MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

18. 1. 2022, 10:51

Charon píše: 18. 1. 2022, 10:24 Tak na me mn80a nic takoveho nebylo, a to byla netknuta z vyroby, asi bylo vic verzi
Mám oboje. Staršia verzia mala iba obyčajný reverzačný prepínač a malú plechovú skrinku s poistkami. V tej novšej verzii bola na dvierkach pomerne mohutná plechová bedňa zapojená ako na Salusovom obrázku. Na funkciu to nemalo vplyv, akurát v tej novšej bol vrčiaci transformátor a akýsi ruský stykač, ktorý pri zopnutí trieskal tak, až v tom stole aj so sústruhom hrklo.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

19. 1. 2022, 8:07

zverodoktor píše: 18. 1. 2022, 10:51
Charon píše: 18. 1. 2022, 10:24 Tak na me mn80a nic takoveho nebylo, a to byla netknuta z vyroby, asi bylo vic verzi
Mám oboje. Staršia verzia mala iba obyčajný reverzačný prepínač a malú plechovú skrinku s poistkami. V tej novšej verzii bola na dvierkach pomerne mohutná plechová bedňa zapojená ako na Salusovom obrázku. Na funkciu to nemalo vplyv, akurát v tej novšej bol vrčiaci transformátor a akýsi ruský stykač, ktorý pri zopnutí trieskal tak, až v tom stole aj so sústruhom hrklo.
Z hlediska fce, to samozřejmě má naopak naprosto zásadní vliv a taky se to chová naprosto jinak (proto taky tam překvapivě ten pomocný kontakt a stykač je).
U staré se totiž při obnovení napětí po výpadku opět mašina sama rozběhne - což je z hlediska novější legislativy naprosto nepřijatelné - takže proto tam ten stykač a pomocký kotakt u nových verzí je (se změnila legislativa) je - aby při obnovení napětí po výpadku se to samo neroztočilo, - ikdyž je ten reverzák stále v poloze "zapnuto" (zůstal tam z běhu před výpadkem napětí).
Tzn, pokud má ta 80 alespoň nepatrně splňovat elementární (tj. současnou) bezpečnost, tak tam ten pomocný kontakt a stykač být musí (nebo se to musí vyřešit jinak - buď dvojtlačítkem, nebo "startsystémem" ovládačky, nebo třeba měničem - respektive softem nebo pomocným napětím v něm.).
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 1. 2022, 8:47

Reinkarnace píše: 18. 1. 2022, 9:49
lubbez píše: 18. 1. 2022, 8:01 Tak já jsem pyšnej majitel ...
Lubbezi, jak jsi spokojený s tou bruskou na vrtáky Vevor?
Překvapivě to docela funguje. Klíčové je to, že s minimální námahou na vrtáku udělá správné a hlavně souměrné úhly. Vrtáky vrtají. Logicky se zmenšujícím průměrem je to horší, ale i to se dá přípravečkem obejít. Teď jsem vrtal díry cobaltovým vrtákem 8,4 díry hluboké 42mm. Z 10 nových vrtáků dva nevrtaly, 4 vrtaly slušně a 4 hůř. Po přebroušení jednoho nevrtajícího vrtáku (cca 30 sekund) se dostal okamžitě do středu mezi dobře a hůř.
Primární úkol bylo nabrousit bedničku vrtáků mého známého. Je to invalida a pohyb mu dělá problémy, ale hlavně je levej na obě ruce. :D Byl to trochu oser, ale za hoďku mi to šlo jako po másle a vrták nabroušenej za 30 sekund.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

19. 1. 2022, 6:37

To je dobrá zpráva. Omlouvám se za off topic a děkuji za reakci. :)
Malakh
Příspěvky: 99
Registrován: 3. 7. 2020, 4:31

26. 1. 2022, 11:35

Pozdravujem.
Podarilo sa mi zadováziť MNku, je v "trochu" ošumelom stave, čo to na ňom chýba. Má zlomenú a aj chýbajúcu skrutku spolu s nóniusom priečneho posuvu a chýba celý nožový suport. A nejaký ten piatok trávil vonku.
Nebude už z neho krásavec a ani presnosťou noeslní, ale aj tak mám z neho radosť a dúfam, že ešte nejakú šponku odkrúti.
Ale aj taj mám z neho radosť.
20220126_235953.jpg
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

27. 1. 2022, 3:06

Malakh píše: 26. 1. 2022, 11:35 Pozdravujem.
Podarilo sa mi zadováziť MNku, je v "trochu" ošumelom stave, čo to na ňom chýba. Má zlomenú a aj chýbajúcu skrutku spolu s nóniusom priečneho posuvu a chýba celý nožový suport. A nejaký ten piatok trávil vonku.
Nebude už z neho krásavec a ani presnosťou noeslní, ale aj tak mám z neho radosť a dúfam, že ešte nejakú šponku odkrúti.
Ale aj taj mám z neho radosť.

20220126_235953.jpg

Čo to táraš- krásná je a přesnost tím uskladněním neztratila,pokud jí o ni nepřipravíš nějakým hloupým zásahem.Gratulujem chalan,
měl jsi šťastnou paži při koupi. Emenka se ti za to odvděčí přesností a výdrží. Nevím,kdo takovej malinkej ,ještě nedospělej soustružek dokázal vyhodit na déšť- to asi ne,vypadá,že na něj přímo nepršelo,ale asi byl pod nějakým přístřeškem,nenaolejovaný,jako ta Julie..
Takové jednání by mělo být trestný- vždyť ten soustružek není starý..Opatrně jí vykartáčuj od rezu ( nejlépe ručně,kartáčem v brusce radši ne,max. tak kartáč do vrtačky ), nastříkej sprejem na povolování (taková ta navoněná nafta, dokáže to rozpustit lecjakou rez) a začni rozebírat. Nevypadá,že by byla tak moc nemocná. Šroub a nonius seženeš u Tumlíka, suport v inzerci.Hlavní je,že na vřeteni je univerzálka( příruba) a bydlí tam příslušnej koník. To ostatní jsou drobnosti.
Kdyby tě snad omrzela,tak dej vědět, ujmu se jí:-)
Malakh
Příspěvky: 99
Registrován: 3. 7. 2020, 4:31

27. 1. 2022, 7:45

Nakoniec tie sane nebudú možno až tak zlé, zdá sa ze hrdza ich chytila pod koníkom.
Ten nožový suportík sa pred časom objavil v inzercií, ibaže vtedy som este netušil, že ho budem postrádať.
Emenka bola vonku a čiastočne na tom prehodena plachta, stolík je už na kašu a kedže je z bukasu, tak ani na kúrenie nebude z neho osoh.

Vynasnažím sa ho nesprasiť, skúsim to najprv prebehnúť rúčo mosadznou kefou.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

28. 1. 2022, 1:35

Na mosadznou kefu se klidně vykašli,vezmi ho obyčejným drátěným kartáčem,jak jsem psal,klidně tím ve vrtačce,ale moc netlač.Loži to zaručeně nic neudělá,to vyčistíš do leskla.Pak vezmi petrolej,naftu,terpentýn nebo ten zmíněný povolovač šroubů a brusné rouno a vypucuj dočista.Jen ten pak dobře vytři nebo umyj,odpadávají z něj kusy brusiva..
Stůl udělej z laťovky,podle toho starého.Není to moc práce,když je vzor.Na lamino se vykašli,ty stoly nemají trvanlivost.Jen nahoru můžeš dát pracovní desku z lamina,jako to mají ty nové.
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

28. 1. 2022, 6:29

Na lože v tomhle stavu rozhodně neber dráťák a určitě ne ve vrtačce. To je metoda na jiný poškození nebo na nefunkční plochy. První co udělej, tak si sežeň Nějakej novodobej čistič (Star, Supermafrasol, atp.) a vypucuj to pořádně s ním a nerezovou drátěnkou na nádobí. Pak uvidíš co tam zbyde a co dál. Pokud by to nestačilo, tak další level je brusný rouno ručně. Na posekání a zaoblení hran vrtačkodráťákem je vždycky času dost.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2022, 10:15

Zbýňa píše: 28. 1. 2022, 6:29 Na lože v tomhle stavu rozhodně neber dráťák a určitě ne ve vrtačce. To je metoda na jiný poškození nebo na nefunkční plochy. První co udělej, tak si sežeň Nějakej novodobej čistič (Star, Supermafrasol, atp.) a vypucuj to pořádně s ním a nerezovou drátěnkou na nádobí. Pak uvidíš co tam zbyde a co dál. Pokud by to nestačilo, tak další level je brusný rouno ručně. Na posekání a zaoblení hran vrtačkodráťákem je vždycky času dost.
Přesně tak !!!! Pěkně ručně... Často je vizuální stav na první pohled děsivej, ale ve skutečnosti to zdaleka nemusí být tak zlé. Orvat to dráťákem ve vrtačce je blbost. Dobrá je taky taková ta "ocelová vata". :wink:
tiborius
Příspěvky: 353
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

28. 1. 2022, 11:04

Pekný to stroj. Gratulujem, je to radosť keď sa podarí niečo zohnať. každý z nás pozná ten pocit.A toto je srdcovka viacerých majstrov.

Mám osobné skúsenosťi, mám doma dosť strojov čo som oživil a boli viac hrdzavé. Tomuto nič nie je, len sa naň troška zabudlo. Jak písal David.1, určite nebol naolejovaný. 3-4 zimy a takto vyzerá každí stroj. / náhla zmena teploty - kondenz na kovu/ - na presnosť to nemá vplyv /dobré to ni je určite ,ale čo už/

Ja tieto plochy prebehnem jemným brúsnym filcom ktorý namočím do oleja s petrolejom naftou.
Dôležité je netlačiť len to tak jemne prechádzať. Zapamätať si zhruba koľko sa brúsila jedna, potom ďalšia strana. potom komplet a maximálne vytrieť do sucha , posunúť suport na druhú stranu a tak isto na druhý koniec . Pozor ten filc ktorý som ja odporúčal zanecháva taký jemní brúsny prach. Musí sa odstrániť fakt úplne.

čo je zlé , náhradné diely chodia za brutal ceny . typujem priečny suport 250 Eur.

ja by som najprv vyčistil spustil nameral čo to robí / presnosť/ a potom by som sa rozhodol či to komplet rozobrať alebo nie. A pozor vreteno mazať stále olejom CUT3 . ale mazať sa musí
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

28. 1. 2022, 11:16

Taky sem přihodím svůj recept. Tyhle rovné rezaté plochy nejčastěji jemně škrabnu rovným radekem - polotvar nějaké kudly. Radeco je přiměřeně rovné, strhne rezatý "prach" a po dobrém materiálu se sklouzne. Vyloženě na to netlačím ale to rezatý je potřeba odstranit. Pak vezmu nějakou ocelovou vatu nebo jemnou drátěnku namočenou ve WDčku apod a vydrhnu to znovu. Osobně bych se nebál ani toho kotoučku ve vrtačce (používám spíš s mosaznými dráty a hlavně rovné - žádné ty copánky), je to ale o citu. Dá se to s ním značně urychlit ale možná i pokazit.
FrantaB
Příspěvky: 105
Registrován: 21. 12. 2018, 3:16
Bydliště: Praha

28. 1. 2022, 12:51

To Radeco musí být rovné, ne do luku. Lepší než WD je Konkor, nebo Konkor s trochou petroleje-nastříkat, chvíli počkat, pak hladit polotovarem kudly. Nemusí se ani vyloženě škrábat, nebo používat hrana. Je to pak jemnější způsob, než 000 ocelová vata. Co je pod rovinou se vezme 0000 vatou, nebo houbičkou na nádobí (s Konkorem), nebo tamponem z nějaké ostřejší tkaniny (řidší polyester).
Malakh
Příspěvky: 99
Registrován: 3. 7. 2020, 4:31

28. 1. 2022, 9:45

Ďakujem veľmi pekne za spätnú väzbu.
Skusim pozhnáňať tú vlnu a aj mosadznú kefu.

Je dobrý nápad odobrať celý suport? Zo zadnej strany je len tá lišta na tuším štyroch imbusoch prednú stranu musím ešte prezriet, prípadne pozrieť nejaký rozkres.

Ten suport bol v inzercomií za 250e, povedal by som však trochu ojedinelý úkaz.

Inak príslušenstvo bolo zas v kontraste zo sústružíkom. Nie je kompletné, chýbajú klieštiny 6,8, jeden stromček je zlomený a ozubených kolečiek je pomenej.
Ale zda sa to ako ešte nepoužité.
20220128_221006.jpg
StanozKe
Příspěvky: 45
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

29. 1. 2022, 3:14

Malakh píše: 28. 1. 2022, 9:45Skusim pozhnáňať tú vlnu a aj mosadznú kefu.
Pozor! Keď som na podobné účely kupoval kefy a podobný materiál tak som zistil že niektoré kefy iba vyzerajú ako mosadzné, v skutočnosti je to oceľový drôt s medenou povrchovou úpravou. Nakoniec som kúpil v poriadnom obchode so zváračkami a profesionálnym náradím mosadznú kefu do rozbrusovačky. Samozrejme som pri čistení citlivých častí uhlovú brásku púšťal na najnižšie otáčky.
Tiež som kúpil kefu do rozbrusovačky s plastovými štetinami - myslel som že bude ešte jemnejšia ako mosadzná. Pri prvom použití som zistil že v každej plastovej štetine je tenučký oceľový drôt. Predajca bol presvedčený že tam drôt nie je.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“