FUS 22

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

12. 8. 2020, 8:16

najprv som odklopil el. skrinku na pravo-boku stroja. pod nou sa nachádza nalievací otvor oleja a kontrolné okienko. po demontáži je vidieť nasledovné. ja za celú poruchu viním ložisko toho spodného hriadeľa. Je to hriadeľ ktorý prináša krútiac moment od motora cez remeň do prevodovky.
kontrolný otvor na pravej strane stroja
kontrolný otvor na pravej strane stroja
Pokračoval som na druhej strane, demontoval som kolesá s číselnými hodnotami posuvov stola a rýchlostí vretena.Všetko som dal do polohy 00, z dôvodu uľahčenia spätnej montáže Ďalej ovládacie tlačítka motorov a centralstop tlačítko . demontáž krycej steny a dostal som sa k prírubám za ktorými sa skrýva mechanizmus riadenia rýchlostí alebo radšej mechanizmus posúvací ozubené kolesá.
ľavá strana frézky
ľavá strana frézky
Pri demontáži prírub sa na najväčšej rozstupovej kružnici skrutiek demontuje 6 imbusivých skrutiek. Pomocou dvoch skrutiek M8 sa odtlačí príruba od tela stroja. Celý mechanizmus sa potom ako jeden kus dá vytiahnuť.
príruby riadenia prevodov
príruby riadenia prevodov
mechanizmus riadenia prevodov
mechanizmus riadenia prevodov
Fotografia tesne po demontáži. Je pekne vidieť poloha rýchlosti 00. Krútiaci moment sa nedostane hore k vretenu .
pohlaď po demontáži kulís
pohlaď po demontáži kulís
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

12. 8. 2020, 8:50

Na dne prevodovky sa nachádzalo dosť železného bordelu. /pilín/. Viditeľne nie je vylomený ani jeden zub. Čo ale mňa troška znepokojuje je , že všetky hriadele idú pekne točiť, nie je citeľné žiadne trhanie / vzpriečenie pri otáčaný rukou. Demontoval som remenicu zadné záslepovacie príruby hriadeľov. Zaujímavé je že chýbala skrutka ktorá priťahuje, zaisťuje remenicu. Bez väčšej námahy sa dali dať dole, skoro volne rukou. Nebol tam silný presah v uložení. Pridávam fotky moc tu nie je čo riešiť. Vytiahol som všetky hriadele. Verdikt je taký že to jedno ložisko ktoré som aj tipoval malo extrémnu vôľu. Ostatné vzhľadom na vek stroja cca v pohode. Pravdaže všetky vymením. Všetko ostatné je OK. Vymením simering a všetky dosadacie plochy pretesním, nech to nie je olejnička. Kúpil som ložiská aj na prevodovku posuvov, najpr poskladám vrch a potom spodok rozhodím. Postupne budem prihadzovať fotky. Jediné nad čím polemizujem či tam nechať ložiská zatvorené alebo tú prachovku vylúpnuť.? A keďže je tam len obyčaj prevodovka nič extra čo sa týka otáčok a síl, či by nebolo lepšie tam dať olej hustejší z osobáku nejakú 80 -ku. Podla mňa by bola tichšia.
zadok frézky po demontáži remenice
zadok frézky po demontáži remenice
vyťahovanie hriadeľov
vyťahovanie hriadeľov
prehlad demontovaných vecí
prehlad demontovaných vecí
nové ložiská do prevodovky
nové ložiská do prevodovky
Naposledy upravil(a) tiborius dne 12. 8. 2020, 9:06, celkem upraveno 1 x.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

12. 8. 2020, 9:05

tie špóny tam boli od výroby
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

12. 8. 2020, 9:18

olej radsej to co je predpisane.

v podstate maze az vrch a cez knoty aj vodiace plochy netusim co to da aj PP80 .

U mojej som musel precistit aj komplet mazanie stola a stlpu..
Nejaky sikula tam natlacil vazelinu , ta stvrdla a bolo po mazani.
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

13. 8. 2020, 9:11

HellGrip píše: 12. 8. 2020, 9:05 tie špóny tam boli od výroby
To verím že rumunský majstri si s troškou bordelu hlavu nelámali. Ale je pekne vidieť na fotke cez kontrolný otvor na ľavej strane stroja piliny presne pod tím ložiskom zradným. To asi je priamo z toho ložiska. Ináč čo sa týka prevedenia, rád by som porovnal s nejakou FN -kou tejto istej šarže, aké je vyhotovenie celkovo. . Ako je to úplne jednoducho urobené, nič zradného zatiaľ, preto som to sem aj dal. Ak niekto vlastní túto frézku myslím si že smelo si ju môže sám poopravovať. Je to level tak 2 zo stupnice 10. Tá elektrika je tam podla mna zbytočne komplikovaná. Nebudem s nou nič robiť, aj keď tam ten prepínač na zapnutie motora už ide len tak tak. Musel by som hľadať náhradu. Rád by som elektriku prerobil na ovládanie cez konzolu ako to majú dospelé stroje. Tak za 100 rokov,keď bude čas, takže dúfam že vydrží.

pre SO 545 - stôl som aj ja hneď musel rozobrať, tak isto zatuhnutá vazelína , ale to som urobil hneď keď som ju kupoval pred pár rokmi.

Tomuto ale nerozumiem :
"v podstate maze až vrch a cez knôty aj vodiace plochy netuším co to dá aj PP80"

v prevodovke maže sa len rozstrekom pomocou otáčajúcich sa kolies. + hore v tráme je nádržka na olej cca 15 cm3 /podla dokumentácie/ odkiaľ dierkami tečie olej no a teraz ani neviem kam a či tam nemajú byť tie knôty, No doma vytiahnem výkres. Ale to tam nebude, potreboval by som opravárenský výkres a to asi nik nemá. Nevadí, dám dole trám s horizontálným vretenom, zapnem tú guľu na krku poprípade dám fotku a nechám si poradiť.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

13. 8. 2020, 9:24

ano v tráme som videl knôty. Mastia klzné plochy rybín.
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

16. 8. 2020, 3:57

ako pise HellGrip a mazivo je olej z prevodovky ktory tam vynesu kolesa pohonu vretena.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

20. 8. 2020, 8:42

Zložil som vertikálnu hlavu a takáto podložka mi ostala na ponku. :oops: Netušíte kam patrí? Pred rokom som robil demont a hlava už nepamätá :?
IMG-6662.jpg
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

27. 8. 2020, 8:41

HellGrip píše: 20. 8. 2020, 8:42 Zložil som vertikálnu hlavu a takáto podložka mi ostala na ponku. :oops: Netušíte kam patrí? Pred rokom som robil demont a hlava už nepamätá :?
IMG-6662.jpg
Včera večer som rozhodil tú nepoužívanú hlavu. Tú podložku som nikde nevidel. Jediné miesto kde by ešte mohla byť je v tých ložiskových domcoch. Ale to pochybujem.

Hlavu som neumýval, poskladám to asi takto späť. Potom sa to rozoberie znova ak pôjde na stroj. Budem to mať rozobraté určite ešte pár dní, ak máš cestu kľudne sa stav. ale je to v Tomášove.
Na to súkolie je dobrá táto vazelína ? ISOFLEX LDS 18 SPECIAL A - toto mám doma. Ináč túto hlavu už niekto mal rozobratú, chýba tam vratná pružina. Tú musím niekde kúpiť resp. vyrobiť.
čo sa týka tých vôl - detto to isté na všetkých dvoch hlavách + na tvojej . to je asi Rumunský štandard. Kvôli času to neposkladám teraz už na komplet, ale pre zvedavosť dám kužeľové súkolie na farbu ako zaberá. Len pre zaujímavosť. A preto som to neumýval aby to bolo aspoň od oleja a nechytilo líšku. -na úkor fotiek

Prikladám foto:
Pohlaď po demontáži prvého dekla. 4x M6 imbus
Pohlaď po demontáži prvého dekla. 4x M6 imbus
uloženie ozubeného kolesa s vôľou, ale už s nezdravou vôľou, ja to tam potom nalepím.
pohlaď po dem. druhého dekla 4x M8 imbus
pohlaď po dem. druhého dekla 4x M8 imbus
demontáž posuvu vretena vertikálneho

-chýba tam vratná pružina a oceľový plech na jemnú aretáciu nónia - pravdepodobne niekomu praskla vratná pružina a tak to poskladal bez čriev.
IMG_20200826_222629_5.jpg
IMG_20200826_222856_8.jpg
IMG_20200826_222852_4.jpg
a túto vazelínu chcem použiť na to súkolie :
ISOFLEX LDS 18 SPECIAL A
ISOFLEX LDS 18 SPECIAL A
Bude dobrá ?
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

4. 9. 2020, 6:44

Tak pridávam ďalšie fotky z skladania. Frézka je na 90% poskladaná. Som nešťastný lebo vydáva také isté zvuky.

Budem musieť hľadať chybu ďalej. Teraz mi vadí že som neskúsil tie osky či sú rovné. Dať medzi hroty. To som neurobil. Ale všetko aj po poskladaní išlo pekne. Tá frézka na voľno ide veľmi pekne tíško. Akonáhle zaťažím ----- Zetor. Zvuk ide tak isto z hora. Z prevodovky vretena.

Moje myšlienky:

1-Ak by ale bola oska krivá, potom by som to cítil aj keď točím rukou na voľno, ale otáča sa pekne bez drhnutia. Aj pri voľnobehu ako šepot kvetín. a podla mňa, ak sa mala ohnúť oska od záťaže tak skorej vyláme zuby.

2-potom som špekuloval že ja doteraz som vlastne na tomto stroji nerobil žiadne veľké operácie, či nie som na vine ja a preťažujem stroj. Ak niekto videl video https://www.youtube.com/watch?v=5UnV_WxjJH4 použitá je kotúčová fréza HSS s parametrami :

Hss kotučová frézka 12 zubov
Priemer frézky : 68 mm
Rezná rýchlosť : 20 m/min
Otáčky : 100 ot/min
posuv : 60 ot/min
záber : 2 mm

Ja to veľa ?? skúšal som aj súbežne aj protibežne to isté .

3- vypustím olej , otvorím bok a nahrajem na video zvuk pri rôznych otáčkach a podla frekvencie zistím ktorá oska je krivá, poprípade kde je problém


4- na internete čo som počul FUS 22 tak mali taký rachtaví zvuk / navoľno/ ale nie je normálne video čo robí frézka ak dám nástroj poriadne do záberu.na nete sú samé jemné práce ako vyvrtávanie , obrážanie malých drážok

5-dnes poobede vyskúšam s novými Hss nástrojmi, prichystal som drážkovaciu frézku fi 12, a jednu s morse 3 stopkou, priemer cca 20,potom vrták fi 15 a fi 25 , uvidím ako si poradí.

pridávam aspoň nejaké to foto:
oska č1 . prináša krut. moment od remenice
oska č1 . prináša krut. moment od remenice
poskladané prevody
poskladané prevody
nasadenie kulís
nasadenie kulís
pohlaď zozadu
pohlaď zozadu
otvor pre doliatie oleja pre mazanie vedenia
otvor pre doliatie oleja pre mazanie vedenia
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

4. 9. 2020, 6:54

Musím ešte pridať ohľadom tých nových otvorov mazania:

V manuále sa píše že je teba 0,15 L oleja naliať do trámu horizontálneho vretena. Tam sa nachádzajú tie komôrky. Cez komôrky sa potom maže vedenie trámu. Ja som si myslel ak tam Rumuni nedali žiaden otvor na mazanie tak sa tam olej dostane hore ozubenými kolesami rozstrekom. Tak toto nie je pravda, Skúšal som na všetkých otáčkach, skoro nič. Ja som tam nemal ani knôt. Niekto že vraj má.

Do jednej komory možno možno troška oleja, ale druhá komora suchá. Tak som tam vyvrtal otvor . Tam si pekne nalejem olej.
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

4. 9. 2020, 7:02

dej tam frézu takovou, abys měl stálý záběr, například do svislého vřetene a frézovat přes polovinu její šířky frézy, aby v záběru byl vždy jeden anebo více zubů. Při najíždění a vyjíždění ze záběru to bude trochu tlouct, jak se střídá záběr 1 zub-nic-1 zub - nic.... pak když se začínají střídat 1 zub - 2 zuby- 1 zub atd. se to musí uklidnit - pak uvidíš. Kolísání zvuku může být také způsobeno prohlým vodorovným trnem. A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

4. 9. 2020, 9:22

tiborius píše: 4. 9. 2020, 6:44 Tak pridávam ďalšie fotky z skladania. Frézka je na 90% poskladaná. Som nešťastný lebo vydáva také isté zvuky.

Budem musieť hľadať chybu ďalej. Teraz mi vadí že som neskúsil tie osky či sú rovné. Dať medzi hroty. To som neurobil. Ale všetko aj po poskladaní išlo pekne. Tá frézka na voľno ide veľmi pekne tíško. Akonáhle zaťažím ----- Zetor. Zvuk ide tak isto z hora. Z prevodovky vretena.

Moje myšlienky:

1-Ak by ale bola oska krivá, potom by som to cítil aj keď točím rukou na voľno, ale otáča sa pekne bez drhnutia. Aj pri voľnobehu ako šepot kvetín. a podla mňa, ak sa mala ohnúť oska od záťaže tak skorej vyláme zuby.

2-potom som špekuloval že ja doteraz som vlastne na tomto stroji nerobil žiadne veľké operácie, či nie som na vine ja a preťažujem stroj. Ak niekto videl video https://www.youtube.com/watch?v=5UnV_WxjJH4 použitá je kotúčová fréza HSS s parametrami :

Hss kotučová frézka 12 zubov
Priemer frézky : 68 mm
Rezná rýchlosť : 20 m/min
Otáčky : 100 ot/min
posuv : 60 ot/min
záber : 2 mm

Ja to veľa ?? skúšal som aj súbežne aj protibežne to isté .

3- vypustím olej , otvorím bok a nahrajem na video zvuk pri rôznych otáčkach a podla frekvencie zistím ktorá oska je krivá, poprípade kde je problém


4- na internete čo som počul FUS 22 tak mali taký rachtaví zvuk / navoľno/ ale nie je normálne video čo robí frézka ak dám nástroj poriadne do záberu.na nete sú samé jemné práce ako vyvrtávanie , obrážanie malých drážok

5-dnes poobede vyskúšam s novými Hss nástrojmi, prichystal som drážkovaciu frézku fi 12, a jednu s morse 3 stopkou, priemer cca 20,potom vrták fi 15 a fi 25 , uvidím ako si poradí.

pridávam aspoň nejaké to foto:
IMG_20200831_173147_3.jpg
IMG_20200831_185805_0.jpg
IMG_20200901_195422_6.jpg
IMG_20200901_185313_5.jpg
IMG_20200902_162359_4.jpg
Je ten nastroj novy,tupy ci prebruseny?
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

4. 9. 2020, 8:23

ja bych rekl pouzivat prime klestiny, kdyz jsem pouzival hlavicku tak frezka hrozne drncela byl jsem z toho take tak nejak nestastny. Potom jsem koupil prime klestiny a frezka jede uplne jinak.
Ale problem je sehnat prime kestiny.
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

4. 9. 2020, 8:51

Myslíš tie originálne do rýchlobežnej hlavy?
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“