MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
capajev
Příspěvky: 313
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

10. 5. 2022, 9:18

Ahoj, měl bych opět nějaké dotazy, snad nebudou moc hloupé...
1) Jak mažete malý podélný support? Zde chybí maznice, tak mažu napřímo trochou oleje na kluzné plochy. Ale promáznutí matice šroubu už nijak neudělám, nebo se pletu? Můj závěr je, že
2) potřeboval jsem tento support vyčistit (po předchozím majiteli stále objevuji v soustruhu mosazný bordel), rozborka byla celkem snadná (i díky zdejšímu fóru a ujištění se ve správnosti kroků). Ale sborka je o něco horší, přesněji zpětné nasazení nonia, nemáte na to nějaký fígl? Já si nějak nedokáži poradit s tím pružným plíškem v zápichu nonia, který mi neustále překáží při nasazování na posuvový šroub.

Moc díky, Pavel
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

11. 5. 2022, 8:47

Ahoj,
1. na skrutku som pri skladanínatrel trochu kvalitnej vazelíny. Je tam krycí plech, tak tá vazelína tam vydrží naveky pri frekvencii používania toho suportu. Vedenie ako píšeš, kvaka oleja z každej strany.

2. Pliešok vlož do drážky v otvore nonia. Odmeraj si veľkosť osadenia osky (tá je 8 mm) a širšej časti kuželovej časti na kľučku. Vlož do otvoru nonia (s plieškom) pozdĺžne vrták (resp. jeho stopku) hrubý ako výška osadenia (vrchná plocha stopky vrtáku tým pádom bude v rovine s povrchom osky) a nasaď nonius. Vrták ti bude odtláčať pri nasadzovaní to pero do drážky, aby nezavadzalo. Trochu s tým zavakláš a nonius skočí na osku. Trocha maziva k tomu tiež pomáha.
Snáď to s toho opisu pochopíš, ľahšie sa to robí ako vysvetľuje :-D
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

11. 5. 2022, 9:49

Ahoj,
1).Takže já osobně odtahnu ten krycí plíšek a naleju tam olej asi tolik, aby šroub byl asi v polovině hladiny oleje.
2) Na nasazování nonia jsem si udělal jednoduchý přípravek - viz obrázek z 26 pro 2016, 22:35 - tady - viewtopic.php?p=234746#p234746 - je to kuželové s vývrtem, aby se to dalo nasadit na to osazení pro kličku, venkovní průměr takový, že je stejný jako průměr šroubu. Ahoj Lubos2
capajev
Příspěvky: 313
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

11. 5. 2022, 11:13

Ahoj, všem moc díky za rady. Doma jednu pěknou vaselinu mám, tak na šroub dám tu. A nonius zkusím nejprve podle zverodoktora, vrtak vhodné průměru snad doma mám taky :-), a když by mi to nešlo udělám si přípravek podle Lubos2 (pozn. sice jsem vlakno precetl celé, ale tohle mi úplně uteklo, díky za odkaz)
capajev
Příspěvky: 313
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

12. 5. 2022, 8:57

Ještě jednou díky, nonius už je na svém místě.
8D5A18F6-7D20-4163-9449-95DF6F260520.jpeg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

13. 5. 2022, 5:18

capajev píše: 11. 5. 2022, 11:13 Ahoj, všem moc díky za rady. Doma jednu pěknou vaselinu mám, tak na šroub dám tu. A nonius zkusím nejprve podle zverodoktora, vrtak vhodné průměru snad doma mám taky :-), a když by mi to nešlo udělám si přípravek podle Lubos2 (pozn. sice jsem vlakno precetl celé, ale tohle mi úplně uteklo, díky za odkaz)
Jo, namazat ten šroub vazelínou :shock: , je myslím to nejlepší, co lze pro ukrácení agonie té nebohé MN80 udělat.
Ještě dneska si vzpomínám na nepublikovatelný slovník, který jsem použil, když jsem kdysi čistil souřadnicovou vrtačku SIP, u níž to nějaký IQtyqve přesně takto udělal - namazal tou červenou smrtí jak šrouby, tak ten korekční mechanismus, dokonce pro jistotu :mrgreen: namazal vazelínou i ty šroubový kola v mikroposuvech a i ty noniusy a tu centrální blokaci tím příčným kolíkem a dokonce i ty zamykací mechanismy stolu.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 5. 2022, 9:53

Sancho Panza píše: 13. 5. 2022, 5:18
capajev píše: 11. 5. 2022, 11:13 Ahoj, všem moc díky za rady. Doma jednu pěknou vaselinu mám, tak na šroub dám tu. A nonius zkusím nejprve podle zverodoktora, vrtak vhodné průměru snad doma mám taky :-), a když by mi to nešlo udělám si přípravek podle Lubos2 (pozn. sice jsem vlakno precetl celé, ale tohle mi úplně uteklo, díky za odkaz)
Jo, namazat ten šroub vazelínou :shock: , je myslím to nejlepší, co lze pro ukrácení agonie té nebohé MN80 udělat.
Ještě dneska si vzpomínám na nepublikovatelný slovník, který jsem použil, když jsem kdysi čistil souřadnicovou vrtačku SIP, u níž to nějaký IQtyqve přesně takto udělal - namazal tou červenou smrtí jak šrouby, tak ten korekční mechanismus, dokonce pro jistotu :mrgreen: namazal vazelínou i ty šroubový kola v mikroposuvech a i ty noniusy a tu centrální blokaci tím příčným kolíkem a dokonce i ty zamykací mechanismy stolu.
A čím tedy mazat ten korekční mechanismus ? Čepy jsem namazal olejíčkem s teflonem // Novato BTS // a tu lištu se snímacím palcem jsem nastříkal suchým teflonem. Je to blbě ?

děkuji
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

13. 5. 2022, 12:05

Milan199 píše: 13. 5. 2022, 9:53
Sancho Panza píše: 13. 5. 2022, 5:18
capajev píše: 11. 5. 2022, 11:13 Ahoj, všem moc díky za rady. Doma jednu pěknou vaselinu mám, tak na šroub dám tu. A nonius zkusím nejprve podle zverodoktora, vrtak vhodné průměru snad doma mám taky :-), a když by mi to nešlo udělám si přípravek podle Lubos2 (pozn. sice jsem vlakno precetl celé, ale tohle mi úplně uteklo, díky za odkaz)
Jo, namazat ten šroub vazelínou :shock: , je myslím to nejlepší, co lze pro ukrácení agonie té nebohé MN80 udělat.
Ještě dneska si vzpomínám na nepublikovatelný slovník, který jsem použil, když jsem kdysi čistil souřadnicovou vrtačku SIP, u níž to nějaký IQtyqve přesně takto udělal - namazal tou červenou smrtí jak šrouby, tak ten korekční mechanismus, dokonce pro jistotu :mrgreen: namazal vazelínou i ty šroubový kola v mikroposuvech a i ty noniusy a tu centrální blokaci tím příčným kolíkem a dokonce i ty zamykací mechanismy stolu.
A čím tedy mazat ten korekční mechanismus ? Čepy jsem namazal olejíčkem s teflonem // Novato BTS // a tu lištu se snímacím palcem jsem nastříkal suchým teflonem. Je to blbě ?

děkuji
čímkoli, co neudělá nejdřív brusnou vazelínu, pak brusnou žvejkačku a nakonec brusný lepící pop :roll:
Původně se to mělo mazat normálně olejem - jako cokoli pohyblivýho na přesných mašinách - aby se to vždy, když se to zaxxre, tak vypláchlo tím novým a nakonec tam nebyla všude brusná lepící koule :roll:
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 5. 2022, 1:19

Tak to jsem snad moc nezbabral. To BTS stéká a nijak to nezasychá.

díky za info
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 5. 2022, 3:55

Já si myslím, že ta vazelína nebude tak velký problém u metrického šroubu M8-M10 ??? Mám Mn80 z roku 1961, posledních 10 let na něm dělám docela dost a vůle ve šroubu příčného suportu je 0,15mm, tedy žádný problém. Zrovna nožový suport mažu sprejem na řetěz u motorky a všichni jsme spokojení.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 5. 2022, 4:46

Ten šrób je pomerne slušne zakrytovaný. Čistil som MN-80 po 50 rokoch bežného používania vo vývojovej dielni SAV ( a to robili často mosadz) a pod tým krytom nebola skoro žiadna nečistota. Dnešné vazelíny sú tiež o poznanie odolnejšie voči starnutiu ako tá červená čo nielen vyzerala, ale časom sa aj chovala ako ribezľový džem. Nehádam sa, či olejovanie by nebolo z hľadiska strojárskej etiky viac kóšer, ale tiež nevidím problém raz za 10-15 rokov ten kryt dať dole a prestreknúť šrób aj matku čističom na brzdy. Najmä pri garážovom sústruhu a frekvencii využitia toho priečneho suportu na nejaký pohyb.
lubbez píše: 13. 5. 2022, 3:55 Zrovna nožový suport mažu sprejem na řetěz u motorky a všichni jsme spokojení.
Nejaký olej v spreji na motorkové reťaze mám, ale zdá sa mi byť dosť lepkavý. Je to normálna vlastnosť týchto mazadiel, či akurát som natrafil na kšunt? Prípadne máš nejaký obľúbený?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

13. 5. 2022, 4:52

Já používám KV 68 a maximální spokojenost.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 5. 2022, 8:30

Oni všechny ty mazadla ve spreji pro vyšší zatížení jsou jakoby lepkavá, ale druhý den už ne. Zůstává tam poměrně odolný mazací film. A na čištění používám opět sprej na čištění řetězů. Naprosto běžně s ním umývám lineárná vozíky v laseru a že tam je toho svinstva hodně. Tady do vozíků používám speciální lithiovou vazelínu. Mazání je věda, ale postupem doby jde kvalita maziv neuvěřitelně nahoru. To jsem si koupil v nějakém eshopu super výkonný mazací sprej na ozubená kola a ložiska. První test jsem udělal na vřetenu Atas500. Spodní ložisku začalo být teplé a za normální situace by tak za dvě tři hoďky začlo hlučet a šlo do háje. Protože jsem nové neměl, zkusil jsem máznout sprejem a fouknul jsem obě. Myslel jsem si, že to nebude fungovat, protože to bylo takové řídké a po uschnutí jako by tam nic nebylo. Ložisko vydrželo další dva měsíce.
jkubes
Příspěvky: 1
Registrován: 18. 5. 2022, 6:17

18. 5. 2022, 6:31

Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem vyjmout obě kuličková ložiska 6204 z předlohy. Děkuji.
markyparky
Příspěvky: 54
Registrován: 30. 9. 2017, 9:17
Bydliště: Praha

19. 5. 2022, 10:25

lubbez píše: 26. 3. 2021, 8:12 Původně jsem chtěl pokračovat v již rozepsaném vláknu, ale nenašel jsem ho. Tak to dám sem, stejně je to Mn80. Po přestavbě mého soustruhu, kdy jsem nahradil zubatá kola krokáčem a elektronikou a instalací DRO na podélný a příčný suport jsem se hodil do jiného levelu práce. Primární účel elektroniky - řezání závitů jsem využil za tu dobu jen jednou, ale i tak to byla pohoda. Dělal jsem závitový kroužek na upevnění čočky laseru. Trvalo to vše cca 10 minut. :D Mnohem víc ale používám prostý posuv suportu při obrábění. Tady mám možnost rychlost posuvu měnit otočením knoflíku. A aby to bylo ještě pohodlnější, mám možnost zapnout elektrický doraz.
V každém hotovém programu je alespoň jedna chyba. I tady jsem objevil mušku, při dojetí na doraz se posuv zastavil a musel jsem sjet z dorazu ručně. :cry: Není to sice tvrdá chyba, ale je to nepříjemné. Stále jsem to odkládal, ale když mi před vánocemi přišlo skleněné pravítko na podélný posuv, tak jsem váhal jenom pár měsíců a už je tam. Starej magnetickej pásek sice chodil v pohodě, ale magnet na sebe překvapivě chytal špony. Tak tedy změna na sklo. Je to sice jenom 5u pravítko, tedy fakt žádná přesnost, ale pro mou práci to stačí s obrovskou rezervou.
dro1.jpgdro2.jpgdro3.jpgdro4.jpg

No a dneska si hraju s tím programem.
Lubosi jaka je prosim delka pravitek? Mam dilnu mimo Prahu, takze nemuzu ted odskocit do dilny a zmerit. Jedno je dle fotky 300mm, ale co to kratsi?
Diky predem!
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“