nožový suport SV-18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

23. 1. 2019, 7:00

sice starý téma ale to je jedno, hledám zadní nožovku na sv18r a narazil sem na tyhle výplody..
sou to teda výživný žvásty zase, ale od pana tumlíka takovýho obráběčskýho mistra bych to nečekal

tahle věcička na prvním i posledním obrázku je opravdu ze soustruhu typ SV 18R (..18RA) tyhle soustruhy jsou řekl bych takový průměr a dokonce spíš nic moc je to stále kopírovaný předválečný zastaralý krám a pořád ho všichni chtějí, ale tahle věcička ho podle mě pořád tlačí do popředí tohle nemá žádný jiný soustruh aspoň teda ne československé výroby možná tak nějaký sovětský stachan

jinak teda je úplný požitek na tomhle soustruhu řezat závity nožem pomocí této vychytávky, nevím teda co konkrátně vyrábí pan tumlík že mu to nenajede vždy úplně přesně asi nějaké závitové kalibry či šrouby do mikrometů nebo něco podobného nevím, ale na běžné závity je to opravdu věc pro koncert
další věc mlácení spojky, podle návodu se smí přepínat za chodu pouze do maximálních otáček 350 nad tuto rychlost už to mlátí jako prase a je nebezečí poškození, ale nejsem někde u kapitalistickýho pásu aby mi někdo stál s bičem nad hlavou a honil mě dělejdělej-makejmakej a navíc soustruh je MŮJ tak proč bych si ho schválně ničil
fofo
Příspěvky: 187
Registrován: 4. 2. 2015, 3:21

23. 1. 2019, 7:42

1, tzv. odtahovacia hlava ( resp. odskok noza ) sa da zohnat skoro na kazdy sustruh TOS ako zvlastne prislusenstvo. SV 18 ma odtahovaciu hlavu v standartnej vybave. Vyhoda pri rezani zavitov je bez diskusie ( komfort, neopotrebuvava sa matka priecneho posuvu, dobra orientacia na noniuse ).
Nevyhody, mensia tuhost zostavy, ktora nieje vhodna na vacsie ubery triesky, po opotrebeni ako uz napisal tumlik nemusi byt zarucena presnost pri opatovnom vchadzani do zavitu.

2, SV 18 nema spojku !!! A brzdu vacsinou kazdy okamzite vyradi z cinnosti aby ho nebolela ruka od tazko chodiacej rozbehovej paky. Z toho dovodu sa u SV 18 na rezanie zavitov pouziva vyhradne odtahovacia hlava a po vytiahnuti noza zo zavitu sa vreteno normalne otaca dalej, ale pomocou takej mensej paky v pravo hore na suporte sa reverzuje otacanie posuvovej skrine ( Nortonky ). Rovnako ako na ostatnych sustruhoch TOS do max. otacok vretena 355ot./min.
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

24. 1. 2019, 7:07

baťa1 myslí právě tu jednozubovou spojku na přepínání pravo/levého pohybu suportu, ovládaná pákou od suportu. A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 1. 2019, 7:54

no mlátí ty ty spojky fest někdo to dá i při vyšších otáčkách ale musí to být v ruce...jedno takové video rychlého závitování jsem kdysi dal na net.
A spojky stále v pořádku ale nemá se to dělat a sám bych to na svojí mašině tak nehnal..
ta opakovatelnost se řeší jednoduše a u 18ky i při každém pohybu s nožovkou.
Musí se rukou zatáhnout za nožovou hlavu buď k sobě a nebo od sebe podle toho zda soustružím vnější či vnitřní průměr.
Je tam prostě moc "hejblat" když se nastaví ty klíny na nejmenší vůli tak to chodí špatně a když se to uvolní, tak je potřeba po reverzu posuvu a přísunu páčkou zatáhnout za nožovku
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2019, 4:57

Baťa1 píše: 23. 1. 2019, 7:00 sice starý téma ale to je jedno, hledám zadní nožovku na sv18r a narazil sem na tyhle výplody..
sou to teda výživný žvásty zase, ale od pana tumlíka takovýho obráběčskýho mistra bych to nečekal
co ti mám, když už si mě tak pěkně bereš do huby, na takovou pičovinu co jsi vypotil, odpovědět :wink:
zkus se nad tím aspoň zamyslet.....
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

25. 1. 2019, 9:27

Mám tuhle věc i na SUI 40, docela by mě zajímalo jak s tím děláte větší stoupání závitů, protože při přímém přísuvu jsou pak ty závity k nepoužití. A když vytočím malý suport na těch 30° abych mohl přidávat šponu zešikma, tak zase ten excentrický mechanismus koliduje s univerzálkou (u krátkých věcí, dlouhé věci se závitem jsem zatím nepotřeboval). Jedině přidat šponu příčným suportem a malým trochu do strany, ale takhle od oka nikdy nevím kolik...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

25. 1. 2019, 10:39

přidává se pomocným podélným suportem i rozjíždí.
asi řežeš klasickým nožem ...pokud iso destičkou tak je to v pohodě prostě je to jednodušší
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

25. 1. 2019, 8:16

Ten suport už od výroby nebýva nejak extra presný. Proste to niekto obrúsil v +- nejakej tolerancii (možno), zložili to a bolo hotovo. Z nejakou presnou rovnobežnosťou rybinových plôch si nikto nelámal hlavu- má to pohyb cca 12 mm, keď to vakle, pritiahne sa lišta a je to. Na mojom bol rozdiel asi 4 stovky, čo je na tak krátkom vedení veľa. Keď som odstránil ten páčkový excenter, a posunúl som vrch dopredu, tak sa mi v polke šprajcnúl, že som ho musel dať nas5 kladivom. Na opačnej stane v polke vaklal nejaké 1-2 desatiny. Po zaškrabaní to je v pohode, a neni s tým problém, akurát aby chodila páčka ľahko, treba trošku povoliť nožovku- toho materiálu tam neni nejak vela, tak sa to trochu deformuje.
001.JPG
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

25. 1. 2019, 9:09

akurát aby chodila páčka ľahko, treba trošku povoliť nožovku- toho materiálu tam neni nejak vela, tak sa to trochu deformuje. ............................stači spodok nozovej hlavy prebrúsit,časom sa prehne a potom nedosadá celou plochou,takže ked ju dotiahneš odskok ti ide tažko,,
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

26. 1. 2019, 8:06

Nožovky som samo komplet prebrúsil a prerovnal. No aby to bol cvrkot- zvlášť v slepom otvore, musí to chodiť lahučko.
022.JPG
021.JPG
Naposledy upravil(a) qwer dne 26. 1. 2019, 8:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

26. 1. 2019, 8:24

taky jsem to přerovnával tu hlavu krásně je to vidět při frézování dosedacích ploch pro nože a vypadalo to přesně jak u tebe na fotce z kraje fréza vůbec nebrala a uprostřed cca 1mm...než jsem to začal frézovat tak jsem to přebrousil na bph...a kupodivu po několíkátém otočení a upnutí se frézované plochy krásně potkaly
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

4. 8. 2022, 12:29

Nazdar. Menil niekto skrutku s maticou v pomocnom suporte ? Totiž to predávajú ju už spasovanu či s tým nebude problém pri montáži. Viem že som to už dávnejšie riešil ale presne si to teraz nepamätám, marí sa mi ale že v Trenčíne som dostal tiež odpoveď že sa stred neznaci a len sa namontuje tak ako je.
Ďakujem.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
vrtani
Příspěvky: 115
Registrován: 12. 1. 2016, 5:42

5. 8. 2022, 6:08

Ja som menil lebo ju nejaky expert predomnou totalne ohol. Kupil som novu skrutku aj matku bez zavrtanych otvorov pre skrutky, tie som naznačil a vrtol. No po utiahnuti som aj tak musel jednu stranu podložiť plieškom.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

6. 8. 2022, 3:48

Ja som presne takto zachránil starú, ktorá nemá vôle je mena celá sústava ale zrejme ju zle naznačili musel som ju výškovo znížiť cca o pol MM a jednu stranu viac utiahnuť. Musí to takto vydržať aspoň do zimy a potom to celé rozhldim.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“