prislusenstvi su32

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

18. 1. 2015, 7:04

co přěsně potřebuješ? a co Ti chybí? jestli si to dobře pamatuju, tak je tam vsazená taková trubka s osazením na konci kde je závit a natom natočené výčko a do toho je potom potřeba udělat prodloužení toho originálního šroubu. Někde jsem to měl namalované, když jsem to dělal, ale nemůžu to teť najít. Pokud vydržíš tak až se během týdne dostanu do dílny tak bych ti to blejsknul a oměřil. Tady jsem alespoŇ vyhrabal nějaké obrázky co jsem našel v PC.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

19. 1. 2015, 4:27

dekuji za ochotu,,ani jsem necekal ze to budes mit,pravitko mam zrepasovane do podoby jako na tvych fotkach,ta trubka je asi to co jsem nafotil ,po rozebrani je tam ten urizly sroub. predpokladal jsem ze tam patri spec. deleny sroub jako treba u sv18, pak je to soustruh bud s pravitkem nebo bez. tady to tedy pujde dodelat. :) tak jestli muzu poprosit o nacrt az budes mit chvilku casu budu rad a take o kus dal....diky j
Přílohy
100_4477.JPG
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

19. 1. 2015, 5:16

No jak se tak koukám, tak ty to máš ještě jednodužší, jelikož máš i ten šroub co já neměl. Soustruh máš tedy komplet jen na něm nemáš dané to pravítko? Myslím tím šroub příčného supportu. Totiž já jsem to dělal tak, že jsem vyndal ten šroub toho příčného supportu a udělal jsem na to prodloužení do toho pravítka a zkolíkoval jsem to, je njsem tu délku odhadoval. U tebe by podle mě stačilo změřit rozdíl od původního krátkého šroubu a toho kusu co máš uříznutý a jen na ten šroub udělat prodloužení, popřípadě možná použít ten kus co máš. Zítra jdu do dílny tak se podívám jak přesně to tam mám a oměřím ti to a nafotím. Na SU-32 se to pravítko pěkně blbě schánělo a dalo mi to dost běhání, než jsem ho vůbec sehnal. Jinak vyndat ten šroub toh opříčného supportu je snadné. Vzadu povolíš to výčko co kryje ty axiální ložiska a povolíš ty dvě matice a potom vepředu co je nonius vytočíš ty imbusové šrouby a normálně vytočíš ten šroub za nonius ven a celé to vytáhneš. Jen pozor při skládání, je tam klínek a naten se musíš trefit. Jelikož ten šroub má vepředu drážku na klínek a je vsazen v trubce co s ní točí ten nonius.


Jinak teť jse mto ještě pořádně prohlédl a máš vše co potřebuješ. Do obrázků jsem ti označil ten kolík. Ten tvůj uřízlej šroub normálně vem a najdi na něm ten kolík co jsem označil. Je kuželovej, takže ho normálně vyraž ven a potom si ten šroub upni do svěráku za ten trapéz a až za tím kolíkem zato ven a normálně to rozšroubuješ na dva kusy, potom již jen stačí našroubovat na šroub v soustruhu a je to. Pokud to tak bude tak bych tě já poprosil o rozměry toh onástavce, jelikož já to dělal od oka.


Obrázek

Obrázek
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

20. 1. 2015, 4:09

bezva informace ,posilam vykres prodlouzeni,jen me unika na co je tam ta drazka na pero protikus ji nema,,az to namontuji dam vedet ,ted tam mam lunetu a na chvili praci.zatim diky j
Přílohy
100_4527.JPG
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

20. 1. 2015, 5:51

není vůbec zač jsem rád že jsem mohl pomoct. A nebude tam ta drážka na pojistnou podložku? Takovou tu co se ohýbají zuby. Ta matka přeci musí bejt nějak zajištěná proti povolení ne?

Mohl bych ještě poprosit o jeden výkres? Mohl by jsi mi prosímtě ještě namalovat jak vypadá ta příruba na to kleštinové upínání? Myslím tu na tvých fotkách úplně vpravo. To co je vlastně nasazené přímo na soustruhu a má to 4 díry se závitem a jeden kolík. Já jsem si jí sice podle dokumentace a měřítka nakreslil, ale raději bych to měl skutečně podle originálu a chci to porovnat.
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

22. 1. 2015, 5:40

zdravim, posilam tu prirubu,ty diry a kolik jsem nekreslil to maš...s tou drazkou me to tedy melo napadnout :( j
Přílohy
100_4548.JPG
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

22. 1. 2015, 6:24

Takhle je to plně dostačující. Mnohokrát děkuji. Člověk si kolikrát neuvědomí banální věci a ono tě to potom začas trkne. To se prostě stává. Já raději razím heslo že se sebe raději udělám blbce a zeptám se několikrát, než abych se nezeptal a něco zmršil. Jinak se ještě chci zeptat nemá někdo na SU-32 závitové hodinky? Moc bych ocenil alespoň fotku těch hodinek popřípadě i nandaných na soustruhu.
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

24. 1. 2015, 5:28

zdravim, ja hodinky nemam, mam dorazy na pricny i podelny posuv/ pricny jsem nemontoval/,licni desku,unaseci desku,obe lunety,zadni nozovy drzak .. j
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

26. 1. 2015, 2:23

Mohl bych mít ještě jednu prozbičku? P/otřeboval bych ještě vědět, tedy pokud to pujde změřit v tom díle co jsi mi měřil jak je tam kulička s tím perkem. Pokud by to šlo jak je to pérko dlouhé a z jak silného drátu je motané?

No a potom bych ještě měl jeden nápad jak jsi rozdělával ten uříznutý šroub k tomu pravítku jaký měl ten trapéz průměr a stoupání? Přemýšlím totiž žě bych ho vyměnil již za kuličkový šroub s matkou. Pokud by se to tam vůbec vešlo. Mám tu matku totiž už se značnou vůlí.
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

28. 1. 2015, 4:10

zdravim, abych zmeril perko musel bych vydolovat kulicku ,je tam vlozena a potom zaklepana ,a pak by tam uz nedrzela . ten sroub je TR 18 x 3 .j
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

28. 1. 2015, 5:33

Dobrý tu kuličku nedoluj. Já to vyzkouším zkusmo a uvydímě jak to pojede. Také jsem přemýšlel že to udělám stejně a tu kuličku také zaklepu. To já myslel kdyby to šlo vyndat. Každopádně moc díky za info.
pandabear
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 3. 2011, 8:57
Bydliště: Jablonec nad Nisou

10. 2. 2015, 1:25

pokud to někomu pomůže, tak tady je skica šroubu příčného suportu SU32. Je to opravdu jen oměřená skica, takže nic pro budoucí výrobu, spíše pro identifikaci dílu.
Myslím, že pro kuželové pravítko je jen doplněno prodloužení. Pokud se mílím, určitě mě opravte.
Pokud ale někdo víte, kde šroub sehnat, velmi rád uvítám radu. Šroubu mám v podstatě KO, takže musím vyměnit.
Dík
Přílohy
šroub příčného suportu SU32.jpg
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

21. 2. 2015, 6:07

Zkusím se Vám svézt s tématem. Chci se zeptat, jak má být ukončená sací trubka u čerpadla chlazení. V práci jsme podědili SU 32 u kterého se chlazení léta nepoužívalo a je nám divné, že na konci trubky není zpětný ventil ani koš. Nebo to u SU 32 není? Jak by ale potom odstředivé čerpadlo nasálo?

Je to ročník 1962 a celou dobu byl ve výzkumném ústavu na údržbě (to myslím vážně, ne jako oblíbenou frázi prodejců), přesto má prorezavělou nádrž chlazení, trochu nižší koník z jiné SU 32, zarezavělý stírací čistič oleje, úplně vydrbaný kužel v koníku, urvaný šroub držící kličku koníku, hrozné vůle ve šroubech suportů, rozlomené dva pojistkové spodky, prasklé těsnění pod dutým čepem čerpadla a pod. a kromě toho byl neskutečně zasranej a v podbetonovaných nohách stál vyteklý olej.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

21. 2. 2015, 8:30

Ahoj,
Již mě to tento soustruh natrápil a chystám se příští zymu na celkovou GO. Tzn. Sice nebudu nechávat brousit lože, jelikož jsou celkem OK, ale bude kompletní rozborka, vymití a výměna veškerých ložisek, těsnění, o-kroužků a podobně. Loziska postupně dávám dohromady a je toho již pěkná hromada. Vše bude samozdřejmně průběžně nafoceno aby to mohlo pomoci i ostatním. S tím koníkem mám úplně stejný problém. Koupil jsem moje SU-32 z fabryky kde léta dělám a znám lidi kteří na tom soustruhu dělaly a mám veškerou dokumentaci se všemy záznamy a nikde není uvedená zádná oprava koníka a přesto je koník cca o 0,65mm níže pod středem, což vůbec nechápu. No a to přitom v měřícím protokolu od tosky když přišel na fabryku nový je že to sedí do 0,02mm v 750mm délky. Nechápu dodnes proč a nedopátral jsem se jak je to možné. Chlapy říkali, že to tak prostě bylo vždycky a nikdo to neřešil. Rok výroby je 1971. To že v těch nohách stojí olej mám taky a proto jsem se rozhodl že to celé přetěsním, jelikož je vydět jak slzý olej na skříních a stéká dolu, nehledě nato, že ty ložiska budou určitě dost načaté, jelikož stál několik let a ani ho nikdo nepustil a hlavně věčná závada na něm byla že nešlo mazání. Tyto soustruhy sice dělají hluk již od výroby, ale ne jako ten můj. Několik jsem jich totiž slyšel a ty šly poměrně potichu.
addo1
Příspěvky: 22
Registrován: 12. 12. 2013, 10:08
Bydliště: Turčianske Teplice

21. 2. 2015, 12:12

SU32 - r.v. 1962 som mal rozobraté asi celé,, všetko som pretesnil (nove "O"kužky, tesnenia, guferá), vymenil som ložiská v hlavnej prevodovke a taktiež v suporte, vo vretene boli v dobrom stave (mal som aj to rozobrate). V buducnosti ma ešte čaká prevodovka posuvov a vreteno (k tomu to je dobry prístup čiže nieje problem). Všetko som vyčistil od nánosov starého oleja, emulzie a neviem ešte čoho všetkého ( v nadži na emluziu bolo tolko svinstva, že som ju ledva odniesol ). Vymenil matku a skrutku priečneho suportu (bola tam ista vola a už ked som to mal rozobrate...). Vymenil ložiska v motore a spojazdnil čerpadlo mazania. V suporte chýbalo male piestikove čerpadlo mazania (polovica odlomena, bol tam len spodny diel), cele som ho musel vyrobiť, podla pasportu (som sa čosi nameral). Opravil som elektroinštaláciu, navinul nový transformátor a dorobil brzdenie jednosmerným prudom (alnico sa už ku mne nedostalo). Zbavil som ho štetkovej zelenej (byvaly majiteľ sa asi nudil vyzeralo to otrasne). Vymedzil všetky vôle (celkom sa mi to podarilo). Spravil som len pár fotiek :( čo ma teraz mrzí, popísal som čisla ložísk, snaď to niekomu pomôže. Bola to pekná makačka, ale oplatilo sa a zatial som sním spokojny. Teraz akurát špekulujem frekvenčným meničom :roll:
PS: bývalého majiťeľa som mal neraz chuť poriadne kopnuť do zadku :evil: takže ho pozdravujem.
http://addo1.rajce.idnes.cz/SU32/#SCAN0062.jpg
SU32 :) http://addo1.rajce.idnes.cz/SU32/#" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“