěvky: 676
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

21. 11. 2021, 7:36

Radek335 píše: 20. 11. 2021, 9:10 Ahoj, vítej mezi námi.
Ohledně problému s navrtávání. Všiml jsem si, že máš ve skříňce tohle sklíčidlo. Na navrtávání, ale i vrtání je na MNku moc dlouhý (sklíčidlo+ trn). Lepší koupit klasický sklíčidlo na kličku, který je skoro poloviční.

Na svojí MNce mám univerzálku 100/3 a zatím naprosto dostačující.

Radek
Vyrábějí se rychloupínací sklíčidla s integrovaným upínacím morse kuželem. Jako celek je kratší, ještě o kousek méně než klasika na kličku. To je na malé soustruhy jako MN ideální.
capajev
Příspěvky: 313
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

4. 1. 2022, 9:51

Ahoj, nedávno jsem se stal majitelem mn80-A. Díky tomuto fóru jsem si spoustu věcí ujasnil a začátky jsou hned o něco snažší. K soustruhu bylo téměř kompletní příslušenství. Chybí “jen” redukce pro uchycení klasických kleštin a redukce závitu pro uchycení stromečkových a nakonec dělicí kotouček na vřeteno (když by je měl někdo doma navíc, rád je odkoupím)
A jako nováček v soustružení i jako majitel mn80 bych měl dotaz na použití děličky k výškovému suportu. Nějak nemohu dát dohromady jak se správně používá, respektive jak má být správně namontována. Já jsem to udělal tak, že jsem děličku připevnil do poslední T drážky na výškovém suportu a ten připevnil místo nožovky tak že osa děličky je rovnoběžná s osou vřetene soustruhu. Tak a teď mi nastává problém že ikdyž posunu příčný suport co nejblíže směrem k sobě tak osa děličky není v ose vřetene viz. přiložené foto. Mohu poprosit zdejší členy, zda to tak je správně, nebo jsem to celé popletl?

Předem moc díky za radu,
Pavel
687D9C71-9428-4EAA-BD4B-FEAB5C73EAD7.jpeg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“