MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 1. 2021, 8:32

No tak čo tu lamentuješ nad tým, ako ho asi už predali, mohol si u suseda zvoniť na zvonček pri dverách :wink: . Už nech si tam :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

12. 1. 2021, 9:06

Pověřil jsem styčného pracovníka, emisara, který syna majitele zná, aby se zeptal, jenže znáš lidi, když na tom nemá osobní zájem, tak... nic, už to asi ani neví, že se má zeptat...
On ten syn původního majitele bydlí kdo ví kde a byt pronajímá nějakým Ukrajincům a tak je to komplikovanější...
Dupl3xx
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 11. 2020, 1:00

6. 2. 2021, 12:49

Ahoj, snad píšu správně. Chci se zeptat, mám možnost koupit relativně zachovalý MN80 s nějakým vybavením, ale za menší peníze mohu pořídit novy Bernardo Profi 400 (nebo podobné)

https://www.boukal.cz/stolni-soustruh-b ... 48/produkt

Dokážete mi poradit, co spíše koupit? Jedná se o domácí občasnou výrobu, stočení šroubu.....
Díky
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 2. 2021, 1:05

No a za kolik zu mnku? Jestli to neni za dvoj a vice nasobek ciny, a je slusna, neni co resit. Zamysli se jeste nad mistem, kam to usadis.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 2. 2021, 1:25

Ahoj,
ak k tej emene je príslušenstvo, predstavuje to pre teba výhodu:
Budeš mať sústruh zo stolom (nemusíš riešiť podstavec), budeš mať príslušenstvo ktoré by si k Bernardu musel dokupovať a ešte pekne poukladané v stole. Emena s príslušenstvom bude mať hodnotu stále, aj za 20 rokov ju slušne predáš. To sa o Bernarde asi nedá povedať. Naviac je koncepčne a kvalitou spracovania o triedu inde. Predpoklad samozrejme je, že tá tvoja má v poriadku ložiská a nieje extra vyčvachtaná. Proste stroj v stave "zapnem do zásuvky a ťahám špónu".
Istou výhodou Bernarda je priama regulácia otáčok. To sa však na MN-80 dá ľahko a lacno vyriešiť pripojením frekvenčného meniča (môj stál na bazári 40 €) a zlepší ti to kvalitu práce o 100%, najmä brzdenie vretena je na nezaplatenie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Dupl3xx
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 11. 2020, 1:00

6. 2. 2021, 6:50

Chápu, příští týden se na něj půjdu pořádně podívat, nafotit a uvidim. Jaká by měla být taková průměrná cena za samotný soustruh s minimem náčiní? Abych věděl, od čeho se odpíchnout.

Taky mi šlo o to, jestli na tomto stroji třeba něco už udělat nejde, nějaký závity..... nevím ... je to na to domácí kutění
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 2. 2021, 10:38

Cena je relatívna. Prebehni Bazoš a pozri sa, za koľko sa emenky predávajú, s akým príslušenstvom a v akom stave. Ak o sústruhoch toho moc nevieš, skús na obhliadku zobrať niekoho, kto sa vyzná viac a bude schopný sústruh prezrieť a posúdiť aj po mechanickej stránke. Sú chyby, ktoré si schopný odstrániť za chvíľu doregulovaním stroja ale aj také, ktoré vyžadujú výrobu nových dielcov, alebo náročnejšiu opravu. Proste aby si sa neokašľal. To je určité riziko kúpy staršieho stroja, tak ako hocijakej inej používanej veci.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 2. 2021, 5:03

Ked jento v dobrom stave tak to kup, oproti cine to ma klestinove upinanie pouzitelne za behu stroja. Hlavne ak v prislusenstve budu veci na to klestinove upinanie, to je hlavne plus oproti cine. Navyse tu upinanie ma svoju cenu pri predaju sustruhu, cize stratova by si byt nemal.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

8. 2. 2021, 11:54

Dupl3xx píše: 6. 2. 2021, 6:50 Chápu, příští týden se na něj půjdu pořádně podívat, nafotit a uvidim. Jaká by měla být taková průměrná cena za samotný soustruh s minimem náčiní? Abych věděl, od čeho se odpíchnout.

Taky mi šlo o to, jestli na tomto stroji třeba něco už udělat nejde, nějaký závity..... nevím ... je to na to domácí kutění
Nafoť,dej sem fotky,připiš k tomu cenu a on ti někdo poradí. Jedna zásadní věc: když si pořídíš vietev,jsi poslední majitel,když pořídíš emenku,a nebudeš jí chtít,zbavíš se jí.Je úplně jedno,v jakém je stavu. Je to totiž soustruh-sice takový nedospělý,ale Český,takže vymyšlený a udělaný rukama.To o té vietvi nikdy nikdo tvrdit nemůže..Je to jako mít nového trabana a nebo olítanou tantru.. Oboje začíná na t ,má čtyři kola,ale rozdíl poznáš až když sedneš za knypl...
zoltan19
Příspěvky: 8
Registrován: 5. 2. 2020, 9:05

9. 2. 2021, 9:43

Ja som mal OPTI TU 2004V Stolový sústruh OPTIturn TU 2004V. Keď porovnáš fotky (Opti a Bernardo), tak sú tie sústruhy veľmi podobné. Prečo? Ja si myslím, že sú poskladané z podobných ázijských dielov. Ten môj sa nedal vyladiť, krížový suport mám na mysli. Keď som pritiahol skrutky, išlo veľmi ťažko. Keď som trocha povolil, mal veľkú vôľu. To je opracovaním klzných dielov, ktoré sú na MN opracované tušírovaním (zaškrabávaním). Mal som aj MN80A (novší typ). Veľmi dobrý stroj, tichý presný a cenený najmä kvôli bohatej výbave. Doplnenie o frekvenčný menič už tu niekto spomínal, potom sa dá použiť aj na 230V. Keď MN80 má v lóže v poriadku, neváhaj! Možno, že po čase ti bude malý, potom ho predáš bez straty.
Vlkoš
Příspěvky: 1
Registrován: 14. 2. 2021, 4:01

15. 2. 2021, 8:08

Dobrý den,
chtěl bych se pochlubit se svým bastlem na frézování. Mám starou mašinu, která už má vůle. Nemám originální frézovací nástavec, tak sem byl nucen použít neoriginální. Cokoli sem chtěl frézovat, musel sem to upnout do svěráku, ten byl na suportu a ten na nožových saních. Celá tato sestava strašně vybrovala. Ideální bylo zbavit se nožových saní, tak aby byl obrobek nad suportem. Zbývalo vyřešit odměřování na suportu. Jako první mě napadl vylepšený nonius od Tumlíka. Jeho přesnost je ale jen 0,1 mm a hlavně cena se mě zdála vysoká. Zbastlil sem tedy vlastní, který je možné celý vyrobit doma.
Jedná se o kličku, která zasunutím do kolečka A v převodovce, kolečkem otáčí a pohybuje suportem. Použil sem 60z kolečko, jelikož mám dvě.
Na noniusu stačí jen jedna značka, netřeba dělat více, pro větší přesnost se použije redukce.
Při sestavě koleček A,B,C,D:
60,45,25,100 se na jednu otáčku kličky suport posune o 1 mm, s redukcí o 0,05mm.
60,30,25,100 se na jednu otáčku kličky suport posune o 1,5 mm, s redukcí o 0,075mm.
60,45,25,100 se na jednu otáčku kličky suport posune o 2 mm, s redukcí o 0,1mm.
P.S.
Ano je to škaredé ale je to funkční.
Přílohy
klika_det_vyp.jpg
klika_det_zap.jpg
klika_kolecko.jpg
klika_vyp.jpg
klika_zap.jpg
soucasti.jpg
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

15. 2. 2021, 9:14

Ahoj, to vypadá zajímavě. Pro někoho určitě inspirativní.

Kluci dávám na MNce dohromady kleštinové upínání a samozřejmě mi chybí taková ta drobotina. Neměl by někdo navíc následující?

1) Dva kalené válečky patřící do drážek na konci vřetena a pouzdra ovládané pákou. Rozměry mám, dokonce jsem se dočetl, že je někdo vyrobil upravením ložiskových válečků.

2) Dva "pastorky" ve tvaru písmene T, co jsou vloženy v ovládací páce kleštinového upínače a posouvají pouzdrem. Vyrobit by šly taky, ovšem neznám typ materiálu a rozměry.

Mockrát díky,
Radek
Válečky.jpg
Pastorky.jpg
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

15. 2. 2021, 10:50

Ahoj, odpověď na tvé otázky:
1) Ano, válečky se dají udělat z ložiskových a nejsem určitě sám, kdo je dělal.
2) Rozměry na ty "kluzáky či kameny" najdeš v manuálu na MN80A na straně 12
nákres č.1 - materiál tuším v tom manuálu je také, ale abys to nemusel hledat, tak
je to z pertinaxu. Zatím Ahoj Lubos2
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

16. 2. 2021, 7:11

Lubos2 píše: 15. 2. 2021, 10:50 Ahoj, odpověď na tvé otázky:
1) Ano, válečky se dají udělat z ložiskových a nejsem určitě sám, kdo je dělal.
2) Rozměry na ty "kluzáky či kameny" najdeš v manuálu na MN80A na straně 12
nákres č.1 - materiál tuším v tom manuálu je také, ale abys to nemusel hledat, tak
je to z pertinaxu. Zatím Ahoj Lubos2
Jsem to ale trouba. V manuálu jsem to úplně přehlédl, a to jsem si ho pro jistotu vytiskl :roll: :lol:
Teď už je to jasný.

Díky, Radek
jmj
Příspěvky: 24
Registrován: 7. 3. 2020, 4:50

17. 2. 2021, 10:48

Radek335 píše: 15. 2. 2021, 9:14 Ahoj, to vypadá zajímavě. Pro někoho určitě inspirativní.

Kluci dávám na MNce dohromady kleštinové upínání a samozřejmě mi chybí taková ta drobotina. Neměl by někdo navíc následující?

1) Dva kalené válečky patřící do drážek na konci vřetena a pouzdra ovládané pákou. Rozměry mám, dokonce jsem se dočetl, že je někdo vyrobil upravením ložiskových válečků.

2) Dva "pastorky" ve tvaru písmene T, co jsou vloženy v ovládací páce kleštinového upínače a posouvají pouzdrem. Vyrobit by šly taky, ovšem neznám typ materiálu a rozměry.

Mockrát díky,
Radek
Válečky.jpgPastorky.jpg
S válečky není potřeba si lámat hlavu. Při práci se nijak netočí, jen odvalují pohyb upínací páky při uvolňování a utahování obrobku. Jeden váleček mi asi před deseti lety spadl a někde leží nenalezitelně dodnes. Vyrobil jsem nový z obyčejného "plavajzu" ,nekalený
a funguje dodnes. Přitom pracuji převážně v kleštinách a používám upínání a výměnu obrobků za chodu stroje. Pro informaci, naměřil jsem na originálu průměr 6,9 a délku 5,7. Pokud byste trval na zakalení, dobře se kalí doma do vody "stříbřenka". Po zakalení vyleštit a popustit na fialovou barvu.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“