MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

23. 6. 2018, 10:22

AJ. Takže ještě hrozí, že to nebud sedět na přírubu? Každopádně díky na upozornění! Já jen sledoval vzdálenost úchytných šroubů a to sedí. Jinak já tam mám 100 sklíčidlo. Měkká pakna je v čem lepší? Líp se obrobek upíná a sedí?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 6. 2018, 10:33

ne
měkký pakny si protočíš dle potřeby pro upnutí konkrétního obrobku
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 6. 2018, 10:42

Magion píše:AJ. Takže ještě hrozí, že to nebud sedět na přírubu? Každopádně díky na upozornění! Já jen sledoval vzdálenost úchytných šroubů a to sedí. Jinak já tam mám 100 sklíčidlo. Měkká pakna je v čem lepší? Líp se obrobek upíná a sedí?
Nehrozí - je to podle me jisté.
Prostě tu starou sundáš a to osazení na novou si vytočíš na té přírubě znova - tj. prostě to zatočíš do roviny a odtočíš si to osazení znova, s správným rozměrem pro tu novou.
To, že to bude o ten cca mm kratší je celkem jedno.
Stejně se to dělá pro jakékoli skličidlo - sklíčidlo se vždy pasuje oproti přírubě a navíc na mašině, kde se bude používat.
Měkké pakny nejsou lepší ani horší - stejně jako třípakna a čtyřpakna taky není "lepší nebo horší" - každá věc je určená na něco zcela jiného - třípakna na vše, co v ní jde, čtyřpakna na to, co v třípakně nejde, měkké čelisti na přesnou práci a pokud potřebuješ aby to skutečně drželo (typicky, když upínáš za krátký kus) a nebo když potřebuješ upínat za nějaký neobvyklý rotační tvar.
Jak to je u staré 100 s rozměry netuším, ale podle mě to bude taky jiný. Starou stovku jsem naštěstí nikdy neměl, starou 80 ano, prošlo mi jich rukama několik, poslední jsem mj. koupil jako zcela novou, ještě zabalenou a zalepenou v originál papíře, někdy loni)
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

23. 6. 2018, 11:53

Ahoj, První co bych udělal je, že bych si stahnul manual na MN80 a trochu ho prostudoval. Další je, že bych zprovoznil mazací místa - co mne dle fota nejvíc zaráží, tak je na vřeteníku alespoň dle fota místo maznice šroub(Otázka je jak to bylo mazáno).Další věc je na uchycení ložiska posuvového šroubu místo zajišťovacího šroubu je tam něco jako roztemovaný nýt(asi tam někdo šroub zalomil a pak roznýtoval).Celkově já bych stroj nejdříve opravil(tj zprovoznil a vyčistil mazací místa,pak seřídil. Jinak se dá skoro se vším co tu napsali kolegové souhlasit.Jen bych dodal, že co říkají zkušenější, tak se dá úspěšně soustružit i na silně jetém stroji, pokud se to naučíš.
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

24. 6. 2018, 7:49

Maznice zkontroluji - díky za tip. Mám objednaný ložiskový olej ol-J22 tak stejně to budu brzy řešit kam a jak ho lít... Budu potřebovat k tomu i nějakou spešl olejničku, nebo lze nabrat do větší injekční stříkačky a vpravit? Mimochodem jaké další oleje jsou pro MNko potřeba? Mazání lože, převodů, posuvu...
Manuál od tumlikovo jsem si už přečetl dvakrát :D Ale přijde mi relativně docela základní - občas jsem tu na fóru zahlédl i skeny stránek z nějakého podrobnějšího asi servisního manuálu. Google mlčí - tušíte kde se dá sehnat?
Na seřizování osové vůle vřetene a upnutí ložisek se teda vůbec necítím - mám pocit, že bych spíš tomu uškodil, než pomohl. Nikdy jsem to nedělal a jen podle manuálu nevím nevím...
Ten nýt je asi lepší necha být, když se posuvný šroub točí ne? Tam zase na nějaké super přesnosti už nesejde a štelovat toto ložisko není běžně zapotřebí - je to tak? A u vřetene šroub místo maznice - tak nebude stačit jen šroub vyšrouboat a dolít olej? (nevím, nikdy jsem dokonce přes maznici nic nemazal, takže úplnej nýmand :D )
Jinak díky za podporu, že se dá soustružit i na silně jetém stroji. Trochu jsem už chvílema zapochyboval, jestli nebylo lepší koupit za stejný peníze novýho číňana...
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 6. 2018, 9:06

Doporučuji na čtení jak soustružit toto http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 8acb2b29d6" onclick="window.open(this.href);return false; ale najde se toho více ve vlákně technická literatura nebo foch literatura, tak hodně zdaru
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 6. 2018, 9:09

injekční stříkačka stačí
stačí jakákoli olejnička
MN80 tuším nemá nikde trvalou náplň, takže před prací a v průběhu práce kápnout olej
do vřetene nejčastěji, na posuvový šrouby atd opravdu stačí občas
v návodu to bude popsaný
na lože existují speciální oleje ("protipřilepovací"), mají obvykle v označení číslo končící osmičkou (KV68 atd)
na klasickou mašinu je to ale stejně zbytečný
hlavně aby na loži byl nějaký olej a ne rez a špony
klidně ten OL-J22
když to lože namázneš motorákem, tak to taky bude fungovat
na ložiska vřetene by měl být řidší
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

24. 6. 2018, 9:55

já myslel, že ol-j22 je právě vhodný hlavně do vřetene... V manuálu píší o mazání jen v anglické části (ta česká je nějak zjednodušená a o typu olej jsem tam nic nenašel - jen tu na fóru doporučovali právě ol-j22). V anglické části manuálu píší olej vhodné kvality (J2), viskozity 2,5°E při 50°C.
Co jsem našel, tak J22 má viskozitu při 40°C 22(mm2/s) a viskozitní index 95.
Olej J3 naopak viskozitu 3 (mm2/s). Tak teď nevím :roll:
Nechci z toho dělat vědu, spíš mě zajímá jaká je vaše praktická zkušenost a čím nejlépe mažete ložiska vřetena MNka. Ty jsou nejvíce namáhaný i díky konstrukci soustruhu.
PetrVlas
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 3. 2018, 9:25

24. 6. 2018, 4:44

Nedavno jsem si na MN80ku koupil J22 olej v primadilna.cz, maji totiz i 5ti litrovky?

Číslo produktu: OL-J22-03
PARAMO OL-J 22, strojní ložiskový olej, 3l 203,00 Kč (7,99 EUR) 1 21 % 203,00 Kč (7,99 EUR)

nekde jsem vycetl (precetl jsem toho vic a zdroj uz v hlave nemam), ze je ke stroji doporucen a myslim, ze ho ma i Paramo v doporuceni pro stroj. Prolejvam s tim maznice vretene pred kazdym pouzitim (take vstiknu zevnitr zhora do te drazky na klinky) a ostatni maznice kazde nekolikate soustruzeni. Ted me ceka vymena filcu na suportu, aby to dobre stiralo a mazalo.

Nedavno jsem si prosel kompletnim vycistenim a bohuzel i par opravami. Pouzivam 100mm univerzalku (tu novejsi) s vymennymi celistmi a hazi circa 0.005mm na hrideli 10mm frezky. Mam ovsem kluzna na hrideli na mensi vule a nepracuju na 1000 ot/min a vys. Takhle nejak to doporucuje i navod. Serizovani lozisek jsem ovsem vzdal merit a jedu podle citu, pote co jsem vymenil remeny a vratil vreteno, tak jsem to dotahl tak aby pri otaceni rukou slo vreteno volne a pak jsem asi 5x stridave dotahoval a povoloval. Muj pocit je, ze dobry sestelovani a mazani kluznejch lozisek, rovny loze, cistej a dobre sestelovanej support a stoj jede jak vino. Loze i pricnej support na mem stroji je "trosku" ojetej. Mam to serizeny tak, ze na kraji jde ztuha (ale ne nejak priserne) a uprostred je o malicko volnejsi nez bych rad.

Drzim ti palce, at stroj rozchodis. Petr
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

24. 6. 2018, 9:53

Díky!
Házivost máš teda parádní - já jsem zvědavej co naměřím v klidu až mi přidjou hodinky...
Ol-j22 mají v Brně i rozlívaný po litrech, tak to není problém. (oleje.cz)
Jinak díval jsem na ty maznice ložisek a v mým jsou místo nich volně vloženy šrouby - tzn. vytáhnu je (viz. fotka) a vstřiknu olej do té díry - ano? Kolik? Dokud to někam zatíká? Kolik si to tak vezme oleje na jedno soustružení?
IMG_20180624_180314.jpg
Ty filcy na supportu bych měl taky vyměnit - jak na to - koupit filc a nastříhat a přitáhnout? Nějaký speciální filc?
Řemen bych měl taky vyměnit, ale na vytáhnutí vřetene se vůbec necítím. To časem ;)
-
Univerzálku jsem objednal IUS 100/3 - přeměřoval jsem i přírubu a jestli tomu dobře rozumím, tak osazení na přírubě je cca 79,6 - sklíčidlo to má 80 - takže tam bude malá vůle. Je to ok?
V týdnu to snad dám dokupy!
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

26. 6. 2018, 9:25

Tak do přední díry olej vtéká v pohodě - přestal jsem, až začal vytékat spodem. Ale olej v díře na zadní ložisko bohužel stojí a nikam nevtéká :?
Tzn. budu muset vytáhnout celé vřeteno a zjistit kde je chyba...
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

28. 6. 2018, 6:23

Takže problém číslo jedna vyřešen! Házivost vřetene je naštěstí do jedné setiny a nová přesná univerzálka po upnutí a vystředění hází max 2 setiny. :D To mi bohatě stačí...
36299155_1206064222870028_4458949087231737856_n.jpg
Bylo potřeba trochu upravit přírubu aby to šlo doštelovat (bylo to moc natěsno a nešlo tím pádem vystřeďovat) - se vším mi pomohl kamarád - dlouholetej soustružník. Podle jeho zkušeného oka říkal, že i všechny vůle na suportu jsou super, což mi udělal mega radost.
To by bylo - teď je ale na řadě problém číslo 2: :wink:
36338133_1206064032870047_6491789986403188736_n.jpg
Automatickej posuv jede strašně rychle - je úplně nepoužitelnej. Nemám žádná převodová kola navíc. Zkoušel jsem v rámci toho, co mám to sestavit tak, aby to jelo co nejpomaleji, ale je to pořád hodně...
Nemáte náhoudou někdo navíc nějaká převodová kola, která se vám válí nevyužitá, a která by mi pomohla posuv pořádně zpomalit?
Nejde mi řezání závitů - jen o hodně výrazné zpomalení...

Díky moc za radu!
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 6. 2018, 8:15

Prerob to na krokace na tychto malych sustruhoch... Idealne.

Ale ak ti ide len o pomaly posuv, daj motorcek z akuvrtacky priamo na skrutku alebo si kup motor z prevodovkou z ciny.

Inak pod 0.03mm na otacku nema zmysel ist.
O pri hrubovani sa 0.24mm da pouzit (aj na lusovanie pre zvaranie)

0.09mm je taku univerzalne ani dlhe ani rychle.
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

28. 6. 2018, 9:40

Hmm...zrovna mám jeden krokáč+driver volnej, ale nevím, jak silný má být?
Stačí NEMA17? Ale je tam dost málo místa v převodové skříni aby se tam vlezl... A zvenku nějak teda nevím jak.
To by stejně bylo lepší ten krokáč napojit na nějaký kolo, ať získá větší moment a i pohyb je plynulejší (přeci 200kroků na otočku je relativně hrubej rastr). Dělá se to tak?
Magion
Příspěvky: 15
Registrován: 22. 6. 2018, 10:34

28. 6. 2018, 9:48

anebo takto? Napojit to na kličku a ne na šroub podélného posuvu ? :shock:
https://www.old.fst.zcu.cz/_files_web_F ... ly_Vit.pdf
To mi přijde ale škoda tam namontovat takovou obludu a ztratit ruční kontrolu. Raději na šroub, když už...
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“