MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
pegasfly
Příspěvky: 7
Registrován: 4. 1. 2021, 10:58

7. 1. 2021, 9:49

jmj píše: 7. 1. 2021, 8:49 Obrázek
jmj píše: 6. 1. 2021, 8:42 V Decembri som sa stal stastnym majitelom MN80 A/H.
Kúpil som ho aj vďaka tomuto fóru a vaších poznámok a rád a patrí vám veľká vďaka.

Tak si přiložím moje zkušenosti za moře let s MNkami.
Dakujem za inspiraciu a upozornenie. Ano planujem s nim drobne veci v ramci jeho skromnych vykonov a budem si musiet taketo pripravky vyrobit postupne podla toho co budem potrebovat.

Juraj
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

7. 1. 2021, 9:56

jmj píše: 7. 1. 2021, 8:49 Obrázek
jmj píše: 6. 1. 2021, 8:42 V Decembri som sa stal stastnym majitelom MN80 A/H.
Kúpil som ho aj vďaka tomuto fóru a vaších poznámok a rád a patrí vám veľká vďaka.

Tak si přiložím moje zkušenosti za moře let s MNkami.
Především je to soustruh pro jemnou mechaniku, takže pokud ho někdo má proto, že je malý , zabere málo místa a chce na něm vyrábět čepy na zahradní traktor, je na špatné adrese.
Nože používám téměř výhradně Radeco, protože TK nože myslím příliš zatěžují uložení vřetene.
Univerzálka jen v nutných případech, velké kusy nechám zhruba obrobit u někoho se statnějším soustruhem. Jak to jen jde, do kleštin.
Do kleštinového upínání je dobré mít doraz dovnitř kleštiny. Kleštinový klíč má k tomu v hlavici závit. Abych nenajel nožem do upínacího zařízení, viz doraz na loži v mých předchozích příspěvcích. Tím se umožňuje i pracovat s co nejmenším vyložením obrobku.
Namísto upichování raději používám kotoučovou pilku (0,4 x 63), zejména při větších seriích. Pro použití pilek mám kleštinové trny s redukčními kroužky na různé velikosti. Trn má 10 mm a závit M 10 x 1.
Upínání materiálu pro serie do vícenásobných držáků pro 6 nebo 7 tyčí, přičemž se aretuje roztlačením svazku šroubem s hrotem. Sedmá (střední) tyč musí být na zadním konci svazku spájena s některou z krajních, aby se neroztočila. Funguje pro průměry 2 až 6 mm, osmičku řežu ze čtyř tyčí. Svazek na konci proti posunutí jistím opět kroužkem se šroubkem. (Tento způsob upínání je vhodný i např. pro pásové pily).
Dělení nonia na příčném suportu je u jemnomechanických soustruhů obvyklé v hodnotě posuvu vzhledem k používání frézovacích pomůcek.
Obrázek
Nic proti kreativite, ale udelat z mnky kotoucovou pilku, proc? Mala pasovka ma sice horsi presnost, ale stejne to obrabis na presno z obou koncu, takze je to fuk. A jestli sis nedodelal mechanickej pricnej, coz standart nema, tak se ukroutis :lol: Do pasovky dam svazek zapnu a nestaram se, koncak vypne.. Nevim
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 1. 2021, 11:10

jmj píše: 6. 1. 2021, 8:42 Nože používám téměř výhradně Radeco, protože TK nože myslím příliš zatěžují uložení vřetene.
Univerzálka jen v nutných případech, velké kusy nechám zhruba obrobit u někoho se statnějším soustruhem. Jak to jen jde, do kleštin.
Ono to s tým uložením vretena zase nieje až také tragické. Bronzové funtrá na ktorých to drží sú dostatočne masívne aby nejaký rozumný úber vydržali. To klieštinové upínanie je samozrejme presnejšie, ale je do 10 mm, čo značne obmedzuje a trochu aj zdržuje.
Mám v práci MN-80, r.v. 1956, vývojová dielňa SAV, teda občasné použitie, povedzme 1 x za týždeň. Je na ňom namontovaná univerzála 80 mm, klieštiny pravdepodobne nikto nikdy nepoužíval a na sústruhu si kdekto tých 64 rokov fušoval. Po výmene klinového remeňa dotyčný nechal predné ložisko voľné a tým pádom malo takú vôľu, že vreteno "pozeralo" asi o 1 mm dole a čvachtalo. Bolo pritiahnuté iba remeňom. Podotýkam, že za tohoto stavu sa sústruh používal zhruba 10 rokov!
Po úprave stavu správnym vymedzením ložísk beží vreteno stále v "0" (stotinové hodinky sa nehnú ani pri použití páky).

Vlastním hodinársky sústruh PRAZIMA, kde je vreteno tak priemeru 12 mm a ložiská asi 16 mm. Klieštiny sú do 8 mm a príslušenstvom je univerálka do 3 cm. Len na porovnanie s MN-80, kde sú futrá 32 mm.
Tým chcem len povedať, že MN-80 samozrejme je stále jemnomechanický a nie hrubovací sústruh, ale zase s tých ložísk by som kovbojku naozaj nerobil, ich únosnosť je značná. Samozrejme, musia byť správne nastavené a namazané.
Prazima lathe.jpg
Prazima lathe.jpg (11.95 KiB) Zobrazeno 2741 x
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2021, 11:38

jmj píše: 6. 1. 2021, 8:42 V Decembri som sa stal stastnym majitelom MN80 A/H.
Kúpil som ho aj vďaka tomuto fóru a vaších poznámok a rád a patrí vám veľká vďaka.

Tak si přiložím moje zkušenosti za moře let s MNkami.
Především je to soustruh pro jemnou mechaniku, takže pokud ho někdo má proto, že je malý , zabere málo místa a chce na něm vyrábět čepy na zahradní traktor, je na špatné adrese..............Obrázek
Vcelku zajímavé nápady, taky jsem kdysi takový přípravek na řezání používal. Jinak vcelku souhlas s názory na využití MN-ky, až na to "zatěžování od TK nástrojů" To je pochopitelně totální nesmysl. Klíčová je jiná věc a to používat správnou geometrii plátků, popřípadě mít ty nástroje z TK opravdu ostré, tedy kvalitně vybroušené a vylapované a pochopitelně správně ve stroji ustavené aby byl řezný odpor co nejmenší. :wink:
zoltan19
Příspěvky: 8
Registrován: 5. 2. 2020, 9:05

10. 1. 2021, 10:29

Zdravím všetkých,
som majiteľom sústruhu MN80, na štítku nie je čitateľný rok výroby. Vedel by niekto odhadnúť tento údaj.
Ďakujem
Přílohy
mn80_stitok.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

10. 1. 2021, 3:13

Ahoj, na mojom štítku tiež nieje rok. Ale v papieroch je, a to 1975 pri v.č. 0438196. Ešte by to chcelo niekoho s podobným rokom výroby, aby sme mali predstavu, zhruba koľko ich fabrika ročne vychrlila.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2021, 3:56

Charon píše: 7. 1. 2021, 9:56
jmj píše: 7. 1. 2021, 8:49 Obrázek
jmj píše: 6. 1. 2021, 8:42 V Decembri som sa stal stastnym majitelom MN80 A/H.
Kúpil som ho aj vďaka tomuto fóru a vaších poznámok a rád a patrí vám veľká vďaka.

Tak si přiložím moje zkušenosti za moře let s MNkami.
Především je to soustruh pro jemnou mechaniku, takže pokud ho někdo má proto, že je malý , zabere málo místa a chce na něm vyrábět čepy na zahradní traktor, je na špatné adrese.
Nože používám téměř výhradně Radeco, protože TK nože myslím příliš zatěžují uložení vřetene.
Univerzálka jen v nutných případech, velké kusy nechám zhruba obrobit u někoho se statnějším soustruhem. Jak to jen jde, do kleštin.
Do kleštinového upínání je dobré mít doraz dovnitř kleštiny. Kleštinový klíč má k tomu v hlavici závit. Abych nenajel nožem do upínacího zařízení, viz doraz na loži v mých předchozích příspěvcích. Tím se umožňuje i pracovat s co nejmenším vyložením obrobku.
Namísto upichování raději používám kotoučovou pilku (0,4 x 63), zejména při větších seriích. Pro použití pilek mám kleštinové trny s redukčními kroužky na různé velikosti. Trn má 10 mm a závit M 10 x 1.
Upínání materiálu pro serie do vícenásobných držáků pro 6 nebo 7 tyčí, přičemž se aretuje roztlačením svazku šroubem s hrotem. Sedmá (střední) tyč musí být na zadním konci svazku spájena s některou z krajních, aby se neroztočila. Funguje pro průměry 2 až 6 mm, osmičku řežu ze čtyř tyčí. Svazek na konci proti posunutí jistím opět kroužkem se šroubkem. (Tento způsob upínání je vhodný i např. pro pásové pily).
Dělení nonia na příčném suportu je u jemnomechanických soustruhů obvyklé v hodnotě posuvu vzhledem k používání frézovacích pomůcek.
Obrázek
Nic proti kreativite, ale udelat z mnky kotoucovou pilku, proc? Mala pasovka ma sice horsi presnost, ale stejne to obrabis na presno z obou koncu, takze je to fuk. A jestli sis nedodelal mechanickej pricnej, coz standart nema, tak se ukroutis :lol: Do pasovky dam svazek zapnu a nestaram se, koncak vypne.. Nevim
mě se to naopak docela líbí, pokud bych měl vyrábět kupříkladu 1000ks takových mosazných čípků v délce +-5 stovek, tak tohle je hodně efektivní způsob v domácích podmínkách u tohoto soustruhu ušetřit si mnohahodinovou mezioperaci se srovnáváním čel po řezání pásovkou na danou míru :)
jsou i rychlejší, ale tohle je zas o emeně :wink:

edit: a co třeba tisíc ks s obrobeným čelem na přesnou délku pod úhlem ? já bych to nepodceňoval :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

10. 1. 2021, 5:44

No jo ale Ty jsi profesional a tisicovka je mala serie, pro me je to nepredstavitelne mnozstvi :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

10. 1. 2021, 6:46

MN80 je moje srdcová záležitost, seznámil jsem se s ní na učňáku a zamiloval jsem se do ní, ale užil jsem si ji jen málo, jen v rámci výuky. Po vyučení jsem pracoval ve výzkumáku ZPA a v dílně opět MN80 a tady jsem si jí opravdu do sytosti užil jak v rámci práce, tak zejména při fušování, kdy jsem v práci zůstával po pracovní době a vyráběl jsem kvanta věcí.
Ale k té obavě o namáhání: MN80 byla využívaná prakticky trvale, stále u ní někdo byl, dělaly se na tom malé série, tady byly výborné kleštiny a doraz, stáčely se na ní komutátory malých převíjených motorů, ale dělaly se na ní i dosti hrubé práce, například výroba ramen stahováku, kdy se stáčely do čtyřpaknovky upnuté tři ocelové pasoviny tloušťky asi 4 mm. Vše to zvládalo, pokud pamatuji, tak jednou se měnila ložiska vřetene, jinak přesnost přes to vše, co zažila, výborná, dělal jsem s ní i na pět tisícin (to ne při fušování, ale v rámci úkolu).
Takže že by bylo nutno se panicky bát nasadit hlavu a něco většího udělat, to tedy ne...
zoltan19
Příspěvky: 8
Registrován: 5. 2. 2020, 9:05

12. 1. 2021, 10:20

zverodoktor píše: 10. 1. 2021, 3:13 Ahoj, na mojom štítku tiež nieje rok. Ale v papieroch je, a to 1975 pri v.č. 0438196. Ešte by to chcelo niekoho s podobným rokom výroby, aby sme mali predstavu, zhruba koľko ich fabrika ročne vychrlila.
Ďakujem za odpoveď: Škoda, že nikto ďalší sa nezapojil.
Nie som si istý, že fabrika ich "chrlila", vraj ich skladali učni, alebo dodnes skladajú.
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 1. 2021, 11:44

zoltan19 píše: 12. 1. 2021, 10:20 Nie som si istý, že fabrika ich "chrlila", vraj ich skladali učni, alebo dodnes skladajú.
No podľa toho, koľko ich je stále na bazároch a ešte aj v okolitých krajinách, málo ich nebolo. Ja som mal v robote 4, a to sme vedecký ústav zameraný na biológiu. Našiel som na webe ešte jeden štítok: 0417458, r.v. 1964 a na mojom druhom emenku je 0462367 r.v.1990. Ak je to tak, ako to vyzerá, že prvé dvjčíslie zostáva a ďalej je postupnosť podľa vyrobených kusov, málo to nebude :roll:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 1. 2021, 12:03

Tak můj má výrobní číslo 0433579 bez roku výroby
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 1. 2021, 1:38

Charon píše: 12. 1. 2021, 12:03 Tak můj má výrobní číslo 0433579 bez roku výroby
:roll: to nieje v rámci tohoto výskumu moc nápomocná informácia.
zoltan19 píše: 12. 1. 2021, 10:20 Ďakujem za odpoveď:
Keď to tak nahrubo popočítam, vychádza to zhruba 1700 kusov ročne (možno vrátane nepodarkov, ale to je jedno) tak ten tvoj sústruh by mohol byť vyrobený zhruba v rokoch 1970-71.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 1. 2021, 1:52

Já vím, ale zase se nikdo nebude pozastavovat, že on tam přece musí rok mít :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

12. 1. 2021, 2:02

Tak tak, může mít rok výroby dřívější nebo pozdnější, ale nic to neříká o kvalitě kusu a hlavně opotřebení - starý MN80 může být málo jetý, protože byl někde, kde ho měli ve vybavení, ale prakticky nevyužívali (nějaká laborka), novější mohl být někde v provozu a dostával zabrat, zvláště pokud na něm dělal nějaký raubíř...
Rok výroby by mě vůbec netrápil, stav se pozná na přesnosti...
Mně unikl perfektní MN80 a stále o tom přemýšlím, bývalý soused ho koupil právě z výzkumáku, byl jako nový a plným vybavením, měl ho doma v kuchyni pod igelitem a myslím, že ho skoro nepoužil. Potom zemřel, ale měl dva syny, tak jsem to bral (já blbec), že se nedá na koupi zeptat, no navíc jsme se tak trochu hůře snášeli, protože naše děti dupali a je to dole rušilo. Potom zemřela jeho manželka, potom zemřel jeho jeden syn a druhý syn byt pronajímá a jestli tam MN80 ještě je nebo ji má on nebo ji prodal nevím, možná, že bych se měl zeptat...
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“