MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

27. 2. 2011, 5:34

Ahoj,
napadlo mě založit pro populární soustruh MN80 Tos Čelákovice zvláštní téma kam by každý kdo s tímto soustruhem má nějaké skušenosti ,nebo problémy mohl přiložit nějaké rady a
typy.
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

27. 2. 2011, 5:37

Mám hned jeden dotaz.Koupil jsem MN80 v dobrém stavu nevyběhaný,tichý.Přemýšlím jestli se vyplatí udělat kompletní GO (hlavně nátěr) když to je jěšte v originálu.Bojím se že když rozeberu celý soustruh tak už ho nikdo nikdy nedá dohromady tak aby chodil tak jak před rozebráním.Co myslíte,poraďte mi...
Díky Jirka
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 2. 2011, 6:19

podle mě nátěr a GO nemají vůbec nic společného.. na nátěr to nefunguje a pokud je vše funkční tak do toho nehrab neboť můžeš udělat víc škody než užitku.. např když budeš mít máznutý vřeteno teď to chodí, rozebereš a zase složíš a už to bez GO nepůjde..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

1. 3. 2011, 8:06

...
Naposledy upravil(a) Wyky dne 7. 3. 2018, 7:23, celkem upraveno 1 x.
MN80
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 3. 2011, 8:11

můj názor je zkus to tím nic nezkazíš nebude to stát skoro nic a uvidíš.. případně nedalo by se to vypouzdřit kovovým pouzdrem s nějakou hranou která by se chytla zespodu a tim padem by nevyjela? nevím jak je to u MN80 ale třeba u S28ky je tam celkem dost masa kdyby se tohle stalo..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

1. 3. 2011, 8:14

Ahoj,
docela často se tyto nožové suporty objevují na prodej,ale čekat ty asi nechceš.Momentálně jsem přesně nepochopil v cěm máš problém pokud tam jdu M5-tky tak je pořádně zatáhni a není snad problém ne?Co se týče nožového suportu tak teď jsem ho celý generálkoval včetně zaškrabání funkčích ploch.U těchto soustruhu ho většina lidí nepoužívala a tak pak jde velice ztuha někdy i vůbec.
Jirka
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

1. 3. 2011, 8:49

...
Naposledy upravil(a) Wyky dne 7. 3. 2018, 7:24, celkem upraveno 1 x.
MN80
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

1. 3. 2011, 9:14

Taky podle me zalezi na tom aby jsi to pak mohl jeste nekdy rozebrat. Jinak M6 se tam uz nevlezou co? Potom taky nmysli na to ze pripadna vyroba bude drazsi nez novy suport. J.
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

1. 3. 2011, 9:58

A todle by nepomohlo? http://www.i-zavitniky.cz/i-zavitniky/e ... -zavitu-M4" onclick="window.open(this.href);return false; .Myslím nějakým lepidlem to tam vlepit.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

2. 3. 2011, 6:42

Wyky píše:
Momentálně mám tedy problém, že nemám funkční posuv, protože šrouby se vytrhly ze závitů. Původně měly být šroubky zřejmě M4, u mne byly M5 a to je už za limitem, jelikož závit byl proříznutý už ven z toho válcového kusu. Teď tedy řeším ten problém, že mám tři díry o průměru cca 5mm a nemohu již více zvětšovat, abych dal například závitovou vložku Helicoil. Mám koupený tekutý kov s ocelovým plnivem a rád bych věděl, zdali má smysl tento epoxid nacpat do děr a potom vrtat a řezat nový závit M4? Zdali to ten epoxid vydrží, protože nějaké axiální síly na ty šrouby působí.
Tak zalep do stržených děr napevno svorníky, přitáhni kličku maticema a bude to nadále rozebíratelné. Se závity v epoxidu moc dobrou zkušenost nemám, ale dobře zalepený svorník nebo šroub z díry bez ohřátí nedostaneš, ten se tam udrží.
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

2. 3. 2011, 11:08

...
Naposledy upravil(a) Wyky dne 7. 3. 2018, 7:24, celkem upraveno 1 x.
MN80
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 3. 2011, 11:20

jsou ruzne loctite lepidla tím třeba zalepíš šroub tak, že když ho chceš vyšroubovat že ho překroutíš.. otázkou je jestli lepidlo za cca 3-500 není drahá alternativa..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

2. 3. 2011, 3:53

Ahoj,
další dotaz.Jak sundat u MN80-tky držák posuvného šroubu.Už tuším že to je asi na čepech a tak bude nejspíš potřeba sundat celý posuvný šroub.Jak na to???
Jirka
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

2. 3. 2011, 5:15

Wyky píše:Zalepit cim? Nejsou tam zavity, protoze jsou do hladka vytrzene. :(
Já mám vyzkoušené loctite, při zkoušce jsem svorník ǿ 10mm dlouhou maticí přetrhl, ale v díře držel, a byla jen vyvrtaná.
Dostat ven když je potřeba taky jde, stačí ho plamenem ohřát. Mám takhle zalepené už asi 6 roků svorníky, které drží válec k bloku na motoru na jednoválci vzducháči dieslu, ten blok je z hliníku a drží to.
Díry bych, pokud jsou úplně hladké, trochu porejpal třeba závitníkem a odmastil, svorník udělat na průměr díry a na něj nějakou spirálu nožem, na druhý konec závit M4, namatlat lepidlem a sesadit.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2011, 6:43

Wyky píše:Problem mam ten, ze ty zavity M5 jsou strzeny (vsechny tri a kompletne, asi byly mizerne riznuty), takze nemam co dotahovat. Potrebuju udelat zavity novy a nevim, jestli to ten epoxid vydrzi. A nechci ho tam nacpat, pokud by byla nejaka jina alternativa, kde by predchozi aplikace epoxidu treba vadila.
Někdy je lepší jedna fotka jak složitě popisovat :lol:
Myslíš tady tyto šrouby na tom "kvaziložisku" :D co jsem ti vyfotil
No tak to zas není problém udělat ten litinovej kus znovu, ne? naco dělat hned celej suport :lol:
No ale kdybys to nechtěl vyrábět znovu tak to jenom pootočíš a vyvrtáš znovu díry jaký potřebuješ, to je nejsnadnější oprava chlape :lol: nemusí být furt ty původní abude to fungovat zas jak nový :lol:
P1060567.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“