FUS 22

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
tiborius
Příspěvky: 353
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

18. 2. 2022, 9:54

tumlik píše: 10. 2. 2022, 7:35
tiborius píše: 3. 2. 2022, 10:41 ......no tak to je domec ložiska vo vertikálnej hlave. je tam uloženie volné. Ja som sa to rozhodol nezalepiť žiadnym Loctite -om. Prevŕtal som hlavu z boku a dal som tam červík. /mám dve vert. hlavy - v tej hlave bolo uloženie ok/

odvtedy ide fus ako keby nebol Rumun. A to asi stačí povedať.Dostane tento rok aj DRO. Nič kvalitného ale predsa.

Prikladám pdf s označením miest opráv.
FUS22.pdf
to volné axiální uložení dělá přeci to NN ložisko(zahřátí/prodloužení) žádnej domek ložiska ve výkrese nevidím je přímo v pinole, to jsi vrtal přímo to ložisko? nebo myslíš ty vrchní dvě pro uložené oz kola?
Nazdar.
Pardon za neskorú odpoveď. mám toho teraz trochu viac a nesledujem moc fórum.

Na výkrese je to domec pre ložiská - č.4 - 2ks 16008. - vo vertikálnej hlave. Mám dve hlavy. Na halve patriacej k fézke tam domec mal vôlu pár stotín. tak som to vybavil čeríkom cez telo vert hlavy- /mohol som použiť aj pár kvapiek loctite/ . - troška som ho pritiahol . skontroloval som druhú hlavu a tam vôla nebola. / používam hlavu patriacu k mašine/. prikladám foto toho domca,prevrtanej hlavy a scan hlavy s červenou šipkou miesta ložiska.

viem že toto riešenie je dosť " neprofesionálné " ale splnilo to účel a hlava je oveľa tichšia - samozrejme hlava bola komplet rozobratá . NN ložiská boli len prečistené , nemenil som ich.


IMG_20220218_212137_3.jpg
IMG_20220218_212101_2.jpg
fus scan15.jpeg
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

10. 6. 2022, 10:04

Zdravim panove, zkusim svoje stesti jeste tady. Potreboval bych prosim poradit.

Potrebuju vyndat z frezky FUS-22 sroub osy X.

Co jsem udelal:
  • povolil jsem levou a pravou stranu na stole co drzi sroub (na prave strane - kdyz stojim pred masinou) je vymezovani vule sroubu (jenom pro orientaci)
  • na leve strane byla pod nanosem bahna segrovka, co drzela pero v drazce kvuli strojnimu posuvu. Segrovka a Pero je vyndane, naivne jsem si myslel, ze ted se sroub proste vytoci ven, ale houby zastavi se zhruba v pozici co je na fotce
  • rikal jsem si jestli vymontovat matici posuvu (detailni fotka s bahnem prilozena, kde je jistici sroub a pak to bude chtit nejakej spesl klicek na ty dva otvory) Moc mi to ale nesedi, protoze bych tady cekal uz jenom matici na trapezovej sroub, kterou by mel sroub proste vylezt ven, ale jako by se to zaseklo o nejake dalsi pero vevnitr - nevim.
Zepredu na konzoli stolu jsou takove dva velke srouby, to jsem v navodu nedohledal k cemu jsou.

Projel jsem i navody na cesky verze FN-20 a FN-22 kdyby to nahodou rumuni udelali podobne, ale ani v tehle navodech neni konzole rozkreslena.

Snad me nekdo z vas zastavi predtim nez zkusim povolit matici toho sroubu, vyndat ji ven (jestli pujde) a zacit dovadet s endoskopem ;-)

Dik!
Přílohy
kam az to dostanu.jpg
leva strana - pero venku.jpg
nejaky dva srouby.jpg
prava strana - matice sroubu.jpg
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

10. 6. 2022, 11:02

Bohužel z fotky nejsou poznat průměry a zakončení závitu na levý straně, ale šroub vytočíš jen a pouze na stranu kde je průměr za závitem menší než je malý průměr závitu šroubu. FUS nemám a musel bych stát u toho, ale docela to na mě z fotek působí tak, že je potřeba zdemontovat vše co máš na pravé straně a tam by právě měl mít šroub menší průměry než je zmíněný vnitřní průměr závitu a pak bys ten šroub jednoduše vyšrouboval na levou stranu. Sice by tohle uspořádání bylo obráceně než je obvyklé, ale co já vim co tam rumuni vymysleli. :) O nějaký uvolnění matice bych se zatím nepokoušel, protože jednak matice je na pevno na druhé části stolu než máš ty vyfocený šrouby a taky kdyby došlo nějakým způsobem k jejímu uvolnění, tak by se tam taky mohla začít protáčet nebo šprajcnout a pak by byl problém. Ale opět nevim co tam mohli vyšpekulovat.
K mojí teorii o vyšroubování šroubu na levou stranu nahrává i to, že na levé straně ti ve válcové části končí drážka na pero, která je přes celý závit šroubu, takže tipuju, že ten průměr nalevo co ti už pak nejde dál má stejný průměr jako je vnější průměr závitu šroubu a jestli to tak je tak je opět logický, že to na pravou stranu nejde ven, protože prostě jsi dojel na konec závitu a narazil na matici. Šroub se musí vyšroubovávat na stranu kde má závit možnost vyběhnout z matice. Je to jen o změření velkýho průměru šroubu vs. větší průměr na levé straně.
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

10. 6. 2022, 12:04

Zbýňa píše: 10. 6. 2022, 11:02 Bohužel z fotky nejsou poznat průměry a zakončení závitu na levý straně, ale šroub vytočíš jen a pouze na stranu kde je průměr za závitem menší než je malý průměr závitu šroubu. ...
Jezis ja jsem vocas, to mi nedoslo. Hele to asi bude ono premerim si prumer sroubu a ty valcovy plochy v levo, bude stejna - tak se to zastavi na matici, takze rozebrat pravou cast (ta tam je nasunuta a drzi na koliku) a vytocit na druhou stranu.

Dam vedet, dik!
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

10. 6. 2022, 9:06

Dobry tak bylo to tim. Bohuzel i pres opravu teto skolacke chyby jsem se dal nedostal. Uz jsem na to sundal i vedeni abych videl dovnitr.

Po vykydani vetsiny humusu jsem radsi udelal video. Proste to nechce za zivyho boha ven.

Zasekne se to kdyz konec drazky zajede 27mm do toho horizontalniho ozubeneho kola.

Koulal jsem i jestli neni ten sroub nejak zasadnejc ohlej ale skoro vubec tak +-0.4mm na 250mm v tom miste kde by se to melo zaseknout ...

Video zde
https://youtu.be/IZdcTA2HnWI
user
Příspěvky: 48
Registrován: 2. 1. 2017, 1:06

10. 6. 2022, 9:58

Skús pozrieť, či v tej ľavej časti nie je delená matica, ktorou sa vymedzuje vôľa skrutky. Je dosť možné, že je to vymedzené na tú strednú (vydratú) časť, ale keď zájdeš na kraj skrutky, tam sa to sekne. Ak tam taká matica je (väčšinou je zaistená jednou, alebo dvoma skrutkami oproti jej druhej časti) tak ju povoľ na max a skús.
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

10. 6. 2022, 10:38

Jestli se ti to zasekává v tom ozubeným kole (alespoň na videu to tak vypadá), tak je téměř jistě uprostřed na závitu šroubu rozježděný závit a ten je částěčně vyvalený ven (vyježděný grot přes vnější průměr závitu). Je to běžný jev u opotřebovanějších šroubů. Přes zvětšený průměr pak nejde šroub ven. Je potřeba označit si problematické místo, umýt od maziva, změřit jestli je vnější průměr rozvalený a případně ho pořešit smirkovým plátnem (velmi opruz práce). Taky by mohl být křivý šroub a v určitém místě se to začne v těch dvou uloženích příčit, ale to bys pravděpodobně viděl, jak tancuje když s ním otáčíš v části kde to ještě jde. Kdyby byl problém jen v dotažené vymezovací matici, tak by nebyl důvod ke "ztuhnutí" náhonového ozubené ho kola.
Jan Pravda
Příspěvky: 41
Registrován: 17. 9. 2019, 9:30

11. 6. 2022, 11:52

Sroub je venku! Tobyla dobra onanie.

Jak psal Zbýňa. Trochu ohlej - ne moc, nicmene vymackanej a na par mistech tlustsi. Stocil jsem si na to na rychlo merku co vnitrim prumerem odpovidala prumeru na zhruba 10cm od druheho konce, ktery prosel v pohodem a pak jel z prava a kde se zasekla, lehce zbrousit atd atd. Celkem cca 35cm da delce. Finalni rozdil byl 24.1 mm prumer start a 24.2 finish ...

Moc nechapu pro ma ta matice nahonu takou "brutalne" malou toleranci, kdyz je tam pero jako prase.

Kazdopadne diky panove, jdu to demontovat dal.
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

11. 6. 2022, 12:22

Ta malá vůle je tam právě kvůli tomu peru. Kdyby tam byla velká, tak by jednak při záběru náhonu docházelo k prohýbání šroubu a také by pero bylo namáháno místo klasického střihu na vyvrácení a víc by poškozovalo drážku ve šroubu a kole.
technik4
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 4. 2022, 9:38

7. 11. 2022, 3:55

Zdravim Vas pani,

Mam na vas prosbu, neviete nahodou poradit kde je problem ked mi os Y na frezke fus22 nedobehne dokonca? Vysvetlim prilohu:

Na uvod posuv nedorazil dokonca na + a - Y. Vymontoval som vymedzujucu "pasovinu" na ribynach. Nepomohlo. Povolenim skrutiek na pravej strane na konzole skrutky posuvu sa mi podarilo spojazdnit posuv do smeru -Y az na doraz. So smerom Y+ mam stale problem. Bodkociarkovana ciara vlavo na obrazku znazornuje polohu kde sa posuv zastavi. Je to cca 5 cm.

Dakujem za rady.
Přílohy
fus22_posuv_+Y.png
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

7. 11. 2022, 4:15

A zastaví jak? Jako že to jde tíž a tíž až už to neutočíš nebo to do něčeho drbne nadoraz?
Může bejt někde i bordel v rybině nebo něco vyjetýho.
technik4
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 4. 2022, 9:38

7. 11. 2022, 7:23

Zastavi sa tak, ze zacina sa kolecko cim dalej, tym tazsie tocit. 2 rukami to pootocim trochu dalej, ale nechcem tam nieco poskodit. To musi ist lahko. Rybiny su relativne ciste. Navyse, tym ze som vybral vymedzovac voli, je to uplne volne co sa tyka rybin. Pochybujem ze to je spinou/znecistenim. Mam pocit ze vnutri bude nejake neprijemne prekvapenie...

Dalsie otazky:
- ma frezka opacny chod?
- ma frezka strojny posuv tretej osi (vyssie popisana os)

dik
strommer
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 8. 2020, 12:06

6. 1. 2023, 6:36

Zdravím páni
Práve som kupil jednu frézku Fus 22 v celkom dobrom vstave,ale mám jeden problém
že to nemá vertikálnu hlavu. Vedel by niekto stým pomôcť ? Keby ste vedeli o niekom kdo má na predaj ,alebo by vedel kde to zohnať. Okrem toho by som ešto potreboval zistiť aký motor ide na rýchlobežnu hlavu,lebo tú mám zas pre zmenu bez motora.Dakujem
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

6. 1. 2023, 10:44

Rychloběžku mám i s motorem, připomeň se třeba zejtra.
strommer
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 8. 2020, 12:06

7. 1. 2023, 11:33

Ok dik
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“