Výměna vertikální hlavy na frézce TOS 3

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

3. 1. 2013, 5:16

Zdravím

potřeboval bych předělat frézku z vertikální na horizontální.
Přesné označení frézky je TOS FA 30 , GO 1994 VC 30638, TOS Olomouc

označení TOS FA 30 se mi nezdá z důvodu, že jsem tento stroj nenašel. má otočný stůl což vylučuje označení FA 3(A,U,H,AH,AV) nejvíce se podobá frézce
TOS FA 3b ale zjevně jde o starší model.(štítek na frézce byl špatně čitelný)

Chtěl bych se tedy zeptat jestli je možné předělat tuto frézku na horizontální z vertikální bez pomoci jeřábu a jestli to zvládne člověk co to nikdy nedělal ale má obecné strojařské povědomí o fungování stroje :) .
Díval jsem se na nějaké výkresy strojů podobných TOS FA 3u , které mají podobné, možná i stejné řešení vertikální hlavy a pohybového ústrojí.
Pokud by někdo věděl jak na to, popřípadě mi mohl poradit na co si dát pozor nebo znal nějaký manuál dejte prosím vědět do diskuze.

Děkuji
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2013, 9:28

Esperant píše:Zdravím

potřeboval bych předělat frézku z vertikální na horizontální.
Přesné označení frézky je TOS FA 30 , GO 1994 VC 30638, TOS Olomouc

označení TOS FA 30 se mi nezdá z důvodu, že jsem tento stroj nenašel. má otočný stůl což vylučuje označení FA 3(A,U,H,AH,AV) nejvíce se podobá frézce
TOS FA 3b ale zjevně jde o starší model.(štítek na frézce byl špatně čitelný)

Chtěl bych se tedy zeptat jestli je možné předělat tuto frézku na horizontální z vertikální bez pomoci jeřábu a jestli to zvládne člověk co to nikdy nedělal ale má obecné strojařské povědomí o fungování stroje :) .
Díval jsem se na nějaké výkresy strojů podobných TOS FA 3u , které mají podobné, možná i stejné řešení vertikální hlavy a pohybového ústrojí.
Pokud by někdo věděl jak na to, popřípadě mi mohl poradit na co si dát pozor nebo znal nějaký manuál dejte prosím vědět do diskuze.

Děkuji

Jestli máš otočný stůl (ten hlavní), tak je to na tuti označení U jako univerzální a možná je jedno co tam nějakej žufan při generálce naťukal, možná si jen blbě přečetl to U a ťukl tam O, to se stává :)
Každopádně lepší je jednou vidět jak stokrát slyšet :wink:
Já sundávám hlavu tak, že si vyjedu stolem nahoru k hlavě, co nejblíž sloupu a dám tam desku, pak to povolím na těch šroubech co drží lišty a vysunu dopředu a sjedu si stolem dolů, případně sundám, když potřebuju něco malého, tak tu hlavu jenom odšoupnu na kraj stolu a po skončení práce nasazuju stejným způsobem. :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

3. 1. 2013, 9:38

ok děkuji

a potom když tu hlavu sundám tak stačí přesunout "to nahoře" nahodit trn a můžu začít frézovat?
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

3. 1. 2013, 9:45

To nahoře je rameno a musíš tam mít v rybině zavěšené ložisko, většinou kluzné. Dále trn, ložisko na trn, vymezovací kroužky atd.
N.
Není vedení jako vedení.
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

3. 1. 2013, 9:47

jo už je mi to jasné.

Děkuji za pomoc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2013, 9:57

Esperant píše:jo už je mi to jasné.

Děkuji za pomoc
....no ale fotku nám můžeš ukázat, ne? :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

3. 1. 2013, 10:00

Tu bohužel nemám můžu nahrát později ale bude to určitě ta FA 3u.
Esperant
Příspěvky: 21
Registrován: 3. 1. 2013, 4:52

10. 1. 2013, 5:14

tak tady je ta fotka

Obrázek
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

25. 2. 2013, 10:47

No,jinak přímo k téhle frézce dělali(možná ještě dělají) v Holomóci takovej pantograf,na který se hlava přišroubuje a pak je změna z horizontky na vertikální jedna dvě a bez namáčení(námahy). Vyžaduje to výměnu víka na převodovce(víko musí mít nálitek pro čep na kterém chodí ten pantograf) a ofrézování boční plochy ,vyvrtání pár děr a závitů na té svislé (nebo univerzální,šťouchací..) hlavě.Teoreticky to mám v malíčku,ale prakticky mi to leží vedle ponku už takových sedm let:-)
coviha
Příspěvky: 146
Registrován: 20. 9. 2014, 8:25

15. 10. 2022, 9:53

panove ja ji oddělavam jednoduše dam do vřetene redukci na kterou mam udělane futro co přišroubuji na stul
stolem přijedu co nejvic na kraj a tam to futro přišroubuji povolim šrouby a stolem odjedu dopředu a hlava je dole a necham ji přišroubovanou na tom stole když nedělam nic složiteho
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“