MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
honzaZ
Příspěvky: 130
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

19. 5. 2022, 11:44

zverodoktor píše: 13. 5. 2022, 4:46 Nejaký olej v spreji na motorkové reťaze mám, ale zdá sa mi byť dosť lepkavý. Je to normálna vlastnosť týchto mazadiel, či akurát som natrafil na kšunt? Prípadne máš nejaký obľúbený?
Netuším jak je to u olejů na řetězy motorek, ale u olejů na řetězy jízdních kol se rozlišuje mezi oleji do suchého a mokrého prostředí. "Dry lube" po zaschnutí vytvoří film který prakticky nelepí, ale zase je potřeba mazat častěji (po kontaktu s vodou ideálně po každé vyjížďce), naproti tomu "Wet lube" je viskóznější a zůstává lepivý a tím je odolnější vůči vypláchnutí vodou, ale zase je problém s pohlcováním prachu a tvorbou "brusné pasty". Ověřený je třeba Finish Line. Taky se poslední dobou objevují vosky na řetězy které by měly kombinovat nelepivost "dry" olejů a dobrou trvanlivost "wet" olejů, ale netuším jak je to využitelné ve strojírenství, takže spíše pro zajímavost
Gryzel
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 6. 2022, 8:56

20. 6. 2022, 9:33

Dobrý den, koupil jsem MN80, která měla povolené zadní ložisko. Stav podezřelý. Vřeteno jsem rozebral, vyčistil a pak zkusil nasadit ložiska na vřeteno a otáčet v ruce. Přední se otáčí krásně hladce, ale zadní jakoby drhne, musí se vždy překonat trochu odporu, pak se pootočí přesně o vzdálenost jednoho zubu toho ozubení co je na konci vřetene a pak se zase jakoby zadrhne (ano- ložisko jsem měl nasazené správně). Dělá to po celém obvodu (pro představu: jako např. 3f modelářský motor s permanentníma magnetama - ten se taky rukou otáčí skok by skok, přesně o jeden pól, nebo krokové motory to taky dělají, hladce, ale po skocích). Při zkoumání kluzné plochy jsou viditelné podélné stopy s roztečí přesně těch zubů. Není mi jasné, proč by to mělo to ložisko dělat a jak by to mohlo vzniknout opotřebením. Spíš se mi zdá, jako chyba broušení z výroby, nebo špatně provedená oprava. Nemyslím, že by to tak mělo zůstat. Nebo je to normální? Pokud to není normální, tak chci nechat přebrousit nebo chromovat a brousit. Nevíte prosím někdo, na jaký rozměr brousit? Kolik je ještě únosné? Případně, pokud budu chromovat, tak jaký je origo rozměr? Ložisko je 32 H7. Výkres vřetene jsem ale nikde nenašel. V případě zájmu se mohu pokusit nafotit. Děkuji
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

21. 6. 2022, 6:29

Ahoj,
tie stopy o ktorých píšeš sú iba na ložisku, alebo aj na hriadeli? Nenapadá ma síce, ako mohli vzniknúť, ale mám za to, že ak by pozdĺžne stopy boli iba na ložisku a párová plocha na vretene bola dobrá, nieje dôvod aby to skackalo.
Skús poslať fotky vretena aj ložiska. Okrem toho by som ložiská osadil do vretenníka, primerane stiahol podľa návodu pár strán dozadu v tomto vlákne a následne ložiskové plochy vretena natrel tušírovacou farbou a pozrel sa, aký styk reálne tie plochy majú.
Ak nemáš tušírovaciu, kúp v umeleckých potrebách olejovú farbu parížska, alebo berlínska modrá. Na tento pokus vyhovie a potom ju omy dole benzínom alebo petrolejom.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Gryzel
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 6. 2022, 8:56

21. 6. 2022, 9:26

Je to opravdu na vřeteni. V ložisku jsou jen typické škrábance od ozubení vlivem demontáže s neroztaženým ložiskem, ale nezdá se to nijak tragické. Ještě jsem to zkoumal dneska trošku víc a opravdu jsou na vřeteni high-spots po celé délce kluzné plochy synchronně s ozubením. Napadá mě jedině nechtěná synchronizace obvodových rychlostí brusného kotouče a N krát broušeného vřetene při broušení. Tím přenesení zubů na kotouč a pak na kluznou plochu. Nic jiného mě nenapadá. Takže budu opravovat. Nemá někdo prosím výkres vřetene, případně nezná rozměr + tolerance? Díky
Gryzel
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 6. 2022, 8:56

21. 6. 2022, 10:16

Tady se mi to podařilo vyfotit.
Přílohy
MN80 vreteno pred opravou.jpg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

21. 6. 2022, 10:34

Gryzel píše: 21. 6. 2022, 10:16 Tady se mi to podařilo vyfotit.
tohle skutečně vypadá, že se jim to (těm učňum v tom čelákovickým učňáku) ozubení zkopírovalo při broušení toho průměru - buď zprasený důlek v špuntu nebo (pokud to brousili na hraně) tak možná navalená ta hrana po tom odvalu. Nebo nevím co, to mi hlava nebere, ale fakt to vypadá na kopírku :roll: .
Dát do prizma, změřit kolik ty vlny jsou - podle mě budou tak do půl stovky maximálně - takže přelapovat kroužkem do válcova, jenom tak, aby ty "kopce" zmizely.
Brousit v žádném případě (pokud to běží), protože riziko, že to zabiješ, je maximální.
Samozřejmě, pokud ta možnost je, tak to můžeš dát někam na Talyrond nebo Talycentu, Mahra, či podobný kreslič :lol: - pak budeš mít ještě větší jistotu, co tam je - ale ta kontrola mikrokátorem nebo tisícinovýma hodinkama normálně stačí na to, aby zjistil, kolik ty vlny jsou - a víc vědět nepotřebuješ.
Jinak geometrie by měla být co nejlepší - když na tom tisicinovýma hodinkama a nebo tisícinovým mikrometrem po tý opravě nenaměříš od válce nic :) , tak to je tak akorát.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

21. 6. 2022, 10:47

koukám na to znova - podle mě to je jasný - brousili to zápichem, v celý šířce a buď to měli někde gumový a nebo špatně orovnáno a krátký vyjiskření a nebo všechno dohromady a bonus censored u mašiny.
Protože "břicha" jsou pokračování zubů - jak jim to odtlačovalo, v mezerách to pak padalo dovnitř.
Bude to tak ta stovka maximálně. Odlapovat, umejt, složit, nastavit vůli, chvilku nechat zaběhnout, doštelovat načisto vůli, hotovo. Vyfič.
Gryzel
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 6. 2022, 8:56

21. 6. 2022, 10:56

Co vzít na to lapovaní? Koupit komerční bronzové futro + pastu? Jaký futro a jakou pastu? Díky
tmdvoracek
Příspěvky: 20
Registrován: 20. 12. 2019, 12:53

23. 6. 2022, 8:32

Zdravím, uměl by mi někdo oměřit rozteč a míru přes zuby pastorků v planetové převodovce MNky? :) Podle toho, co se mi podařilo tady i jinde najít by se převodovka měla na vnější straně (blíže ke dvířkům závitové převodovky) skládat ze spínacího kola (z=20, m = 1,25) a oběžné planetky (z=20, m = 1,25). Z toho mi vychází osová vzdálenost této části soukolí 25 mm. Na vnitřní straně planetovky (blíže k posuvovému šroubu) je ovšem kolečko s z=19, m = 1,25 (nasazeno na šroubu) které má zabírat s oběžnou planetkou s Z=20, m = 1,25. Tady mi vychází osová vzdálenost 24,375 mm :roll:
Mistr Tumlík píše na svých stránkách, že by ozubení jedné z planetek mělo být korigované, ale neuvádí o kolik. Je možné, že byla korigovaná obě kola (pastorek na šroubu i planetka) do plusu - aby se dostaly na osovou vzdálenost danou předchozími kolečky (25 mm)? :?:
tmdvoracek
Příspěvky: 20
Registrován: 20. 12. 2019, 12:53

25. 6. 2022, 7:59

Nikdo neví? :)
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

15. 10. 2022, 6:59

volal som jednemu chlapikovi vravel že ma kona k sustruhu mn80 ak by nikto chcel kupiť ale cenu neviem tak som to nedaval do predajnej kolonki
sustruh sv18 ,vrtačka
jirka zach
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 2. 2023, 8:05

13. 2. 2023, 11:51

Dobrý den,
mám dotaz, kdy, při výrobě čeho se může hodit tento dělící kotouč MN820 pro pracovní vřeteno. Kotouč nemám, mám jen takový vingl s tím čepem jako zarážka. Kdysi jsem dělal na učňáku ozubené kolo na frézce, tak tuším k čemu dělička je, chápu tu druhou děličku MN824 na nožový support..tady u toho nevím, hledal jsem různě..
Děkuji za odpověď případně foto, to vždy víc napoví..
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

13. 2. 2023, 2:15

jirka zach píše: 13. 2. 2023, 11:51 Dobrý den,
mám dotaz, kdy, při výrobě čeho se může hodit tento dělící kotouč MN820 pro pracovní vřeteno. Kotouč nemám, mám jen takový vingl s tím čepem jako zarážka. Kdysi jsem dělal na učňáku ozubené kolo na frézce, tak tuším k čemu dělička je, chápu tu druhou děličku MN824 na nožový support..tady u toho nevím, hledal jsem různě..
Děkuji za odpověď případně foto, to vždy víc napoví..
Třeba když potřebuješ orýsovat "něco" s jasnýma úhlama na konkrétní rozteči a chceš aby to běželo.
Vytočíš dílec, pichneš z čela (průměru.......) rysku co dělá roztečnou, vyměníš kudlu za rejsek do nožovky a pomocí příčnýho (nebo podélnýho) a kotouče orýsuješ přesný úhly.
Nebo potřebuješ naštouchat malý drážky v přesných roztečích (přesné počty nebo úhel) a aby to běželo - takže to nemůžeš vyndat ven a šťouchat mimo - vytočíš, nevyndáš - pak to opět nadělíš a vyšťoucháš - tím kotoučem.
Pokud by sis dodělal naháněné vřeteno na ten wingl na frézování, tak pak se s tím dá dělat cokoli co na 70 a nebo 102 - tj. cokoli s dělením, když to musí naprosto přesně běžet (tj. bez vyndání sklíčidla nebo kleštiny).
jirka zach
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 2. 2023, 8:05

13. 2. 2023, 6:52

Sancho Panza píše: 13. 2. 2023, 2:15
jirka zach píše: 13. 2. 2023, 11:51 Dobrý den,
mám dotaz, kdy, při výrobě čeho se může hodit tento dělící kotouč MN820 pro pracovní vřeteno.
Třeba když potřebuješ orýsovat "něco" s jasnýma úhlama na konkrétní rozteči a chceš aby to běželo.
Děkuji moc, rozumím..Takhle jsem si vlastně našťouchal takový malý pastorek ze silonu, jen jsem si to předtím rozměřil po obvodu na sklíčidlo...taková nouzovka ale podařilo se. Tak s tímhle by to bylo přesnější a rychlejší..Díky.
jmj
Příspěvky: 24
Registrován: 7. 3. 2020, 4:50

17. 2. 2023, 9:50

jirka zach píše: 13. 2. 2023, 11:51 Dobrý den,
mám dotaz, kdy, při výrobě čeho se může hodit tento dělící kotouč MN820 pro pracovní vřeteno. Kotouč nemám, mám jen takový vingl s tím čepem jako zarážka. Kdysi jsem dělal na učňáku ozubené kolo na frézce, tak tuším k čemu dělička je, chápu tu druhou děličku MN824 na nožový support..tady u toho nevím, hledal jsem různě..
Děkuji za odpověď případně foto, to vždy víc napoví..
Další použití: dá se tak na vysoustružený díl vyrýt stupnice. K tomu je dobré mít namísto nože v suportu rydlo, které se při zpětném pohybu odklopí. Noniem se dají odečítat různé délky rysek.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“